Race Results for
Cotton Classic Time Trial
Arizona City, AZ
(Event Information)
View By:
Time Trial on 08/31/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Chacon   Tucson, AZ00:27:39 303855   Unattached
2 Doug Terrell   Phoenix, AZ00:28:30 47706   GST Racing
3 Todd Tankersley   Phoenix, AZ00:28:45 273891   Racelab Cycling Team
4 David Pickavance   Tucson, AZ00:31:08 207334   Unattached
5 Jason Hepler   Tucson, AZ00:31:29 218876   Summit Velo
6 Jacques Lemond   00:32:18   Unattached
7 David Woodruff   Tucson, AZ00:34:17 309611   Unattached
8 Wade Whisler   00:35:42   Unattached

Men - masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yves Khawam   Tucson, AZ00:30:06 303466   Le Scomparse Cycling Team
2 Carlos Zamora   Phoenix, AZ00:30:50 52255   Procon Cycling
3 Steven Goble   Gold Canyon, AZ00:31:23 254386   Two-Wheel Jones Racing

Men - masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Brodhagen   Phoenix, AZ00:27:24 257201   Racelab Cycling Team
2 David Beirne (1 - Cat2)   Tucson, AZ00:28:12 170958   RIDECLEAN
3 Donald Lewis   Tucson, AZ00:29:58 21068   Team Rhino
4 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ00:30:02 200910   Racelab Cycling Team
5 Mark Peters (1 - Cat3)   Phoenix, AZ00:30:33 206159   Racelab Cycling Team
6 Ron Stevens (1 - Cat4)   Phoenix, AZ00:32:04 244258   Racelab Cycling Team

Men - masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Treinen   San Tan Valley, AZ00:28:20 218677   Focus Racing
2 David Swain   Tucson, AZ00:29:18 271595   Le Scomparse Cycling Team
3 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ00:30:17 77005   White Mountain Road Club
4 James Ostrem   Tucson, AZ00:30:51 226520   Team RPM
5 Steve Wetmore   Tucson, AZ00:32:08 220081   Southwest Hand Cycling Team
6 Doug Odette (1 - Cat4)   Apache Junction, AZ00:32:36 312470   Two-Wheel Jones Racing
7 Thomas Gosnell   Tucson, AZ00:32:47 300449   Summit Velo
8 Mike Parrish   Chandler, AZ00:33:32 146176   White Mountain Road Club
9 Gary Crother (1 - Cat5)   Phoenix, AZ00:35:04 229018   Unattached

Men - masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Holman   Tucson, AZ00:28:39 58212   Team RPM
2 Robert Tompkins   Anthem, AZ00:31:25 305794   Racelab Cycling Team
3 Glenn Harris   Tucson, AZ00:31:27 180527   Thunder Mountain Cycling

Men - masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Palle Terslin   Tucson, AZ00:31:32 290630   Team RPM
2 Paul Klusman   Phoenix, AZ00:32:25 58524   Saguaro Velo

Men - masters - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Franz Hammer   Oro Valley, AZ00:29:57 45423   Pazzo Velo Cycling Team
2 William Barnes   Tucson, AZ00:33:46 170417   Saguaro Velo
3 LeRoy Kopel   Tempe, AZ00:38:36 181079   Unattached

Men - cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Ulery   Fountain Hills, AZ00:29:07 322666   Unattached
2 Andrew Fernandez   Phoenix, AZ00:29:33 352246   Carlos O'Brians Racing
3 Michael Brown   Goodyear, AZ00:29:40 210504   DNA Cycles Racing
4 Marc Overson   Vail, AZ00:29:42 288760   Tolero Racing
5 Tom Golden   00:29:57   Unattached
6 Kevin Burns   Phoenix00:30:02 197097   Tachycardia Racing
7 Matt Fuzzey   Tucson, AZ00:31:10 68868   Unattached
8 Matthew Frye   Tucson, AZ00:31:31 216400   TriSports Racing
9 Bob Young   Mesa, AZ00:32:06 309554   Focus Racing
10 Ridley Baum   00:32:41   Unattached
11 Dennis Culley   00:32:52   Unattached
12 Brady Dohrmann   Mesa, AZ00:33:26 305160   Unattached
13 Hunter Babler   Tucson, AZ00:33:29 356946   TriSports Cycling/Eclipse Racing
14 Randall Hrna   Tucson, AZ00:34:04 311785   Summit Velo
15 Dennis Kruse   Tucson, AZ00:35:59 288656   Summit Velo
16 Eliot Cobb   00:37:36   Unattached
17 John Blair   Oro Valley, AZ00:37:46 337430   Unattached
18 Philip Burch   Phoenix, AZ00:39:34 354350   Unattached
19 mark ryan   Phoenix, AZ01:03:33 298303   Team Pay 'N Take

Men - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Davis   Tucson, AZ00:26:29 305495   Tolero Racing
2 Daniel Redivo   Mesa, AZ00:28:40 107652   DNA Cycles Racing
3 Bill Harman   Tucson, AZ00:29:47 218198   Saguaro Velo
4 Stephen Banta   Tempe, AZ00:30:47 289487   Two-Wheel Jones Racing
5 Ethan Burns   Tucson, AZ00:32:25 272627   Tachycardia Racing
6 Ross Pearlman   Scottsdale, AZ00:34:57 146873   Two-Wheel Jones Racing

Men - cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ00:27:19 194520   DNA Cycles Racing
2 Michael Bridschge   Coolidge, AZ00:28:41 48992   Unattached
3 Bradley Senska   Sedona, AZ00:28:52 66363   Unattached
4 Andy Gracyalny   Phoenix, AZ00:28:58 304990   Camelback Cycling Club
5 Jim Holbrook   Peoria, AZ00:28:59 247766   Racelab Cycling Team
6 Anthony Chavez   Tucson, AZ00:29:02 266284   Scott & White Community Cycling Club
7 Scott Wall   Broomfield, CO00:29:10 237159   Watts Up Sports
8 Geoff Chalmers   Tempe, AZ00:29:22 206838   Team Vitesse
9 Richard Horn   Tucson, AZ00:29:51 267483   Unattached
10 James Davis   Chandler, AZ00:30:00 60564   Summit Velo
11 Patrick Rhodes   Tempe, AZ00:30:08 247715   Watts Up Sports
12 Kiral Thompson   Tucson, AZ00:30:59 204637   Summit Velo

Men - cat 1/2/3/4/5 - Fixed Gear

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Pearson   Tucson, AZ00:31:12 205797   Saguaro Velo

Men - cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candace Porter   Tucson, AZ00:30:31 334730   Summit Velo
1 David Lehnen   Tempe, AZ00:30:31 204907   White Mountain Road Club

Men - cat 1/2/3/4/5 - Team Tt

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kirk klepfer   Chandler, AZ28:20.00 327112   Watts Up Sports
1 Scott Wall   Broomfield, CO28:20.00 237159   Watts Up Sports
1 Patrick Rhodes (1 - Cat3)   Tempe, AZ28:20.00 247715   Watts Up Sports
1 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ28:20.00 200910   Racelab Cycling Team
2 Geoff Chalmers   Tempe, AZ29:49.00 206838   Team Vitesse
2 Andy Gracyalny   Phoenix, AZ29:49.00 304990   Camelback Cycling Club
2 Mark Peters (2 - Cat3)   Phoenix, AZ29:49.00 206159   Racelab Cycling Team
3 Robert Fleckenstein   Tucson, AZ30:03.00 247132   Tolero Racing
3 Alex Garcia   30:03.00   Tolero Racing
3 Mike Cinalli   Tucson, AZ30:03.00 304500   Tolero Racing
3 Son Nguyen   Oro Valley, AZ30:03.00 333650   Tolero Racing
4 Tyrone Holmes   Scottsdale, AZ31:57.00 241465   White Mountain Road Club
4 Charles Higgins   Phoenix, AZ31:57.00 188528   White Mountain Road Club
4 Alan Johnson (3 - Cat3)   Phoenix, AZ31:57.00 55012   White Mountain Road Club
5 Lynn Off (1 - Cat2)   Mesa, AZ32:08.00 131772   DNA Cycles Racing
5 Jill Purcell (4 - Cat3)   Mesa, AZ32:08.00 239414   DNA Cycles Racing
5 Kendra Befort (1 - Cat4)   Mesa, AZ32:08.00 305425   DNA Cycles Racing
5 Amber Eldridge (2 - Cat4)   Mesa, AZ32:08.00 354352   DNA Cycles Racing
6 Richard Reynolds   Tempe, AZ32:32.00 186922   Summit Velo
6 John Walrath   Tucson, AZ32:32.00 333954   Summit Velo
6 Ted Frohling   Tucson, AZ32:32.00 192527   Summit Velo
6 Gary Sax   Tucson, AZ32:32.00 127028   Summit Velo
7 Maria Nunes   35:21.00   Unattached
7 Jan Schnieder   35:21.00   Unattached
7 Lynn Myers   35:21.00   Unattached
7 Judy Parker   35:21.00   Unattached
DNF Eddie McKee   Gilbert, AZ 167315   White Mountain Road Club
DNF Michael Gutierrez (Cat4)   Maricopa, AZ 213068   White Mountain Road Club
DNF Sid Ogino (Cat4)   Peoria, AZ 282417   White Mountain Road Club

Men - pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Swanson   Tucson, AZ00:26:16 195946   White Mountain Road Club
2 Eugene Boronow (1 - Cat1)   Tucson, AZ00:28:16 57369   O2 Modern Fitness

Women - masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angelique Khawam   Tucson, AZ00:33:05 303467   Le Scomparse Cycling Team
2 Rachel Gioannini   Las Cruces, NM00:37:45 202385   Summit Velo
3 Nancy Ellis   Tucson, AZ00:40:29 59854   Saguaro Velo
4 Lindsey Leverne   00:47:36   Tribe Racing

Women - masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Merritt (1 - Cat4)   Mesa, AZ00:34:54 254640   Team Kenda presented by Geargrinder
2 Tracy Barclay   Tucson, AZ00:43:10 73527   Saguaro Velo

Women - masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Stedman (1 - Cat3)   Tucson, AZ00:31:56 48605   Southwest Hand Cycling Team

Women - masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Frohling   Tucson, AZ00:35:39 195381   Summit Velo

Women - masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball   Phoenix, AZ00:37:59 180320   Summit Velo

Women - cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Birdwell   Tempe, AZ00:34:29 331584   Tribe Racing
2 Mel Beardsley   Phoenix, AZ00:37:31 342108   Tribe Racing

Women - cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson   Glendale, AZ00:32:37 287779   Tribe Racing
1 Kimberly Truitt (1 - Cat2)   Tucson, AZ00:35:22 289865   Missing Links Coaching & Training Systems

Women - cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Dickson   Glendale, AZ00:29:51 177668   Tribe Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFOSMOBonk BreakerSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee