Race Results for
Big M Ski Area XC
Manistee, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Tanguy   Rochester, MI1:45:22.299 217038  96 TEAM CF
2 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI1:49:53.480 227915  99 RBS MOUNTAIN BIKE TEAM
3 Alex Vanias   Leroy, MI1:50:23.812 291766  97 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
4 Michael Wissink   Walled Lake, MI1:51:06.000 119033  98 SPECIALIZED
5 Mark Parmelee   Ortonville, MI1:54:44.392 264374  94 CYCLETHERAPY
6 Jeff Wittbrodt   South Lyon, MI1:56:13.086 112078  SPECIALIZED
7 Sascha Leuthold   Rochester Hills, MI2:00:17.073 294012  93 RBS CYCLING TEAM
8 Christopher Anten   Holland, MI2:01:03.860 244467  91 HOLLAND MI
9 Ed Serrat   Clarkston, MI2:04:54.232 228231  95 SPIN ZONE RACING/CANNONDALE
DNF Shawn Davison   East Grand Rapids, MI 325508  92 EAST GRAND RAPIDS

Men - Pro/Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niel Scharphorn   Jension, MI1:32:54.516 204881  721 THE MOTION INITIATIVE
2 Patrick Russell   Berkley, MI1:40:07.704 197649  720 WOLVERINE
3 Michael Ring   Clare, MI1:48:56.640 199939  719 CLARE MI
4 Craig Akers   Brighton, MI1:51:13.088 311639  718 HC HOOLIGANS

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN RIMANDO   0:30:41.783  2945 MPMBA- MICHIGAN PINOY MOUNTAIN BIKERS ASSOCIATION
2 JUSTIN KREGER   0:32:32.990  2946 RBS MISCA CLUB
3 MATTHEW WITTBRODT   Allendale, MI0:35:29.419 291194  2943 RACING GREYHOUNDS
4 JOHN ESTAPA   0:37:21.918  2948 ST. CLAIR MI
5 ANDREW MCBRIDE   0:37:42.464  2947 CANTON MI
6 OLIVER WISSMAN   Oxford, MI0:41:42.886 302797  2942 FLYING RHINO CYCLING CLUB
7 CHRISTIAN HARRIS   0:46:33.471  2941 XC CYCLE

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK E ESTAPA   1:21:07.075  2474 ST. CLAIR MI

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RILEY ONEIL   1:02:06.013  2550 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
2 JACK LAKE   1:09:37.495  2551 WASHINGTON TWP MI
DNF TOMMY WOZNIAK   DNF  2549 CLARKSTON MI

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROB PETERS   0:56:40.024  2055 ROCHESTER HILLS MI
2 NATHAN WERNETTE   Mount Pleasant, MI1:00:39.024 340256  2057 TRI CITY CYCLISTS
3 MARK STRIKWERDA   1:28:33.080  2056 XC CYCLE

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARC ZACCARDELLI   0:59:07.253  2186 TEAM SANDBAG
2 NATHAN CLEMINSON   1:00:59.712  2187 WARREN MI
3 DAVE ROSS   1:02:23.136  2185 NORTH LIBERTY IN
4 CHRIS RUSSO   1:06:02.707  2190 RACING GREYHOUNDS
5 JAMI KIBBE   1:09:50.692  2188 TEAM APEX
6 PAUL MALY   1:20:25.392  2189 ROCKFORD MI

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Haines   Shelby Township, MI0:57:38.395 348608  2251 MACOMB BIKE
2 CHRIS AMBLER   1:01:02.700  2246 OAK PARK MI
3 RANDY LANGE   1:03:36.038  2249 TEAM SANDBAG
4 DENNIS DEEM   1:07:19.210  2250 HARRIETTA MI
5 ROBERT BENNETT   1:08:38.468  2248 RACING GREYHOUNDS
6 DOMINIQUE MERRIT   Flushing, MI1:28:20.367 294982  2247 FLYING RHINO CC

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BYRON COOLEY   1:00:53.127  2353 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
2 TOM UBER   1:01:08.135  2354 KLM / COLDSTONE CREAMERY
3 BOB RHOADES   1:01:51.601  2352 XC CYCLE
4 DAN ONEIL   1:11:52.190  2355 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON WLODARCZAK   Howell, MI1:22:06.852 354486  827 TWIN SIX / ON 2 WHEELS
2 ROGER INMAN   Dexter, MI1:31:12.824 102231  828 DEXTER MI
3 Kevin Skipworth   Findlay, OH2:10:41.817 294491  826 CITY BIKE SHOP

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRY PRICE   1:25:48.412  1612 DTE ENERGY
2 Kristopher Ouvry   Cadillac Mi1:27:25.093 26951  1609 CANNONDALE MIDWEST
3 JAMES TAYLOR   1:35:17.623  1610 BIG RAPIDS MI
4 DON WOOD   1:50:37.792  1611 PINCKNEY MI

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   Macomb, MI1:18:56.772 357873  1541 RBS CYCLING TEAM
2 SAM ALBAUGH   1:33:20.374  1535 CANNONDALE MIDWEST
3 ALEX SCHULTZ   1:36:18.260  1539 OXFORD MI
4 Andrew Dever   Clarkston, MI1:38:33.287 325136  1537 CYCLETHERAPY
5 JOSEPH STEIN   1:53:01.111  1542 ROCHESTER MI
6 SIMON ALBAUGH   2:00:12.654  1536 CANNONDALE MIDWEST

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick OBrien   Jackson, MI1:15:35.533 315388  931 TEAM ACTIVE
2 ROBERT BAGINSKI   1:16:35.519  927 WINDSOR ONTARIO
3 Wes Sovis   Interlochen, MI1:16:42.385 337816  935 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
4 Cody Sovis   Interlochen, MI1:18:11.301 337706  934 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING
5 ADAM HALLETT   1:18:21.217  929 HC HOOLIGANS
6 BRAD MEYER   1:18:22.052  939 WHISPER/ JADE
7 Justin Faber   West Olive, MI1:18:29.524 254351  932 XC CYCLE
8 Anthony Stein   Oxford, MI1:20:58.263 300456  937 ROCHESTER MI
9 MATTHEW BARKLEY   1:28:01.574  936 AUBURN HILLS MI
10 BRIAN KLOMP   1:34:14.823  938 DTE & HESPARIA AUTO
DNF ROSS WILLIAMS   DNF  933 EINSTEIN RACING

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC HUNE   1:23:57.833  1004 TEAM APEX
2 JASON BAILEY   1:31:49.698  1000 HOLLAND MI
3 ANDREW LOEWENTHAL   Port Huron1:32:53.874 254339  1001 TEAM SANDBAG
4 JOEY RANGEL   1:37:02.061  1003 LUDINGTON MI

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Hughes   Williamston, MI1:18:49.453 297058  1111 TEAM TOMS P/B KIND HUMAN
2 CHAD BAUMANN   1:21:06.968  1115 ALLENDALE MI
3 Michael Meyer   White Lake, MI1:24:42.907 371090  1112 FLYING RHINO CYCLING CLUB
4 CRAIG SMITH   1:25:23.683  1113 FREE WHEELER BIKE SHOP
5 Guy Colegrove   Ferndale, MI1:36:31.770 347176  1110 FERNDALE MI
6 MARK FIEDLER   Clyde, MI1:40:36.680 254337  1116 TEAM LAST DAYS
7 PATRICK MURPHY   1:48:36.184  1114 RACING GREYHOUNDS

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM STROEBE   1:18:05.045  1208 HOLLAND MI
2 ROBERT CROOKS   1:18:13.157  1213 CLINTON TWP MI
3 Terry Bochenek   Jenison, MI1:21:18.932 208574  1215 FUSION I.T.
4 R. TOMLINSON   1:24:09.901  1211 BIRMINGHAM MI
5 Shawn Minard   Wixom, MI1:26:37.100 357859  1210 SPECIALIZED
6 MATT MORROW   Wichita, KS1:28:19.450 246533  1206 XC CYCLE
7 JONATHAN KING   1:28:25.412  1205 RBS CYCLING TEAM
8 MATT PHILLIPS   Chattanooga, TN1:29:49.938 156731  1207 HOLLY MI
9 Scott Albaugh   Waterford, MI1:36:03.417 315822  1212 CANNONDALE MIDWEST
10 BRIAN LEARY   Macomb, MI1:40:07.283 302108  1209 CANNONDALE MIDWEST RACING
11 HENRY LORIA   1:51:20.217  1214 WILLIAMSTON MI

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT LUCA   Kalkaska, MI1:17:02.036 119407  1311 KALKASKA MI
2 DAVID RICHARDSON   1:21:37.155  1302 DEARBORN MI
3 MARK JUDD   1:22:31.652  1308 HOUSE OF WHEELS
4 WILLIAM SHAVER   1:25:04.573  1303 FREE WHEELER BIKE SHOP
5 CARL FOLTZ   1:25:47.134  1306 NMP
6 albert lake   Washington, MI1:28:30.824 288072  1309 CAD 02
7 DAVID STEIN   Cedar Rapids, IA1:29:16.257 134760  1304 ROCHESTER MI
8 GARY CHURCH   1:32:32.742  1310 FRUITPORT MI
9 Dennis Willyard   Macomb, MI1:33:40.904 301729  1305 FLYING RHINO CYCLING CLUB
10 Jack Miner   West Bloomfield, MI1:37:13.152 278177  1301 ACTIVE RACING/ WOLVERINE SPORTS CLUB
11 STEVE BALOGH   2:02:20.869  1307 CANTON MI

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL BOWMAN   Madison, CT1:22:11.904 56458  1462 HUNTINGTON WOODS MI
2 JAMES STANSKI   1:22:58.606 358517  1460 TECUMSEH ONTARIO
3 ROGER PELKEY   1:26:08.600  1459 PERCISIONMTB.COM
4 DEWAYNE DUSENDANG   1:26:26.410  1465 XC CYCLE
5 ERIC VOGT   1:26:46.034  1463 RBS CYCLING
6 PETER OGDEN   Brightonbrighton, MI1:26:47.323 359143  1458 BRIGHTON MI
7 STAN BRISH   2:12:50.511  1461 MILFORD MI
DNF JOE SOUIS     1464 THOMPSON ONEIL LAW CYCLING

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORN SR.   1:34:40.898  1538 XC CYCLE
2 RON SOLOMON   Rochester, MI1:52:03.753 284373  1543 OAKLAND TWP MI

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CJ Brish   Milford, MI1:42:37.768 323646  102 HOMETOWN CYCLING
2 Logan Taylor   Cadillac, MI1:45:19.589 349506  101 CADILLAC MI

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI1:37:07.115 341176  207 ST JOHNS MI
2 Robert Neidlinger   Royal Oak, MI1:38:07.261 357071  213 HC HOOLIGANS
3 Shony Reuven   White Lake, MI1:50:56.444 342068  210 CYCLETHERAPY
4 Phil Schiller   Howell, MI2:00:04.409 355210  211 HOWELL MI

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bowne   Twin Lake, MI1:35:33.091 220686  369 XC CYCLE
2 Jay Click   Ferndale, MI1:36:28.355 323334  370 FERNDALE MI
3 Jimmie Colflesh   Westland, MI1:38:28.976 7386  371 MOM & POP RACING
4 John Osgood   Kimball, MI1:42:27.728 254343  376 TEAM SANDBAG
5 Brian Harris   Holland, MI1:44:02.701 176820  373 XC CYCLE
6 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI1:44:13.404 163382  377 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
7 Bryan Marek   Big Rapids, MI1:48:46.392 324158  375 SPEED MERCHANTS
8 David Moore   Lake Orion, MI1:49:21.360 231282  379 CYCLETHERAPY SPECIALIZED RACING
9 Peter Greaves   Niles, MI1:52:50.646 211503  378 CYCLE & FITNESS
10 Keith Feldt   Waterford, MI1:53:08.201 256165  372 FLYING RHINO CC
11 Derek Hill   Waterford, MI1:54:54.357 279612  374 CYCLETHERAPY
DNF Jim Bonnell   Waterford, MI 322724  368 WATERFORD MI

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Wozniak   Clarkston, MI1:39:34.801 306878  459 FLYING RHINO
2 Ron Stack   Fenton, MI1:41:01.998 177087  458 CYCLEFIT SPORTS CLUB
3 Mark Spore   Wayland, MI1:41:26.462 356618  457 XC CYCLE
4 Michael Bliss   Royal Oak, MI1:43:01.707 262184  450 WOLVERINES/ ACF
5 JEFFREY ZELLER   Onekama, MI1:44:37.335 118148  460 ONEKAMA MI
6 Scott Pruski   Grand Rapids, MI1:47:26.399 358022  454 FREE WHEELER BIKE SHOP
7 Matt Mattice   Rochester, MI1:49:54.589 248879  461 KLM / COLDSTONE CREAMERY
8 Derek Mattice   Rochester, MI1:55:22.231 250707  462 KLM / COLDSTONE CREAMERY
9 Todd Powers   Marysville, MI1:59:03.136 256547  453 TEAM SANDBAG
10 Kevin Skipworth   Findlay, OH2:12:08.838 294491  456 CITY BIKE SHOP
11 Edward Barker   Oakland Twp, MI2:16:02.031 255637  449 CYCLETHERAPY

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Schuck   West Bloomfield, MI1:52:11.999 169124  502 RACING GREYHOUNDS

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK W ESTAPA   0:37:13.000  2949 ST. CLAIR MI
2 AVERY EVANS   0:51:27.249  2940 TEAM SANDBAG
3 NOAH BOWNE   1:14:47.699  2944 XC CYCLE

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mackenzie Woodring   Belmont, MI1:46:31.760 211079  628 PRIORITY HEALTH CYCLING TEAM
2 Lynn Alfs   Birmingham, MI1:47:32.977 295931  629 KLM / COLDSTONE CREAMERY
3 Erin Vicary   Walled Lake, MI1:59:23.400 240185  627 QUIRING CYCLES

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 REBECCA HOLMQUIST   1:03:06.489  2650 TUSTIN MI
2 BROOKE STEVINSON   1:04:42.604  2651 DARK HORSE RACING

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   0:32:41.640  2875 XC CYCLE

Women - Cat 3 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATI KRIKKE   1:13:09.300  2753 ROCKFORD MI
2 KATHY SURRAT   1:40:04.691  2752 SOUTH BEND IN
3 JANINE GIFFORD   Flushing, MI2:13:08.138 358894  2750 FLYING RHINO CC

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER DOLENGA   Clarkston, MI1:34:48.756 285061  1850 DARK HORSE RACING
2 JACKIE MALIK   1:44:51.366  1851 TEAM SANDBAG
3 JEN HOINKA   2:04:41.569  1852 CANNONDALE MIDWEST RACING

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GINGER WISSMAN   Oxford, MI1:56:24.939 270536  1765 FLYING RHINO CYCLING CLUB

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KIM OWENS   1:32:50.226  1904 EAST GRAND RAPIDS MI
2 LYNNE SIENKIEWICZ   Howell, MI1:34:50.371 308610  1903 RACING GREYHOUNDS
3 JANET GRIMM   Traversecity, MI1:39:54.065 282080  1901 TRAVERSE CITY MI
4 LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MI1:45:36.453 254346  1902 TREEFORT BIKES
5 CYNTHIA TOMLINSON   1:52:59.598  1906 RACING GREYHOUNDS

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Mabry   Westland, MI2:01:55.906 297273  626 MOM & POP RACING

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee