Race Results for
Camp Eagle Classic Mountain Bike Festival
Rocksprings, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SingleSpeed 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Martin   1:16:08.00  304 Faster Mustache
2 Christopher Chepil   Austin, TX1:21:07.00 202641  312 Ozone
3 Scot Pemberton   Stiener Ranch, TX1:22:49.00 114557  302 Monkey Wrench Racing
4 Kevin Napier   Houston, TX1:32:54.00 174454  303 David's Cycles Racing
5 Batt Parker   1:44:44.00  301 

Men - SingleSpeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Etherton   Austin, TX01:56:49 271761  92 Cycle Progression
2 Darius Sampey   Baton Rouge, LA01:58:47 187769  91 Wreckless Racing
3 Ian Fleming   Damon, TX02:07:21 264098  93 Cycle Progression

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Uhl   Austin, TX01:35:41 168160  Austin Tri Cyclist
2 Rick Wetherald   Logan, UT01:46:38 188971  Atheletes On Track
3 Dwayne Otto   Muenster, TX01:57:01 26937  Bicycle Plus
4 Joshua deBoisblanc   Austin, TX01:57:08 316522  Team Bicycle Sport Shop
5 Eric Comeau   Seattle, WA01:57:51 246279  NorthWest Cyclery Club Racing
6 Colin Roberson   Fort Worth, TX02:00:42 286774  Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
DNF Jorge Munoz Jr   Laredo, TXDNF 263553  10 Dominion / Falcon Bank
DNF Craig Kunz   Austin, TXDNF 124975  Team Bicycle Sport Shop
DNF Eric Fleming   Damon, TXDNF 264099  Park Place Lexus
DNF Luke Allen   Abilene, TXDNF 237533  Richardson Bike Mart

Men - Collegiate C - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Caffey   San Marcos, TX55:03.00 349028  476 Texas State University
2 Zack Rodriguez   56:05.00  533 UNT
3 Jeffrey Nagy   Austin, TX60:15.00 358962  530 Texas
4 Matt Sanner   Cedar Park, TX1:02:42.00 338702  534 Texas A&M
5 Mathew Hartling   1:09:25.00  529 Texas State Cycling
6 Erik Johnson   College Station, TX1:13:35.00 305617  531 Texas A&M
7 Christopher Roscoe   Columbia, MD1:27:09.00 340688  532 Texas A&m
8 Binbin Lu   College Station, TX1:37:52.00 338748  536 Texas A&M
9 Elliott Fawcett   Houston, TX2:30:59.00 358968  535 Texas A&M

Men - Collegiate B - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Ard   San Marcos, TX2:02:49.00 359185  244 Texas State University
2 James Minick   Denton, TX2:12:10.00 308202  299 UNT
3 Cameron Gentles   San Marcos, TX2:15:56.00 301349  248 TX State
4 Gabriel Garza   San Marcos, TX2:18:42.00 328758  247 Hub Race
5 Christopher Garza   2:46:16.00  300 Southern Elite/Sun & Ski
6 colin bromley   Austin, TX2:46:21.00 338512  243 Texas State
7 David Matuschak   Maxwell, TX2:55:34.00 278079  246 TX State University
8 Ben Davis   Spring, TX2:56:10.00 297902  241 TAMU
9 David Migl   Brookline, MA3:09:39.00 301971  249 TAMU
10 William Lehmann   Friendswood, TX3:17:08.00 302196  245 TAMU
DNF Brian Barrow   San Marcos, TXDNF 225274  242 The Hub

Men - Collegiate A - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Kirkpatrick   Dallas, TX01:39:42 315146  111 UNT
2 Brandon Ewers   The Woodlands, TX01:56:05 231387  117 Texas State
3 Kyle Johnson   Austin, TX01:59:40 165778  114 Texas
4 Anthony Brand   La Jolla, CA02:05:41 303308  118 Texas State/Bikeland
5 Benjamin Silva   College Station, TX02:19:34 301234  116 Aggieland Cycling
6 Cody Foster   The Woodlands, TX02:40:27 218986  119 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Todd Gearhart   Dallas, TXDNF 340206  115 Texas State
DNF Kevin Lovelace   Houston, TXDNF 292353  112 Texas A&M
DNF Alex Garza   San Marcos, TXDNF 299037  113 Texas State

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris (Taury) Patterson   54:26.00  499 
2 Alan Abdine   Austin, TX54:46.00 340984  495 Monkey Wrench
3 Scott Cook   56:33.00  489 BikeTown
4 Jeffrey Boatman   Austin, TX57:06.00 300045  481 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
5 David Wilson   57:51.00  482 Team Pi
6 Alejandro Zendejas   59:19.00  567 Team Aguila
7 Fred McWilliam   59:45.00  497 
8 Jonathan Howell   Austin, TX60:25.00 308986  488 
9 Clay Carroll   Southlake, TX60:54.00 6275  502 The Carroll Law Firm
10 David Dodson   Lakeway, TX1:01:10.00 358403  487 
11 Charles Clements   Bryan, TX1:03:17.00 346020  485 Monkey Wrench Racing
12 Rickey Wallace   1:04:34.00  480 Craig Middle School
13 Rick Ramirez   1:04:47.00  498 Splatter Paint Racing
14 Mike Corbett   1:06:58.00  483 
15 Jason Hartmann   San Antonio, TX1:06:00.00 126863  517 BSK Law/Bikeworld
16 Steve English   1:10:49.00  492 Bicycles Inc.
17 Todd Sage   Abilene, TX1:11:16.00 368755  479 Biketown
18 Michael Pilgrim   Forney Tx1:14:59.00 366566  484 
19 Mike Moyers   Spring, TX1:17:26.00 109114  491 David's Cycles Racing
20 Paul Breemen   Huffman, TX1:22:10.00 375754  486 
21 Michael Schneider   1:25:33.00  518 
DNS Rich Bateman   DNS  490 
DNF Jeremy Kinder   DNF  494 Monkey Wrench
DNF Robb Wagner   Burleson, TXDNF 365611  493 
DNF Nano deLeon   DNF  519 
DNF Shawn Riggs   DNF  503 Team Bicycle Sport Shop
DNF Issac Huron   DNF  500 BikeMojo.com
DNF Frankie Benitez   San Antonio, TXDNF 248633  212 Joe's Pro Bikes

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Given   Kerrville, TX23:57.00 293234  433 Hill Country Bicycle Works
2 Aidan Bond   San Antonio, TX28:07.00 329966  426 Bike World
3 Graylan Spring   30:06.00  425 
4 Hayden Otto   Muenster, TX31:47.00 366868  432 
5 Seth Heggie   31:51.00  434 Unlimited Sports Adventures
6 Ty Robertson   San Antonio, TX35:01.00 294110  429 BikeWorld
7 Dawson Layne   40:48.00  428 Bikeland Developmental Factory Team
8 Samuel Watts   40:49.00  436 Hill Country Bicycle Works
9 Dillon Morgan   47:56.00  430 
10 Hayden Putman   50:43.00  437 BikeWorld
11 Ian Petko   Spring, TX1:20:55.00 377764  435 Unlimited Sports Adventure
DNF Jarred Morgan   DNF  431 
DNF Brandon Pemberton   DNF  427 Austin Cycle Camp

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX31:43.00 272556  411 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX31:45.00 291057  404 Hill Country Bicycle Works
3 Cody Petree   33:56.00  409 BikeWorld
4 Trevor Meegan   33:57.00  408 Bike World Racing
5 Tallon Pemberton   Lakeway, TX34:34.00 357733  405 Monkey Wrench Racing
6 Grant Spring   38:20.00  407 
7 Blake Pilgrim   Forney, TX39:29.00 366570  402 Richardson Bikemart/Matrix JR
8 Logan Rainey   Waco, TX40:46.00 366961  401 Waco Bicycle Club
9 Mateo Benitez   51:48.00  406 Joe Pro Bikes
DNS William Roberson   Katy, TXDNS 297864  403 envioINKS.com

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Fleming   Damon, TX56:19.00 264100  557 Cycle Progression
2 Ethan Storm   Arlington, TX57:49.00 341794  550 Matrix / Richardson Bike Mart
3 R (Henry) Sandusky   Frisco, TX59:34.00 323098  600 Matrix/RBM
4 Parker Given   Kerrville, TX1:01:28.00 293228  410 Hill Country Bicycle Works
5 Austin Wagner   Burleson, TX1:03:32.00 336530  554 Richardson Bike Mart/Matrix
6 Samuel Levatino   1:04:26.00  552 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
7 Preston Pine   1:08:48.00  549 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
8 Michael Dearman   Kaufman, TX1:17:03.00 356322  525 Richardson Bike Mart/Matrix
9 Nash Lilly   Irving, TX1:17:40.00 341232  527 Matrix RBM
10 Garrison Spring   1:22:23.00  548 
11 Harrison Worzel   Spring, TX1:30:31.00 349314  553 David's Cycles
12 Thomas Madden   Houston, TX1:33:13.00 329158  555 Bike Barn Houston
13 Garrett Morgan   1:55:53.00  598 
14 Dylan Layne   2:22:59.00  556 Bikeland Developmental Factory Team
DNF Hoyt Taylor   Austin, TXDNF 349712  526 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hamric Jr   51:59.00  540 
2 Adam Lilly   60:27.00  477 
3 Spencer Christian   Austin, TX60:56.00 342222  599 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
4 Billy Wallin   Hockley, TX1:05:17.00 356701  452 BGC Racers
5 Jack Simmons   1:06:18.00  544 
6 Willis Whitaker   1:10:06.00  539 Hill Country Bicycle Works
7 Jacob Grant   Austin, TX1:13:21.00 281727  542 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
8 Dakota Burklund   San Marcos, TX1:14:04.00 296255  541 Team Dakota
9 Raul Sandro Gaona   1:19:24.00  546 
10 Jonathan D Thompson   1:52:42.00  545 
DQ Hayden Price   Austin, TXDSQ 297115  543 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
DNF Quincy Perlow   DNF  478 Team BGC
DNF Gabriel Martinez   DNF  547 

Men - Cat 3 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Whitson   Austin, TX54:56.00 350662  455 
2 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX57:12.00 237375  475 Hill Country Bicycle Works / FCB
3 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX57:14.00 290909  462 Hill Country Bicycle Works
4 David Saenz   59:09.00  472 
5 Asa Kusuma   59:31.00  463 
6 Chris Hammel   1:02:03.00  521 
7 Jorge Quintanilla   Laredo, TX1:02:14.00 256971  473 Dominion Falcon Bank
8 Logan Yelderman   1:02:59.00  456 
9 John Quinn   1:03:40.00  474 
10 Ian Shaw   1:04:26.00  596 Arrowhead Cycles
11 Aaron Leachman   Houston, TX1:08:23.00 360596  470 
12 David Flanery   Houston1:08:44.00 368446  457 
13 Rey Esquibel   1:09:48.00  524 River Rockets
14 Ramon Fierros   Katy, TX1:10:16.00 339980  520 
15 Trevor Lamb   1:10:59.00  522 Hot Golf
16 Rene Ramirez   1:11:33.00  466 
17 Raul Henao   1:15:11.00  465 
18 Landon Lamb   1:15:50.00  523 
19 Brandon Whitson   1:19:20.00  461 
20 Michael Sullivan   1:23:28.00  467 
21 Gary Witty   1:27:26.00  471 
22 Armando Espinosa Jr.   Clear Lake1:54:59.00 369239  459 
DNS Joe Izzo   Houston, TXDNS 358948  468 
DNS Richard Sitton   Houston, TXDNS 358977  469 
DNS Lance Gilbert   Houston, TXDNS 124962  458 
DNS Dylan Pemberton   DNS  464 Monkey Wrench Racing
DNF Michael Linke   Princeton, WIDNF 165114  597 
DNF Travis McGarrah   DNF  454 
DNF Jacob Luedecke   Abilene, TXDNF 358616  460 Abilene Christian Univerity Cycling Club

Men - Cat 3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hamric   53:58.00  505 
2 Tracy Jarvis   Abilene, TX1:03:27.00 303276  504 
3 Alejandro Lozano   1:08:22.00  512 BikeMojo.com
4 Rayner Cardenas   Brownsville, TX1:10:41.00 165942  496 River Rockets
5 Tom Ketterhagen   Georgetown, TX1:11:00.00 334056  508 787 Racing
6 Raul Gaona   1:11:04.00  510 
7 Cesar Oliva   1:11:38.00  513 River Rockets
8 Bill Petko   Spring, TX1:15:55.00 377003  514 
9 Jose De La Rocha   1:17:58.00  515 Matrix/RBM
10 Mauro Martinez   Chula Vista, CA1:25:46.00 288986  511 Chris Madrids
DNS Doug Lange   Mountain Top, PADNS 153167  399 Monkey Wrench Racing
DNS Philip Grose   Houston, TXDNS 14272  506 
DNF Rodrigo Gaona   DNF  509 

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toner   Pearland, TX1:54:09.00 306371  203 Texas Pro Health Racing
2 Chris Grose   1:58:56.00  206 Team Grose
3 Leonard Sands   2:13.00  221 
4 Kevin Dierschke   San Angelo, TX2:03:23.00 258791  210 Mac Racing-Concho Bike
5 James Webb   Kyle, TX2:06:46.00 199834  195 Mafia Racing
6 Kevin Harris   Center Point, TX2:08:32.00 252468  220 Sage Cycle
7 Carlos Uranga   Irving, TX2:10:31.00 325182  197 PACC
8 Jeremy Paquette   Houston, TX2:10:36.00 295606  191 EnviroInks.com/BikeRoute
9 Forrest Streeter   Austin, TX2:14:02.00 337426  207 PutSomeStankOnit
10 Scott White   2:14:44.00  217 Concho Bike
11 Neal McSpedden   San Angelo, TX2:16:58.00 324734  215 Mac Racing Concho Bike
12 Joseph Ender   Manchaca, TX2:19:26.00 10783  201 Monkey Wrench Bicycle Repair
13 Thomas Lawlor   Kyle, TX2:20:23.00 186000  214 Team IC3
14 Jason Qunell   Austin, TX2:22:21.00 301057  202 Austin Bikes/Revenant
15 Dustin Payne   Austin, TX2:22:40.00 248131  196 Ozone Bikes
16 Clayton Perriraz   Conroe, TX2:22:45.00 342024  200 Cap Carter Racing
17 Ubaldo Castillo   2:25:29.00  222 Southern Elite/APARD/Sun & Ski
18 Thomas Clements   Spring , TX2:30:02.00 292542  198 David's Cycles
19 Jose Antonio Rodriguez   2:30:03.00  218 
20 Juan Carlos Sierra   2:35:16.00  193 Texas Pro Health Racing
21 Colin Hill   `2:43:40.00 283831  199 BikeLand Developmental Factory Team
22 Frankie Benitez   San Antonio, TX2:49:00.00 248633  212 Joe's Pro Bikes
23 John Layne   Waco, TX2:49:16.00 297626  209 Bikeland Dev. Factory Team
24 Jeff McBride   Saint George, UT3:13:51.00 345488  223 MAC Racing-Concho Bike
25 John Adams   3:15:14.00  204 
26 Eddie Villarreal   3:16:57.00  208 Dominion-Falcon Bank
DNS Lucas Hilbrich   DNS  194 
DNS Eddie del Pino   DNS  192 Texas Pro Health Racing
DNS Mark Roberson   Katy, TXDNS 257392  205 EnviroInks.com / Bike Route
DNS Paul Loesch   DNS  159 Hub Racing
DNS Gary Hanna   Durango, CODNS 182242  211 Bicycle Sport Shop
DNF Doug Boorn   Sanantonio, TXDNF 306040  216 Team Sage Cycles
DNF Chris Morgan   DNF  213 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Castillo   Austin1:24:46.00 289300  325 Southern Elite/Sun&Ski/APARD
2 John Madden   Houston, TX1:27:49.00 329156  324 Bike Barn Houston
3 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX1:30:07.00 263553  332 Dominion / Falcon Bank
4 Rob Sandusky   Frisco, TX1:30:38.00 291129  329 Matrix/RBM
5 Thomas Hernandez   Denver, CO1:34:39.00 311058  330 David's Cycles
6 Jonah Boatman   Austin, TX1:35:11.00 308456  321 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
7 Robby Ketterhagen   Georgetown, TX1:38:41.00 337506  331 787 Racing
8 Steven Robbiano   1:45:28.00  323 Bikeworld
9 Alexander Ward   Austin, TX1:47:00.00 281860  322 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
10 Kendal Young   Mineral Wells, TX1:57:44.00 360780  333 
11 Macleod Williams   Hockley, TX2:08:47.00 355860  334 Team B.G.C. Racers
12 Collin Morgan   2:54:37.00  327 
DNF Keirnan Green   Austin, TXDNF 285887  326 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
DNF Tanner Morgan   Yuma, AZDNF 365972  328 

Men - Cat 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Duncan   Austin, TX1:49:42.00 368560  164 Duncan
2 Brady Stewart   Spring Branch, TX1:55:04.00 345142  157 Canyon Lake Bike Shop
3 Billy Cook   Mckinney2:06:04.00 366602  154 Performance Bike Shop
4 Daniel Hatcherson   San Marcos, TX2:16:22.00 242192  219 Better Bikes
5 Craig Chedsey   2:24:00.00  165 SFA
6 Clayton Smith   Pearland, TX2:27:12.00 334872  167 Mona Vie
7 Jacob Asay   Fort Worth, TX2:31:00.00 324352  166 
8 Joshua Ortiz   2:43:48.00  156 Texas Tech Cycling
9 Ty Smith   Houston, TX2:45:59.00 326578  169 Trailantulus
10 Dustin Alderson   Winston Salem, NC2:59:22.00 277003  162 Texas A&M
11 Harold Yochem   4:01:55.00  170 
DNS Kyle Hammerton   DNS  151 
DNS Stephen Peters   DNS  152 The Impossibles
DNS Robert Johnson   DNS  160 
DNF Richard Gardner   DNF  168 
DNF Stuart Brown   DNF  155 
DNF Luis Rodriguez   DNF  163 BikeMojo.com
DNF Daven Harty   DNF  158 Team Taco
DNF Kent Myers   Austin, TXDNF 260618  153 Austin Cycle Camp

Men - Cat 2 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jose Gonzalez   Laredo, TX1:24:24.00 157012  347 Dominion - Falcon Bank
2 Michael Lutomski   Manhattan Beach, CA1:26:09.00 153753  351 GHORBA.org
3 Cory Faul   San Antonio, TX1:27:54.00 11322  318 Action Bikes
4 Darwin Darr   Jacksonville, TX1:28:27.00 227578  394 Team Mirage
5 John Worzel   Spring, TX1:30:02.00 325610  346 David's Cycle Racing
6 Glenn North   Dripping Springs, TX1:30:03.00 365975  352 
7 Ken Michalek   1:33:30.00  349 
8 Robert Sandusky   Frisco, TX1:33:40.00 309280  317 Matrix/RBM
9 Stephen McGee   Losgatos, CA1:34:25.00 309250  319 
10 Michael Smith   1:34:35.00  343 
11 Kelly Heath   Austin, TX1:35:06.00 303304  344 Monkey Wrench Bicycle Repair
12 John Mccully   1:35:14.00  354 
13 Bert Whitaker   1:36:03.00  340 
14 Anthony Chalupa   Newbraunfels, TX1:37:48.00 305086  345 Team Sage Cycles
15 Matthew Wurth   Houston, TX1:39:19.00 39085  397 i cycle/ El Rey
16 Doug Lange   Mountain Top, PA1:40:13.00 153167  399 Monkey Wrench Racing
17 Eric Dickson   Houston, TX1:42:05.00 376494  316 niner nats
18 Bill Prater   1:51:07.00  350 Bay Area Cycles
19 Bill Duckworth   Houston, TX1:51:52.00 125976  355 David's Cycles Racing
20 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX1:52:10.00 145515  396 Matrix/ Richardson Bike Mart
21 B K Browning   1:53:06.00  379 Cycle Progression
22 John Dowling   Seabrook, TX1:53:10.00 318478  336 enviroINKS.com/Bike Route
23 Chris Olson   Houston, TX1:55:18.00 26709  339 
24 Bret Roberts   1:58:25.00  377 
25 Rusty Hough   Buda, TX2:02:01.00 124983  348 Missing Link Racing
26 Mike Heggie   Brownsville, TX2:14:10.00 197392  395 Unlimited Sports Adventures
27 Raul Flores   San Antonio, TX2:15:49.00 258154  400 Solar Eclipse
28 Luis A Martinez   2:16:45.00  398 
29 Lonnie Cox   2:27:20.00  353 
30 William Lamb   2:27:45.00  337 Hot Golf Inc.
31 Bill Nelson   Reklaw, TX2:38:31.00 286856  380 
DNS Jay James   DNS  338 Occam's Racer
DNF Scott McCoy   DNF  342 
DNF Joseph Trevathan   DNF  341 Texas Pro Health Racing
DNF Dennis Livingston   Red Oak, TXDNF 185910  320 
DNF Daniel Rigins   DNF  378 

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Yantis   Austin, TX01:45:19 291841  30 Team Bicycle Sport Shop
2 Manuel Gallegos   Austin, TX01:46:58 256128  25 Team Ozone
3 Eric Warden   Flower Mound, TX01:49:29 112874  29 Bicycles Inc./Trek
4 Tyruss Cramer   Austin, TX01:52:09 274895  33 Texas Cycle Werks
5 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX01:54:59 232048  21 Ozone Bikes
6 Keevin Sharp   Amarillo, TX01:56:58 139617  26 team Kordestani Cycling
7 Matthew Sappington   02:00:40  32 
8 Hirem Bruno   Spring, TX02:05:00 290110  22 Team Bike Lane / WCCRT
9 Derek Delpero   Austin, TX02:19:19 283697  23 Team Bicycle Sport Shop
10 Eric Sutton   Sugar Land, TX02:25:38 272155  31 Houston Bicycle Company
13 Adam Gaubert   Durango, CODNS 219159  24 Team Wooly Mammoth
DNF Trevor Rosson   Austin, TXDNF 291909  28 Cap Carter Racing
DNF Christopher Holcomb   Amarillo, TXDNF 139123  27 Team Kordestani

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Lange   Austin, TX01:51:10 349134  121 Monkey Wrench Racing
2 Alexander Scott   Denton, TX02:03:29 243589  125 Hill Country Bicycle Works
3 Sanford Morton   Austin, TX02:03:43 315782  123 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
4 Mason Shea   Austin Tx02:07:45 286395  122 Team Bicycle Sport Shop
5 Westley Wrightson   Houston, TX03:01:14 290988  124 i cycle/ El Rey

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forist David Jr   Converse, TX01:53:17 219282  71 Team Sage Cycles
2 Vaughn Cavanaugh   Houston, TX01:53:32 194241  67 EnviroInks.com / Peaks Coaching
3 Brian Zettner   San Antonio, TX01:55:18 186298  61 Team Sage Cycles
4 Terry Roach   Benbrook, TX01:57:21 244013  72 Bicycles Inc.
5 Ramon Avina   Laredo, TX02:01:09 127062  65 Camaleonex / Larredo Cycling Club
6 John Madden   Houston, TX02:10:36 308953  64 Bike Barn Houston
7 Jayson Webb   Fort Worth, TX02:13:14 37464  62 Broken Films Racing / Colonels Army
8 Richard Kinsey   San Antonio, TX02:13:16 157782  269 Bicycle Heaven
9 John Meegan   Cibolo, TX02:18:41 188387  68 Bike World Racing
DNF Mario Rodriguez   Laredo, TXDNF 84724  69 Dominion-Falcon Bank
DNF Mick McDonald   DNF  70 Websters Bikes
DNF Carlos Fernandez   Laredo, TXDNF 283161  63 Camaleonex
DNF Jordan Chaney   Dallas, TXDNF 151023  66 RBM/Mirage

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Forderhase   Austin, TX02:03:05 73177  132 Monkey Wrench Bikes
2 Andy Kathan   Tyler, TX02:05:32 18590  137 Andy's Racing Team / Cap Carter Racing
3 Don Losawyer   Arlington, TX02:08:38 275430  134 Tri City Bicycles
4 Michael Kolat   Lake Jackson, TX02:27:08 88139  139 
5 John Fleming   Damon, TX02:40:44 273864  136 Cycle Progression
6 David Hunter   Boerne, TX02:43:04 106720  138 Guadalupe River Cycles
7 Mark Landeck   Seabook, TX02:45:20 188556  135 Texas Pro Health Racing
8 Roel Chapa   Arlington, TX02:53:24 291206  133 Bicycles Inc.
DNF Todd Fox   Southlake, TXDNF 12174  131 Mad Duck - Fox Rentals Cap Carter Racing

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Howell   Austin, TX02:41:49 169633  277 Velocity

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX02:05:35 271764  106 Cycle Progression
2 Lisa Uranga   Irving, TX02:08:49 325178  107 PACC
3 Sara Krause   Austin, TX02:09:13 185228  108 Bicycle Sport Shop

Women - Collegiate C - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Sharp   College Station, TX1:50:10.00 359396  586 Texas A&M

Women - Collegiate A - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Cook   Denton, TX2:43:44.00 361282  291 UNT
2 Katelyn Spradley   College Station, TX3:52:12.00 327144  585 Texas A&M

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Roush   1:04:50.00  562 
2 Katy Cornelius   Seabrook, TX1:10:15.00 366172  560 Texas Pro Health Racing
3 Kendra Boggs   1:13:36.00  561 
4 Susannah Bannon   San Marcos, TX1:14:31.00 357738  563 Bike Barn Texas
5 Darlene Streeter   Austin, TX1:22:10.00 368456  558 PutSomeStankOnit
6 Emmylou Layne   1:33:54.00  559 Bikeland Factory

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emmaline BaxterHarwell   Austin38:47.00 396592  447 Southern Elite/Sun & Ski Sports/PARD
2 Gabriela Watts   1:14:52.00  448 Hill Country Bicycle Works
3 Piper Pizzo   1:37:14.00  449 Bicycle Sport Shop
DNS Briana Roberson   Katy, TXDNS 297960  445 enviroINKS.com / Bike Route
DNS Katherine Roberson   Katy, TXDNS 297865  446 enviroINKS.com / Bike Route

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeleine Bruno   Spring, TX47:28.00 329440  421 Team Bike Lane
3 Claire Boatman   Austin, TX50:51.00 367044  420 Southern Elite/Sun & Ski Sports/APARD

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cammie Robbiano   San Antonio, TX1:24:24.00 347478  591 Bike World Racing
2 Holly Dierschke   1:24:39.00  592 Mac Racing / Concho Bike

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Olson   2:03:39.00  571 

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy McWilliam   1:06:25.00  579 
2 Terry Cuellar   Brownsville, TX1:10:36.00 202538  580 Brownsville River Rockets
3 Alissa Saenz   1:34:44.00  576 Pi
4 Paulette Moczygemba   1:39:06.00  577 
5 Susan Coy   2:37:16.00  578 
DNS Gaby Lozano   DNS  581 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Ginsbach   Huntsville, TX1:38:41.00 319824  359 
2 Amy Farley   Austin, TX1:47:14.00 303989  357 Team Bicycle Sport Shop
3 Elizabeth Lurz   Abilene1:58:34.00 206473  358 ACU/Cap Carter Racing
4 Kristi Welch   Austin, TX2:02:26.00 222610  356 Bicycle Sport Shop

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX2:31:51.00 259584  371 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Hernandez   Reklaw, TX1:55:15.00 286821  381 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Taylor   Austin, TX02:25:29 337574  252 Team Bicycle Sport Shop

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Jackson   Garland, TX02:40:30 157028  268 RBM Matrix/ Max Muscle
2 Christina McBride   Sumter, SC02:40:37 254559  270 MAC Racing/ConchoBike
3 Monica Trevathan   Dickinson, TX02:44:29 339282  266 Texas Pro Health Racing
DNF Karie Mueller   Amarillo, TXDNF 214338  267 Team Kordestani Cycling

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kay Maddox   Lubbock, TXDNF 237875  276 Chapracing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee