Race Results for
Silver Lake Border Battle
Silver Lake, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/13/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Shriver   Durango, CO 110703  64 
2 Kevin McConnell   Iowa City, IA 258735  69 Mercy-Specialized
3 Chad Hartley   Fox Point, WI 126996  Kenda Pro Cycling p/b Geargrinder
4 Corey Stelljes   Madison, WI 307965  46 
5 Trevor Koss   Madison, WI 269759  39 Magnus
6 Joseph maloney   Milwaukee 313232  62 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Mark Norton (1 - Cat2)   Madison, WI 291138  24 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Travis Braun (2 - Cat2)   Madison, WI 285469  28 Magnus
9 William Butcher (3 - Cat2)   Madison, WI 285688  66 Magnus
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  49 KS Energy Services/Team Wisconsin
DNF Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400  51 Track Teams by WAHU
DNF Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  67 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  KCV Cycling Club

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177  159 
2 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  102 Team Pedal Moraine
3 David Peters   Melrose, MA 27843  101 Brazen Dropouts Cycling Team
4 Tim Hacker   Madison, WI 301570  146 Planet Bike
5 Marc Engelhardt   Milwaukee, WI 253569  118 
6 Michael Curtes   Mequon, WI 227470  107 
7 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI 159534  136 Brazen Dropouts
8 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  106 Team Wheel & Sprocket
9 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  154 
10 Daniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  160 Heavy Pedal Velo Club
11 Scott Shapiro (1 - Cat2)   Madison, WI 32303  110 Magnus
DNF Michael Meteyer (Cat3)   Madison, WI 321876  134 Great Dane Velo Club (GDVC)

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JW Miller   Madison, WI 233978  202 
2 Michael Meteyer (1 - Cat3)   Madison, WI 321876  229 Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  215 
4 Christopher Berge (2 - Cat3)   Madison, WI 280201  216 Magnus
5 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  218 BVC/Nomad Cycling
6 Dave Eckel (1 - Cat2)   Trevor, WI 122771  214 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Jeff Sympson   Rockford, IL 101514  221 Big Ring Flyers
8 Robert Garner   Sturtevant, WI 50337  230 V.C. Bikesport
9 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  217 Team Extreme
10 Timothy Theobald   Milwaukee, WI 35298  212 Cafe Hollander RDC
11 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  228 Team Wheel & Sprocket

Men - Cat 1/2/3 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Paulson (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  268 Planet Bike
2 Robert Schueler   Waukesha, WI 45910  272 Hampshire Cycle Club
3 Tom Palmer   Madison, WI 86802  262 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brock Boynton   Madison, WI 264070  396 Bicycle Ranch
2 Ben Marchewka   Waterloo, WI 302088  324 Team Pedal Moraine
3 Timothy Willcox   Madison, WI 326756  318 Magnus
4 David Paquette   Decorah, IA 264236  425 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Gabriel Ion   Spring Grove, IL 317100  424 
6 Daniel Schaefer   Adell, WI 258370  314 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
7 Douglas Ansel   South Bend, IN 213223  420 Pro- Form Bike Shop
8 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  399 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  344 Trek Midwest Team
10 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  389 ISCorp Cycling Team
11 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  305 Brazen Dropouts Cycling Team
12 Matthew Block   Schofield, WI 216921  345 Bikeman.com
13 Christopher Barton   Madison, WI 211173  413 
14 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  415 Apex Racing Team
15 John Reynders   Seattle, WA 255625  428 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  384 Attitude Sports
17 Don Iwen   Milwaukee 208154  307 
18 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  427 
19 Brad Jenks   Antioch, IL 163973  426 RPM/Hayes Brake Cycling Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  356 ISCorp Cycling Team
2 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI 310045  200 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
3 Mark Sharafinski   Wauwatosa, WI 360239  273 
4 Mike Bishop     392 
5 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  169 Colavita Racing
6 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  198 Team Geargrinder
7 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  302 Team Wisconsin
8 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  175 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
9 Tony Lemke   Fitchburg, WI 229660  211 University of Wisconsin-Whitewater
10 Peter Tampa   Racine, WI 170593  184 
11 Joshua North   Bayside, WI 262938  238 
12 Ezra WardPackard   Lake Geneva 320680  253 
13 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  177 Big Ring Flyers
14 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  189 
15 Scott Olson   Williams Bay, WI 358333  386 
16 PJ Braun     388 
17 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  164 Big Ring Flyers
18 Dan Pether     390 
19 Wesley Hotchkiss   Verona, WI 359972  258 Magnus
20 Ross Giese   Lake Geneva, WI 248274  387 
21 Ben Anderson     374 
22 Ernesto Martinez-Ordaz     250 
23 Gary Goebel   Lake Geneva, WI 142438  309 
24 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  385 ISCorp Cycling Team
25 Derek Schroeder   Oshkosh, WI 360153  165 
26 Julio Jacobo   Libertyville 218778  391 KS Energy Services / Team Wisconsin
27 Zach Morsen     389 

Men - Cat 4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  762 Team Wisconsin
2 Peter Tampa   Racine, WI 170593  720 
3 Joseph Smessaert   Eagle, WI 53537  724 Team Chiropractic Partners
4 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  713 Big Ring Flyers
5 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  789 CZ Velo
6 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  707 Big Ring Flyers
7 Scott Olson   Williams Bay, WI 358333  792 
8 Erik Jensen   Waunakee, WI 305246  704 MadCity Velo Club

Men - Cat 4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  611 velo trocadero cycling
2 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  607 Velo Trocadero
3 Jeffrey Hatton   Appleton, WI 70548  621 Titletown Flyers Cycling Team
4 John Boudry   Waukesha, WI 285578  659 Team Extreme
5 PJ Braun     658 
6 John Norman   Port Washington, WI 329462  610 Team Extreme
7 Ross Adams     665 
8 Brien Christopherson   Wauwatosa, WI 328512  601 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Michael Glodowski     666 
10 Ross Giese   Lake Geneva, WI 248274  387 
DNF Timm Jacobson   Windsor, WI 211459  616 

Men - Cat 4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Busche   Wauwatosa, WI 250106  551 ISCorp Cycling Team
2 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  557 Team Velocause
3 Richard Alderman   Madison, WI 278976  556 
4 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  554 Team Extreme
5 Andrew Mishlove   Glendale, WI 344022  566 Hampshire Cycle Club
6 Mark Mendelson   Shorewood, WI 273628  552 

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  676 ISCorp Cycling Team
2 Calhan Norman   Port Washington, WI 361008  660 
3 Isabella Butcher   Madison, WI 302059  674 Magnus
4 Avery Hotchkiss   Verona, WI 360320  666 Magnus
5 Elise Boudry   Waukesha, WI 342428  678 Team Extreme

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  749 ISCorp Cycling Team
2 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  753 ISCorp Cycling Team
3 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  738 
4 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  748 ISCorp Cycling Team
5 Rowan Norman   Port Washington, WI 329464  745 Team Extreme

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434  Cyclocrossracing.com
2 Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718  Cyclocrossracing.com
3 Elicia Hildebrand (1 - Cat2)   Durango , CO 227122  17 TEAM GEARGRINDER

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Beck   Delafield, WI 306581  512 
2 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  519 Planet Bike
3 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  517 ISCorp Cycling Team
4 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  502 MadCity Velo Club
5 Melissa Putzer   Oshkosh, WI 161325  506 Team Wheel & Sprocket
6 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  535 Team Pedal Moraine

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  62 
2 Heather Stelljes     125 
3 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  70 Lakes Area Physical Therapy
4 Sheryl Leonard-Schneck   Wauwatosa, WI 235599  52 Team Chiropractic Partners
5 Tanya Wolf   Pewaukee, WI 361210  104 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee