Race Results for
Border Battle (2011 WORS #8)
River Falls, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/22/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI44:54.30 303828  4042 Team EXPO
2 Alex Darrington   47:36.50  4068 Bikes LTD
3 Levi Otto   Appleton, WI47:37.50 342312  4679 BMC
4 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI47:45.10 317236  4028 
5 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN48:09.90 356967  4675 Sho-Air MN
6 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI49:11.90 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
7 Chris Dominski   52:50.80  4655 CORBA
8 Shane Holcomb   Plymouth, WI53:37.30 317350  4055 Fattires-n-beerr
9 Kyle Kargel   Baraboo, WI54:09.40 348140  4076 Wildside Velo
10 Daniel Gretzinger   Greenville, WI54:11.80 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
11 Zachary Smith   54:31.60  6180 Peace Coffee
12 Cole Herrmann   Minneapolis, MN54:32.90 361697  4681 Angry Catfish
13 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI54:48.60 297081  4017 
14 Andrew Guerra   55:11.90  4052 Wheel & Sprocket / Vision
15 Mason De Keyrel   56:58.60  4676 Sho-Airman
16 Calvin Sandberg   1:01:09.50  4687 
17 Liam Franken   1:01:15.30  4699 Bicycle Sports
18 Ben Nelson   1:02:19.30  4659 
19 Nick Kern   1:06:43.30  4638 MMCC
20 Jack Ellingson   1:08:12.40  4665 
21 Alex Kern   1:08:57.20  4639 MMCC
22 Owen Woodward     6194 Balance
23 Raquan Wilson     6206 
24 Caden Sigerud     6184 Feed My Starving Children/FCA
25 Kyle Hermann     6195 
26 Jacob Ahles   Neenah, WI 319276  6033 FCYCT ScarletKnights
27 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
28 Max Fierek     6193 
29 Tuemike Xiong     6202 
30 Josh Goblirsch     6188 Bicycle Sports
31 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
32 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
33 Devon Horner     6190 Maplelag/Paramount
34 Cole McDicken     6028 FCYCT Scarlet Knights
35 Dan Dominski     6182 CORBA
36 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
37 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
38 Ethan Fetters     7075 Fetters boyz
39 Leo Bergner     6199 
40 Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports
41 Casey Porter   Okatie, SC 305824  6208 Motorex
42 Jack Johnson     6187 Freewheel Bike
43 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699  6189 
44 Devin Beck     6191 Feed My Starving Children/FCA
45 Connor Kantack     6185 
46 Saysetha Philapandeth     6203 
47 Connor Schad     7078 MMCC
48 Wyatt Horner     6186 Maplelag/Paramount
49 Lucas Fletcher     6010 
50 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
51 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
52 Cole Johnson     6183 Freewheel Bike
53 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
54 Max Bergner     6198 
55 Isaac Sonquist     6205 Anwatin Ski Team
56 Nathan Hagstrom     6181 
57 Ian Price     6210 
58 Lucas Buhr     6192 
DNF Cobie Vagts     4702 Bicycle Sports
DNF Nick Otto     6197 Wheel and Sprocket
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Boyea   44:45.80  4060 Team WORS
2 Mitch Otto   44:55.30  4678 Wheel and Sprocket
3 Cory Marty   Plover, WI45:22.60 303981  4014 Team WORS
4 Nolan Steig   Janesville, WI46:30.50 344958  4024 
5 Sean O'Donnell   Columbus, IN46:58.10 26563  4674 
6 Nico Akemann   52:25.10  4673 WORS
7 Max Ellingson   57:49.80  4640 
8 Cole Huffman   1:01:13.70  4669 
DNF Preston Bernsteen     4648 
DNF Austin Kernan     4677 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Krause   Elmwood, WI47:17.00 433201  4689 
2 Jared Munch   47:58.30  4690 
3 Christopher Drew   48:07.30  4660 UW - La Crosse
4 Nick Schroeder   48:10.00  4692 
5 Ben Sonnek   49:01.00  4657 Gateway Cycle
6 Seth Boyea   49:03.20  4061 Team WORS
7 George Carlson   Kearny, NJ50:04.70 228907  4642 Team ADC - Chain Reaction
8 Adam Sorenson   50:55.20  4652 
9 Gary Gless   Milwaukee, WI51:35.80 351894  4810 Two Dimensional Shape Shifters
10 Gerald Sorce   52:00.50  4866 
11 Jordan Jazdzewski   52:59.30  4658 
12 Brian Rupnow   54:04.00  4686 
13 Ryan LaBarre   1:02:08.00  4701 
DNF Joe Guse     4041 Team WORS
DNF Hunter Gosda     4685 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI44:25.80 339424  4012 2 Rivers Racing
2 Christopher McArdle   Greendale, WI45:13.90 356852  4086 Alterra CoffeeMTB Team
3 Ryan Nanney   46:47.50  4672 
4 Jason Dahlby   47:11.50  4680 Bikes Ltd
5 Elginn Cordes   Dakota, MN48:25.30 357632  4084 667 Industries
6 Troy Herlick   48:26.90  4860 Gateway Cycle
7 Scott Moesenthin   Woodbury, MN48:41.00 355776  4656 
8 Darren Haag   49:12.70  4064 Bikes Limited
9 Aj Peterson   49:29.30  4666 
10 Tom Smithers   50:18.80  4688 
11 Jared Lafave   50:48.20  4862 
12 Eric Adams   51:40.10  4641 
13 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI51:58.90 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
14 John Froelich   53:50.00  4861 Anybody's Bike Shop
15 Tim Dolan   54:06.00  4644 
16 Christopher Howell   54:19.20  4079 
17 Peter Fetters   Neenah, WI59:18.20 292715  4065 Cranked Bike Studio
18 Rob Schuette   60:38.10  4811 Broken Spoke
19 Hynek Hermann   1:01:38.50  4871 
20 Nicholas Armstrong   1:02:49.50  4063 
21 Luke Fiore   1:09:38.90  4650 
DNF Joel Curry   Mchenry, IL 345054  4812 Treadheads

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Kauth   Saint Paul, MN40:32.30 342876  4647 Birchwood
2 Garrett Beck   45:37.00  4651 Feed My Starving Children/FCA
3 Ron Smith   Fond Du Lac, WI46:19.40 342844  4032 
4 Mike Franken   48:15.70  4698 Bicycle Sports
5 Jack Pabst   Nekoosa, WI48:41.10 334134  4049 
6 Janis Delins   51:56.10  4695 
7 John Ellis   53:33.70  4653 Angry Catfish
8 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO54:15.40 202246  4693 
9 Matthew Knowles   Batavia, IL54:28.30 314964  4806 
10 Brett Hooton   Minnetonka, MN57:09.90 16693  4661 
11 Scott Guse   George, IA57:44.90 14440  4870 
12 Doug Rodenkirch   58:06.90  4872 Design Concepts/Dekorra
13 Scott Myren   58:07.40  4671 
14 Kent Furois   Falcon Heights, MN58:14.00 341008  4645 Gopher Wheelmen
15 Matthew Froelich   59:19.50  4873 
16 Chris McDonald   Boulder, CO1:01:06.30 294222  4662 
17 Doug Tonyan   1:01:42.20  4868 
18 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:02:48.10 204459  4670 
19 Jeff Thompson   1:05:25.70  4869 Peace Coffee
20 Jeff Sieckert   1:05:59.10  4863 
21 Kevin Vander Velden   1:06:38.30  4663 
22 Kraig Anderson   1:09:05.50  4697 Team Kraggness
23 Ken Kantack   1:09:51.20  4646 
24 Greg Rudy   1:12:04.60  4875 
25 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:13:40.10 317102  4802 Bikes LTD / Scenic Concepts
DNF Todd Chapman   Princeton, MN 305584  4667 
DNF Mike Bons     4865 
DNF Brian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4808 TEAM WORS
DNF Scott Barclay     4813 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Paul Baltus   Janesville, WI 345020  4022 
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Crowell   Westford, MA49:58.90 303906  4691 
2 George Eckman   49:59.10  4668 
3 Andrew Mishlove   Glendale, WI52:23.50 344022  4018 Hampshire Cycle Club
4 Mark Corrigan   53:29.50  4010 
5 Scott Guhl   54:05.00  4643 Bicycle Sports
6 Bruce Parker   Edina, MN56:04.30 260693  4039 Freewheel Bike
7 Jerry Engen   58:18.10  4682 
8 Gary Schildgen   60:11.80  4694 
9 Stephen Popelka   1:05:31.60  4649 
10 Mark Schuttenhelm   1:06:22.40  4684 Three Sixty Real Estate
11 Dan Garrett   Colbert, WA1:07:06.00 313402  4654 
12 Arnold Funkenbusch   1:29:08.10  4864 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Johnson   1:20:04.50  1910 Heavy Pedal
2 Lucas Hieb     2745 
3 Logan Schlough     2730 
4 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
5 Marcus Warrington     2799 SPH/WheelhouseCycles
6 Jake Bauer   Muncie, IN 321770  2788 Hollywood
7 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612  2740 Gopher Wheelmen
8 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
9 Hayden Schlough     2749 
10 Sam Goblirsch     2747 Bicycle sports
11 Jonathon McBurney     2619 Gopher Wheelman
DNF Bradley Miller     2731 
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Smith   Ripon, WI1:19:57.20 264148  1414 Ripon College Red Hawks
2 Nikolai Skievaski   Madison, WI1:22:37.10 260879  1080 Team Pegasus
3 Jake Szymanski   Minneapolis, MN1:22:48.60 328180  1430 Freewheel Bike
4 Josh Bauer   1:22:58.60  1422 Hollywood
5 Eric Weidman   1:25:16.20  1023 Muddy Cup
6 Jacob Jackson   Cadott, WI1:25:20.10 307701  1429 
7 Dakota Dale   Cable, WI1:25:41.90 310795  1076 Eriksen Cycles
8 Nicholas Frye   Madison, WI1:27:54.20 258744  1423 Team Wisconsin
9 Andy Fehrenbach   Ripon, WI1:31:02.30 300540  1400 Ripon College Red Hawks
10 Paul Meuer   Elburn, IL1:40:37.70 300541  1392 Ripon College Red Hawks
11 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:45:13.90 289953  1030 Titletown Flyers
12 Mike Sherven     2133 
13 Phil Geiger   Madison , WI 360965  2144 Magnus
14 Oliver Neumann     2103 UW-Stout
15 Daniel Holtermann   Greenbay, WI 292340  2222 Gen EX/World bicycle relief
16 Miguel Masberg     2610 
17 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
18 Kevin Thum     2752 
19 Luke Schuttenhelm     2953 Three Sixty Real Estate
20 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
21 Benjamin jones   Ripon, WI 320300  2759 Ripon College Red Hawks
22 Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
23 Eric Nancekivell     2621 
24 mark harvey   Coon Rapids, MN 412858  2608 Ramsey Bicycle
25 Jeremy Brouwer   Ripon, WI 324980  2728 Ripon College Red Hawks
26 Lee Bengel   St Paul, MN 190505  2866 
DNF Scott Krueger   Sayner, WI 348626  2085 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Simacek   1:20:19.10  1971 Freewheel Bike
2 Scott Neperud   Madison, WI1:20:57.30 275059  1909 Magnus
3 William Street   Sheboygan, WI1:21:07.00 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
4 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:23:38.30 284245  1421 Angry Catfish
5 Michael Humpal   Mundelein, IL1:24:03.10 189221  1073 
6 Tim Gut   Eagan, MN1:24:04.90 326968  1413 Angry Catfish
7 Ian Mancekivell   1:24:13.00  1975 Behind-Bars/LGR
8 Trent Ping   La Crosse, WI1:25:29.60 234060  1420 RVCC - Brone's Bike Shop
9 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:26:44.10 278248  1424 Behind Bars/LGR
10 Rob Lutterman   1:27:24.50  1395 Wannabee Racing
11 Scott Kyser   1:29:38.20  1465 
12 Elliott Krizek   1:32:24.70  1391 SPH
13 Connor OMeara   1:32:41.70  1448 Team Condor
14 Brian Krueger   Merrill, WI1:37:43.90 224056  1405 Great DaneClub
15 John Wickham   1:50:57.10  1464 Fresh Start/Revolution
16 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN 360270  2793 
17 Timothy Campbell   Lake Mills, WI 240400  2772 Black Line Racing
18 Jason Lesser     2727 
19 Carl Morse   Appleton, WI 198232  2137 Wheel and Sprocket
20 Brooks Lockwood     2733 
21 Brandon Teske     2163 Titletown Flyers
22 Chris Driscoll     2616 Bicycle Sports
23 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  2073 
24 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463  2611 Sho-Air MN
25 Marty Leum     2767 Schaefer Tracks
26 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985  2955 
27 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
28 Jesse Hagglund     2952 Summit Racing
29 Ian Johnson   Minneaplois, MN 300764  2792 Behind/Bars-LGR
30 Patrick Tsai   Minneapolis, MN 360135  2961 
31 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
32 Rolf Severtson     2915 UW-Stout
33 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
34 Jonathan Haag     2762 
DNF Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
DNF Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI 327326  1082 Chainsmokers
DNF Tony Wagner   West Bend, WI 204671  1024 
DNF patrick scheibel   Jefferson, WI 309462  1012 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   Kenosha, WI1:19:22.20 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
2 Josh Collins   1:20:43.00  1440 
3 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:21:16.50 356588  1003 Eriks Bikes & Boards
4 Paul Marietta   1:22:24.00  2959 KORC
5 Joshua Blum   La Crosse, WI1:22:28.30 3998  1968 Echelon Coalition
6 Adam Tripp   1:22:38.20  1412 
7 Joshua Stamper   Maplewood, MN1:22:39.10 268855  1976 Bad Goat Racing
8 Aaron Sturgis   Eau Claire, WI1:22:46.90 346342  1397 Twin Six
9 Wesley Frame   1:23:47.40  1407 KORC
10 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:25:20.70 291373  1018 Twin Six / NewMoon
11 David Slovick   Minnetonka, MN1:25:43.30 234315  1463 
12 Ryan Fitzgerald   1:26:53.50  1428 LCR
13 Scott Spoo   Woodbury, MN1:27:01.90 297802  1462 Wannabe Racing
14 Tim Williams   Circle Pines, MN1:28:01.20 295831  1970 Wannabe Racing
15 Nathan Tock   La Crosse, WI1:28:09.30 195122  1453 
16 Eric Johnson   Eau Claire, WI1:29:44.80 309999  1805 Anybody's Bikeshop
17 John Oman   Chaska, MN1:32:49.80 287396  1401 WannaBee Racing
18 Roberto Madrigal   Shakopee, MN1:39:28.40 254724  1434 
19 Matthew Omeara   1:45:12.10  1403 On The Rivet
20 Gregorio Ramirez     2618 Dominican Republic
21 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
22 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
23 Mark Foslen     2614 Missing Link
24 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2097 Iowa City Cycling Club
25 Rodney Moon   Blair, WI 243112  2920 Muddy Cupes
26 Zack Blankenheim     2739 
27 Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport
28 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
29 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  2138 nord lock
30 Joseph Wieland     2879 Peace Coffee
31 Eli Kruit     2873 Gopher Wheelmen
32 Chris Horsmann     2785 Peace Coffee Racing
33 Josh Danielson     2958 
34 Sam Clavette   Minneapolis, MN 315264  2735 
35 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
36 Jason Donlan   Waconia, MN 301995  2779 Sho-Air MN
37 Ben Schemensky     2796 Overdrive
38 Andrew Swanson   Redlands, CA 166021  2781 
39 Paul Jacobs     2764 Feed My Starving Children
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  1903 BelGioioso/BKB
DNF Timothy Martin   Tacoma, WA 199557  2099 
DNF Jeffrey Popelka   Chicago, IL 228661  2863 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:21:59.10 190491  1973 Smiths Cycling
2 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:22:07.30 317100  1046 Treadhead Cycling
3 Andrew Dahl   Minneapolis, MN1:22:07.60 8504  1461 
4 Grant Larvick   Burnsville, MN1:22:36.80 328058  1419 Penn cycle/FCCC
5 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:23:03.60 284865  1411 Angry Catfish
6 Clint Swenson   1:23:16.90  1408 SilverCycling
7 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN1:23:17.70 225349  1402 Wookiee Juice Racing
8 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:23:22.20 293537  1035 Wildside Velo Club
9 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:23:45.90 78139  1425 Polska
10 Bryan Rhody   Edina, MN1:24:31.70 282644  1022 Peace Coffee
11 Mark Lewis   1:24:32.40  1437 Overdrive
12 Matthew Horner   Savage, MN1:24:37.90 261909  1398 Maplelag/Paramount
13 Ryan Sportel   Stpaul, MN1:26:45.80 285285  1406 Angry Catfish
14 Ben Swenka   Hudson, WI1:26:54.30 329856  1450 Sho Air MN
15 Krystian Pac   Chicago, IL1:28:22.70 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
16 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:28:25.00 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
17 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:30:14.80 133195  1829 Wookie Juice Racing
18 Carey Falkenberry   Denver, CO1:33:08.30 245755  1451 
19 Jacek Ubaka   1:34:13.10  1396 
20 Ernie Luedke   1:34:42.90  1447 
21 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:35:12.10 324062  1431 Wannabee Racing
22 Brian Benson   La Crosse, WI1:38:05.80 240054  1802 Bikes LTD / Scenic Concepts
23 Adam Evanoff   1:48:40.90  1444 Bent Crank Racing
24 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
25 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2088 Team EXPO
26 Christopher Richmond   Breckenridge, CO 29774  2020 Heavy Pedal Velo Club
27 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
28 Erik Peterson     2769 
29 Matt Chmielewski     2742 Bikes Limited -Scenic Concepts
30 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
31 John Galt     2771 
32 John Knudson     2957 
33 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222  2757 Birchwood
34 John Reinan   Lakeville, MN 362137  2750 
35 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  2008 Unattached
36 Nick Pettis     2795 Silver Cycing
37 Matthew Johnson   Saint Paul, MN 95633  2760 Freewheel Bike
38 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
39 Andrew Forsberg   Minneapolis, MN 137264  2789 
40 Joel Benton     2869 
41 Mark Rahzen     2872 Monsterstomp
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Troy Schaden   Oconto, WI 346728  1119 Schwag
DNF Tyler Grenzow     1404 Korc
DNF Mike Bishop     1441 Treadhead Cycling
DNF Jacque Poquette   Ham Lake, MN 361958  1458 
DNF Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551  1459 Balance Cycling/Eriks
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Eastlund   Edina, MN1:21:14.70 277974  1415 Peace Coffee
2 Jeffry Lewis   1:23:27.10  1426 Sho Air MN
3 William Burkholder   Rockford, IL1:23:28.50 296156  1002 Kegels Bikes
4 Wade Bergner   1:23:35.10  1416 
5 Steve Schafer   Barrington, IL1:23:44.10 309583  1001 Rbikes.com
6 Scott Lund   1:23:51.80  1409 Hollywood/SilverCycling
7 Sean Miller   1:24:36.60  1028 Michael's Cycles
8 Rick Ochs   Marshall, MN1:25:19.70 255648  1967 Southwest Express
9 Steven Forss   Rockford, IL1:25:45.30 80530  1907 Kegels
10 David Hein   Kalilua Kona, HI1:25:52.20 174185  1435 
11 Charlie Schad   1:27:07.00  1418 
12 Matthew Dale   Cable, WI1:28:05.80 310643  1079 Eriksen Cycles
13 Jon Kern   Jackson, WI1:28:35.70 18978  1410 
14 Dan Wistrcill   1:31:22.30  1969 Angry Catfish
15 Chris Sur   Minneapolis, MN1:34:20.80 302904  1455 
16 Chris Brown   1:35:32.10  1399 
17 Lowell Johnson Jr   1:43:21.50  1974 
18 Justin Keough     2791 Wannabee Racing
19 Patrick Sheedy     2790 Sh*tty Toas
20 Jon Sigerud     2744 Feed My Starving Children/FCA
21 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2748 Flatlandia
22 Gary Ehrike   Marathon, WI 362117  2031 Rib Mountain Cycles
23 Robert Kohl     2775 
24 Curtis Schlough   Menomonie, WI 244300  2755 
25 Eric Schoenberg     2877 
26 Dan Funke     2737 
27 Chad Olson     2612 Amery Pedal
28 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
29 Dale Crowell     2871 Eau Claire Bike +Sport
30 Gary Frost   Salem, WI 309780  2017 Tread Head Cycling
31 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
32 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
33 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
34 Mark Engebretson   La Mesa, CA 72422  2613 
35 Dennis Porter   Bloomington, MN 28454  2768 
36 Bernie Seleski     2776 
37 Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2065 
38 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
39 John Caldwell     2615 
40 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
41 Mike McCarthy   Kenilworth, IL 231057  2622 Gateway
42 Glenn Margolf     2875 Wannabee RAcing
43 Mike Cass     2874 Gopher Wheelmen
44 Doug Dickel     2729 
45 Gregory Molnar     2870 FCU & Cawba
46 Kelly Bakke     2876 Peace Coffee
47 Aaron Nelson     2798 
DNF Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   Rockford, IL1:22:31.10 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
2 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:22:45.20 283600  1972 Muddy Cup
3 Rick Cleary   River Falls, WI1:23:30.20 360952  1452 KORC
4 David Mainguy   Minneapolis, MN1:23:34.20 96244  1436 Freewheel Bike
5 Christopher Berge   Madison, WI1:23:47.50 280201  1051 Magnus
6 Pat Dowling   St. Louis Park, MN1:27:05.20 44129  1449 Penn Cycles
7 Robert Belz   Afton, MN1:27:15.00 87690  1432 LCR
8 Edward Dutczak   Crete, IL1:28:01.50 80789  1054 South Chicago Wheelman
9 Mike Berkopec   Eagan, MN1:28:09.40 3460  1394 Silver Cycling
10 Stuart Benson   Shafer, MN1:28:18.20 100413  1443 Cyclova
11 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:30:43.00 174302  1446 PCR
12 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:31:02.10 218333  1456 Bent Crank Racing
13 Tory Nygren   St Paul, MN1:31:15.30 107406  1433 
14 Mark Rosen   1:31:24.70  1417 
15 Matt Hvron   1:31:54.10  1438 Kenwood
16 Michael Solberg     345294  2774 Sho-Air MN
17 Ladric Grant     2954 Crosswiacs
18 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
19 James Goblirsch   Rochester, MN 110103  2761 Bicycle Sports
20 Jay Schneider     2734 
21 Mike Binkowski   Savage, MN 91959  2766 
22 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2084 Title Town Flyers
23 Jon Neace   Mableton, GA 25767  2773 Sho-Air MN
24 Troy Sable   West Bend, WI 361674  2046 
25 Massimiliano Toffolon     2765 
26 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
27 Craig Brown     2617 
28 Todd Bauer     2956 Hollywood
29 Demetrius Banks     2164 Bikes Limited
30 Paul Darrington     2819 Bikes Limited
31 Daniel Randolph   Perry, IA 249993  2787 
32 Joel Woodward   Minneapolis, MN 274327  2784 Balance Cycling
33 Michael McKinney     2753 
34 Dave Dahlman     2056 Team Extreme
35 Kevin Knutson     2770 Peace Coffee
36 Tom Thies   Eden Prairie, MN 78926  2756 
37 Lee Nesbitt   Prescott, WI 25921  2001 KORC
38 Gary Smith     2867 Peace Coffee
DNF Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
DNF Dan Szczepanski     1029 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
DNF Todd Borstad     2778 
DNF Erik Dalgaard     1460 Wookie Juice Racing
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1101 Haynes Brakes

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   Champlin, MN1:22:28.20 321710  1454 
2 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:25:10.00 278570  1066 Team Overdrive
3 C.J. Smith   1:28:59.50  1439 
4 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:30:35.30 296195  1050 Attitude Sports
5 Don Carr   Wauwatosa, WI1:31:43.20 185458  1111 IS Corp
6 Bob Boone   Eau Claire, WI1:32:16.40 4227  1103 
7 Mike Larson   Cambridge, MN1:33:00.00 101450  1445 LCR
8 Dag Selander   Hudson, WI1:33:33.30 93949  1457 
9 Tim Hieb   1:34:28.80  1393 
10 Mark Klingechoets   1:35:28.50  1427 Wanabee
11 Todd Fletcher     2039 
12 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2951 
13 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
14 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
15 Gary Santoorjian     2786 Sho Air
16 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
17 Keith Peterson     2736 
18 Timothy Bartylla     2777 
19 Steve Stilwell   Tempe, AZ 324648  2758 
20 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  2960 Loon State Cyclists
21 James Cope     2751 
22 Bruce Brown   Indianola, IA 263804  2741 BikeIowa.com
23 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2153 EXPO Racing
24 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
25 Tom Bengel   St Paul, MN 200781  2732 
26 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
27 Pete Balm     2794 
28 Gary Sloquist     2763 
29 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
30 Tim Wateski     2003 
31 Jim Splittgerber     2738 
32 Jerry Washatka     2783 
33 Ron Kapaun   Hudson, WI 253301  2043 Team Extreme
34 Tim Larson     2620 
35 William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
36 Keith Oleson   Lindstrom, MN 148578  2868 Wannabee racing
37 Bob Ferrara     2095 
38 Gerry Taylor     2782 
39 Frank Sniadajewski     2142 Point PursuitTB Club
40 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
41 Charles Ganzhorn   Saint Paul, MN 12754  2878 
42 Mark Weglinski     2743 
43 Steve Manthe   Mc Farland, WI 211939  2037 Chainsmokers
44 Norm Busse     2609 Tousley Motorsports
45 Craig Swanson     2780 
46 Michael Stiegler     2797 
47 Donald Clark     2746 
DNF Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1905 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:07:14.00 296192  107 MAPLELAG/SKINNYSKI/RMC/POLSKA
2 Myles Beach   Larsen, WI1:19:32.80 208348  101 Adventure 212/Specialized
3 Reece Oleson   Jordan, MN1:20:23.50 349404  150 Angry Catfish
4 Jordan Cullen   Hudson, WI1:21:36.70 229280  149 MBRC/Flanders
5 Michael Dutczak   Crete, IL1:23:42.40 200766  113 South Chicago Wheelman
6 Nils Boberg   Shoreview, MN1:27:11.80 284823  151 MNJRC
7 Mitch Nordahl   Anoka, MN1:31:40.80 312426  145 Minnesota Junior Cycling, Inc.
8 Jake Richards   Callaway, MN1:43:49.90 265418  318 Maplelag/Paramount
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI 350022  111 Wheel & Sprocket
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:41:22.70 285206  88 KS Energy Services/Team WI
2 Joseph maloney   Milwaukee1:41:32.80 313232  67 KS Energy Services/Team Wisc
3 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:41:51.70 210080  314 Mapleag
4 Justin Piontek   Madison, WI1:42:33.60 297073  45 Bike Hub/Specialized
5 Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI1:43:20.50 262146  56 Element Mobile
6 Jacob Boyce   Duluth, MN1:44:05.40 227560  335 Ski Hut
7 Ryan Voss   Damascus, OR1:45:16.60 286022  39 Muddy Cup
8 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:45:18.20 311654  30 City Bike Works
9 Matthew Riley   Sun Prairie, WI1:48:26.60 351944  325 SPH/WheelhouseCycles
10 Eric Fossell   Berthoud, CO1:48:46.30 296311  54 JVC / MichaelsCycles
11 Brian Braun   Madison, WI2:37.80 276620  48 Stout Dirt Devils/EXPO Racing
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  51 Trek Stores ofMadison
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  43 Trek Store of Madison
DNF Tyler Heibel   Fountain, MN 133268  300 
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  57 Williamson Bicycle Works

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:38:08.50 258735  26 Mercy-Specialized
2 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:39:50.10 211093  316 Maplelag
3 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:41:47.20 149743  322 Kenwood
4 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:41:58.10 227406  Adventure 212/Specialized
5 David Oachs   Woodbury, MN1:42:01.90 116923  333 NicolletBike.com
6 Kaleb Himli   Wykoff, MN1:43:12.40 161526  307 Bicycle Sports
7 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:45:21.70 261138  332 conti
8 Matt Zak   Eveleth, MN1:45:22.90 299300  334 
9 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:46:38.00 196060  60 Alterra Mtb
10 Nathan Lillie   Altoona, WI1:47:10.20 313414  17 RVCC-Brone's Bike Shop
11 Brendan Bellew   New Prague, MN1:47:19.90 313010  296 Squadra ACF
12 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:50:22.60 291522  21 The Bike Hub/Specialized
13 Lance Wall   Lake Geneva, WI1:50:56.80 310402  298 Advocare Treadhead
14 Joshua Schwantes   Saint Paul, MN1:51:05.00 134220  320 Kenwood
15 Scott Sherman   Winona, MN1:52:47.30 126716  330 29nSNGL
16 Jason Gosse   Eau Claire, WI1:53:45.70 257462  46 WORS Posse
17 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN1:53:58.70 262606  308 Peace Coffee Racing
18 Matthew Kohner   Minneapolis, MN1:54:28.00 295551  319 Peace Coffee
DNF Jaakko Mursu   Minneapolis, MN 312192  321 MBRC/Flanders
DNF Clayton McLagan   Forest Lake, MN 206756  304 Peace Coffee Racing
DNF Trevor Olson   Rochester, MN 264356  52 Muddy Cup
DNF Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128  11 Rbikes.com

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN1:39:29.70 134734  305 Trek Co-op / Ski Hut
2 Ray Nelson   Woodstock, IL1:39:52.70 193027  100 Tread Head Cyclery
3 John Shull   Libertyville, IL1:43:18.70 259398  35 EXPO Racing
4 JW Miller   Madison, WI1:43:20.70 233978  99 Trek Stores ofadison
5 John Sandberg   Prior Lake, MN1:44:35.80 80064  299 Penn Cycle
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:46:29.90 15779  302 Hollywood / Silver Cycles
7 Lawrence Sauber   Lakeville, MN1:46:45.40 135611  326 LCR
8 Jeff Weyrens   Rosemount, MN1:48:52.00 76843  328 Revolution Cycle & Ski
9 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:50:24.30 17768  49 Element Mobile
10 Pete Borgen   Bloomington, MN1:50:32.90 118036  310 
11 Andrew Jordan   Woodbury, MN1:51:30.40 295752  309 LCR
12 Ronald Raymond   Roberts, WI1:51:47.30 102723  323 Kuhl
13 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:51:49.20 230802  306 Peace Coffee Racing
14 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:51:54.50 194466  69 Muddy Cup Racing
15 Ric Damm   Ripon, WI1:51:55.20 205672  33 FondduLac Cyclery/RiponCollege
16 Eddie Karow   Stpaul, MN1:52:18.10 281195  313 
17 Barry Winters   Nekoosa, WI1:53:16.50 96156  58 Element Mobile/Bring's
18 Jeremy Ames   Minneapolis, MN1:53:38.20 285970  327 Freewheel Bike
19 Mark Cole   Stevens Point, WI1:55:39.30 104782  59 Adventure 212/Specialized
20 Richard Fiske   Shakopee, MN1:58:28.70 211816  312 Kenwood Racing
21 Jon Friedell   Minnetonka, MN2:03:35.40 194324  331 Kenwood Racing
DNF John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  12 Hayes Disc Brakes
DNF Joe Kjeer   Scandia, MN 154588  301 Peace Coffee Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:48:51.00 98534  73 Pedal Moraine
2 Jim Peterson   Edgerton, WI1:52:26.00 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:32:33.90 214936  Wheel&Sprocket/Vision
2 Mike Phillips   Chicago, IL1:34:05.90 84647  41 Adventure 212/Specialized
3 Darrin Braun   Waukesha, WI1:35:42.50 285001  Adventure 212/Specialized
4 Ben Koenig   Schofield, WI1:35:43.30 267964  RMC / Red Eye Brewery
5 Brian Eppen   Iowa City, IA1:36:56.90 121702  70 Mercy-Specialized
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:37:31.30 83047  324 Trek/KUHL/SkiHut
7 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:38:08.20 154860  315 Rasmussen BikeShop
8 Chad Sova   Thiensville, WI1:38:17.50 189115  329 On The Rivet
9 Chris Peariso   Amherst, WI1:39:28.40 139566  Adventure 212 / Specialized
10 Scott Cole   Stevens Point, WI1:41:58.60 7340  47 Adventure 212/Specialized
11 Devin Curran   Onalaska, WI1:42:21.80 211576  303 Hollywood Cycles T6 Spot
12 Karl Tillman   La Crosse, WI1:50:18.10 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
DNF Jesse Rients   Shakopee, MN 147524  317 Penn Cycle/Kuhl
DNF Timothy Curry   La Crosse, WI 248006  297 

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Splittgerber   Appleton58:41.60 317238  5010 
2 Leah Fletcher     6009 
3 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Unat
4 Kao Zong Vang     6204 Anwantin Ski Team
5 Maggie Kjeer     6179 Peace Coffee Racing
6 Katy McDicken     6029 FCYCT Scarlet Knights
7 Julia Whitedog     6039 Bikes Ltd / Senic Concepts
8 Asa Guerra     6209 Wheel &SprocketVision
9 Pada Thao     6200 Anwantin Ski Team
10 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN 296111  6196 
11 Glory Duda     6201 Anwantin Ski Team
12 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
13 Katherine Schafer     6207 Rbikes.com

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Coogle   Madison, WI56:09.90 361822  5031 
2 Bobbi Kolstad   59:34.40  5132 
3 Heather Marty   1:03:19.20  5006 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Drake   South Milwaukee, WI54:33.40 366004  5020 Nord-Lock / Safe Wheels
2 Amanda Williams   54:41.60  4664 
3 Kara Benson   59:25.50  5029 Bikes LTD/Scenic Concepts
4 Shelly Burr   59:45.30  5138 
5 jennifer clark   Milwaukee, WI1:01:40.30 310337  5012 Two Dimensional Shape Shifters
DNF Sarah Oleson     5133 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Fortune   Madison, WI57:47.70 359549  5003 Team Nord-Lock/Safe Wheels
2 Sue McDonald   Goleta, CA1:03:39.60 254034  5134 Team ADC - Chain Reaction
3 Laura Funke   1:04:19.00  5136 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamee Peters   57:56.50  5135 
2 Pam Piotrowski   59:47.70  5014 Element MobileTeam
3 Tammy Vande Zande   1:09:45.10  5008 Team Nord-Lock/ Safewheels
4 Amy Dykema   Evanston, IL1:13:23.90 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Lisa Zimmerman     5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER
3 Grace Prewitt     3040 Attitude Sports
4 Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI 350598  3025 Element Mobile
2 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3009 Ripon College Red Hawks
3 Amber Markey   Madison, WI 307289  3140 colavita-parisiKansas City
4 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  3147 IS Corp
5 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
6 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  3153 
7 Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers
8 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN 316506  3161 Missing Link Racing
9 Rosette Reynolds   Ripon, WI 281882  3145 Ripon College Red Hawks
10 Alyssa Thuftin   Madison, WI 358147  3159 Magnus
11 Samantha Grimes     3172 Stillwater Motoes
12 Jess Burdick     3151 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN 294308  3146 Maplelag/Paramount
2 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
3 Terra James   Minneapolis , MN 281803  3152 Sweet n Salty Cycling
4 Desta Meyer   Inver Grove, MN 284628  3160 Silver Cycling
5 Danielle Coffield Ness     3156 
6 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3028 Muddy Cup
7 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
8 Lisa Haase   Madison, WI 300088  3037 Muddy Cup Racing
9 Amy Ochs     3142 Southwest Express
DNF Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212  3141 Birchwood
2 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3155 Milltown Cycles
3 Cyndi Ehrike   Marathon, WI 362118  3011 Rib Mountain Cycles
4 Katie Rudy   Lake City, MN 255417  3150 
5 Tina Olson   River Falls, WI 213217  3154 Big Ring Flyers
6 Darcy Busse     3158 Stillwater Motors
7 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA 307199  3148 Zoom Performance
8 Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  3144 Athletes By Design (ABD)

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz   Stillwater, MN 80526  3143 Big Ring Flyers
2 Sonja Savre     3157 
3 Mary Patridge     3149 

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI1:35:36.40 225258  139 Hayes Disc Brakes
2 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:36:11.30 242097  148 Hollywood Cycles
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  112 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI1:27:32.50 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:29:53.30 314874  515 
3 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA1:31:16.30 285899  561 Iowa City Cycling Club

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:27:34.80 190888  516 Adventure 212/Specialized
2 Robin Williams   Iowa City, IA1:27:41.00 240092  503 Mercy-Specialized
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:33:55.50 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
4 Michelle Peariso   Amherst, WI1:35:11.50 227741  506 Adventure 212/Specialized
5 Ridge Benedum   Bloomington, MN1:36:16.10 101389  563 Silver
6 Denise Coppock   Green Bay, WI1:36:41.00 316486  513 Titletown Flyers
7 Julie Kirkpatrick   Plainfield, IL1:45:20.10 302955  560 Zoom Performance
8 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:46:20.60 264109  557 Hollywood / Silver Cycle
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison
DNF April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  511 Team Pedal Moraine
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:25:51.50 212753  558 Trek Co-op / Ski Hut
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:28:14.30 57292  562 Team Kenda/Geargrinder
3 Paula Bohte   Sierra Vista, AZ1:37:36.40 226654  556 unattached
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:22:41.50 217761  518 Mercy-Specialized
2 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:24:35.90 235476  559 LCR
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:25:51.90 227405  502 Adventure 212/Specialized
DNF Abby Strigel   Madison, WI 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee