Race Results for
Sugarbush Gravity East
Warren, VT
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny EGAN   5:17.67  1028 Sugarbush
2 Lucas Bayus   Alfred Station, NY5:23.02 329362  1003 
3 Eric LICHO   5:50.08  1031 
4 Theo MORTON   5:50.36  1027 Sugarbush
5 Zach MEYER   5:56.64  1030 
6 Jacob PALMERIO   6:59.89  1029 Sugarbush

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Zinzer   Brewster, NY5:21.31 337626  1109 Generation Gap Racing/ Lupine
2 Kenneth SEARS   5:41.65  1126 
3 Matt RABIDEAU   6:21.97  1125 Poose+Hoops Racing
4 John Condon Jr   Hudson, NH10:42.56 284420  1117 

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Daum   State College, PA6:13.77 42663  844 Nittany MBA.org
2 David Gray   Aberdeen, MD6:27.80 296132  920 Bikeline
3 Anthony Carafa   Redding, CT6:54.09 6065  924 Ant Dog DH/ Bike Exp

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan DIPENTIMA   4:37.77  634 Sugarbush
2 Chris Anderson   Bristol, VT4:46.84 353688  633 Sugarbush
3 John Duffy   Sloatsburg, NY5:11.87 337754  605 Goon Monster Racing
4 Connor Gorman   Blue Ridge Summit, PA5:16.45 295976  608 Generation Gap Racing/Lupine
5 Levi Whitaker   Stockbridge, VT5:17.41 298156  628 Steve Peat Syndicate
6 Ben Bodycoat   Burlington, CT5:18.28 293349  601 Cutting Edge Cycles / KONA gra
7 Adam Delonais   Salem, MA5:43.86 312764  635 
8 Brandon Potter   South Duxbury, VT6:11.75 315974  636 true Wheels
9 Nick Gray   Aberdeen, MD15:03.63 302320  623 Bikeline

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ertel   Bethel, VT4:22.71 349174  708 East Bound & Down Racing
2 Talor GRAVES   5:05.54  764 J-Mac/FMA
3 Joshua MILLER   5:07.14  761 
4 Wayne PLUMADORE   5:22.52  762 Poose+Hoops Racing
5 Jordan MILLER   5:24.66  763 Poose+Hoops Racing
6 Michael Oliver   Old Lyme, CT5:26.41 222289  702 OLIVER RACING
7 Kyle GREEN   5:35.15  765 Peanut Butter
8 Andrew DONCHEZ   5:35.73  760 beacon cycles
9 Charles Rose   Cambridge, MA5:38.00 356194  758 
10 Brandon Sbordone   Port Wentworth, GA5:47.91 277194  730 Oliver Racing/Banshee Bikes
11 Joseph Burkell   Frederick, MD5:48.70 194359  759 XFusion/GoPro/ Fox
DNF Charles Powell   Waitsfield, VTDNF 353506  766 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Clark   Keene5:17.41 356034  846 North East Alliance
2 Joe Eaton   Colchester, VT5:21.20 235658  847 
3 Corey Tucker   University Park, MD5:32.96 230155  823 Team MFII / Scutellaro Racing
DNF Steve LYONS   DNS  845 
DNF Derek LILMATAINEN   DNS  1219 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas Dudukovich   Port Matilda, PA4:11.79 305595  109 One Ghost Industries / Big T r
2 Noah Fairburn   Huntsville, AL4:14.18 320970  122 High Gear Racing
3 Ray Syron   Rockport, MA4:15.80 282084  120 Sinister / United Freeride
4 Dylan Conte   Stowe, VT4:22.37 292804  128 RMEast/Sugarbush
5 Jimmy Leslie   Pittsburgh, PA4:22.99 337692  105 Specialized/GROM
6 Shane Leslie   Birmingham, MI4:27.32 317122  121 High Gear Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Newth   West Rutland, VT4:19.03 282818  246 True Wheels
2 Max Syron   Rockport, MA4:22.34 282083  205 Sinister / United Freeride
3 Garson Fields   Park City, UT4:24.28 201871  241 
4 Chris Patton   Westport, CT4:25.21 252550  242 Death
5 Matt Henderson   High Bridge, NJ4:32.05 141944  755 
6 Corey McMahon   North Conway4:32.31 355756  245 J-Mac
7 Geoff Ayr   Westfield, MA4:35.28 185267  126 OLIVER RACING
8 Willem Cooper   Newport, RI4:35.98 201902  239 Voncooper.com/Sugar
9 Wyatt VARGAS   4:36.90  247 Peanut Butter
10 Erik Rutherford   San Luis Obispo, CA4:40.99 180175  244 
11 John (Jack) Williams   Stowe Vt, VT4:41.96 164519  243 drummer Racing
12 Andrew Slowey   Martinsville, NJ4:50.24 277539  226 Oliver Racing
13 Burke Saunders   Great Falls, VA5:08.69 200536  248 
14 Luke Watkins   Easton, CT5:29.91 216983  222 mobile bici
DNF Nicholas D'Emidio   Langhorne, PADNS 269942  249 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Metcalf   Dover, OH4:39.38 148486  408 horns hill
2 Thomas Schueler   Baldwin, MD4:41.38 276992  413 Factory Trashbag
3 Lane Boertmann   Toms River, NJ4:55.84 299762  837 Gravity East
4 Chad Roberts   Utica, NY5:06.60 353834  427 
5 Aaron Barnes   Hampden, ME5:34.80 2617  429 

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 G John Leslie   Birmingham, MI5:09.17 20962  508 High Gear Racing
2 Phillip Cook   Joppa, MD5:12.58 264044  511 Racers Edge
3 george bodycoat   Burlington, CT5:21.40 307110  520 
4 Reid Kiniry   Northfield, VT5:29.21 19208  529 661-HBG-Sugarbush
5 Ted Briggs   Lebanon, PA7:01.46 121011  506 Generation Gap Racing/Lupine
DNF Paul Luciano   Waitsfield, VTDNS 134306  530 Harke Books

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Vaughan   Sharon, VT3:54.74 173589  RMEast/ Sugarbush
2 Phillip Kmetz   Keene, NH3:57.60 139600  70 FTW industires
3 Max Morgan   Duluth, GA4:02.44 320502  79 Team RM East
4 Leland O'Connor   Ithaca, NY4:03.97 224089  KGB/SLO/E13
5 Logan Mulally   Reading, PA4:08.52 247832  49 Specialized Grom/ Oa
6 Alexandre Couture   Conway, NH4:11.07 266641  68 Rocky Mtn/ Michelin
7 Tim White   Colchester, VT4:12.40 201948  75 Rm East/ Sugarbush
8 Oliver Levick   Troy, NH4:12.82 195365  72 Drummer Racing
9 Ryan Gardner   Marlboro, NY4:12.96 295562  59 Kona/ Beacon Cycles
10 Zachary Faulkner   Spofford, NH4:13.73 231815  69 Drummer Racing
11 Stephen Avery   Hopkinton, NH4:14.71 105503  73 Schraalp/Rocky Mtn
12 Leif Lorenzen   Croton On Hudson, NY4:15.06 168141  50 Kona/ Beacon Cycles
13 Chris Higgerson   Deansboro, NY4:16.65 208966  67 xprezo/ TLD
14 Jason Scheiding   Beacon, NY4:18.50 265153  25 Fast Line Racing/SDG
15 Alex Moschitti   Fairless Hills, PA4:20.31 297556  71 DFY
16 Jason Beckley   Clifton Heights, PA4:39.22 3122  14 Kenda USA
17 Shad Wilson   Manchester, NH4:39.30 323264  74 Schraalp/ CycleSmith
18 Adam Morse   Burlington, VT4:41.85 216324  78 RM East/Sugarbush

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Cowell   Pittsburgh, PA7:35.15 333640  1402 Team Moggie
2 Elixandria Porru   New Rochelle, NY8:02.08 317126  1417 mobile bici
DNF Susan Arnold   Bradford, NHDNS 345920  1415 OLIVER RACING
DNF Pilar NETZEL   DNF  1416 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Sowles   Colchester, VT5:44.61 351806  1307 KSL/ Sugarbush
2 Christie Allebach   Harleysville, PA7:04.37 317482  1306 Generation Gap Racing/ Sacuon

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Petterson   Jericho, VT4:41.33 187041  77 Promax/Specialized
2 Rebecca Gardner   Marlboro, NY5:14.16 298049  60 Kona/Beacon cycles
3 Katelyn Parhiala   Arlington, MA5:22.29 218448  76 Wachusett Brewing Co
4 Karen Eagan   Lowell, MA5:22.50 200140  63 Highland Mtn Bike Pa
5 Anne Galyean   Frederick, MD5:24.98 314146  54 East Coast Gravity/Trek

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREOSMOBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee