Race Results for
Toren Heuval Kermesse
Avon, MN
(Event Information)
View By:
Circuit Race on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - men4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vince Rosetta   Minneapolis, MN01:19:11.00 254966   Alchemy Racing Team
2 drew wilson   Rochester, MN01:19:13.90 321766   
3 Ryan Shaw   Rogers, MN01:19:16.70 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Matthew Broeren   Rochester, MN01:19:17.30 310534   
5 Luis Medeiros   01:19:20.70 299050   Minnesota Cycling Team
6 Brad Snaza   Brooklyn Park, MN01:19:26.70 283307   Loon State Cyclists
7 David Haerle   Cottage Grove, MN01:19:35.20 244834   Loon State Cyclists
8 Christopher Bretz   Roseville, MN01:19:38.80 61540   Loon State Cyclists
9 Ryan Waterfall   Milbank, SD01:19:39.70 292482   Central Plains Cycling
10 Kyle Olson   Roseville, MN01:19:44.80 298937   
11 Mathew Hink   Ramsey, MN01:19:45.80 229844   Ramsey Cycling Club
12 Rob Hillman   Saint Paul, MN01:19:53.70 205908   Synergy
13 Adam Hawkinson   Mound, MN01:23:54.10 256523   International Christian Cycling Club
14 John McGuire   New Hope, MN01:25:41.10 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
15 Daniel Svedberg   Woodbury, MN01:25:54.20 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
16 Andrew Barlage   Hopkins, MN01:26:52.30 301985   
17 Robert Vigil   Eden Prairie, MN01:30:25.00 223690   Minnesota Cycling Team
DNF Michael Slavics   Chanhassen, MN01:00:32.40 32917   International Christian Cycling Club

Men - men3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Pausteck   Cottage Grove, MN01:43:35.70 313242   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
2 Kent Throlson   Minneapolis, MN01:47:25.00 179235   Loon State Cyclists
DNF Taylor Kobayashi   Woodbury, MN19:49:26.40 299129   Loon State Cyclists
DNF Taylor George   Apple Valley, MN01:19:28.60 245466   Birchwood/GIS
DNF Joris Custers   Fridley, MN01:38:49.40 348108   
DNF Ryan Krug   Eagan, MN01:38:42.80 292827   Synergy
DNF Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN01:38:30.80 243156   
DNF Tim Karels   Plymouth, MN01:38:39.90 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Robert Esposito   Minneapolis, MN01:38:30.20 296360   
DNF Joshua Haarer   Hugo, MN01:38:20.20 166468   Birchwood/GIS
DNF Gregory Alexander   Woodbury, MN01:38:17.70 298718   
DNF Bryan Loecken   Richfield, MN01:38:16.40 53328   Loon State Cyclists
DNF Devin OBrien   Minneapolis, MN01:38:09.10 319334   
DNF Jeffrey Anderson   Blaine, MN01:38:08.80 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF chris yotter   Saint Paul, MN01:38:04.90 318312   
DNF Aaron Shaw   Rogers, MN01:38:03.60 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Nigel Kinney   01:38:03.00 297103   
DNF Keith Bianchi   Saint Paul, MN01:38:02.10 188055   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Ted Loosen   Minneapolis, MN01:38:01.70 225180   Revolution Cycle and Ski
DNF Benjamin Schinke   Minneapolis, MN01:39:32.60 221927   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN01:39:32.50 307715   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Bruce Martens   Saint Paul, MN01:38:20.70 212731   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Robert Holmberg   Waverly, MN01:38:06.30 294463   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
DNF Brandon Manske   Edenprairie, MN01:38:03.90 292551   Balance Cycling/Erik's Bike Shop

Men - men12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Goerke   Minneapolis, MN02:08:28.40 226819   St Paul Bicycle Racing Club
2 Michael Woell   Minneapolis, MN02:08:29.10 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Anthony Olson   Kasota, MN02:08:39.30 245537   St Paul Bicycle Racing Club
4 David Block   Plymouth, MN02:08:49.40 241507   St Paul Bicycle Racing Club
5 Gregory LaVick   St. Paul, MN02:09:02.50 20517   Synergy
6 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN02:09:02.70 293536   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Nicholas Vetter   St. Paul, MN02:11:05.60 263471   St Paul Bicycle Racing Club
8 dylan knutson   Salisbury, NC02:11:06.00 281816   St Paul Bicycle Racing Club
9 Adam Hanson   Duluth, MN02:11:48.00 108535   Synergy
10 Jordan Cullen   Hudson, WI02:11:51.10 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN02:11:52.60 49630   Synergy
12 Cody Goettl   Harrison, AR02:11:55.90 287214   IS Corp
13 Ed Alpasa   Maple Grove, MN02:11:58.20 160673   Flat City Cycling Club Inc.
14 Andrew Kruse   Minneapolis, MN02:12:02.70 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
15 Jens Brabbit   La Crosse02:12:04.70 184406   GrandStay Hotels
16 Spencer Haugh   Dorchester, MA02:12:15.00 214228   Behind Bars/LGR
17 Lance Beuning   Saint Cloud, MN02:12:21.70 160665   GrandStay Hotels
18 Paul Holm   02:12:26.30   SPBRC/Grand Perf
19 Michael Moriarity   Bloomington, MN02:12:28.90 294003   Flat City Cycling Club Inc.
20 Rich Settergren   Duluth, MN02:12:30.70 212093   Velo Duluth
21 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN02:12:33.50 32038   St Paul Bicycle Racing Club
22 Adam Gorski   Minneapolis, MN02:13:59.20 246159   Minneapolis Bicycle Racing Club
23 Chad Weisgram   Fargo, ND02:17:02.20 289827   Synergy
24 Matthew Allen   Minneapolis, MN02:18:47.50 200426   Behind-Bars/LGR
25 Robert Danneker   Minneapolis, MN02:11:39.90 241592   Shamrocks Racing
DNF Alexander Meyer   Madison, WI08:24:00.00 193722   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Christopher Mehus   Roseville, MN00:19:40.40 172924   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Charles Townsend   Mendota Heights, MN00:37:39.70 46011   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Rick Laliberte   Fargo, ND00:37:37.90 210611   Synergy
DNF Matt Muyres   Bloomington, MN00:56:11.80 160576   Synergy
DNF Lee Peters   Oakland, CA01:48:27.90 252197   Speedfix

Men - Men 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Arends   01:19:10.30   
2 Clayton Shepard   Anoka, MN01:19:16.00 320280   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Todd Thurmes   Saint Paul, MN01:19:17.70 340342   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Zachary Zadow   Minneapolis, MN01:19:24.70 354404   
5 Allen Farrow   Rochester, MN01:19:27.10 281839   St Paul Bicycle Racing Club
6 Thomas Clasen   Saintpaul, MN01:19:28.70 303775   Birchwood/GIS
7 martin coleman   Fargo, ND01:19:33.20 310994   Great Plains Cycling Club
8 Davide Ferrari   Apple Valley, MN01:20:43.30 267479   
9 Bart Hollaren   Rosemount, MN01:22:45.40 333156   
10 Kevin Arends   01:22:56.90   
11 William Stockdell   Byron, MN01:22:57.70 294480   
12 Josh Fiedler   Sartell, MN01:23:03.40 294419   Revolution Cycle and Ski
13 Benito Juarez   Minneapolis, MN01:23:25.30 344822   
14 David Aguirre   Edina, MN01:23:52.70 344372   Balance Cycling/Erik's Bike Shop
15 Bret Thompson   01:23:53.70   
16 Jeff Tilbury   01:25:49.10   
17 Roger Kozub   Delano, MN01:26:31.80 348948   
18 Kevin Brandt   Apple Valley, MN01:30:49.60 350762   Flat City Cycling Club Inc.
18 Andrew Arends   01:28:37.70   
19 Loren Willis   Saint Paul, MN01:31:12.30 329358   Synergy
19 James VanSloun   Minneapolis, MN01:28:43.00 348396   Birchwood/GIS
20 Jason Brown   Long Prairie, MN01:31:23.20 337960   
20 John Licht   01:28:47.40   
21 Javier Quito   01:31:39.20   
22 Royle Juusola   Long Lake, MN01:31:53.30 354120   
23 Michael Warne   Delano, MN01:32:03.70 347158   
24 Gonzalo Ortega   01:36:05.20   
DNF Ezequiel Juarez   00:20:30.80   
DNF Geoff Schodde   00:19:55.40   Birchwood/GIS

Men - Men 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Bradley   Anoka, MN01:41:56.40 289690   Big Ring Flyers
2 Matt Christiaansen   Elk River, MN01:47:23.60 239659   Big Ring Flyers
DNF Zach Johnson   Fargo Nd01:39:38.40 284804   Great Plains Cycling Club
DNF Andrew Ruggles   Minneapolis, MN01:38:23.70 251471   Category 6 Racing Squad
DNF Sam OConnor   Minneapolis, MN01:38:05.40 344684   Harvard University

Men - Men 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Brinda   Minneapolis, MN02:12:06.20 261967   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Steve Wentz   West Fargo, ND02:23:37.00 269545   Great Plains Cycling Club
DNF Ryan Krug   Eagan, MN00:37:44.60 292827   Synergy
DNF Peter Hagerty   South St. Paul, MN00:45:33.30 258621   St Paul Bicycle Racing Club

Men - masters50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Skarpohl   Mankato, MN01:20:40.80 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Scott Flanders   Minneapolis, MN01:21:48.10 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Charles Townsend   Mendota Heights, MN01:21:49.00 46011   St Paul Bicycle Racing Club
4 David Herbert   Rochester, MN01:21:50.10 173959   Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Thomas Pletcher   Hopkins, MN01:21:50.60 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Dan Berntson   Edina, MN01:21:51.40 45082   Minneapolis Bicycle Racing Club
7 N/A   No City, MN01:21:51.50 292998   Silver Cycling
8 David Manzey (1 - Cat4)   Fargo, ND01:21:51.60 268456   Paramount Sports
9 Tim Oolman   Plymouth, MN01:21:51.70 311084   Minnesota Cycling Team
10 David Jones (1 - Cat2)   Lakeville, MN01:21:52.60 281557   Flat City Cycling Club Inc.
11 Mike Stensrud   Apple Valley Mn01:21:54.90 223834   Birchwood/GIS
12 Steve OMalley (1 - Cat5)   La Crosse, WI01:30:27.20 350550   La Crosse Velo Club
13 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN01:30:27.50 297849   Gopher Wheelmen
14 Craig Pool (2 - Cat4)   Belfield, ND01:30:29.00 99562   

Men - masters35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Coyle   St Paul, MN01:57:40.70 200899   Revolution Cycle and Ski
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN01:57:49.80 48557   St Paul Bicycle Racing Club
3 William Mayavski   St. Paul, MN01:57:51.70 23025   Omnium Racing
4 Christopher Johnston   Wayzata, MN01:57:56.80 50643   Minnesota Cycling Team
5 Scott Flanders   Minneapolis, MN01:58:09.20 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN01:58:14.00 19616   Shamrocks Racing
7 Jeff Weyrens   Rosemount, MN02:00:28.80 76843   Freewheel Bike
8 Jim Bell   Saint Cloud, MN02:00:29.10 102936   Revolution Cycle and Ski
9 Vincent Bernet (1 - Cat3)   Fridley, MN02:00:29.80 124925   St Paul Bicycle Racing Club
10 Larry Kaatz   Minneapolis, MN02:00:33.60 18388   
11 Gregory Goblirsch (2 - Cat3)   River Falls, WI02:00:40.60 77328   Loon State Cyclists
12 John Dyste   Carver, MN02:00:45.40 48836   Minnesota Cycling Team
13 Mike Johnson   Minnetonka, MN02:00:57.60 76631   Synergy
14 Adam Staufenberg   Plymouth, MN02:01:02.00 146505   
15 Mark Halstrom   Sartell, MN02:01:02.40 282297   Revolution Cycle and Ski
16 David Ziemer   Greenfield, MN02:01:02.90 200339   Revolution Cycle and Ski
17 Thomas Pletcher   Hopkins, MN02:01:05.70 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
18 Mark Skarpohl   Mankato, MN02:01:07.70 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Charles Anderson   Blaine, MN02:01:29.50 73373   St Paul Bicycle Racing Club
20 Charlie Schad   Sartell, MN02:02:20.60 279431   Revolution Cycle and Ski
21 John Hanson   Fargo, ND01:55:12.50 228157   Paramount Sports
22 Prashant Singh   Eden Prairie, MN02:03:28.80 351318   
DNF N/A   No City, MN00:21:02.70 292998   Silver Cycling
DNF Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN00:59:23.90 82764   Revolution Cycle and Ski
DNF Todd Heiser (Cat3)   Savage, MN01:53:15.10 92909   Silver Cycling
DNF Tim Oolman   Plymouth, MN01:28:27.60 311084   Minnesota Cycling Team

Men - Masters 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Stamm   Afton, MN01:21:53.80 149093   Loon State Cyclists
2 Dan Meyer   Lake Elmo, MN01:21:59.70 117486   Loon State Cyclists
3 Hart Kuller   Minneapolis, MN01:22:05.20 188748   St Paul Bicycle Racing Club

Men - juniorM15+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Shaw   Rogers, MN00:45:12.20 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Thomas Wavrin   Henderson, MN00:45:14.80 342900   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Bret Thompson   00:45:25.20   
4 Noah Middlestaedt   Saint Cloud00:45:25.50 347262   BFC Subway
5 Colton Pool   Belfield, ND00:45:29.40 344336   
6 Alec Carlson   Fargo, ND00:45:30.60 271992   Fat city cycle
7 Daniel Svedberg   Woodbury, MN00:45:30.90 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - juniorM14-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alec Porter   Saint Paul, MN00:45:22.50 311313   St Paul Bicycle Racing Club
2 Ethan Berry   Stillwater, MN00:45:36.30 312468   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Will Curtis   Saint Paul, MN00:59:49.90 348506   Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - women4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Porter   Saint Paul, MN01:10:02.20 335062   St Paul Bicycle Racing Club
2 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN01:10:02.60 348038   St Paul Bicycle Racing Club
3 mia loquai   Valparaiso , FL01:10:02.80 354752   
4 Nancy Runge   Alexandria, MN01:10:03.20 350402   The Bike & Fitness Co.
5 Robin Euphosin   01:10:16.80   Birchwood/GIS
6 Tammy Snaza   Brooklyn Park, MN01:10:17.40 338300   Loon State Cyclists
7 Cheryl Barker   Hudson, WI01:10:21.90 264108   Silver Cycling
8 Susan Olson   White Bear Lake, MN01:11:32.10 300964   Synergy

Women - women3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Johnson   Alexandria, MN01:28:41.80 316384   The Bike & Fitness Co.
2 Abby Ruess   Saint Paul, MN01:28:42.80 312258   St Paul Bicycle Racing Club
3 Jennifer Rife   Saint Paul, MN01:28:52.60 345626   Birchwood/GIS
4 Bonnie Donzella   Eagan, MN01:28:58.70 137107   St Paul Bicycle Racing Club
5 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN01:29:20.00 158605   Gopher Wheelmen
6 Jacklyn Carlson   Waconia, MN01:30:34.60 259941   Silver Cycling
7 Niki Soderberg   Wausau , WI01:32:26.10 310193   Kenda

Women - women12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN01:28:41.70 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Paula Plant   Chanhassen, MN01:29:01.20 209376   Birchwood/GIS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerUSACDFCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee