Race Results for
Stark Velo Cyclocross Race
North Canton, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Jr - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Hannibal   Pepper Pike, OH 360899   
2 Burke Fortner      
3 Keaton Adams   Stow, OH 359202   
4 Tad Hannibal      
5 Keegan Minard      

Men - CAT 4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Rapp   Peninsula, OH 189752   
2 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA 328690   
3 Mike Cousino   North Ridgeville, OH 329380   
4 John Nichols   Chagrin Falls, OH 313270   
5 Mike Janeiro   Greensburg, PA 331910   
6 Will Ansley   Cleveland, OH 359606   
7 Dan Baraona   Parma, OH 246691   
8 Shawn Geiger   Burgettstown, PA 301290   
9 Jeremy Paul   Cleveland, OH 360340   
10 Kristian Graham   Granville, OH 231846   
11 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   
12 Eric Koast   Marietta, OH 357950   
14 Jeff Norris   Westlake, OH 257221   
15 Casey Stingham      
16 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   
19 David Morris   Canton, OH 339742   
23 Jason Schraibman      
24 William Cousino   North Ridgeville, OH 329382   
26 Andy Mangano   Wadsworth, OH 277629   
27 Josh Jolin   Bellville, OH 326130   
29 Brook Bright      
30 Zac Chappell   Akron, OH 358069   
31 Doug Bernard   North Canton, OH 301860   
32 Frank Mocilaikas      

Men - CAT 4 - 50+ - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Edson Madis   Hudson, OH 326356   
17 Bob Breedlove   Painesville, OH 4716   
18 Ron Kubala   Northfield, OH 346212   
20 Richard Grella   North Canton, OH 51308   
21 Joe Belich   Vermilion, OH 254015   
22 Daryl Breedlove   Painesville, OH 59456   
25 Dale Seeds   North Canton, OH 63439   
28 Jon Powelson      

Men - CAT 3/4 - 18-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Lautzenheiser   North Lawrence, OH 350138   
2 Kelly Nowels   Seattle 360349   
3 Chris Metzler   Columbus, OH 250312   
4 Brendan Jones   Aliquippa, PA 246877   
5 Christian Schott   Imperial, PA 255619   
6 Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258   
7 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   
8 Mark Gori   Chagrin Falls, OH 320320   
9 Aaron Hershberger   Dalton, OH 339694   
10 Nate Szabo   Parma, OH 235675   
11 Chris Nicula   Philadelphia, PA 254842   
12 Bruce MacDonald   Avon Lake, OH 235772   
13 Mike Kubala (1 - Cat4)   Northfield, OH 358820   
14 Matt Celek   Cuyahoga Falls, OH 319220   
15 Kurtis Fraley   Lewis Center, OH 295857   
16 George Gantner   South Euclid, OH 355416   
17 Scott Young   Millersport, OH 109205   
18 Andrew Miller   Tallmadge, OH 309911   
19 Shawn Jones (2 - Cat4)   Wadsworth, OH 266650   
20 Mike Maher (3 - Cat4)   Saltsburg, PA 201351   
21 William Neidinger   Broadview Heights, OH 331826   
22 Kirk Morrison   Butler, PA 308594   
23 Blake Wehlage (4 - Cat4)   Columbus, OH 247386   
DNF Timm Bauer   Pgh, PA 287094   

Men - CAT 3/4 - 35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   
4 Mike Larimer   Bay Village, OH 267814   
5 Chris Huck   Navarre, OH 165499   
8 Rick Parr   Canton, OH 27316   
10 Matt Turi   North Canton, OH 209312   
13 Ryan Knopf (1 - Cat4)   Strongsville, OH 200115   
15 Russ Verlinger      
16 Brian Ramsey (2 - Cat4)   Garfield Heights, OH 208677   
19 Mike Chapman   Norton, OH 291562   
20 Jason Justi   Monaca, PA 290243   
21 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA 328690   
24 Josh Hoblet   North Lima, OH 105599   
25 Mike Janeiro   Greensburg, PA 331910   
27 Jason Rapp   Peninsula, OH 189752   
30 Mike Minard   Massillon, OH 311694   
32 Dave Bartels   Twinsburg, OH 303715   
DNF Michael Adams (Cat4)   Stow, OH 115151   
DNF Emilio Poggio   Shaker Heights, OH 326258   
DNF Dan Baraona (Cat4)   Parma, OH 246691   

Men - CAT 3/4 - 45+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Loman   Fairlawn, OH 236165   
3 Joe Pallotto   Mantua, OH 54101   
6 Bill Marut   Painesville, OH 169120   
7 Tom Clayton (1 - Cat4)   Columbiana, OH 87311   
9 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   
11 Scott Young   Millersport, OH 109205   
12 James Laing   Northolmsted, OH 302256   
14 Mike Maher (2 - Cat4)   Saltsburg, PA 201351   
17 Mike Schmidt      
18 Dave Jolin   Bellville, OH 289233   
22 Dick Brink   Cleveland, OH 4859   
23 Bill Flecher   Medina, OH 277014   
26 Marshall Leininger   Canton, OH 205294   
28 Ed Masta      
29 Dave Sawitke   Sagamore Hills, OH 62451   
31 Tim Fortner   Lakewood, OH 77664   
DNF Jim Yankush   Youngstown, OH 72219   

Men - CAT 1/2/3/4 - Singlespeed - open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   
2 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   
3 Brandon Halleen   Akron, OH 302187   
4 Paul Donatelli (1 - Cat2)   Akron, OH 269651   
5 Alex Kinney   Cleveland Heights, OH 307869   
6 Wes Jones   Orrville, OH 200114   
7 Shawn Jones (1 - Cat4)   Wadsworth, OH 266650   
8 Kirk Morrison (1 - Cat3)   Butler, PA 308594   
DNF Sam Henly      

Men - CAT 1/2/3 - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   
2 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   
3 Matt Weeks   Rocky River, OH 232237   
4 Ernie Marenchin   Stow, OH 41544   
5 Steve Twining   N. Lawrence, OH 236108   
6 Cameron Jackson   Akron 243794   
7 Jim Baldesare   Kent, OH 63797   
8 Brent Evans   Novelty, OH 11037   
9 Dan Quinlan   Salem, OH 214530   
10 Jordan Villella   Pittsburgh, PA 300661   
11 Brett McKay   Aurora, OH 205998   
12 Ray Huang   Cleveland Heights, OH 16965   
13 Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   
14 Chris Metzler   Columbus, OH 250312   
15 Tony Marut (1 - Cat3)   Painesville, OH 235395   
16 Erik Lesco   Massillon, OH 207847   
17 Jacob Grantham   Pittsburgh, PA 228252   
18 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   
19 Jason Suppan   Orrville, OH 310626   
20 Scott Gartman   Salt Lake City, UT 282666   
21 Nate Ziccardi   Columbus, OH 145720   
22 Jay Karpinski   Cleveland, OH 342768   
23 James Dieringer   Lakewood, OH 171905   
24 Dave Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665   
DNF Ed Henry (Cat3)   Upper St Clair , PA 134611   
DNF Dave Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   
DNF Mason Morgan (Cat2)   Westerville, OH 252334   
DNF Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   
DNF Christian Schott (Cat3)   Imperial, PA 255619   

Women - CAT1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593   
2 Samantha Brode (1 - Cat3)   Akron, OH 206620   
3 Emily Terlop   Mentor, OH 359459   
4 Lorena Brown   Navarre, OH 139053   
5 Jacky McKay (2 - Cat3)   Nashua, NH 294402   
6 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111   
7 Sarah Harper   Strongsville, OH 291899   
8 Gwen Davis   Tallmadge, OH 245157   

Women - CAT 3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   
2 Jennifer Mangano      
3 Lori Erwine      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREUSACDFSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee