Race Results for
Root 66 Domnarski Farm.com 2011
Wake, MA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY1:43:27 79201  21 Spin Verge
2 Kevin Hines   East Wareham, MA1:43:51 16266  23 Corner Cycle
3 Anthony Colby   Dedham, MA1:44:19 118320  10 Fuji Bike
4 Justin Spinelli   Nashua, NH1:44:49 121800  Luxe Wheelworks
5 Neal Burton   Meriden, CT1:45:16 41606  15 US Army/Cont. Wheel
6 Robert Stine Jr   West Warwick, RI1:46:07 247966  14 NBX
7 James Harmon   Fort Collins1:46:27 265280  18 503 Cycleworx
8 Noah Tautfest   Northfield, VT1:47:39 268345  16 Bicycle Express
9 Colin Reuter   Somerville, MA1:48:12 147771  B2C2 p/b Boloco
10 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:48:16 246346  22 Bicycle Concepts
11 Christopher Hamlin   Jonesville, VT1:48:18 232942  17 Bicycle Express
12 Clinton Angwin   White River, VT1:48:35 298713  Mason Racing
13 Jeff Landfried   Amherst, MA1:48:46 245747  Northampton Cycling Club
14 Alec Petro   Duxbury, MA1:49:08 216739  13 Corner Cycle
15 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:52:19 38209  20 503 Cycleworx
16 Jacob Harris   Swanzey, NH1:53:55 249276  12 Norm's Ski and Bike
17 Robin Liston   Plainfield, NH1:56:22 295473  Mason Racing
18 Nathan Pepin   Seattle, WA2:00:37 249643  11 Competitive Edge
19 Joshua Wright   Emeryville, CA2:00:53 174290  Geekhouse Bikes
20 Brian Rutter   Belchertown, MA2:01:17 168738  Cyclonauts
DNF Thomas Sampson   Holderness, NH 160766  19 Rhino Bike Works
DNF Gregory Carpenter   Durango, CO 191158  Team Edge

Men - First Timer - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nate Meyer   0:29:03  932 
2 Benjamin Funk   0:34:51  931 Team Edge

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Turner   0:47:32  106 Homes For Our Troops
2 Trevor Chambers   Bolton, CT0:48:06 351996  102 Nerac Earth
3 Patrick Salmon   Whitinsville, MA0:49:26 350508  109 Trek Stop Bicycle
4 Lane Maher   Harwinton, CT0:52:04 333300  107 Team Edge
5 Harrison Dayton   Bristolbristol, CT0:54:04 346052  103 Team Edge
6 Martin Huysman   0:54:13  108 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Pope   Burlington, VT0:46:29 326726  729 
2 Marc Carson   0:46:47  726 
3 Bryan Magdolensky   0:55:13  728 
4 Tayler Smith   1:07:07  727 Comprehensive Racing

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin McCranie   West Greenwich, RI0:46:54 328818  307 
2 Erik Tedesco   0:46:59  308 Team Edge
3 John Stambaugh   0:47:44  309 
4 Christopher Reynolds   0:53:50  312 
5 David Wilson   0:58:17  311 
DNF Jeff Rizer     310 Bicycle Concepts

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn MacGregor   Stafford Springs0:49:00 319682  412 Team Audi Northeast
2 Bryan Funk   0:49:42  411 Team Edge
3 Rich Blair   0:53:40  414 Cycleloft
4 Douglas Thompson   Gales Ferry, CT0:56:13 197969  413 CCC/Keltic Const/Zanes
5 Brian Durand   1:12:56  415 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Mendoza   Otter River, MA0:53:09 318990  511 Cental Mass Cycling Club
2 Tri Vinh   Enfield, CT0:53:14 210717  512 Team Audi Northeast
3 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:01:07 339584  509 
4 David LeBlanc   Hopkinton, MA1:03:47 341536  510 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Smith   1:02:20  588 
2 Owen Fowler   Cheshire, CT1:02:54 314784  581 Team Edge
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:04:56 311452  580 Team Edge
4 pj renquin   Attleboro, MA1:06:27 349082  582 Union Velo
5 Thomas Mahan   Holden, MA1:07:14 283346  587 Bayhill Capital
6 Jonathan Modig   Sutton1:07:40 374740  589 Trek Store
7 Dylan McKeon   Eastlongmeadow, MA1:07:51 311677  590 Cyclonauts
8 Dale Baker   East Hampton, CT1:09:55 266316  591 Team Edge
9 Michael Owens   Richmond, VT1:15:14 350150  583 Bliss
10 Ben Petro   1:38:38  586 Bayhill Capital
DNF John Ramsan     585 RMS
DNF Kenny McNeill   Rutland, VT 311527  584 Killington Mtn. School

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Lang   0:58:59  126 Norm's Ski and Bike
2 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:00:16 312684  127 Expo/Superior Energy
3 Uri Halevi   Easthampton, MA1:00:17 188494  125 Bikereg.com
4 Rich Gauvin   Dayville, CT1:01:54 310686  124 Danielson Adventure Sports
5 Ezra Tautfest   1:03:40  137 Bicycle Express
6 Steven Hopengarten   Somerville, MA1:04:46 254441  135 Green Line Velo
7 Michael Dore   Wilmington, MA1:07:27 323792  123 Slijk Velo Club
8 Brendan Mahoney   Hartford, CT1:07:50 215702  138 
9 Benjamin Cleveland   1:08:05  121 
10 James Petersen   Hanson, MA1:17:14 309090  133 UMASS Amherst
11 Evam Zamore   1:17:40  134 Norm's Ski and Bike
12 Tristan Schneiter   Allston, MA1:18:17 181468  128 Geekhouse Bikes
13 Daniel StGermain   Allston, MA1:18:19 284750  129 Geekhouse Bikes
14 Sean Walsh   1:25:30  136 
15 Robert Mash   1:34:52  131 
16 Randall Chartwood   1:34:53  132 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Horsley   Boulder, CO0:57:26 346104  770 
2 Scott Contois   0:57:40  767 Mason Racing
3 Richard Bardwell   Stonington, CT0:58:13 291157  775 CLR Racing
4 Tyson Delay   0:59:28  778 Createx/Benidorm/EBCC
5 Mark Gerard   0:59:53  776 Bikebarnracing.com
6 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:00:27 310429  780 Team Gonzo
7 Jeff Fairbank   1:00:41  782 
8 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:01:04 342410  768 Team Edge
9 Derek Swist   1:01:32  783 Joe's Garage
10 Joseph Tindal   Coventry, CT1:01:53 170208  771 Expo/Superior Energy
11 Kenneth Fries   1:02:02  772 
12 Mark Winbourne   W Hartford, CT1:02:41 343316  784 Indentity Interiors
13 Joel Ramirez   Chicopee, MA1:03:45 311792  777 
14 Steve Salo   Oakdale, CT1:04:00 198303  779 B2C2
15 Jason Koski   1:05:31  781 
16 Daniel Biscup   Plainfield, CT1:05:49 278573  766 Danielson Adventure Sports
17 Joseph Aubin   Goffstown, NH1:07:33 132468  730 Geekhouse Bikes
18 Daniel Walker   1:16:24  774 Competitive Edge
DNF Michael Gerulaitis     769 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Thomas   Poestenkill, NY1:01:01 208323  649 North Atlantic Velo
2 Lucas Provost   Brewster, MA1:01:12 310808  645 Cape Cod MTB Racing
3 Joseph Rodrigues   Longmeadow, MA1:01:17 169053  646 Cyclonauts
4 Jeffrey Landry   1:02:05  650 Competitive Edge
5 Mark Pelletier   1:02:25  652 Team Edge
6 John Allen   East Berlin, CT1:02:26 239954  636 Team Audi Northeast
7 Carl Smith   1:02:44  653 Team Edge
8 Mike Nathanson   1:03:12  658 
9 Ken Dayton   Bristol, CT1:03:39 303736  639 Team Edge
10 Will Raymond   1:06:27  660 Team Audi Northeast
11 Scott Martin   1:06:55  651 
12 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:07:37 114646  656 Providence Velo
13 Glenn Vernes   1:08:12  655 
14 Chris Franson   Roslindale, MA1:08:13 314516  640 Expo/Superior Energy
15 David Powell   Longmeadow, MA1:09:29 253074  644 Team Audi Northeast
16 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:10:11 268805  642 Team Audi Northeast
17 Benjamin Burdick   1:10:20  637 Danielson Adventure Sports
18 Paul Humphreys   1:10:21  654 Danielson Adventure Sports
19 David Keppler   Rowe, MA1:14:13 271586  641 bikeman.com
20 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:18:20 314484  643 Team Audi Northeast
21 Patrick Smith   Salem, MA1:19:30 211656  647 Comprehensive Racing
22 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:47:23 75160  659 Createx/Benidorm/EBCC

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Stever   1:06:46  916 Cycle Lodge
2 Brian Kelleher   Harwinton, CT1:06:48 239246  911 Team Edge
3 David Borghesani   1:07:48  908 
4 James Hoard   N.kingstown Ri1:08:08 16347  910 NBV
5 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:10:17 146313  902 Cyclonauts
6 Steve Abbott   Willington, CT1:11:43 181699  900 Team Audi Northeast
7 Casey Gawlak   New Milford, CT1:12:03 220180  918 Tarmac Cycle
8 Roland Merk   Roxbury, CT1:12:36 265200  903 Bethel Cycle Sport
9 john weferling   East Longmeadow, MA1:14:31 272347  914 Team Audi Northeast
10 William Bonin   1:16:55  913 Springhill Racing
11 Donald Rice   Rensselaer, NY1:17:56 215593  906 CCB Racing
12 John Torrey   South Daytona, FL1:17:57 199705  907 Team Audi Northeast
13 John Lockwood   West Simsbury, CT1:19:32 175524  912 Createx/Benidorm/EBCC
14 Keith Honda   Ellington, CT1:20:57 16659  909 
15 Lawrence Purtill   Narragansett, RI1:21:01 203000  905 Cox Communications Cycling
16 Randy Gilmour   Ludlow, VT1:22:08 193239  919 
17 Griffith Outlaw   1:25:03  904 
18 Thomas Quinlan   Canton, CT1:44:16 28934  917 Nerac Earth
DNF Don Crumrine     901 

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Bouchard   Coventry, RI0:58:12 349570  292 NBX Bikes
2 Finn Maguire   1:01:54  287 Cape Cod MTB Racing
3 Erik Maher   Harwinton, CT1:03:27 113736  291 
4 jason rabidou   Worcester, MA1:03:48 269111  288 
5 fabian esponda   North Haven, CT1:09:03 316320  285 NEMBA Racing
6 Larry Webber   1:09:42  289 Norm's Ski and Bike
7 John Young   Putnam, CT1:15:39 179002  290 
8 Mark Lurie   1:31:07  286 NEMBA Racing

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Levreault   South Hadley, MA1:45:13 81441  983 Joe's Garage
2 Adam St Germain   Burlington, VT1:54:20 193706  982 NorEast Cycling
3 Charles Beal   W Hartford, CT1:56:31 106073  980 Marble Design Racing
4 Jake Colvin   Wallingford, CT2:04:30 270420  981 IRS Medic
DNF David Skrocki   Keene, NH 227104  984 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Nate Morse   Cohasset, MA 235572  206 Bay Hill

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Synjen Marrocco   Hanson, MA1:48:22 276237  739 CCB Racing
2 Matthew Green   Hatfield, MA1:52:58 226152  808 Luxe Wheelworks
3 James Honda   East Hartford, CT1:53:05 160946  806 Expo/Superior Energy
4 Matt Burke   Fall River, MA2:00:42 336794  800 Bikeworks/Beaupre/Hallamore
5 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH2:02:10 288355  805 Papa Wheelies
6 Ben Frye   Chelsea, VT2:05:07 294362  807 Bicycle Express
7 David Maynard   Middletown, CT2:07:52 214503  803 Colavita Racing
8 Eric Carlson   Bristol, CT2:09:03 233018  804 Team Edge

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Mottram   Norton, MA1:49:38 117260  375 Union Velo
2 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:52:10 18959  371 Expo/Superior Energy
3 Jason Grobbel   Burlington, CT1:55:13 196013  374 Createx/Benidorm/EBCC
4 David Dornaus   Marshfield, MA1:56:19 160736  370 Corner Cycle
5 Craig Kennedy   Suffield, CT1:56:50 65969  366 Createx/Benidorm/EBCC
6 Brandon O'Neal   Sutton, MA1:57:32 298069  368 bikeman.com
7 John Kinnee   1:58:06  367 NDO
8 Thomas Jacius   East Granby, CT1:58:55 295794  373 Createx/Benidorm/EBCC
9 scott hood   Jaffrey, NH1:59:16 299523  372 
10 Miles Ericson   Granville, MA2:03:57 153128  365 Createx/Benidorm/EBCC
11 Alex Combes   Winsted, CT2:06:44 267731  363 Createx/Benidorm/EBCC
12 Robert Cruz   Weymouth, MA2:07:22 144424  364 thebicyclelink.com/MBRC
13 Pierre Vanden Borre   Jamaica Plain, MA2:12:18 4296  369 Embrocation Cycling Journal

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:48:06 6022  460 Createx/Benidorm/EBCC
2 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:52:12 144319  477 Expo/Superior Energy
3 Steve Witkus   Northbridge, MA1:53:30 38714  465 bikeman.com
4 Robert Carmen   Simsbury, CT1:55:05 111810  470 Team Edge
5 James Grimley   Riverside, RI1:55:38 82023  478 Shimano
6 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:59:41 199986  468 Cape Cod MTB Racing
7 Royce Yeomans   Springfield, MA2:00:25 143685  467 CFMCycles.com
8 andrew bowersox   West Whately, MA2:07:29 265217  469 
9 Craig Mello   Seekonk, MA2:09:58 23978  476 Union Velo
10 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:13:48 87557  462 Team Audi Northeast
11 Jeffrey Robert   Worcester, MA2:14:51 107565  464 Team Bicycle Alley
12 Geoffrey House   Great Barrington, MA2:16:16 70131  479 
DNF Scott Cunningham   Cheshire, CT 8363  461 Team Edge

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT1:58:26 210960  533 Nerac Earth
2 Richard LaBombard   Easthampton, MA1:59:34 20058  540 Joe's Garage
3 Peter Crisci   West Whately, MA2:02:51 193670  538 
4 Paul Nyberg   Goshen, CT2:04:18 82305  542 Horst Engineering
5 Steve Arsenault   Keene, NH2:05:53 211263  531 Norm's Ski and Bike
6 Christopher Logan   Keene, NH2:15:56 21464  536 Norm's Ski and Bike
7 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:17:36 190114  539 Team Edge
8 Christopher Burke   Pawtucket, RI2:22:14 5508  532 Providence
9 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:23:30 276617  534 Team Audi Northeast
10 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:31:18 38948  535 Norm's Ski and Bike
11 Gary Musgrove   Abington, MA2:36:20 230851  541 Bikebarnracing.com

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Mooradian   2:00:42  189 Embrocation
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:11:20 84329  188 Team Edge

Women - First Timer - Open - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Maher   0:41:36  826 Team Edge

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT1:22:00 290472  608 
2 Crystal Gauvin   Dayville, CT1:33:50 349994  607 Danielson Adventure Sports

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Mendoza   Otter River, MA0:55:41 323776  615 Cental Mass Cycling Club
2 ramona janowetch   Keene, NH0:57:28 349832  614 Norm's Ski and Bike
3 Laurie Funk   0:59:42  613 Team Edge

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christin Christoph   Leeds, MA1:10:16 353242  42 Competitive Edge
2 Frances Morrison   Easthampton, MA1:11:29 241197  43 J.A.M. Fund/NCC
3 Courtney Cowan   1:12:39  44 
4 Jen Audia   Springfield, MA1:19:26 349508  41 Competitive Edge
5 Gabrielle Inglis   1:27:27  45 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Hart   1:20:09  28 
2 Pamela Fielding   1:24:09  29 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   Bolton, CT2:24:09 310143  671 Nerac Earth
2 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:31:04 261368  670 Danielson Adventure Sports
3 Michelle Packer   North Dighton, MA2:46:04 322288  673 Union Velo
DNF Claire Nelson   Boston, MA 295864  672 B2C2/BOLOCO

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:25:07 225308  686 Union Velo
2 Mary Fuchs   Hartford, CT2:47:21 268361  687 Nerac Earth
DNF Marilyn Quinlan   Canton, CT 2865  688 Nerac Earth
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  689 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerCUORESierra NevadaOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee