Race Results for
Eureka Springs Fat Tire Festivals
Eureka Springs, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Sikes   Edmond, OK2:17:09 228074  75 TEAM PHEONIX
2 Trent Daulton   Wichita Falls, TX2:23:28 325604  81 OFF CAMBER
3 Miles Blaisus   Pettigrew, AR2:50:59 228472  11 Bell & Co

Men - Pro/Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX2:07:56 198394  86 ORBEA USA
2 Frank Webber   Little Rock, AR2:15:53 260111  39 CARVE
3 Chris Drummond   Oklahoma City, OK2:19:00 269465  88 918XC
4 Pete Ridilla   Tulsa, OK2:20:00 110491  74 918XC
5 Joshua Snyder   Poteau2:26:14 153564  24 
6 Chad Cragle   Little Rock, AR2:26:31 320204  61 AR Cycling
7 Skyler Mackey   Tulsa, OK2:37:42 333154  67 918XC
8 Luis Galaviz   Springdale, AR2:52:29 321416  26 BELL & CO
9 Arlo Blaisus   Pettigrew, AR2:56:53 229315  45 BELL & CO
DNF Jonathan Sebring   Fayetteville, AR290293  21 SNAPPLE RACING
DNF Linden Blaisus   Asheville, NC200976  19 BELL & CO

Men - Pro/Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Renshaw   Tulsa, OK2:12:02 154710  17 918XC
2 Mark Gullett   Springfield, MO2:20:22 303500  90 REVOLUTION
3 Phillip Prater   Little Rock, AR2:26:30 230091  46 CARVE
4 Brandon Roberts   Claremore, OK2:28:40 226306  72 360 SPORTS
5 Steve Friedman   Wildwood, MO2:29:52 330106  71 OFF THE FRONT
6 wesley gray   Tulsa, OK2:31:27 337396  69 918XC
7 Scott Schroen   Bentonville, AR2:35:57 185741  37 PHAT TIRE
8 Daniel Lysk   Sherwood, AR2:36:22 21956  AR CYCLING
9 Ronnie Cookson   Tulsa, OK2:37:32 7684  83 SOUNDPONY
10 Robert Mooney   Sherwood, AR2:40:42 266755  AR CYCLING
11 Brice Jones   Fort Smith, AR2:44:02 18152  76 SNAPPLE
12 Ryan Johnson   Little Rock, AR2:52:21 18034  60 COMPETITIVE CYC
DNF Mario Ocampo    48 CARVE

Men - Pro/Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sammy Davidson   Tulsa, OK2:16:27 176264  84 SOUNDPONY
2 Richard Machycek   Sherwood, AR2:24:29 22016  AR CYCLING
3 Charles Maxwell   Fayetteville, AR2:37:02 194491  22 FAST
4 Corey White   Hobart, OK2:38:16 165514  79 OFF CAMBER
5 Wesley Wright   Harrison, AR2:40:48 216001  14 Bell & Co
6 John Larson   Mckinney, TX2:41:14 194312  78 DALLAS BIKEWORK
7 Brian Mackey   Tulsa, OK2:47:06 299547  68 918XC
8 KC Walker   Tulsa, OK2:52:06 261302  85 SOUNDPONY
9 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO2:57:25 19209  27 SPOKES
10 Scott Scholl   Jacksonville, AR3:18:32 128147  33 AR CYCLING
DNF Greg Webb   Paragould, AR193603  42 Gearhead Outfit
DNF Darby Benson   Carrollton, GA230130  38 

Men - Pro/Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Little   Benton, AR2:19:22 92721  AR CYCLING
2 Robert Loffler   Galena, MO2:23:33 21455  32 BELL & CO
3 Robert Nielsen   Benton, AR2:31:50 306448  12 Pinnacle
4 Andy Kathan   Tyler, TX2:37:25 18590  73 SIMPSON RACING
5 Les Baker   Paragould, AR2:41:40 263399  29 Bell & Co
6 David Blaisus   Pettigrew, AR3:32:22 246404  10 BELL & CO
7 Richard Bell   El Paso, AR4:20:34 238657  43 Bell & Co.

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cason Pool   1:12:14  529 FAST
2 Garrett Green   1:30:33  569 TEAM FT SMITH
3 Jarod Yarbrough   1:37:23  516 Pinnacle
4 Caleb Pierce   2:11:54  821 TEAM HOOSSE
DNF Jacob Horton    822 TEAM HOOSE

Men - Cat 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb Kinsala   Broken Arrow, OK1:14:51 345406  796 
2 Wyatt Hoyt   1:31:02  596 OUTSKIRTS
3 John Oliver   1:52:31  570 FAST

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Ingram   1:39:03  797 BELL & CO
2 Levi Ballou   1:46:15  804 KCOI-U20
3 Landon Kennedy   1:54:15  793 FAST
4 John Drummond   Springdale, AR2:01:15 341934  537 FAST
5 Connor Burney   2:02:55  776 ARGON BIKES
6 Bretten Geary   2:04:55  824 TEAM TYSON
7 Josh Pottridge   Van Buren, AR2:07:30 353982  523 
8 Clayton Dickerson   2:21:59  546 Tony's Radical
DNF Trenton Maxwell    530 FAST

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Gaston   Little Rock, AR1:38:50 343692  541 CARVE
2 Clay Cook   Shreveport, LA1:38:52 340498  798 LASPORT
3 Lance McPherson   Maumelle, AR1:52:26 318884  526 CARVE
4 Daniel VanWinterswyk   Shreveport, LA1:52:44 346424  800 LA'SPORT
5 Matthew McDonald   1:57:45  520 FAST
6 Robert Huntsburg   2:25:02  789 
DNF Dalton Morris    512 Pinnacle

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Ester   1:13:33  791 TYSON RACING
2 Myles Loffler   Galena, MO1:16:10 383335  610 BELL & CO
3 Zac Barron   1:20:28  819 KOR FITNESS
4 Trevor Thompson   1:21:47  633 AR Cycling
5 Matthew Gentry   1:24:42  565 
6 Brett Burge   1:32:41  561 RIDERS READY
7 Jeremiah Harris   1:40:19  815 
8 Justin Reed   1:42:46  813 
9 Andrew Martin   1:48:08  774 
10 Adam Leslie   1:52:19  814 
11 Hogan Matson   1:57:33  823 
12 Joshua Hutchings   Fort Smith, AR2:08:02 349008  510 AR CYCLING
13 Jason Luker   2:09:40  555 HIGHLANDER
14 Jesse Dare   2:17:08  641 HIGHLANDER
DNF William Ruehle    818 
DNF Chris Randall    820 
DNF Travis Scherling    600 AR CYCLING

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Potter   1:15:37  790 PHAT TIRE
2 Jonathan Beagle   1:18:57  556 Highlander
3 Josh Milton   1:20:46  581 FAST
4 Simon Sanghera   Little Rock, AR1:22:03 315768  783 
5 Charles Churchville   1:22:05  629 AR Cycling
6 Denny Hess   1:28:28  631 
7 Camilo Arellano   1:32:13  778 
8 Jared Jennings   1:34:54  580 
9 Daniel Crotts   1:36:23  808 FAST
10 Ian Anderson   1:47:31  801 
11 Brent Findlay   Little Rock, AR1:52:11 191622  564 CARVE
12 Mike Lewis   2:12:41  782 TEAM LEWIE
13 Benjamin Johnson   2:29:03  810 
DNF Rocky Thompson    771 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Gaston   Little Rock, AR1:16:04 229854  540 CARVE
2 Steve Wright   1:26:08  779 
3 Scott Burney   Oklahoma City, OK1:26:10 343874  775 Schlegel Bikes
4 Kevin McDonald   1:28:53  518 FAST
5 Ken Sluyter   Bentonville, AR1:29:44 319212  559 BMC
6 Steven Pyatt   1:41:41  795 
7 David Yarbrough   Alexander, AR1:43:46 318880  515 Pinnacle
8 Greg Sutterfield   1:44:36  773 MAX FITNESS
9 John Dillon   1:47:27  609 
10 Kenny Davis   1:50:01  584 OCC
11 David Chrystall   1:55:56  805 
12 Drew Morris   Springdale, AR2:08:34 354454  809 FAST
13 Rick Barrett   2:12:04  571 FAST
14 Tom Kennedy   2:14:00  794 FAST
15 Gregory Bethke   2:27:39  786 
DNF Jerry Pettigrew    514 CMR
DNF Larry Patterson    603 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Thornton   1:21:27  560 FT SMITH
2 Howard Sheets   1:39:09  781 
3 Thomas Harris   1:42:16  816 
4 Ken Chambliss   1:42:39  585 Pinnacle
5 Doyle Freeman   1:50:14  784 
6 Scott Peterson   1:56:22  785 
7 Tony Carruth   2:08:02  545 TONY'S SPORTS
8 Richard Hoyt   2:12:18  595 OUTSKIRTS
9 Randal Spurgin   2:16:48  772 
10 Mike Meyer   2:17:36  812 
11 Joe Barrett   2:54:55  803 B TEAM
12 Ken Gentry   3:19:54  817 
DNF Paul Duncan    777 
DNF Marc Billingsley    780 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Morris   Colcord, OK1:36:04 353998  213 Pinnacle
2 Alex Bumpers   Little Rock, AR1:43:48 321414  208 AR Cycling
3 Gerald Drummond   Springdale, AR1:50:58 300927  266 FAST
4 Zachary Lowden   Cary, NC1:54:52 305207  339 KUAT
5 Garrett Phelps   Maumelle, AR2:36:08 349834  330 CARVE
DNF Trevor Mulhern   Van Buren, AR214425  223 BELL & CO

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR1:28:51 307374  229 FAST
2 Cory West   1:35:07  317 ADVENTURE MT OU
3 Derek King   Little Rock, AR1:37:10 305608  203 THE RIDE
4 Jon Mayfield   Overland Park, KS1:42:06 295065  343 TAILWIND CYCLIS
5 Jared Meyer   1:43:40  349 
6 Caleb Pierce   North Little Rock, AR1:46:00 338178  262 Gearhead
7 Clint Brown   1:46:08  237 CARS CHAIN R
8 Jesse Livingston   1:46:52  352 TEAM KUAT
9 Parker Nolen   1:47:59  281 NO LIMITS RACIN
10 Josh Hafner   1:48:16  320 ARACHNA CYCLIST
11 Michael Haines   Little Rock, AR1:49:52 353992  228 Competitive Cyc
12 Stephen Durham   Pine Bluff Ar1:49:53 343578  251 Spokes
13 Alejandro Vega   1:53:29  280 BELL & CO
14 Mat Sulya   Saint Louis, MO2:06:34 356787  341 MESA
15 Levi Baker   2:10:15  331 TYSON RACING
16 Matt Clemons   2:22:39  346 
DNF Christopher Brosh    285 BMC
DNF Clay Chittenden   Glenpool, OK311345  328 918XC

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Craig   Bentonville, AR1:36:18 353046  353 CYCLES UNLTD
2 Brian Jenkins   Russellville, AR1:38:25 343388  253 Highlander
3 Chris Williams   Dallas, TX1:42:13 236000  318 ROGUE POSSE
4 Joshua Gifford   Tulsa, OK1:43:43 202643  319 TEAM SOUNDPONY
5 James Webb   Fort Smithfort Smith, AR1:43:45 345934  327 MAFIA RACING SW
6 Richie Lamb   Fayetteville, AR1:45:47 98090  224 
7 Benjamin Glenn   1:46:34  348 FAST
8 Shawn Wierick   1:46:59  342 
9 Jason Weeks   Maumelle, AR1:48:26 302759  261 HIGHLANDER
10 Derek Chavez   Texarkana, TX1:48:31 352602  259 
11 Dayton Weeks   1:48:32  244 HIGHLANDER
12 Jared Sorrells   Fayetteville, AR1:51:03 182384  354 
13 Jon Bueno   Tulsa, OK1:52:11 326682  315 UNATT
14 Chad McCray   Denver, CO1:52:23 245862  222 OFF CAMBER CYCL
15 Salvador Vasquez   Clinton, AR1:56:22 356881  282 BELL & CO
16 Micah Patterson   Scott, AR1:57:29 350632  225 Spokes
17 Chris Shellenberger   1:58:37  355 
18 Vinny Ferguson   2:00:08  324 CRBP
19 Steven Schultz   Bella Vista, AR2:01:50 293517  206 BMC
20 Stephen Major   Sherwood, AR2:06:12 357108  323 CARVE
21 Rodney Small   Conway, AR2:09:08 343510  252 Highlander
22 Ronny Overcast   2:13:00  347 TURNAROUND
23 Nathan Van Winterswyk   2:15:12  335 LOCO
24 Greg Schmidt   2:29:05  332 
25 David Brand   Grove, OK2:30:45 402443  316 
26 Scott Hopkins   Mena, AR2:45:55 177674  232 OCC
DNF Chris Randle   Haymarket, VA175858  226 AR Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hagen   1:40:45  329 OFF THE FRONT
2 Darren Gilmore   1:42:44  290 
3 David Evans   1:46:27  326 
4 John Duvall   Moore, OK1:52:09 243725  336 TEAM PHOENIX
5 Jesus Flores   1:52:57  356 
6 John Ashby   Texarkana, AR1:58:46 304034  201 CARVE
7 Clark Morris   Colcord, OK2:02:29 353996  214 Pinnacle
8 Robert Kirby   Springdale, AR2:02:54 349542  231 
9 Mark Palmer   2:04:00  314 NO LIMITS RACIN
10 John Nichols   Rogers, AR2:10:09 298665  205 FAST
11 Steven Treaster   Oklahoma City, OK2:11:14 154327  340 IC3
12 David Poindexter   Fort Smith, AR2:17:17 288755  245 NO LIMIT
13 Scott Robertson   2:43:27  345 
14 Michael Green   2:50:17  243 Team Ft.Smith
15 Chuck Woods   2:52:50  358 FAST
DNF Mark Fiegel   Collinsville, OK335904  322 360 SPORTS

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackie Brian   Texarkana, TX1:51:29 54260  305 Team Edge
2 Ken Cox   Greenwood, AR2:05:27 195161  248 FT SMITH
3 Mark Luker   Tulsa, OK2:07:45 83211  350 918XC
4 Kevin Ruehle   Rogers, AR2:11:07 278241  274 
5 Jim Hafner   Ste. Genevieve, MO2:16:28 216526  325 ARACHNA CYCLIST
DNF Dale Bailey   Bentonville, AR297410  219 FAST
DNF Doug True    291 BMC

Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Coffman   1:35:27  501 Cars Chain R
2 Efren Molinar   1:50:19  598 AR Cycling
3 Cecil Ben Boren   2:08:07  802 B TEAM
4 David Ridilla   2:14:25  787 918XC
5 Tony Huntsberger   2:14:28  788 
DNF Carrol Dickerson    547 Tony's Rad Spor

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Luker   Lebanon, TN1:30:08 226312  91 918XC
2 Craig Zediker   Little Rock, AR1:34:06 39427  59 Competitive cyc
3 Jack Cosner   Tulsa, OK1:35:54 170274  333 918XC
4 Gary Vernon   1:44:51  89 FAST
5 Jim Barton   Maumelle, AR2:01:46 290743  255 AR Cycling
6 Erik Davis   2:02:39  357 TEAM BEER
7 Kent Kinsala   Broken Arrow, OK2:23:34 229616  334 
8 Michael Mooney   Benton, AR2:40:42 356879  300 
DNF Max Smith   Bella Vista, AR304868  273 ARK CYCLING

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Murrell   Hatfield, AR1:58:38 311086  28 OCC
2 Tyler Simpson   Whitehouse, TX1:59:48 32780  20 SIMPSON SPORTS
3 John Kennett (1 - Cat3)   Berryville, AR2:11:16 356880  299 OCC
4 Ed Hawkins   Waldron, AR2:31:47 15479  OCC

Women - Pro/Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Millsop   Carrollton, GA2:14:49 229653  47 OCC
2 Jane Ziegler   Tulsa, OK2:19:59 197200  82 SOUNDPONY
3 Andrea Wilson   Cordova, TN2:27:44 256188  70 OUTDOORS INC
4 Penny Ficker   Waco, TX2:41:59 337334  77 DALLAS BIKEWORK
DNF Suzanne Karklins   Little Rock, AR187776  87 SPOKES

Women - Pro/Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Desiree Margagliano   Hobart, OK2:30:45 66891  80 SOUNDPONY
2 Adeline (Addie) Teo   Sherwood, AR2:57:52 238202  25 AR CYCLING & FI
3 Vivian Chwalinski   Mountain Home, AR2:58:58 6910  40 

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Drummond   Springdale, AR1:32:40 341932  536 FAST
2 Mercedes Drummond   Springdale, AR1:32:44 341926  539 FAST
3 Alexis Felous   1:40:20  806 
4 Tandie Bailey   1:45:53  519 FAST
5 Andie Smith   1:54:10  811 
6 Kristen Brown   1:58:23  544 CARS CHAIN RE
7 Amanda McCray   Denver, CO2:04:11 343724  524 OFF CAMBER
8 Courtnery Blockburger   2:13:07  807 HIGHLANDER
9 Melissa Richter   2:18:39  799 
DNF Ashlie Hueter    597 AR CYCLING
DNF Erin Howeth   Yukon, OK334968  792 OFF CAMBER
DNF Dena Woerner    563 TONY'S SPORTS

Women - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katelyn Pool   2:27:27  528 FAST

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Camp   Sherwood, AR1:57:52 127105  525 AR Cycling
2 Rain Mako   2:12:47  502 BELL & CO
DNF Karen Fehrenbach    611 AR CYCLING

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janna Perry-Holloway   2:13:41  284 BMC
2 Catherine Moore   2:13:46  337 
3 Lori Reed   2:44:28  351 
DNF Leah Gifford   Tulsa, OK311881  321 TEAM SOUNDPONY
DNF Lindsay Custer   Bentonville, AR353994  234 FAST

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Blackmon   Tulsa, OK2:36:40 309444  344 TULSA LUNA CHIX
DNF Teresa White    338 LOCO

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyOSMOUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee