Race Results for
Theo Wirth Cyclocross Classic
Minneapolis, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/09/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman (1 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032   Specialized
2 Jesse Rients   Shakopee, MN 147524   Kuhl/Bicycle Fit Guru
3 Adam Froemming   Edina, MN 160145   MBRC/Flanders
4 Chris Prendergast      Team Manitoba/Woodcock
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   Crossniacs
6 Jake Begley (1 - Cat2)   Tempe, AZ 268804   Eriks
7 Andrew Pierre (2 - Cat2)   Minnetonka, MN 170142   UAT
8 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
9 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   Balance Cycling/Eriks
10 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
11 James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684   Silver Cycling
12 Paul Ellis (2 - Cat1)   North Oaks, MN 84976   Bianchi/Grand Performance
13 Pat Lemieux   Saint Paul, MN 210769   Specialized
14 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   Bianchi/Grand Performance
15 Jason Wenk   North Mankato, MN 238817   Goodtimes Mfg
16 Rich Bergstrom (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
17 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN 277887   Omnium Racing
18 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN 134220   Kenwood Racing
19 Clayton Meiner      Olympia

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   Sho-Air MN
2 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Matt Leizinger   Minnetonka, MN 284245   Angry Catfish
4 Gregory Rhodes   Bloomington, MN 198160   Synergy
5 Brendan Bellew   New Prague, MN 313010   Angry Catfish
6 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   Freewheel Bike
7 Kevin Reker   Little Canada, MN 294964   St Paul Bicycle Racing Club
8 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
9 Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
10 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
11 Matthew Kurke   Rochester, MN 243687   UAT
12 Chris Van Ert   Saint Paul, MN 230802   Peace Coffee Racing
13 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN 119574   Freewheel Bike
14 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN 166411   Behind-Bars/LGR
15 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
16 Grant Larvick   Burnsville, MN 328058   Angry Catfish
17 Al Shuros   Saint Paul, MN 165726   UAT
18 Zachary Mohr   Minneapolis 162653   Omnium Racing
19 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
20 Tim Stone   Minneapolis, MN 200623   Kenwood Racing
21 Charles Parsons   Minneapolis, MN 242039   Angry Catfish
22 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   Minnesota Cycling Team
23 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN 159664   G.S. Circo Azzurro
24 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285   Loon State Cyclists
25 Chris Sur   Minneapolis, MN 302904   UAT
26 Todd Sample   Minneapolis, MN 228660   Behind-Bars/LGR
27 Ted Clausen   Grand Forks Nd 326712   UAT
28 Mark Long   St Paul, MN 254201   Flat City Cycling Club Inc.
29 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL 266233   Team Plan C
30 Todd Watchmaker   Minneapolis, MN 347420   UAT
DQ Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
DQ Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   Bicyle Fit
DQ Casey Swenson   Hills, MN 356456   SC Velo
DNF Martin Rudnick   Minneapolis, MN 298216   Behind-Bars/LGR
DNF Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   UAT
DNF Randall Dietel   Minneapolis, MN 230762   Freewheel Bike
DNF Brian Duncan   Saint Paul, MN 261881   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Tim Gut   Eagan, MN 326968   Angry Catfish

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Innokenty Zavyalov   Minneapolis, MN 319002   Omnium Racing
2 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
3 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN 116933   UAT
4 Jeff Peterson   Minneapolis, MN 327274   UAT
5 Gregorio Ramirez   Hopkins, MN 326564   UAT
6 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270   UAT
7 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Mike Brotman   Saint Paul, MN 360474   Synergy Cycles
9 Brian Bice   Minneapolis 360268   UAT
10 Mitchel Bruns      Cyclova XC
11 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN 301767   UAT
12 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   Synergy Cycles
13 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   Omnium Racing
14 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
15 Stephen Wilson   Golden Valley, MN 304044   Peace Coffee Racing
16 John Knudson   Edina, MN 122893   UAT
17 William Dick   Minneapolis, MN 360265   Top Natchez Racing
18 Kelly Ness      UAT
19 Chris Gibbs      LCR
20 Zach Newton      Angry Catfish
21 Tim Werts      UAT
22 Rob Herrmann   Minneapolis, MN 225824   UAT
23 Steve Eberly      UAT
24 Tyree Williams   Chippewa Falls, WI 195583   Spring Street Sports
25 Erik Palmberg   Willernie, MN 270337   UAT
26 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   UAT
27 Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club
28 Unknown Unknown      
29 Christoffer Graham   Wayzata, MN 56693   UAT
30 Rob Hillman   Saint Paul, MN 205908   Synergy
31 James VanSloun   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
32 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062   UAT
33 Gary Underdahl   Eagan, MN 244139   Twin Six
34 Todd Bollom   Minneapolis, MN 67565   UAT
35 Aaron Rutzick      UAT
36 Ryan Guthrie   Hugo, MN 356819   Gopher Wheelmen
37 Michael McKinney   Hudson, WI 360010   Big Ring Flyers
38 Tim Bergeson      UAT
39 Jim Newton   Minneapolis, MN 360097   Angry Catfish
40 Reid Bartels      UAT
41 Jeff Damm   Minneapolis, MN 360269   UAT
42 Jerry Washatka      UAT
43 Alasdair Boyle   Minneapolis, MN 353720   UAT
44 Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081   Chilkoo Velo
45 Dan Spengler   Palmyra, PA 124108   UAT
46 Avery Dahl   Hudson, WI 120592   Big Ring Flyers
47 Tom McGoldrick   Deephaven, MN 233298   UAT
48 Chris Schommer   Minneapolis, MN 283567   Crossniacs
49 Paul Sandyrl      UAT
50 Mark Appelbaum      UAT
51 Mark Mettler   Grandin Nd 196896   UAT
52 Brett Hooton   Minnetonka, MN 16693   UAT
53 Peter Behm   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
54 Mark Seaburg   Hopkins, MN 334964   UAT
55 Jeff Peterson      UAT
56 Joseph Gallagher   Saint Paul, MN 353386   UAT
57 Mike Berns      Birchwood
58 Kent Furois   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
59 Cole Rogers   Minneapolis, MN 359189   UAT
DNF Casey Swenson   Hills, MN 356456   SC Velo
DNF Will Mackin      UAT
DNF Koen Bastiaens   Eagan, MN 245853   UAT
DNF Todd Chapman   Princeton, MN 305584   Larson Cycle racing
DNF Nat McIntyre   Minneapolis, MN 360271   UAT

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Koeneman   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket
2 Oliver Vrambout (1 - Cat2)   Bayport, MN 121438   The Bikery Du Nord
3 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
4 Andrew Dahl (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 8504   Specialized
5 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
6 Paul Thoresen (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 35511   Team Plan C
7 Frederick Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN 54313   Specialized
8 Daniel Jansen   Minnetonka, MN 17677   Silver Cycling
9 Isaac Young   Minneapolis, MN 326552   UAT
10 Benjamin Johnson   Minnetonka, MN 295908   MCT Freewheel
11 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Silver Cycling
DNF Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Synergy
DNF Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Scott Robertson   Minneapolis, MN 75507   Curt Goodrich Racing Team

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
2 Gregory Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   Loon State Cyclists
3 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   UAT
4 Michael Phillips   Minneapolis, MN 200784   Curt Goodrich Racing Team
5 John Thompson (1 - Cat1)   Shoreview, MN 63849   St Paul Bicycle Racing Club
6 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN 147307   Crossniacs
7 Paul Schoening   Plymouth, MN 31734   Team Plan C
8 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764   Revolution Cycle & Ski
9 William Kuster   Anoka, MN 59499   Loon State Cyclists
10 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN 117428   Curt Goodrich Racing Team
11 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   Kenwood Racing
12 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   Minnesota Cycling Team
13 Drew Holbrook (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 16497   Freewheel Bike
14 Todd Trembley   Faribault, MN 217961   UAT
15 David Schoening   Deer Lodge, MT 50233   UAT
16 Stuart Benson   Shafer, MN 100413   Cyclova XC
17 Robert Belz   Afton, MN 87690   Loon State Cyclists
18 Erih Johanson   Chanhassen, MN 302859   Plan C
19 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN 297849   Gopher Wheelmen
20 Eric Swenson   Minneapolis, MN 212056   Mock Orange Bikes
DNF Robert Marhefke   River Falls, WI 22498   LaCrosse Velo Club
DNF Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   Omnium Bike Shop
DNF Shannon Smith   St. Paul, MN 222039   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Pat Dowling (Cat3)   St. Louis Park, MN 44129   Penn Cycle
DNF Thomas Clasen (Cat4)   Saintpaul, MN 303775   Birchwood/GIS
DNF Curt Goodrich (Cat4)   St. Paul, MN 137425   Curt Goodrich Racing Team

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dag Selander (1 - Cat2)   Hudson, WI 93949   Team Plan C
2 Michael Cisek   Minneapolis, MN 269355   Team Plan C
3 Robert Ogren (1 - Cat3)   Bloomington, MN 232145   Kenwood Racing
4 Tim Holmstrom (1 - Cat4)   Excelsior, MN 64807   UAT
5 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   UAT
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN 358142   UAT
2 Anders Sonnesyn      MNJRC
3 Sean Christian   Wernersville, PA 129322   UAT
4 Mason DeKeyrel   White Bear Lake, MN 356968   Sho-Air MN
5 Andrew Shuros      UAT
6 Zach Bollom      UAT
7 Wyatt Furois      UAT
8 Austin Johnson   Madison, WI 263909   UAT
DNF Ellis Nordhougen      UAT

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
2 Andris Delins   Minneapolis, MN 333848   UAT
3 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
4 Quentin Ikuta Schodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy Cycles
5 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   MNJRC
6 Reece Oleson   Jordan, MN 349404   Angry Catfish
7 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
8 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
9 Paul Dahlen   Zumbrota, MN 284809   Minnesota Junior Cycling Inc.
10 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN 356967   Sho-Air Minnesota Cycling Club
11 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelmen
12 Zach Newton      Angry Catfish
DNF Peter Behm   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelmen
DNF Jonathan McBurney      UAT

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN 302812   Velo Duluth
2 Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
3 Bianca Bergman (1 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   Team Plan C

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN 281920   Peace Coffee Racing
2 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193   Team Kenda pb gg
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
4 Maria Benson   Norwalk, CT 240746   Synergy
5 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
6 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda presented by Geargrinder
7 Beckie Alexander   Minneapolis, MN 12525   Curt Goodrich Racing Team
8 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   Birchwood/GIS
9 Nicolette Reker   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
10 Kris Brazil   Faribault, MN 238279   UAT

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Howard   Duluth, MN 360894   Velo Duluth TPC
2 Danielle Coffield      UAT
3 Heidi Goodson   Minneapolis, MN 256635   UAT
4 Lisa Thompson   Minneapolis, MN 233402   UAT
5 Lori Belz   Stillwater, MN 80526   Big Ring Flyers
6 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062   Plan C
7 Alix Majuen      LGR
8 Tina Raehsler   River Falls, WI 213217   Big Ring Flyers
9 Anne Normand   Duluth, MN 359404   Velo Duluth
10 Amy Fuller   Minnetonka, MN 359312   Method Cycles
11 Nikki Reker   Saint Paul, MN 311375   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Anna Christian      UAT

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicolette Reker   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDFSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee