Race Results for
Chippewa Valley Firecracker (WORS 2011 #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Darrington   35:52.60  4068 Bikes Limited
2 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI37:10.70 289759  4004 Twin Six / Team Extreme
3 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI39:31.80 317236  4028 
4 Alex Ayres   39:59.00  4467 Red Flight Racing
5 Shane Holcomb   Plymouth, WI40:03.20 317350  4055 Fattires-n-beerr
6 Bryce Rasmussen   40:44.50  4411 
7 Alex Kay   41:33.80  4437 RIverbrook Momentum
8 Roman Kosarzycki   Greendale, WI42:14.70 320314  4080 Alterra
9 Kyle Kargel   Baraboo, WI42:33.50 348140  4076 Wildside Velo
10 Daniel Gretzinger   Greenville, WI43:41.50 296042  4031 FCYCT-The Scarlet Knights
11 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI45:08.70 297081  4017 
12 Daniel Ranning   45:55.20  4439 
13 Andrew Guerra   47:40.30  4052 Wheel & Sprocket / Vision
14 Thomas Williams   51:07.40  4451 Spring Street Sports
15 Chris Dominski     6128 CORBA
16 Zack Kargel   Baraboo, WI 348136  6038 Wildside Velo
17 Owen Reich     6005 
18 Jacob Ahles     6033 FCYCT ScarletKnights
19 Matthew Bruder     6125 Team ADC - Chain Reaction
20 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6019 TEAM WORS
21 Alex Halfman     6030 FCYCT-The Scarlet Knights
22 Cole McDicken     6028 FCYCT Scarlet Knights
23 Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6027 South Chicago Wheelman
24 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Wildside Velo Club
25 Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6018 Endurance Trust
26 Brady Foate     6137 
27 Paighton Gardner     6138 
28 Nicholas Bruder     6126 Team ADC - Chain Reaction
29 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
30 Pavel Nelson     6130 
31 Grant Slocum     6021 FCYCT - The Scarlet Knights
32 Reed May     6003 
33 Jelani Smit     6139 
34 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6024 FCYCT-The Scarlet Knights
35 Dan Dominski     6127 CORBA
36 Porter Thorpe   Wausau, WI 347916  6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
37 Jonah Whitedog     6023 Bikes LTD / Senic Concepts
38 Joshua Caron     6124 
39 Karl Tillman   La Crosse, WI 345804  6016 Bikes Limited/Scenic Concepts
40 Noah Hoppe     6135 Fod du Lac Cyclery
41 Aaron Le Roy     6123 
42 Cameron Severson     6132 
43 Ryan Severson     6131 
44 Griffin May     6004 
45 Samuel Anderson     6121 
46 Anders Davidson   De Pere, WI 343542  6012 Titletown Flyers
47 Kaleb Ramaker     6134 
48 Tyler Holden     6034 Treadhead
49 Nathan Hagstrom     6120 
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4042 Team EXPO
DNF Joshua Prewitt     6015 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Otto   34:24.00  4460 Wheel and Sprocket
2 Cory Marty   Plover, WI34:24.50 303981  4014 
3 Ryan Kay   34:29.20  4438 River Brook
4 Mike Schaller   35:29.40  4428 
5 Nolan Steig   Janesville, WI36:43.90 344958  4024 
6 Nolan Wanous   38:12.50  4477 
7 Taylor Blodgett   38:15.50  4441 Overdrive Cycling
8 Jordan Boyea   38:40.20  4060 Team WORS
9 Gabe Anderson   39:32.00  4421 
10 Austin Zimmerman   43:35.10  4427 
11 Fernando Esquinca   49:37.60  4447 
12 Austin Kernan   50:17.70  4465 
13 Kyle Lobermeier   51:36.00  4454 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Irons   35:08.30  4462 
2 Nathan Nushart   35:09.60  4430 
3 Zach Anderson   35:09.90  4417 
4 Cody Pattison   35:11.20  4442 
5 Joseph Bottensek   35:16.50  4846 Anybodys Bikeshop
6 Jared Munch   36:13.10  4469 
7 Joel Jahnke   36:14.50  4448 Anybody's Bikeshop
8 David Smuhl   36:39.90  4466 EC Velo
9 Christopher Wilkes   36:43.20  4803 
10 Seth Boyea   36:44.80  4061 Team WORS
11 Tayler Schoenberg   36:53.90  4474 
12 Jason Kersten   36:57.30  4066 Broken Spoke
13 Henry Hougen   37:26.20  4475 
14 Andrew Kilness   37:29.60  4457 
15 Joe Guse   37:40.80  4041 Team WORS
16 Adam Olson   37:43.00  4435 
17 Nick Barry   37:50.20  4479 
18 George Carlson   38:34.80  4407 Team ADC - Chain Reaction
19 Ryan McAbee   39:06.30  4114 
20 Jordan Jazdzewski   39:35.10  4410 
21 Brad Sippel   42:59.30  4420 
22 Gary Gless   Milwaukee, WI46:15.00 351894  4810 Two Dimensional Shape Shifters
DNF Andrew Richter     4077 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Zalewski   34:40.80  4037 Rib Mountain Cycles
2 Darren Haag   35:25.60  4064 Bikes Limited
3 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI35:33.10 339424  4012 2 Rivers Racing
4 George Sreckov   35:34.60  4473 
5 Nicholas Armstrong   36:04.80  4063 
6 Brandon Thatcher   36:06.40  4413 Team ADC - Chain Reaction
7 Kristopher Dubiel   36:13.00  4445 
8 Joe Ford   36:27.50  4443 
9 Jake Geissler   36:27.70  4461 
10 Jon Krouse   36:47.80  4804 
11 Jason Dahlby   36:55.10  4459 Bikes Ltd
12 Peter Fetters   Neenah, WI37:18.40 292715  4065 Cranked Bike Studio
13 Christopher Howell   37:31.00  4079 
14 CASEY BRAUER   Manitowoc, WI37:32.90 350016  4057 Heavy Pedal Velo Club
15 Douglas Bunton   37:33.20  4455 
16 BEnjamin Schemensky   37:40.50  4425 
17 Jereme Rauckman   38:21.20  4470 
18 Elginn Cordes   38:40.90  4084 667 Industries
19 Rob Schuette   39:15.80  4811 Broken Spoke
20 Nate Janik   40:02.00  4432 Chips Hamburgers
21 Jason Sommer   41:08.20  4044 Fond du Lac Cyclery
22 John Froelich   41:08.50  4406 
23 Aaron Roths   41:24.50  4408 Anybody's Bikeshop
24 Kenny Patenaude   41:38.50  4424 
25 Patrick Wilcox   43:36.30  4433 Chips Hamburgers
26 Neal Waldhart   53:47.30  4847 
DNF Joel Curry   Mchenry, IL 345054  4051 
DNF Adam Handt     4056 Spokes N Spines
DNF Patrick Davy     4414 
DNF Neal Waldhart     4877 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Blodgett   35:58.80  4440 Overdrive Cycling
2 James Ledebuhr   36:49.80  4849 
3 Geoff Watters   37:04.00  4422 
4 Michael Dutczak   Crete, IL38:11.30 261776  4053 South Chicago Wheelman
5 Doug Kortbein   38:42.60  4809 
6 John Grosz   Fond Du Lac, WI38:43.80 350930  4071 Waupun Road Warriors
7 David Ruhbusch   39:13.60  4416 
8 Brian Coleman   Cedarburg, WI39:18.40 314104  4808 TEAM WORS
9 Ron Bruder   40:01.90  4431 Team ADC - Chain Reaction
10 Steven Brown   40:18.20  4412 
11 Steve Caron   40:56.80  4429 
12 Ron Smith   Fond Du Lac, WI40:59.20 342844  4032 
13 Chris Harold   Lindenhurst, IL41:06.30 331674  4085 Muddy Cup
14 Jon Riggs   41:11.10  4843 UnHuman
15 Thomas Kotz   41:14.30  4848 
16 Sean Callahan   41:16.70  4436 
17 Jack Pabst   42:00.60  4049 
18 Scott Barclay   42:13.80  4813 
19 Chris McDonald   43:10.80  4423 
20 Henry Kosarzycki   43:32.10  4814 Alterra
21 Paul Baltus   Janesville, WI43:40.70 345020  4022 
22 Ricky Almaguer   45:59.80  4070 
23 James Riggs   47:15.70  4850 
24 Ryan Roesler   Onalaska, WI48:51.50 317102  4802 
DNF Jim Pekowsky   Waukesha, WI 83745  4020 Honey Stinger/Racing 4 Ryder
DNF Andrew Trewyn     4059 Waupun Road Warriors
DNF Tyree Williams   Chippewa Falls, WI 195583  4450 Spring StreetSports
DNF Patrick Hanley     4458 
DNF Timothy Liepert   Oshkosh, WI 344790  4801 Team Pedal Moraine
DNF Matt Knowles     4806 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   34:44.70  4463 Overdrive Cycling
2 Al Adams   35:07.90  4415 Heavy Pedal Velo
3 Ricky Wells   35:15.90  4472 Overdrive
4 Donald Crowell   35:58.00  4468 
5 Dan Gray   36:43.90  4471 On The Rivet
6 Todd Wanous   36:51.10  4478 
7 Tim Kilness   37:42.60  4456 
8 Chris Hougen   38:07.20  4476 
9 Andrew Mishlove   Glendale, WI38:23.30 344022  4018 Hampshire Cycle Club
10 Bruce Parker   38:58.30  4039 Freewheel Bike
11 Jeff Purol   39:36.80  4082 
12 Gergory Spencer   39:46.20  4419 
13 Carl Rasmussen   39:56.80  4418 
14 Jeff Nikolai   40:34.70  4464 
15 Steven Bircher   40:40.90  4449 Overdrive
16 Tom Anderson   40:42.20  4409 
17 Steven Phillips   43:14.20  4426 
18 Jim Zahradka   47:14.90  4452 
19 Mark Schuttenhelm   49:13.40  4446 Three Sixty Real Estate
20 Dennis Westberg   Kewaunee, WI51:20.60 296314  4029 Titletown Flyer
DNF Mike Wilkes     4033 
DNF Todd LaValley     4434 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Johnson   2:01:08.60  1910 Heavy Pedal
2 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  2071 
3 Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2044 Gen X / World Bicycle Relief
4 Brandon Flisram     2169 Team Extreme
5 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2143 Ski Hut
6 Mitchell Bratz     2472 
7 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2086 TEAM WORS

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Weidman   2:51.50  1023 Muddy Cup
2 Dakota Dale   Cable, WI2:02:26.40 310795  1076 Eriksen Cycles
3 Paul Schommer   2:03:42.60  1318 Kimberly Endurance Project
4 Nikolai Skievaski   Madison, WI2:05:14.10 260879  1080 Team Pegasus
5 Chris Harrison   Green Bay, WI2:10:20.80 296466  1039 Eriksen Cycles
6 Adrian Icenogle   2:12:33.10  1025 Attitude Sports
7 Jacob Jackson     2475 
8 Luke Schuttenhelm     2488 Three Sixty Real Estate
9 Phil Geiger     2144 Magnus
10 Jacob Becker     2079 GenX / World Bicycle Relief
11 Daniel Holtermann     2222 Gen EX/World bicycle relief
12 Joshua Hein     2460 UW-La Crosse
13 Joe Decker     2481 Anybodys Bike Shop
14 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2912 Attitude Sports
15 Dominic Del Vecchio     2462 
16 Christopher Drew     2459 UW - La Crosse
17 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
18 Nick Krcma     2467 City Bike Works
19 Travis Schirpke   Sussex, WI 299361  2057 TEAM EXTREME
20 Alex Imhoff     2465 Team Extreme
DNF Scott Krueger     2085 TEAM WORS
DNF Lee Bengel   St Paul, MN 190505  2860 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:58:49.60 327326  1082 Chainsmokers
2 patrick scheibel   Jefferson, WI2:02.00 309462  1012 
3 Scott Neperud   Madison, WI2:42.00 275059  1909 Magnus
4 William Street   Sheboygan, WI2:01:17.10 219245  1064 Kuhl Midwest Regional Team
5 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:01:53.30 183953  1314 Schwag
6 Ben Marchewka   Waterloo, WI2:01:53.70 302088  1031 Team Pedal Moraine
7 Michael Humpal   Mundelein, IL2:01:54.90 189221  1073 
8 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI2:05:29.40 273574  1021 Team Wheel & Sprocket
9 Eric Stull   2:06:02.10  1324 Choadal Devestation
10 Tony Wagner   West Bend, WI2:08:17.90 204671  1024 
11 Shawn Hoppe   2:08:32.50  1037 Fond du Lac Cyclery
12 Adam Carignan     2500 Carignan
13 Phil Fluegel     2073 
14 Carl Morse     2137 Wheel and Sprocket
15 Travis Christman     2471 Anybodys
16 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  2495 Behind Bars/LGR
17 Brandon Teske     2163 Titletown Flyers
18 Derek Parr     2937 Overdrive
19 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2006 Team AttakTiks
20 Marty Leum     2845 Schaefer Tracks
21 Ian Johnson     2493 Behind/Bars-LGR
22 Taylor Bogdanske     2074 Wheel & Sprocket
23 Mark Schindel     2818 Titletown Flyers
24 Andrew Gierke     2502 Overdrive
25 Joshua Meyer     2466 
26 Chad Hoppe     2810 Team Fond du Lac Cyclery
27 Paul Westberg     2151 Titletown Flyers
DNF Samuel Hughes     1826 Spring Street Sports
DNF Theodore Schrubbe   Elm Grove, WI 249426  1827 velo trocadero cycling
DNF Chad Rury   Madison, WI 342806  2200 Eriks Bike andBoard
DNF Andy Redlin     2464 Scheels - Appleton
DNF Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2910 Extreme

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Omeara   1:52:27.50  1299 On The Rivet
2 David Bender   Kenosha, WI1:56:23.40 260585  1095 JVC/Michaels Cycle
3 Vince Steger   1:56:27.90  1003 Eriks Bikes & Boards
4 Aaron Sturgis   1:57:44.20  1301 Twin Six
5 Joshua Blum   La Crosse, WI2:02:49.80 3998  1305 Echelon Coalalition
6 Jim Toombs   Madison, WI2:04:55.30 309850  1034 Eriks Bikes & Boards
7 Nathan Tock   2:05:17.50  1087 
8 John Oman   Chaska, MN2:07:12.70 287396  1303 WannaBee Racing
9 Dan Wierzba   2:08:10.90  1016 rib mountain cycles
10 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:13:02.70 291373  1018 Twin Six / NewMoon
11 Wally Kunstman   Sheboygan, WI2:20:30.90 285687  1047 Gear Grinder
12 Rodney Moon   Blair, WI 243112  2920 Muddy Cup
13 Rennis Delgado     2140 Schwag
14 Mark Anderson     2805 Eau Claire Bike & Sport
15 Jason Gibson     2090 Gear N Up
16 Ben Leach     2105 Bikes Ltd / Scenic Concepts
17 Martin Tank II   Oconomowoc, WI 313440  2150 Wheel & Sprocket / Vision
18 Jonathan Watson     2478 Overdrive
19 Jamie Prange     2126 Cyclopath
20 Jeremy Drake     2138 nord lock
21 Danny Bauknecht     2486 
22 Benjamin Lasecki   Stevens Point, WI 338872  2011 Team Pedal Moraine
23 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2141 Schwag
24 Eli Kruit     2844 Gopher Wheelmen
25 Shawn Stutzman     2473 
26 Michael Lauterbach     2919 Element
27 Kurt Brunner     2499 Chainsmokers
28 Jim Scharlau     2803 Michaels Cycles
29 Josh Wauters     2861 
30 Todd Nutter   Milwaukee, WI 342136  2822 Eriksen Cycles
DNF Jake Swenson   Stevens Point, WI 297914  1083 UWSP Cycling
DNF Ryan Shiroma     1903 BelGioioso/BKB
DNF Timothy Martin     2099 
DNF Eric Johnson   Eau Claire, WI 309999  1805 Anybody's BikeShop

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:54:06.80 293537  1035 Wildside Velo Club
2 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:57:42.00 317100  1046 Treadhead Cycling
3 Scott Diedrich   Fond Du Lac, WI1:58:15.80 308086  1055 Attitude Sports
4 Chris Ames   Minneapolis, MN1:58:39.20 151387  1950 Freewheel Bike
5 Krystian Pac   Chicago, IL1:58:57.10 149853  1078 Polska - MIODU! - POLISH Mead
6 Tom Kapanke   1:59:50.10  1947 Twin Six
7 Brett May   2:29.10  1017 
8 Eric Stanke   2:40.80  1112 Schwag
9 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:01:02.30 280824  1069 Trek Store of Madison/WORS
10 Matthew Ryan   2:01:07.60  1326 
11 Erik Pueschner   2:02:20.10  1949 Smiths Cycling
12 Jeremy Lentz   Colgate, WI2:03:39.60 292071  1026 Team Vision/Wheel & Sprocket
13 John Hughes   Random Lake, WI2:05:06.70 296482  1044 Team Pedal Moraine
14 Aaron Pidde   Bloomington, MN2:05:18.80 133195  1828 Wookie Juice Racing
15 Kevin Roytek   2:07:09.70  1946 Spring Street Sports
16 Patrick Dowd   Middleton, WI2:07:19.40 309805  1068 
17 Jeff Steckbauer   Princeton, WI2:08:50.70 210181  1801 Rib Mountain Cycles
18 Steven Schaefer   2:12:55.20  1906 
19 Brian Benson   La Crosse, WI2:29:20.40 240054  1802 Bikes LTD / Scenic Concepts
20 Adam Rogge     2940 
21 Jason Ruesch   Medford, WI 319028  2054 Rib Mountain Cycles
22 Mark Clinton     2107 Attitude Sports
23 Tony Froelich     2470 Team Lily
24 marek kulesza   Vernon Hills, IL 342278  2010 
25 Mark Walter     2492 Muddy Cup
26 Chad Klaus     2212 Schwag
27 Anthony Dombrowski   Oshkosh, WI 343722  2904 Team Pedal Moraine
28 Nick Pettis     2939 
29 Christopher Richmond     2020 Heavy Pedal Velo Club
30 Chad Robida     2494 Peace Coffee
31 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2002 Team Extreme
32 Cal Collins   Eden Prairie, MN 324062  2503 Wannabee Racing
33 Marc Salm     2476 Gear N Up
34 Darin Olski     2019 
35 Cesar Arauz     2847 CORBA
36 Jason Rupnow     2461 
37 Michael Olm   Appleton, WI 318144  2016 GenXcycling
38 Jason Mork     2089 Point Pursuit
39 Tom Henrich     2504 
40 Christopher Pitts     2117 Wildside Velo Club
41 Eric Sockness     2469 
42 Gabor Bach     2474 
43 Jeff Gau     2498 
44 David Olson     2479 Overdrive
45 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
46 Steve Havlichek     2135 
DNF Sean Bjork   Lake Bluff, IL 309401  1027 xXx Racing Athletico
DNF Christopher Gabrielson   Baraboo, WI 227409  1045 Wildside Velolub
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  1048 Silver Cycles
DNF Troy Schaden   Oconto, WI 346728  1119 Schwag
DNF Joel Coon     1904 BelGioioso/BKB
DNF Kevin Weivoda     1948 Lacrosse Loggers
DNF Troy Gengler     2848 
DNF Josh Moe     2865 Herd of Turtles

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Veldhuizen   1:53:44.50  1114 schwag
2 William Burkholder   Rockford, IL1:55:50.60 296156  1002 Kegels Bikes
3 Jim Chapman   1:56:15.70  1304 On The Rivet
4 Daniel Logan   Osceola, WI1:58:45.90 278481  1315 River Valley Cycling
5 Steve Schafer   Barrington, IL1:59:45.50 309583  1001 Rbikes.com
6 Steve Pribek   Hales Corners, WI2:43.00 297069  1032 
7 KEN NAEF   Green Bay, WI2:02:40.60 304889  1004 Titletown Flyers
8 Jack Zabrowski   2:02:57.60  1325 Emag
9 Damian Budzinski   2:02:58.60  1311 
10 Matthew Dale   Cable, WI2:04:36.20 310643  1079 Eriksen Cycles
11 Brad Skillicorn   2:05:50.50  1312 Brones
12 Matthew Nelson   2:05:56.00  1302 
13 Ronald Williams   Duluth, MN2:07:18.50 142191  1307 Culvers Racing
14 Bob Callaway   Westby, WI2:10:19.30 330964  1902 Bluedog Cycles
15 Steven Pippin   Minneapolis, MN2:10:41.70 103461  1320 freewheel MT Borah
16 Lowell Johnson   2:19:04.50  1316 
17 Steve Jeske   2:24:09.50  1901 Pedal Moraine
18 R Lemery   2:25:43.40  1323 Free Flight
19 Dave Blanke   N. Barrington, IL 310413  2040 Bike Connection
20 Eric Schoenberg     2849 
21 Gary Ehrike     2031 Rib Mountain Cycles
22 Scott Veldhuizen     2489 Swag
23 Brian Coppock   Green Bay, WI 348282  2072 Titletown Flyers
24 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2053 Team Extreme
25 Ruben Valez   New Lenox, IL 344670  2106 Nord-Lock SafeWheels
26 Jeff Bublitz     2087 Gen X / World Bicycle Relief
27 Dale Crowell     2846 
28 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
29 Marcus Steele   De Pere, WI 342514  2808 Title Town Flyers
30 Randy Johnson     2199 Heavy Pedal
31 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2901 Titletown Flyers
32 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2116 Titletown Flyers
33 Troy Olm   Madison, WI 297065  2120 Chainsmokers
34 Bob Bemmels     2078 
35 Loren Darling     2907 Wildside Velo Club
36 Tad Keller     2864 
37 Jeffery Mecikalski     2850 
38 Shawn Houser     2507 Riverside Bike& Skate
39 Michael Laufenberg   West Bend, WI 311890  2081 Team Pedal Moraine
40 Mike Cass     2843 Gopher Wheelmen
DNF Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA 235468  1803 
DNF Randy Snyder   Dixon, IL 126893  2065 
DNF Bradley Jorsch     2457 
DNF Lew Mangin     2506 
DNF Kenny Dretzka     2806 Team Cyclopath
DNF Mark Cheyne     2913 Muddy Cup
DNF Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL 296158  1081 Michael's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Berge   Madison, WI1:57:18.10 280201  1051 Magnus
2 Jeff Sympson   Rockford, IL1:57:39.70 101514  1049 Big Ring Flyers /Kegel's
3 Dan Szczepanski   2:13.60  1029 BelGioioso/Titletown Flyers
4 Roger Lundsten   2:23.80  1945 Muddy Cup
5 Edward Dutczak   Crete, IL2:02:56.90 80789  1054 South Chicago Wheelman
6 Joel Ficke   2:04:11.60  1804 New Auburn Builders
7 Rick Cleary   2:04:21.80  1328 KORC
8 Ross Lemke   2:06:12.90  1010 Pedal Moraine / Hammer
9 Robert Belz   Afton, MN2:07:34.30 87690  1319 LCR
10 Jesse Kusserow   2:07:37.40  1317 
11 Mike Owens   2:08:52.30  1057 Alterra
12 Kent McDaniel   2:09:42.70  1327 Spring Street Sports
13 Stuart Benson   Shafer, MN2:12:01.70 100413  1321 Cyclova
14 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI2:12:44.00 61542  1297 Spring Street Sports
15 Erik Dalgaard   2:14:06.10  1322 Wookie Juice Racing
16 Ron Kay   2:19:08.00  1298 Herd of Tutles
17 Kelly Skinkis   Sobieski, WI 314676  2145 WORS
18 Clive Warren   Saint Charles, IL 333314  2004 Nord-Lock / Safe Wheels
19 Edward Piontek     2084 Title Town Flyers
20 Kevin Lisowe   Plymouth, WI 341686  2112 NordLock/Safe Wheels
21 Paul Warloski   Milwaukee, WI 97808  2497 My Wife Inc
22 Dave Reich   Pine River, WI 292243  2075 Team Extreme
23 Scott Nickoli     2491 
24 Scott Nyland   Madison, WI 351518  2814 Magnus
25 Demetrius Banks     2164 Bike Lmtd
26 Chuck Cunningham     2463 
27 Paul Darrington     2819 Bikes Limited
28 Kevin Knutson     2487 Peace Coffee
29 Michael Kaspar     2480 
30 Gary Esko     2816 Titletown Flyers
DNF Bob Phelps   Milwaukee, WI 314420  1072 Alterra Coffee
DNF Russell Jobs     1101 Haynes Brakes
DNF Troy Sable     2046 
DNF Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2916 Team Extreme

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Statz   2:01:36.60  1066 Team Overdrive
2 Gary Meader   2:03:09.10  1313 
3 Brian Kelley   2:07:49.10  1041 Kelchiro/New Auburn Bld.
4 Don Carr   Wauwatosa, WI2:07:58.00 185458  1111 IS Corp
5 Bob Boone   Eau Claire, WI2:08:49.60 4227  1103 
6 Paul Ayres   2:12:03.50  1306 Red Flint Racing
7 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:15:29.00 280203  1033 Wildside Velo
8 John Senkerik   Wauwatosa, WI2:29:10.70 288510  1008 Team Extreme
9 Dave Wall     2496 Moritz
10 Don Freitag     2048 
11 Gary Gross     2938 Pann Cycle
12 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2023 team extreme
13 Jim Feuerstein     2052 Heavy Pedal Velo Club
14 Anton Koenigsmann     2817 
15 Michael Giesen     2165 Titletown Flyers
16 Dustin VandeZande   Waupaca, WI 323006  2026 Point Pursuit
17 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2128 Alterra MTB
18 James Jones     2936 
19 David Carignan     2501 
20 Steven Drecoll   Mundelein, IL 105534  2119 
21 Michael Cisek     2485 
22 Dave Diamond     2505 Alterra
23 Larry Reimer     2125 JVC / Michael'sCycles
24 Tim Wateski     2003 
25 Pete Balm     2490 
26 Brad Swenson   Stevens Point, WI 227555  2219 Spokes N Spines
27 Sterling Schmidt     2041 Heavy Pedal Velo club
28 Bob Ferrara     2095 
29 William Styer   Sheboygan, WI 340862  2069 
30 GEORGE DOTY   Berlin, WI 320626  2146 
31 William Peters     2067 Titletown Flyers
32 Mike Brauer     2110 Heavy Pedal Velo Club
33 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
34 Jack Wagener     2483 
35 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2060 
36 James Mistark     2134 Titletown Flyers
37 Steve Manthe     2037 Chainsmokers
38 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 BRATS n BEER /B76
DNF Terry Prewitt   Black Creek, WI 296195  1050 Attitude Sports
DNF Randy Pallex     1905 Titletown Flyers
DNF Dan Millin     2018 Mountain Outfitters
DNF Scott Foate     2109 
DNF Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2458 
DNF Tom Bengel   St Paul, MN 200781  2468 
DNF Keith Kaufman     2482 Overdrive Cycling
DNF Mark Koenig     2824 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:52:03.00 294148  103 Nova Cycle Sports / ISCorp
2 Myles Beach   Larsen, WI1:54:57.50 208348  101 Adventure 212/Specialized
3 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:57:11.40 293057  104 Wheel and Sprocket
4 Michael Dutczak   Crete, IL2:04:01.50 200766  113 South Chicago Wheelman
5 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:09:09.80 296192  107 MAPLELAG/SKINNYSKI/RMC/POLSKA
DNF Cameron Schave   Fond Du Lac, WI 297078  105 Eriksen Cycles
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI 350022  111 Wheel & Sprocket
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  117 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI2:24:32.50 200724  57 Williamson Bicycle Works
2 Matt Gehling   Madison, WI2:27:59.30 214485  43 Trek Store of Madison
3 Justin Piontek   Madison, WI2:30:00.40 297073  45 Bike Hub/Specialized
4 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:32:13.60 293999  77 Culvers Racing
5 Cody Goettl   Harrison, AR2:32:29.90 287214  279 Is Corp
6 matthew muraski   Cashton, WI2:32:59.10 305529  277 
7 Greg Krieger   Fort Collins , CO2:33:04.70 255039  25 Eriksen Cycles
8 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:34:01.80 285206  88 KS Energy Services/Team WI
9 Kenneth Statz   Wisconsin Rapids, WI2:34:18.40 262146  56 Element Mobile
10 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:37:30.80 311654  30 City Bike Works
11 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:40:13.40 263354  36 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Jake Begley   Tempe, AZ2:41:50.70 268804  256 Sho-Air MN/Eriks
13 Eric Fossell   Berthoud, CO2:42:17.10 296311  54 JVC / MichaelsCycles
14 Ryan Voss   Damascus, OR2:52:35.60 286022  39 Muddy Cup
DNF Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  44 VELO TROCADERO
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  51 Trek Stores ofMadison
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  66 Alterra Team

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:23:59.60 258735  26 Mercy-Specialized
2 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:26:03.80 182256  264 Team Polska
3 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:27:02.00 227406  Adventure 212/Specialized
4 Trevor Olson   Rochester, MN2:28:13.70 264356  52 Muddy Cup
5 corey stelljes   Madison, WI2:29:34.00 307965  15 chainsmokers
6 Nikolai Anikin   Duluth, MN2:36:47.30 261138  254 conti
7 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI2:38:12.90 93290  53 Magnus
8 Aaron Swanson   Ashland, WI2:40:14.20 209665  281 Swanson Financial Services
9 Patryk Limanowicz   Chicago, IL2:45:35.30 308128  11 Rbikes.com
10 Chris Burg   Lake Elmo, MN2:49:43.20 348946  282 Freewheel Bike
11 Brad Dash   Geneva, IL2:57:24.10 108382  255 Twin Six
DNF Nathan Lillie   Altoona, WI 313414  17 RVCC-Brone's Bike Shop
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  46 WORS Posse
DNF Sanjay Ganju   New Berlin, WI 196060  60 Alterra Coffee
DNF Joel Hynes   Wausau, WI 231653  65 Bikeman.com / Titletown Flyer
DNF Joshua Tesch   Superior, WI 114535  278 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:24:13.00 134734  257 Trek Mountain Co-Op
2 Jeff Melcher   West Bend, WI2:26:27.30 166066  24 Team Pedal Moraine
3 Ray Nelson   Woodstock, IL2:27:02.30 193027  100 Tread Head Cyclery
4 JW Miller   Madison, WI2:31:50.80 233978  99 Trek Stores ofadison
5 John Gatto   Oak Forest, IL2:33:34.30 121461  28 Twin Six
6 Bill Nigh   West Bend, WI2:34:46.90 197745  38 Team Pedal Moraine
7 John Shull   Libertyville, IL2:37:05.00 259398  35 EXPO Racing
8 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:38:49.50 259146  12 Hayeses
DNF Mark Cole   Stevens Point, WI 104782  59 Adventure 212/Specialized
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  280 Bontrager

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL2:14:19.50 84647  41 Adventure 212/Specialized
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:17:16.00 145071  Pabst/Felt/Mafia Racing
3 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:17:35.50 214936  Wheel&Sprocket/Vision
4 Brian Eppen   Iowa City, IA2:18:00.70 121702  70 Mercy-Specialized
5 Darrin Braun   Waukesha, WI2:21:50.30 285001  Adventure 212/Specialized
6 Brian Matter   Sheboygan, WI2:21:53.20 85929  Gear Grinder
7 Chris Peariso   Amherst, WI2:21:58.90 139566  Adventure 212 / Specialized
8 Trevor Koss   Madison, WI2:28:08.00 269759  76 29er Crew
9 Scott Cole   Stevens Point, WI2:29:52.30 7340  47 Adventure 212/Specialized
10 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:30:22.00 212641  Team Polska
11 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:31:26.20 207074  79 Kuhl
12 Karl Tillman   La Crosse, WI2:51:43.80 294041  16 Bikes Limited/Scenic Concepts
DNF Ben Koenig   Schofield, WI 267964  RMC / Red Eye Brewery

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Senderhauf   Neenah, WI 350540  6011 Wheel and Sprocket
2 Avalon Steele     6031 Title Town Flyers
3 Maren Moe     6118 Herd of Turtles
4 Hanna Mork     6020 Point Pursuit
5 Maggie Froelich     6136 
6 Lauren Watters     6116 
7 Madelyn Anderson     6122 
8 Julia Whitedog     6039 Bikes Ltd / Senic Concepts
9 Katy McDicken     6029 FCYCT Scarlet Knights
10 Lorissa Thorpe   Wausau, WI 346768  6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
11 Aryana Knudson     6040 
12 Annika Nelson     6129 
13 Kailey Ramaker     6133 
DNF Maya Steele     6032 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI46:27.20 320316  5028 Alterra
2 Katherine Kester   52:44.90  5103 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenaiya Stolper   39:28.10  5018 
2 Rachel Blum   40:19.30  5104 
3 Lauren Coogle   40:34.00  5131 
4 Kate Smith   40:47.40  5025 
5 Heather Marty   42:47.10  5006 
6 Lisa Olson   44:04.50  5102 
7 Sarah Suddendorf   44:10.90  5027 
8 Emelye Sturges   44:56.30  5030 Cranked Bike Studio

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Drake   40:47.10  5020 Nord-Lock / Safe Wheels
2 Karen Taras   42:49.60  5023 
3 Kara Benson   43:07.50  5029 Bikes LTD/Scenic Concepts
4 Marisa Anderson   44:17.80  5100 
5 Tina Olm   44:54.90  5007 GenXcycling
6 Chasity Gabrielson   48:34.80  5019 Wildside Velo
7 Danielle Tournier   Carpentersville, IL59:51.10 298434  5024 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Fortune   41:50.70  5003 Team Nord-Lock
2 Sue McDonald   43:11.90  5098 Team ADC - Chain Reaction

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Piotrowski   45:34.00  5014 Element MobileTeam
2 Tammy Vande Zande   46:10.50  5008 Point Pursuit/ Safewheels
3 Amy Dykema   Evanston, IL49:48.50 10328  5050 Clif Bar Midwest
DNF Lisa Zimmerman     5015 Bikes LTD
DNF Sandy LaValley     5101 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     3034 Point Pursuit
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3029 GEARGRINDER
3 Maja Holcomb   Plymouth, WI 317352  3022 Fattires-n-beer
4 Grace Prewitt     3040 Attitude Sports
DNF Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI 350598  3025 Element Mobile
2 Heather Stelljes     3123 
3 Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3009 Ripon College Red Hawks
4 Justina Smet   Tomah, WI 344064  3024 Titletown Flyers
5 Courtney Stefanski     3111 
6 Arin Lemke     3030 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leia Schneeberger   Madison, WI 350192  3017 Magnus
2 Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3028 Muddy Cup
3 Kari Gates     3121 
4 Ann Holsen     3014 Heavy Pedal Velo Club
5 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3021 
6 Andrea Lyman   Rhinelander, WI 340530  3001 Rib Mountain Cycles
7 Becky Rands     3003 Team Pedal Moraine
8 Lisa Haase     3037 Muddy Cup Racing
DNF jennifer clark   Milwaukee, WI 310337  3035 Two Dimensional Shape Shifters

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cyndi Ehrike     3011 Rib Mountain Cycles
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3016 Team Pedal Moraine
3 Lynne Senkerik     3007 Team Extreme
4 Sonni Klipp     3027 Janesville Velo Club Michaels
5 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
6 Diane Callaway   Westby, WI 342736  3008 Bluedog CyclesVernon Trails
7 Caroline Warren   Campton Hills, IL 333316  3005 Nord-Lock / Safe Wheels
8 Ramona Kuna   Naperville, IL 211195  3113 Athletes By Design (ABD)
DNF Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3112 Milltown Cycles

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz     3120 Big Ring Flyers
2 Sonja Savre     3122 
3 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3018 Attitude Sports

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  112 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju   New Berlin, WI2:05:53.40 202435  508 Polska
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI2:08:52.10 314874  515 

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Peariso   Amherst, WI2:03:03.40 227741  506 Adventure 212/Specialized
2 Renee Bach   Madison, WI2:09:45.50 242850  507 Chain Smokers
3 Sarah Agena   Stevens Point, WI2:14:25.90 190888  516 Adventure 212/Specialized
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:15:19.60 210713  517 BikesLimitedScenicConcepts
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:16:45.30 223874  511 Team Pedal Moraine
6 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN2:17:56.30 261947  552 Maplelag Paramount
7 Rachael Gatto   Oak Forest, IL2:25:21.70 263512  512 Twin Six
8 Ridge Benedum   Bloomington, MN2:31:13.00 101389  554 Silver
9 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:36:19.60 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  505 Trek Store of Madison
DNF Denise Coppock   Green Bay, WI 316486  513 Titletown Flyers
DNF Alyssa Severn   Lees Summit, MO 325718  519 Team Magnus

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN2:02:32.80 212753  553 Trek Co-op/SkiHut
2 Lori Sable   Thiensville2:10:06.70 226461  504 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  514 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:57:36.10 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Kim Eppen   Iowa City, IA1:59:55.00 217761  518 Mercy-Specialized
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:03:16.20 227405  502 Adventure 212/Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUOREShimanoUSACDFSierra NevadaSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee