Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic (2011 WORS #6)
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/24/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Darrington   48:54.70  4068 Bikes LTD
2 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI51:39.20 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
3 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI52:59.00 317236  4028 
4 Kyle Kargel   Baraboo, WI55:49.00 348140  4076 Wildside Velo
5 Nick Christensen   Grand Rapids, MI56:10.70 129853  4036 Sheboygan Bicycle Company
6 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI56:46.80 297081  4017 
7 Daniel Gretzinger   Greenville, WI56:59.20 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
8 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:01:59.70 317350  4055 Fat Tires N Beer
9 Andrew Guerra   1:16:59.60  4052 Wheel & Sprocket / Vision
10 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6158 Junior Dropouts
11 Jacob Ahles   Neenah, WI 319276  6033 FCYCT ScarletKnights
12 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
13 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
14 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Wildside Velo Club
15 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
16 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
17 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
18 Dwight Eben   Manitowoc, WI 366665  6142 
19 Cole McDicken     6028 Fox Valley Scarlett Knights
20 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
21 Ben Swenarski     6141 
22 john szymanski   Lockport, IL 350494  6155 
23 Gabriel Barden     6013 Heavy Pedal Velo Club
24 Truman Russell     6152 
25 Jay Gilbert     6151 
26 Christian Pieper   Kohler, WI 378654  6146 Back Door BikeShop
27 Jack Sheridan     6144 
28 Joshua Caron     6143 
29 Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports
30 Emmit Kuphal     6149 
31 Reed May   Geneva, IL 349886  6003 
32 Lucas Fletcher   Waterford, WI 378741  6010 
33 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
34 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
35 Ayhan Munzur     6140 Cafe De Arts Roasters
36 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
37 Lucas Daish     6147 
38 Griffin May     6004 
39 Alex Phillips   Warren Pa 377917  6154 
40 Kaleb Ramaker     6157 
41 Nathan Hagstrom     6148 
DNF Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4042 Team EXPO

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Boyea   45:27.20  4060 Team WORS
2 Cory Marty   Plover, WI45:49.50 303981  4014 
3 Brayden Schott   Beaver Dam, WI45:53.70 318684  4047 
4 Payson Partridge   48:07.00  4534 
5 Teddy Kretzmann   48:45.60  4496 
6 Carter Kleiman   Highland Park, IL52:09.20 316898  4560 Vision Quest
7 Nolan Steig   Janesville, WI52:22.80 344958  4024 
8 Garret Cunningham   53:12.60  4492 
9 Austin Zimmerman   55:39.00  4506 
10 Curt Hemphill   55:52.50  4511 
11 Garth Post   56:33.40  4484 
12 Tom Powers   Woodridge, IL1:01:37.10 348754  4515 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Schrank   46:58.30  4550 
2 Eric Van Dixhorn   47:45.70  4552 
3 Mike Roethel   Oostburg, WI48:31.00 375109  4019 Sheboygan Bicycle Company
4 Adam Olson   48:45.00  4538 
5 Ian Ziarko   48:53.10  4505 Kenda
6 Yuqing Yang   49:26.40  4526 
7 Christopher Orvold   49:47.70  4536 
8 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI50:33.00 378793  4061 Team WORS
9 Sam Taft   50:45.50  4480 
10 Chuck Girkins   51:07.60  4519 Wades Bike Shop
11 Terrence Fletcher   51:09.70  4523 
12 Ryan McAbee   53:17.00  4114 
13 Joe Guse   53:23.80  4041 Team WORS
14 Christopher Wilkes   53:33.80  4803 
15 Murtaza Adam   53:36.20  4558 
16 James Kettinger   Racine, WI54:05.00 313636  4559 UW-Whitewater Cycling
17 Jason Helmlinger   54:12.60  4144 
18 Gary Gless   Milwaukee, WI54:46.60 351894  4810 Two Dimensional Shape Shifters
19 Ryan Roddick   58:09.30  4502 
20 Derek Waldvoeel   58:32.60  4546 
21 Tim Marando   59:06.70  4524 
22 Stephen Krezinski   1:01:00.90  4852 
23 Colin Erskine   1:02:58.30  4539 
24 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:05:09.70 37673  4489 
25 Anthony La Franz   1:06:27.60  4522 Treadhead
DNF Kyle Goodmaster   Denver, CO 299587  4490 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Armstrong   46:42.40  4063 
2 Joe Vanderpuy   48:19.30  4008 Team Cthulu
3 Christopher McArdle   Greendale, WI48:25.40 356852  4507 Alterra MTB Team
4 James Druyvestein   48:30.40  4554 
5 Josh Zalewski   48:56.00  4037 Rib Mt Cycle
6 Darren Haag   50:00.20  4064 Bikes Limited
7 Timothy Lim   Chicago, IL50:12.40 325322  4481 Iron Cycles
8 Eric Seis   50:36.70  4494 
9 Joel Curry   Mchenry, IL51:40.10 345054  4812 Treadheads
10 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI51:40.20 339424  4012 2 Rivers Racing
11 Jon Krouse   51:47.10  4804 
12 Darrell Scheppman   Denmark, WI52:08.70 374811  4034 Heavy Pedal Velo Club
13 Brian Wagner   Albuquerque, NM52:27.50 41230  4544 Team Booze
14 Kevin Wolfberg   53:31.70  4498 
15 Kyle Jefcik   53:50.10  4081 
16 Adam Handt   Machesney Park, IL53:51.60 365790  4056 SpokesNSpines
17 Bradley Lahner   54:16.50  4050 Cranked
18 Nate Piotrowski   55:12.90  4565 
19 Douglas Iding   55:29.40  4549 
20 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI55:53.70 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
21 Allan Macintyre   57:00.40  4119 
22 Ryan Berg   Elkhorn, WI57:33.70 306806  4531 
23 Frank Worklan   57:53.00  4525 
24 Aaron Messenger   57:54.90  4807 
25 Brandon Phillips   Loveland, OH58:19.50 102702  6153 
26 Paul McDowell   Sheboygen, WI58:32.70 130478  4805 
27 Scott Wainwright   60:43.00  4486 
28 Rob Schuette   1:01:11.00  4811 Broken Spoke
29 Dorian McFarlane   1:01:19.70  4562 
30 Eric Klister   Appleton, WI1:02:48.90 252005  4514 
31 Nathan Wellman   1:04:53.90  4493 
32 Jeff Mathis   1:07:14.20  4557 
33 Seth Greier   1:09:59.50  4530 
34 Dave Pringnitz   1:13:36.80  4491 
35 Chad Zambon   1:18:47.90  4500 
36 Luigi Mazzei   1:33:39.40  4504 
DNF David Cunningham     4499 
DNF Jason Knapp     4533 
DNF Josh Wood     4488 
DNF Corbin Elliott     4497 
DNF Chris Mattmiller   Malone, WI 360051  4078 
DNF Jason Sommer     4044 Fond du Lac Cyclery

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Harold   Lindenhurst, IL48:05.90 331674  4085 Muddy Cup
2 Gregg Lewis   49:07.50  4541 
3 Roy Bailey   49:26.50  4532 
4 Mark Baranowski   Cary, IL50:14.20 331596  4023 xXx Racing-AthletiCo
5 Ted Drevalas   Lake Zurich, IL50:20.60 359247  4013 Nord-Lock
6 Anthony Miksa   51:17.20  4529 
7 John Murray   51:25.20  4517 Damaged Sport
8 Mases Movsessian   Schaumburg, IL51:44.00 317660  4535 Spin Doctor
9 Chris Oleson   52:15.20  4555 
10 Andrew Trewyn   Waupun, WI52:21.50 360078  4059 Waupun Road Warriors
11 Dave Turner   52:27.10  4542 
12 Mark Eben   Manitowoc53:25.20 97784  4005 Heavy Pedal Velo Club
13 Jon Mathews   53:38.90  4501 Cranked Bike Studio
14 Benjamin Jerry   54:15.20  4548 
15 Paul Baltus   Janesville, WI54:28.00 345020  4022 
16 Joseph Fischer   54:44.10  4075 Title Town Flyers
17 Daniel Reddy   55:08.00  4561 
18 John Ryan   Indianapolis, IN55:19.60 278498  4540 ALBERTOS SPORT
19 Greg Mann   55:24.80  4547 
20 Loren Beyer   Kimberly, WI55:42.30 349754  4485 
21 David Powers   55:51.50  4520 
22 Chris Keidel   56:09.10  4854 
23 John Blanke   56:17.40  4527 
24 Michael Dutczak   Crete, IL56:42.20 261776  4053 South Chicago Wheelman
25 Steven Brown   57:06.70  4482 
26 Brian Coleman   Cedarburg, WI57:35.10 314104  4808 TEAM WORS
27 Steve Caron   58:26.60  4509 
28 Jack Pabst   Nekoosa, WI59:29.60 334134  4049 
29 Jon Kerkman   59:50.60  4543 
30 Scott Barclay   60:21.30  4813 
31 Paul Muggli   60:41.40  4564 
32 Patton Neusa   60:55.70  4513 
33 Henry Kosarzycki   1:03:05.50  4814 Alterra
34 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:03:11.70 374749  4528 
35 Christopher Weaver   1:03:41.70  4563 
36 Robert Paschke   1:04:23.90  4503 
37 Tom Boeckmann   1:05:19.70  4516 
38 Anthony Smet   Colgate, WI1:07:06.30 366526  4508 
39 Scott Metz   Huntington Beach, CA1:08:11.10 377250  4851 
40 Richard Gordon   1:12:16.10  4512 
41 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:15:32.90 367739  4070 
DNF Mark Green     4537 
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF John Neal   Chicago, IL 326892  4045 xXx Racing - Athletico
DNF Ron Smith   Fond Du Lac, WI 342844  4032 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Michael Cudahy   Glendale, WI 356981  4009 Velocause

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Cummins   Slinger, WI48:39.50 311949  4006 Team Pedal Moraine
2 Dan Marchewka   53:18.20  4495 
3 Andrew Mishlove   Glendale, WI53:38.90 344022  4018 Hampshire Cycle Club
4 Steve Messenger   54:27.00  4054 
5 Jeff Purol   55:41.70  4082 
6 Matthew Powers   Golden, CO56:19.70 360124  4521 
7 Mike Wilkes   59:02.40  4033 
8 Dennis Klinkert   59:13.10  4043 
9 Bruce Parker   Edina, MN59:42.20 260693  4039 Freewheel Bike
10 Christopher Voss   1:01:05.50  4566 
11 David McFadden   Bartlett, IL1:01:39.60 323588  4487 Spin Doctor Cyclewerks
12 John Hemphill   1:01:59.20  4510 
13 Jim Davis   1:04:26.30  4518 south chicago wheelmen
14 Steve Goodnetter   1:10:47.90  4545 
15 John Hunter   1:14:21.30  4556 
16 Dennis Westberg   Kewaunee, WI1:20:34.10 296314  4029 Titletown Flyer
DNF Tom Doubek     4483 
DNF Richard Sternhagen     4553 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
2 Kevin Atkins   Green Bay, WI 333972  2149 Titletown Flyers
3 Jordan Watkins   Marshfield, WI 243920  2114 EXPO Racing
4 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
5 Jan Warren   Campton Hills, IL 333318  2009 EXPO Racing
6 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS
7 Brandon Watkins   Marshfield, WI 243954  2115 EXPO Racing
DNF joe szymanski   Lockport, IL 350486  2538 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Gipril   Waukesha, WI1:38:43.30 297109  1350 Team Polska
2 Travis Johnson   1:38:58.60  1910 Heavy Pedal
3 Nicholas Frye   Madison, WI1:41:20.40 258744  1329 Team Wisconsin
4 Chris Harrison   Green Bay, WI1:43:12.90 296466  1039 Eriksen Cycles
5 Adrian Icenogle   1:46:51.80  1025 Attitude Sports
6 Mike Sherven     2133 
7 Josh Rupnow     2195 Team Extreme
8 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
9 James Neylan     2514 
10 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
11 John Kummer   Plymouth, WI 299122  2540 
12 Marcus Sokes     2572 
13 Aaron Ahonen   Winthrop Harbor, IL 318620  2515 
14 Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
15 David Kettinger     2521 
16 Ryan Wenzlick     2083 Titletown Flyers
17 Kyle Hierlmeier     2519 
18 Brett Neylan     2522 
DNF Daniel Holtermann   Greenbay, WI 292340  2222 Gen EX/World bicycle relief
DNF Scott Krueger   Sayner, WI 348626  2085 TEAM WORS
DNF Dakota Dale   Cable, WI 310795  1076 Eriksen Cycles

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:37:58.30 327326  1082 Chainsmokers
2 William Street   Sheboygan, WI1:38:47.70 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
3 Michael Humpal   Mundelein, IL1:38:50.50 189221  1073 
4 Peter Coenen   1:40:42.40  1351 
5 patrick scheibel   Jefferson, WI1:40:57.30 309462  1012 
6 Scott Neperud   Madison, WI1:41:21.80 275059  1909 Magnus
7 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:41:52.30 302088  1031 Team Pedal Moraine
8 Tony Wagner   West Bend, WI1:42:59.40 204671  1024 
9 Christopher Sholl   Chicago, IL1:48:57.00 234990  1333 Tuxedo Thunder
10 Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI 274788  2074 Wheel & Sprocket
11 Joe Valen     2546 
12 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  2561 
13 Tristan Klein   Milwaukee, WI 258533  2571 
14 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  2073 
15 Michael Eckert     2570 
16 Martin Reza     2544 
17 Dan Fluegel     2562 
18 Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
19 Ian Willmann   Howard, WI 309980  2007 Titletown Flyers
20 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
21 Cory Samz   Madison Wi 384848  2160 Heavy Pedal Velo
22 Nicolas Sandovac     2560 Wheel and Sprocket
23 Justin Schmidtke     2564 
24 Rolf Severtson     2915 UW-Stout
25 Paul Westberg   Lomira, WI 373461  2151 Titletown Flyers
26 Seth Frye   Greenfield, WI 275622  2550 
27 Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
28 Andy Redlin     2524 Scheels - Appleton
29 Stephen Tinsley     2573 
DNF Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme
DNF Dana DeMet   Chicago, IL 374651  2541 
DNF John Felke   Chicago, IL 307070  2553 Kinky Llama Racing
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  1335 
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  1330 Great Dane

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bender   Kenosha, WI1:35:26.40 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
2 Vince Steger   1:35:37.70  1003 Eriks Bikes & Boards
3 Ben Jenkins   Geneva, IL1:37:56.30 85606  1331 Jenkins Imaging
4 Jim Toombs   Madison, WI1:43:45.80 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
5 Nathan Tock   La Crosse, WI1:44:21.90 195122  1087 
6 Michael Verhagen   Allouez, WI1:44:31.30 221776  1052 KS Energy / Team Wisconsin
7 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:45:17.90 291373  1018 Twin Six / NewMoon
8 james ye   Chicago, IL1:45:25.60 362142  1332 tuxedo thunder
9 Jeremy Vogels   Green Bay, WI1:45:53.10 200919  1061 Performa Cycling
10 Mark Bowers   Evanston, IL1:45:55.50 348460  1346 
11 Ryan Mihm   1:47:24.30  1345 
12 Eric Johnson   Eau Claire, WI1:49:45.10 309999  1805 Anybody's Bikeshop
13 Tyler Welnak   1:50:11.00  1059 Wheel and Sprocket
14 Keith Ortiz   Chicago, IL1:51:14.50 279655  1953 Half Acre Cycling
15 Tony Pirolo   1:51:16.80  1341 Cyclopath
16 Ryan Moran   2:02:19.60  1342 
17 Steven Reichel   2:02:44.90  1348 
18 David Bowers   Chicago, IL2:07:27.50 264405  1336 Half Acre Cycling
19 Tom Norvilas   Lagrange Park, IL 159233  2548 
20 Rennis Delgado     2140 Schwag
21 Ben Schreiber   Theresa, WI 280198  2034 Team Fond du Lac Cyclery
22 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
23 Michael Williams     2096 Spoke Monkey Cyclery / S&S
24 Jason Gibson     2090 Gear N Up
25 Jamie Prange     2126 Cyclopath
26 Tom Rouleau     2855 
27 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
28 Mark Hanson     2547 Loose Gravel
29 Michael Pero   Aurora, IL 350356  2518 
30 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
31 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL 326150  2851 Johnny Sprockets
32 Joshua North     2552 WIN RACING
33 Nate Andrews     2158 Alterra Coffee
34 Gabe Diederich     2559 
35 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI 345440  2138 nord lock
36 Tyler Cox   Berwyn, IL 364674  2557 Kinky Llama Racing
37 Jason Ferguson   Farmville, VA 210602  2539 
38 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
39 John Arpke     2905 
DNF Eric Grissom   Greenville, WI 348852  2082 
DNF Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport
DNF James Schreiber     2554 
DNF Ben Schemensky     2532 
DNF Kerry Gonzalez     2523 Treadhead Cycling
DNF Timothy Martin   Tacoma, WA 199557  2099 
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  1903 BelGioioso/BKB
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:37:19.50 293537  1035 Wildside Velo Club
2 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI1:37:25.20 43402  1071 Tower Clock EyeCenter
3 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI1:38:48.00 308086  1055 Attitude Sports
4 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:40:55.20 317100  1046 Treadhead Cycling
5 Mike Bishop   1:41:37.80  1347 Treadhead Cycling
6 Brett May   Geneva, IL1:42:14.90 378689  1017 
7 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:42:26.20 86745  1343 Albertos
8 Ian K Linnabary   1:42:32.30  1338 Kegel's
9 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:43:46.10 292071  1026 
10 Krystian Pac   Chicago, IL1:45:01.50 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
11 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:46:10.90 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
12 Jason Balden   Hales Corners, WI1:46:49.40 366934  1352 
13 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:47:18.10 227409  1045 Wildside Velolub
14 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:47:47.70 309298  1006 Titletown Flyers
15 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:48:06.70 228524  1074 
16 Patrick Dowd   Middleton, WI1:48:47.00 309805  1068 
17 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:49:02.70 205152  1065 Muddy Cup / Twin Six
18 Chad Wilsinf   1:49:34.10  1354 
19 mauricio osorio   Chicago, IL1:50:00.70 330650  1952 
20 Steven Schaefer   1:50:26.90  1906 
21 Brian Belot   1:51:31.80  1353 
22 Christopher Jensen   Chicago, IL2:02:43.10 268178  1951 Johnny Sprockets
23 dan szymanski   Lockport, IL 171046  2537 
24 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
25 Scott Howse     2563 Kegels
26 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2088 Team EXPO
27 Mike Rouleau   Hartland, WI 353762  2568 
28 Christopher Richmond     2020 Heavy Pedal Velo Club
29 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
30 Darin Olski     2019 Cranked Bike Studio
31 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
32 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2942 Sheboygan Bike
33 Brandon Murphy     2556 
34 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  2070 Gen X / World Bicycle Relief
35 Michael Olm   Appleton, WI 318144  2016 GenXcycling
36 Jason Henry   Lake Geneva, WI 291422  2943 Half Acre Cycling
37 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2152 Pedal Moraine
38 Robert Bramlette   Blue Island, IL 301527  2856 FleetTruckParts.com/RBikes.com
39 Thomas Tuton     2558 RBikes.com FleetTruck
40 David Carson   Machesney Park, IL 300210  2945 
41 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693  2108 
42 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2135 
43 Eric Newboe     2511 
DNF Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  2529 MadCity Velo
DNF marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
DNF Eric Zarwell   Wauwatosa, WI 324992  2526 
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Mark Clinton   Havertown, PA 213336  1349 Attitude Sports
DNF Troy Schaden   Oconto, WI 346728  1119 Schwag
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:39:10.80 297069  1032 
2 Steve Kobs   1:39:31.60  1015 Team Pedal Moraine
3 William Burkholder   Rockford, IL1:40:33.80 296156  1002 Kegels Bikes
4 Mark Melton   Belvidere, IL1:41:06.60 347454  1955 Kegels
5 Steven Forss   Rockford, IL1:42:18.20 80530  1907 Kegels
6 Erik Enyedy   Libertyville, IL1:42:47.80 300572  1339 Village Vertigris
7 Mark Olski   Neenah, WI1:42:49.50 342712  1040 02 Cycling
8 Steve Jeske   1:43:16.20  1901 Pedal Moraine
9 Paul Fox   Oconomowoc, WI1:43:21.20 214614  1344 Velo Trocadero
10 KEN NAEF   Green Bay, WI1:44:32.20 304889  1004 Titletown Flyers
11 Sean Miller   1:45:04.00  1028 Michael's Cycles
12 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:48:55.30 296158  1081 Michael's Cycles
13 Brad Keyes   Chicago, IL1:51:08.30 77756  1954 Half Acre Cycling
14 Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA1:58:00.40 235468  1803 
15 Brian Christensen   Sheboygan, WI 53856  2063 GEARGRINDER
16 Dave Volpentesta     2528 
17 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
18 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2902 Team Wisconsin/MC2
19 Steven Janiak     2555 Daredevil Gene
20 Chan Barden   Manitowoc, WI 344212  2051 Heavy Pedal Velo Club
21 Scott Veldavizen     2534 Schwag
22 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  2857 Spin Doctor Cycle Works
23 Gary Ehrike   Marathon, WI 362117  2031 Rib Mountain Cycles
24 Brendan George     2542 Alberto's
25 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
26 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
27 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
28 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
29 Rob Capps   Chicago, IL 340438  2509 
30 Mark Cheyne   Madison, WI 351538  2913 Muddy Cup
31 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL 191741  2156 XXX Racing Athletic Co
32 Tim Moran     2520 
33 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra Coffee
34 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
35 Randy Johnson     2199 Heavy Pedal
36 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
37 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2116 Titletown Flyers
38 Gary Frost   Salem, WI 309780  2017 Tread Head Cycling
39 Greg Love   Verona 235696  2567 
40 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
41 Andrew Douglass   Waukesha, WI 230862  2512 
42 Michael Quitzon     2123 
43 Mark Szudrowitz   Jackson, WI 317242  2823 Extreme
44 Scott Secketa   Antioch, IL 303125  2032 Treadhead
45 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 Treadhead Cycling
46 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
47 Michael Gorka   Salem, WI 13730  2045 TreadHead Cycling
48 Trevor Townsend   Woodridge, IL 171047  2565 Wheel Fast
49 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
50 Loren Darling   Vernon Hills 367616  2907 Wildside Velo Club
51 Matt Pemberton   West Bend, WI 345892  2101 Eriksen Cycles
52 Randy Jennings   Milwaukeebrown Deer, WI 345910  2853 Team Extreme
DNF David Darbant     2545 
DNF Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2527 Flatlandia
DNF Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2510 Half Acre Cycling
DNF Paul Compton   Austin, TX 235705  2121 Compton Bros. Racing
DNF Matthew Dale   Cable, WI 310643  1079 Eriksen Cycles
DNF Steve Schafer   Barrington, IL 309583  1001 Rbikes.com

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   Franklin, WI1:39:46.60 258547  1042 Chiropractic Partners
2 Christopher Berge   Madison, WI1:40:26.90 280201  1051 Magnus
3 Jeff Sympson   Rockford, IL1:41:23.20 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:41:59.90 210815  1010 Pedal Moraine / Hammer
5 Mike Owens   Greenville, TX1:42:30.40 251844  1057 Alterra
6 Scott Mullins   Mequon, WI1:44:51.50 245365  1005 Team Velocause
7 Edward Dutczak   Crete, IL1:46:32.60 80789  1054 South Chicago Wheelman
8 Peter Epperson   Mequon, WI 215851  2148 Velocause
9 Mike Daish   Chicago, IL 375452  2525 
10 PJ Braun   Manitowoc, WI 365893  2551 Heavy Pedal Velo
11 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
12 Scott Palmersheim     2911 Pedal Morain
13 Larry Hipps     2025 Pedal Moraine
14 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
15 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  2854 Loon State Cyclists
16 Troy Sable   West Bend, WI 361674  2046 
17 Robert Zimmerman   North Conway, NH 116427  2815 Team Pedal Moraine
18 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
19 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2084 Title Town Flyers
20 Daniel Schroeder   Antioch, IL 275452  2549 Half Acre
21 alan kinnaman   Madison, WI 309614  2131 
22 Demetrius Banks   Onalaska 375316  2164 Bikes Limited
23 Matt Luger   Milwaukee, WI 259975  2015 Team Pedal Moraine
24 John Gretzinger   Greenville, WI 46604  2055 
25 Steven Kuphal     2530 
26 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme
27 Paul Darrington     2819 Bikes Limited
28 Jay Labonne   Pleasant Prairie, WI 216019  2543 Velo Trecadero
29 Chuck Cunningham   Columbia, SC 139047  2513 TitleTown Flyers
30 Dave Dahlman   West Allis 374121  2056 Team Extreme
31 John Mahr   Chicago, IL 116316  2566 Wheelfast Racing
32 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
33 Kurt Kargel     2821 Wildside Velo
34 Michael Kaspar     2569 
35 Paul Traeger     2066 TEAM EXTREME
36 Phillip Kurz   Milwaukee, WI 279341  2852 
DNF Steve Smith     1340 
DNF Russell Jobs   Wauwatosa, WI 92264  1101 Haynes Brakes
DNF Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  1085 Team Pedal Moraine
DNF Dan Szczepanski     1029 BelGioioso/Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:41:34.10 28536  1043 Vision Quest LLC
2 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:44:56.90 296195  1050 Attitude Sports
3 Don Carr   Wauwatosa, WI1:49:39.80 185458  1111 IS Corp
4 Bob Boone   Eau Claire, WI1:51:30.40 4227  1103 
5 D Jon Derksen   Appleton, WI1:52:35.90 245217  1053 Wheel and Sprocket
6 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:54:01.20 280203  1033 Wildside Velo
7 Todd Fletcher   Waterford, WI 378275  2039 
8 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2128 Alterra MTB
9 Gregory Clausen   Lake Geneva, WI 348544  2080 TreadHeadsCycling
10 Don Freitag     2048 
11 Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
12 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2166 Team Extreme
13 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
14 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
15 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
16 Anton Koenigsmann     2817 
17 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
18 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
19 Al Adams     2533 Heavy Pedal Velo
20 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 Nord-Lock / Safe Wheels
21 Daniel Braun   Madison, WI 297039  2153 EXPO Racing
22 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
23 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
24 Chris Kemble     2030 
25 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2111 TreadHead Cycling
26 Jim Splittgerber     2508 
27 Frank Sniadajewski     2142 Point Pursuit MTB Club
28 Randy Feuillerat   Beloit, WI 296455  2124 Michaels Cycles
29 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
30 William Peters     2067 Titletown Flyers
31 Ron Kapaun   Hudson, WI 253301  2043 Team Extreme
32 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
33 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
34 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 BRATS n BEER /B76
DNF Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2531 velo club roubaix
DNF Eric Woodruff     2517 
DNF Julian Coupland   Chicago, ILChicago IL 166704  2516 Velo Club Roubaix
DNF William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2060 
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1905 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:32:32.10 294148  103 Wheel and Sprocket / Vision
2 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:35:47.70 296192  107 MAPLELAG/SKINNYSKI/RMC/POLSKA
3 Myles Beach   Larsen, WI1:38:15.00 208348  101 Adventure 212/Specialized
4 Michael Dutczak   Crete, IL1:43:21.70 200766  113 South Chicago Wheelman
5 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:45:36.70 297078  105 Eriksen Cycles
6 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:52:00.30 210565  117 EXPO Racing
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI 350022  111 Wheel & Sprocket
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  110 EXPO

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph maloney   Milwaukee2:01:14.00 313232  67 KS/ Team Wisconsin
2 Justin Piontek   Madison, WI2:02:57.70 297073  45 Bike Hub/Specialized
3 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:03:05.70 293999  77 Culvers Racing
4 Matt Gehling   Madison, WI2:03:17.00 214485  43 Trek Store of Madison
5 Bryan Fosler   Madison, WI2:03:35.80 197058  51 Trek Stores ofMadison
6 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:07:21.30 285206  88 KS Energy Services/Team WI
7 Carlos Haeckel   Madison, WI2:07:46.50 227622  66 Alterra Team
8 Greg Krieger   Fort Collins , CO2:09:58.50 255039  25 Eriksen Cycles
9 Matthew Millin   Kenosha, WI2:10:44.00 303243  64 Mountain Outfitters
10 Daniel Schaefer   Adell, WI2:12:00.40 258370  29 Team Fond du Lac Cyclery
11 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:13:06.80 262458  44 VELO TROCADERO
12 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:14:35.80 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
13 Scott Golomski   Greenfield, WI2:18:59.00 208973  40 Bike Hub/ Specialized
14 Eric Fossell   Berthoud, CO2:20:10.20 296311  54 JVC/Michaels Cycles
15 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:21:52.80 178840  288 Lakes Area Physical Therapy
DNF Paul Mumford   Chicago, IL 167887  283 Kinky Llama Racing
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  39 Muddy Cup
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  57 Williamson Bicycle Works
DNF Nicholas Holzem   Wausau, WI 311654  30 City Bike Works

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:16.90 258735  26 Mercy-Specialized
2 Michael Hemme   Chicago, IL2:05:38.10 153182  286 Half Acre/T6
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:06:47.00 182256  284 Team Polska
4 Matt Silvia   Chicago, IL2:08:51.70 208232  287 Club Bicicletta
5 Casey Masterson   Milwaukee, WI2:14:45.20 212244  136 Velo Trocadero
6 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:19:10.00 291820  74 Alterra Coffee
7 Cory Gwin   Madison, WI2:25:36.30 223072  285 Magnus
DNF Jacob Groethe   Delafield, WI 74398  72 
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 WORS Posse
DNF Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI 285418  34 Wheel & Sprocket
DNF Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128  11 Rbikes.com
DNF Ryan Krayer   North Freedom, WI 227406  Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI2:03:50.60 166066  24 Team Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL2:04:50.60 193027  100 Tread Head Cyclery
3 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:06:03.30 256256  87 Specialized
4 JW Miller   Madison, WI2:08:03.30 233978  99 Trek Stores ofadison
5 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:08:30.60 259146  12 Hayeses
6 Chad Boyles   Pewaukee, WI2:09:27.50 99459  13 BVC-Nomad Cycling
7 Greg Jones   West Allis, WI2:11:36.40 295007  32 Hayes Brakes
8 John Shull   Libertyville, IL2:12:44.60 259398  35 EXPO Racing
9 Dan Tavela   Franklin, WI2:14:17.00 335156  61 Treadhead Cycling
10 Ric Damm   Ripon, WI2:16:41.60 205672  33 FondduLac Cyclery/RiponCollege
11 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:18:38.30 17768  49 Element Mobile
12 Mark Cole   Stevens Point, WI2:19:38.30 104782  59 Adventure 212/Specialized
13 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:21:29.20 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  27 Extreme Bike
DNF Jess Kruchoski   Hartland, WI 261579  23 Wheel & Sprocket/ Vision
DNF Barry Winters   Nekoosa, WI 96156  58 Element Mobile/Bring's

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jim Peterson   Edgerton, WI 154720  42 Michael's Cycles

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:53:50.70 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:54:12.30 85929  Gear Grinder
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:55:03.60 214936  Wheel&Sprocket/Vision
4 Brian Eppen   Iowa City, IA1:57:19.40 121702  70 Mercy-Specialized
5 Darrin Braun   Waukesha, WI1:58:33.00 285001  Adventure 212/Specialized
6 Ben Koenig   Schofield, WI1:59:32.10 267964  RMC / Red Eye Brewery
7 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:05.70 207074  79 Kuhl
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:01:26.10 212641  Team Polska
9 Mike Phillips   Chicago, IL2:02:23.90 84647  41 Adventure 212/Specialized
10 Scott Cole   Stevens Point, WI2:07:52.40 7340  47 Adventure 212/Specialized
11 Karl Tillman   La Crosse, WI2:14:16.10 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi53:48.80 286164  4551 Junior Dropouts
2 Anna Poulton   Lake Forest, IL56:06.60 303727  5016 
3 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:02:12.60 317238  5010 
4 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:04:06.80 297074  5114 Muddy Cup Racing
5 Kennedy Bowes   1:13:59.40  5108 
6 Allison Pieper   Kohler, WI 378653  6159 Back Door BikeShop
7 Lydia McDowell     6014 
8 Maya Steele     6032 Titletown Flyers
9 Avalon Steele     6031 Title Town Flyers
10 Arianna Schafer   Barrington, IL 338174  6002 Unat
11 Leah Fletcher   Waterford, WI 368322  6009 
12 Kayla Green     6156 
13 Julia Whitedog     6039 Bikes Ltd / Senic Concepts
14 Katy McDicken     6029 Fox Valley Scarlett Knights
15 Claire Kaiser   Menominee Falls 375140  6001 
DNF Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Boelter   Laker Zurich, IL60:34.20 369438  5009 Nord-Lock
2 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI1:04:27.40 320316  5028 Alterra

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Schmitt   Madison, WI54:21.40 309748  5115 
2 Rebecca Welbes   Chicago, IL55:46.50 323492  5106 Kinky Llama Racing
3 Jenaiya Stolper   Manitowoc55:55.00 366306  5018 
4 Kate Smith   Loveland, OH57:03.20 347290  5025 
5 Lauren Coogle   Madison, WI59:31.10 361822  5031 
6 Lisa Olson   60:16.60  5110 
7 Heather Marty   Plover, WI1:01:41.00 367716  5006 
8 Candace Stohs-Krause   1:05:45.10  5107 Magnus
9 Emelye Sturges   1:07:54.00  5030 Cranked Bike Studio

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Drake   South Milwaukee, WI56:27.40 366004  5020 Nord-Lock / Safe Wheels
2 Tina Olm   1:03:50.70  5007 GenXcycling
3 Alexia Stath   Milwaukee, WI1:09:23.60 339544  5013 
DNF Karen Taras     5023 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI57:31.30 367933  5004 Nord-lock
2 Nina Fortune   Madison, WI60:18.00 359549  5003 Team Nord-Lock/Safe Wheels
3 Dawn Sandle   1:05:53.40  5116 
4 Annie Clausen   1:12:37.30  5113 Treadhead Cycling
5 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:20:52.90 355664  5112 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   1:02:25.60  5117 
2 Pam Piotrowski   1:02:37.80  5014 Element MobileTeam
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:08:14.10 10328  5050 Half Acre Cycling
DNF Barb Doubek     5109 
DNF Lisa Zimmerman   Onalaska, WI 378117  5015 Bikes LTD

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER
3 Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer
4 Moriah Griesbach   Davis Junction, IL 362410  3034 Point Pursuit
5 Grace Prewitt   Black Creek, WI 372796  3040 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3013 UW-Madison
2 Julia Daher   Chicago, IL 287516  3126 Johnny Sprockets
3 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3009 Ripon College Red Hawks
4 Courtney Stetanski     3128 
5 Arin Lemke     3030 Team Pedal Moraine
DNF Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascalle Fischer   Green Bay, WI 344418  3015 Title Town Flyers
2 Shannon Mortimer     3036 
3 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
4 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
5 Becky Rands   Westbend, WI 310963  3003 Team Pedal Moraine
6 Tricia Fleischer   Chicago, IL 350562  3131 
7 Lisa Haase   Madison, WI 300088  3037 Muddy Cup Racing
DNF Danette Daniels   Santa Cruz, CA 142097  3130 
DNF Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
DNF Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Gaddey   Waukegan, IL 241055  3124 Albertos
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
3 Cyndi Ehrike   Marathon, WI 362118  3011 Rib Mountain Cycles
4 Sonni Klipp     3027 Janesville Velo Club Michaels
5 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
6 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels
7 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3039 Point Pursuit
8 Francine DAmico   Norridge, IL 330798  3129 Half Acre Cycling
DNF Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  3127 Athletes By Design (ABD)

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Heymann   Highland Park, IL 283728  3125 Albertos
2 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3026 Wildside Velo
3 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports
4 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3032 Point Pursuit

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:53:05.00 264453  112 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI1:44:00.00 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI1:49:38.00 314874  515 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:51:48.00 190888  516 Adventure 212/Specialized
2 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:54:23.40 223874  511 Team Pedal Moraine
3 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:56:01.20 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
4 Denise Coppock   Green Bay, WI2:07:09.90 316486  513 Titletown Flyers
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  506 Adventure 212/Specialized
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:45:04.20 226461  504 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:58:25.20 212636  514 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:36:57.50 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Kim Eppen   Iowa City, IA1:38:46.10 217761  518 Mercy-Specialized
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:43:30.10 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFCUOREOSMOShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee