Race Results for
Road Apple Rally
Farmington, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Christensen   2:15:40.40  37 
2 Caleb Dean   2:15:59.15  143 

Men - Single Speed - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO1:52:31.40 132038  240 
2 James Simmons   Farmington, NM2:08:46.80 351678  21 
3 Hector Cruz   Durango, CO2:11:19.55 329420  136 
4 Curtis Garver   2:24:07.00  45 

Men - Single Speed - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Swift   Golden, CO1:52:32.40 100646  65 
2 James Upshaw   Durango, CO1:54:01.95 123287  162 
3 Tim Bolton   Tucson, AZ1:55:18.30 117086  96 
4 Trent Hart   Santa Fe, NM2:09:51.55 334048  60 
5 Troy Hunt   2:23:39.40  85 

Men - Single Speed - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Ashmore   Durango, CO1:55:30.50 75512  130 
2 Terry Gorsuch   1:58:29.30  117 
3 Jeff Fox   Dolores, CO2:03:36.20 113833  172 
4 Delwyn Werito   Bloomfield, NM2:32:47.35 182231  22 

Men - Single Speed - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Walecki   1:59:08.40  236 
2 Chris Herting   Durango, CO2:01:50.80 16004  237 
3 Mike Freeburn   1:57:58.45  92 
4 Dave Golden   Green Island, NY2:17:07.25 360632  226 
5 Jeff Sandoval   2:19:46.00  205 

Men - Single Speed - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Schaapok   2:10:25.10  188 
2 Dave Nordstrom   2:21:07.45  34 
3 Mike Davila   2:37:21.00  61 

Men - Single Speed - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bart Womack   2:50:01.00  81 

Men - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brown   Durango, CO1:42:54.85 5171  208 
2 Erich McAlister   Durango, CO1:45:15.60 81886  152 
3 Dax Kastrin   Albuquerque, NM1:48:19.10 195035  177 
4 Frank Mapel   Durango, CO1:48:37.65 22429  214 
5 Jason Quenzler   Durango, CO1:50:14.15 82358  131 
6 Greg Lewis   Durango, CO1:52:15.35 180506  203 
7 Jonathan Williams   Taos, NM2:03:58.50 299793  194 

Men - Cat 1 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephan Davoust   Durango, CO1:57:08.50 264191  150 

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ1:59:09.45 253218  138 
2 James Rowan   Durango, CO2:02:18.10 283821  186 
3 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM2:04:33.20 276613  107 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Herington   Farmington, NM1:51:06.40 260817  146 
2 Chris Briggs   Albuquerque, NM1:53:04.35 114584  83 
3 Dustin Gillingham   Lakewood, CO1:57:11.10 262242  204 
4 Michael Wagener   Taos, NM1:59:09.90 279657  111 
5 Greg Parham   Durango2:04:30.00 211265  184 

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Hilton   Farmington, NM1:52:31.15 16244  30 
2 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV1:52:48.10 80417  228 
3 Virgil Chavez   Farmington, NM1:52:49.00 6708  42 
4 Paul Tocco   Durango, CO1:54:11.05 355874  124 
5 Jacob Gonzales   Taos, NM1:54:22.05 245268  44 
6 Steve Koller   2:03:59.30  179 
7 Doug Kast   Taos, NM2:05:54.05 168950  58 
8 Jason Curnow   Albuquerque, NM2:08:56.75 55958  50 
9 Edward Whritner   Durango , CO2:11:17.00 228686  36 
10 Daniel Swinton   Albuquerque, NM2:14:08.25 86276  118 
11 Orlando Garcia   2:22:32.65  144 

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Wehn   Durango, CO1:43:15.75 37549  155 
2 Michael Archibeck   Albuquerque, NM1:59:00.70 257569  69 

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rich Walters   Albuquerque, NM1:57:19.90 95845  51 

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Ferguson   Durango, CO2:02:37.70 172968  72 
2 Jan Bear   Santa Fe, NM2:08:19.20 237003  90 
3 Jeff Blagg   Bloomfield, NM2:09:02.00 270777  43 
4 Ken Gauthier   Pittsfield Ma2:16:13.50 221507  106 

Men - Cat 1 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ralph Winebarger   Aztec, NM1:59:58.30 138980  41 
2 Alan Hawkinson   2:23:06.55  174 

Men - Cat 2 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Larson   Durango, CO2:25:47.10 312378  222 
2 Caleb Kast   Taos, NM2:43:33.10 348654  52 

Men - Cat 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor Morrison   2:09:56.40  198 

Men - Cat 2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nic Steiner   2:14:11.70  125 
2 Cody Eilar   2:14:32.45  161 
3 Steven Kilbert   Santa Clarita Ca2:30:56.90 302224  209 
4 Steven Eldridge   Gallup2:37:14.25 357971  63 
5 Nicholas Gannon   Albuquerque, NM2:41:14.30 358776  71 

Men - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Hentz   Durango, CO2:09:55.40 353262  29 
2 Ben Meyer   2:14:54.60  215 
3 Brian Morgan   Boise, ID2:14:58.05 25035  158 
4 Andrew Yazzie   2:16:27.25  200 
5 Cole Zdenek   2:23:14.35  66 
6 Cody Romero   2:36:20.80  153 
7 Michael Dirscherl   3:23:35.55  218 

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Laiho   Boulder, CO1:46:13.85 114793  180 
2 Steven Bolton   2:10:22.25  53 
3 Chris Horton   Sacramento, CA2:10:56.65 280611  175 
4 William Martinez   Las Cruces, NM2:14:52.30 291527  62 
5 Randy John Jr   Kirtland Nm2:19:08.70 339548  164 
6 Jeff Anderson   Albuquerque, NM2:21:56.75 341506  23 
7 Michael Holmes   Albuquerque, NM2:36:02.10 337168  
8 Matt Bovinette   3:03:17.70  97 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hurst   Windham, NH2:03:47.85 215890  133 
2 Garrett Cunico   Albuquerque, NM2:06:51.05 296277  73 
3 Dave Bellante   2:09:57.35  147 
4 Jesse Jacobs   2:20:54.70  35 
5 Jeffrey Kaminski   Las Cruces, NM2:28:59.30 358220  55 
6 Rick Bennett   Farmington, NM2:31:31.90 336424  132 
7 Brian Cowherd   2:46:36.75  145 
8 Sean Wilson   2:48:53.85  195 
9 Vince Johns   3:36:36.00  91 
10 Patrick Parks   3:36:54.00  123 

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Jacquez   2:09:05.75  176 
2 Joseph Szekely   2:09:08.20  28 
3 Angelo Brunacini   Albuquerque, NM2:13:38.90 357335  16 
4 Matthew Arviso   Farmington, NM2:14:42.05 126755  104 
5 Ronald Bliss   2:20:51.90  54 
6 Cameron Walker   Castle Rock, CO2:21:53.30 36973  15 
7 Roy Addington   2:22:09.40  82 
8 Adam Fries   2:24:46.95  207 
9 Matt Leo   2:26:50.25  229 
10 Mike McNeese   2:34:35.80  116 
11 Marc Mata   2:40:31.30  10 
12 Dal Haynes   Albuquerque, NM2:41:22.95 243864  230 
13 Joe Sawyer   Feedinghills, FL2:44:45.00 189302  120 
14 Glen Malberg   2:47:40.15  206 
15 Chris Thorpe   2:48:21.35  31 
16 John Cowherd   2:51:45.35  170 
17 Robert Ford   3:01:17.65  32 
18 Wallace Jr Begay   3:37:35.10  141 

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Merrion   1:58:55.55  183 
2 Jimmy Deaton   2:21:58.45  235 
3 Ries Robinson   Albuquerque, NM2:13:08.30 30208  148 
4 Devin Grimes   Colorado Springs, CO2:16:35.75 173233  173 
5 Greg Geubelle   2:19:49.00  79 
6 Clayton Harrison   St Petersburg, FL2:20:45.35 128548  67 
7 Bob Davoust   Durango, CO2:24:01.85 350316  154 
8 Rick Sharp   Albuquerque, NM2:30:52.80 360499  98 
9 Eric Brantingham   Ridgway, CO2:44:54.20 156614  25 
10 Robert Grona   2:54:22.15  20 
11 Keith Lund   3:36:52.00  88 

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Horvath   Denver, CO2:10:26.10 118823  224 
2 Alex McLean   Durango, CO2:03:13.40 161366  157 
3 Alan Clark   2:03:53.20  112 
4 Dick Newson   Sandy, UT2:14:10.50 148768  12 
5 Steve Harmon   2:14:28.70  47 
6 Dennis Williams   2:15:57.15  193 
7 Robert Rosebrough   Gallup, NM2:21:07.65 30568  127 
8 Rich Larson   Durango, CO2:23:05.45 302077  220 
9 Jim Pitkin   Murray, UT2:29:48.05 167839  17 
10 Dan Sundt   2:31:46.10  191 
11 Alric Roybal   Albuquerque, NM2:33:58.40 346314  187 
12 Alan Hunter   Farmington, NM2:34:58.40 182186  39 
13 Jeff Schornack   2:48:44.55  109 
14 Gary York   2:48:54.60  33 

Men - Cat 2 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Massey   Albuquerque, NM2:36:09.05 276050  139 
2 John Gillett   2:39:18.20  13 
3 Dennis Polsfut   Durango, CO2:48:45.50 136796  114 
4 Michael Sullivan   Albuquerque, NM2:54:24.00 182152  48 
5 Dewey Getz   3:10:55.65  38 
6 Bill Enenbach   3:41:34.55  18 

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nye Yackle   Reno, NV1:04:40.90 307201  76 
2 Ivan Sippy   1:26:10.40  201 
3 Aaron Clark   1:39:23.20  168 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Yackle   Reno, NV57:11.00 307192  75 
2 Dylan Williamson   1:03:54.80  212 
5 David Harrison   1:14:08.80  64 
6 Ethan Sage   1:24:40.50  77 
7 Jack Tescher   1:42:28.05  213 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Perrin Kileen   Durango, CO1:03:42.15 355468  242 

Men - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Doeren   Albuquerque, NM59:47.45 354984  84 
2 Bailey Corry   Arroyo Hondo, NM1:02:25.70 280560  211 
3 Jack Appenzeller   Albuquerque, NM1:03:17.20 270042  74 

Men - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Begay   1:05:37.20  216 

Men - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hamilton   1:20:44.65  202 
2 Robert Smith   1:09:02.65  156 
3 Tyrian Clitso   1:09:58.55  217 
4 Christopher Chavez   1:11:22.75  223 
5 Wade Elftman   1:25:45.60  121 

Men - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Trujillo   59:22.40  192 
2 Jared Lee   Las Cruces, NM1:03:43.20 344270  181 

Men - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Rhoderick   1:08:01.85  185 
2 Kyle Sage   1:24:39.70  93 
3 Taylor Clark   Cedar Park, TX1:39:24.05 194639  169 

Men - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Rothe   Albuquerque, NM1:18:00.40 182171  49 
1 John Dukeminier   58:25.00  99 
2 Christopher Heslin   59:33.70  137 
3 Brandt Thrower   Farmington, NM1:07:38.45 84201  102 
4 Kary King   1:09:23.70  100 

Men - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Worth   1:06:53.10  234 
2 Manuel Gutierrez   1:26:11.40  68 

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Stavanja   1:05:39.25  231 
2 Scott King   58:34.40  178 
3 Don Hicks   1:03:33.75  142 
4 Lloyd Percell   1:07:59.30  126 
5 Tim Gaffney   Angel Fire, NM1:10:04.60 268679  105 
6 David West   1:19:06.10  128 
8 Matt Pulte   1:25:11.15  56 
9 Jim Slavens   1:39:07.65  70 

Men - Cat 3 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Art Meyer   Farmington, NM1:03:27.60 182206  219 
2 Dennis Hedges   1:31:22.15  210 
3 Dennis Ivie   1:32:11.05  135 
4 Dan Fuqua   2:05:10.40  

Women - Single Speed - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lyn Alter   2:47:19.50  

Women - PRO

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Gibson   Durango, CO2:02:27.95 156279  151 

Women - Cat 1 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Blevins   Durango, CO2:18:33.85 278472  134 

Women - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 McKenzie Winebarger   2:11:44.25  241 
2 Kristin Johnson   Albuquerque, NM2:13:51.70 164978  24 
3 Brianne Marshall   Durango, CO2:18:35.35 287045  80 

Women - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanya Bettis   Albuquerque, NM2:20:07.90 279739  110 

Women - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Colonna   Taos, NM2:21:13.45 117084  108 
2 Jennifer Robinson   Albuquerque, NM2:25:50.50 309984  159 

Women - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Bear   Santa Fe, NM2:29:53.00 82996  89 

Women - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cristin Leimer   Farmington, NM2:44:15.80 359987  182 

Women - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Zamora   2:26:08.40  166 

Women - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Feilen   2:35:59.20  171 
2 Lesley Barbour   2:36:21.55  19 
3 Stacy McClurg   Draper, UT2:45:01.35 163308  59 

Women - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Schaapok   2:36:23.80  189 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Camryn Sippy   Durango, CO1:08:31.15 356594  199 
4 Katja Freeburn   Durango, CO1:10:43.80 401448  94 

Women - Cat 3 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sedona Guthrie   1:15:50.50  101 

Women - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Womack   1:12:32.00  140 

Women - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Taylor   Durango, CO1:02:18.70 327082  160 

Women - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eden MacPhail   1:16:04.25  225 
2 Roberta Bradley   1:27:16.40  14 
3 Valeriane Wilson   1:32:45.75  196 

Women - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christa Schooley   Boise, ID1:14:26.35 296806  190 

Women - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Winkley   1:09:47.85  197 
2 Angie Benally   1:10:24.80  167 
3 Lisa Lewis   1:11:21.30  103 
4 Angela McTee   Albuquerque, NM1:13:27.60 23844  122 
5 Rita Gonzales   1:16:03.70  119 
6 Lora Roode   2:05:10.50  

Women - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Larson   1:17:37.35  221 
2 Janet Peterson   La Canada Flt, CA1:17:44.40 27900  149 

Women - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilyn Hazlewood   1:09:29.60  86 
2 Candy Pulte   1:24:52.20  57 
3 Patti Glover   Farmington, NM1:25:24.95 182153  95 
4 Anne Keener   Albuqueruque, NM1:43:14.90 303590  87 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUORESpyOSMOBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee