Race Results for
Laddies Loppet Stage Race
Callaway, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Price   0:41:15  4041 Dan Price
2 Mason Halstrom   Sartell, MN0:47:08 321728  4422 
3 Van Carlson   0:49:55  4006 peace coffee racing
4 Ryan Schow   0:52:39  4411 Penn Cycle
5 Nick Kern   0:54:58  4030 MMCS
6 Justin Gustofson   1:01:58  4421 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Penno   0:46:12  4388 
2 Calvin Sandberg   0:47:15  4072 Penn Cycle
3 Campbell Karjala   0:49:49  4408 Kenwood
4 Max Smothers   0:50:25  4051 Bicycle Sports
5 Zachary Smith   0:50:39  4050 Peace Coffee
6 Liam Franken   0:53:20  4012 Bicycle Sports
7 Cobie Vagts   0:55:05  4054 Bicycle Sports
8 Isaac Hale   0:58:50  4418 
9 Alex Kern   0:59:09  4029 MMCS
10 Robert Delins   1:00:24  4384 
11 Casey Porter   Okatie, SC1:01:24 305824  4405 Motorex
12 Leo Weisbrod   1:02:18  4396 

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Miller   Reston, VA0:43:55 299486  4401 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jorge odio   San Antonio, TX0:41:06 357984  4416 Bike and Fintess
2 Jaron Gustofson   0:58:45  4419 
3 Jalon Gustofson   1:05:01  4420 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jammie Hummel   0:51:01  4025 Peace Coffee Racing
2 Todd Hale   0:58:51  4417 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Beck   0:40:18  4002 Feed My Starving Children/FCA
2 Jeff Fawcett   0:43:11  4385 
3 Janis Delins   0:44:08  4383 Sanita Kalnite
4 Brett Hooton   Minnetonka, MN0:47:40 16693  4057 
5 Brian Penner   0:48:49  4391 
6 John Ellis   0:49:19  4059 Angry Catfish
7 Todd Chapman   Princeton, MN0:53:25 305584  4399 
8 Fred Vagts   0:55:37  4398 
9 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN0:55:53 204459  4075 Silver Cycling
10 Andrew Hall   0:56:11  4403 
11 Tim Miller   0:56:41  4402 
12 Greg Rudy   1:01:04  4045 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Franken   0:43:35  4013 Bicycle Sports
2 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO0:49:56 202246  4037 
3 Kent Furois   Falcon Heights, MN0:51:21 341008  4015 Gopher Wheelmen
4 Terry Styf   0:56:18  4415 
5 David McNabb   1:00:30  4425 Perfect Storm
6 Kraig Anderson   1:01:42  4048 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   0:46:08  4011 
2 Scott Guhl   0:47:04  4080 Bicycle Sports
3 Carl Penno   0:55:35  4387 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Riley   0:57:33  4389 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Fawcett   0:59:27  2618 
2 Drew Romanovych   0:59:50  2623 
3 Geza Bistyak   1:07:55  2626 
4 Samuel Elson   1:08:40  2641 hollywood/silver cycling

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   Andover, MN1:36:25 377131  1017 Marcia Hieb
2 Andris Delins   Minneapolis, MN1:43:09 333848  1006 
3 Duncan Weisbrod   Saint Louis Park, MN0:59:01 328272  2123 Larson Cycle
4 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:03:09 322612  2033 Gopher Wheelmen
5 Zachary Newton   1:03:30  2068 Angry Catfish
6 Sam Goblirsch   1:10:37  2035 bicycle sports
7 Bradley Miller   1:13:15  2063 Tim Miller

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Wenzel   1:36:39  1418 Maplelag/Paramount
2 Shea Franken   1:38:00  1411 Bicycle Sports
3 Matthew Olson   Eden Prairie, MN1:38:42 370629  1071 
4 Liam Casey   0:58:38  2015 Bicycle Sports
5 Jake Bauer   Muncie, IN0:59:50 321770  2005 Hollywood Cycles
6 Alex Price   Bloomington, MN1:08:14 184020  2072 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:38:43 377510  1057 Hollywood
2 Jeremy R Hecker   1:49:50  1419 
3 Croix Fylpaa   1:58:21  1428 
4 Nathan Jensen   Missoula, MT1:12:53 356036  2048 Team Juice Plus

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tucker Hibbert   1:35:12  1413 T-Train
2 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:39:40 284245  1026 Angry Catfish
3 Nick Ybarra   1:57:39  1415 
4 John Wickham   2:26:43  1045 FreshStart/RevolutionCycleSki
5 David Jensen   0:56:06  2047 Team Juice Plus
6 Chris Driscol   0:59:51  2024 Bicycle Sports
7 Jeff Beck   1:01:41  2108 Maplelag - Paramount sports
8 Robert Holmberg   Waverly, MN1:02:23 294463  2040 Show-Air MN
9 Jesse Hagglund   1:07:14  2036 Summit Racing
10 Thad Schulz   1:07:42  2087 
11 Tyler Zina   1:30:52  2639 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Agustin Deltour   Burnsville, MN1:34:18 377504  1007 
2 Mark Foslien   Saint Paul, MN1:36:37 297093  1011 The Missing Link
3 Greg Ames   Colorado Springs, CO1:39:54 207604  1424 
4 Roberto Madrigal   Shakopee, MN2:01:03 254724  1420 Revolution
5 Dave Simmons   2:07:11  1427 
6 Kelly Ness   1:00:25  2634 
7 Tom Heilman   Moorhead, MN1:00:43 278357  2650 Paramount Maplelag
8 Paul Jacobs   1:00:50  2115 Feed My Starving Children/FCA
9 Josh Danielson   1:13:22  2020 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Horner   Savage, MN1:36:12 261909  1019 Maplelag/Paramount
2 Jacque Poquette   Ham Lake, MN1:37:46 361958  1036 
3 Grant Larvick   Burnsville, MN1:40:27 328058  1025 Angry Catfish
4 Bryan Rhody   Edina, MN1:41:10 282644  1037 Peace Coffee
5 Ben Broten   1:41:37  1432 
6 Clint Swenson   Lakeville, MN1:42:22 376112  1044 SilverCycling/Hollywood
7 Derek Broten   1:43:38  1433 53X11 Coffee
8 Cory Gross   Saint Paul, MN1:44:52 95958  1412 Penn Cycle
9 Adam Emanoff   Eagan, MN2:11:42 102736  1061 Bent Crank Racing
10 Thomas McDonald   2:14:51  1050 peace coffee racing
11 Dave Fetters   Minneapolis, MN0:57:16 266342  2028 Unattached
12 Jeremie Van Ryswyk   1:01:33  2621 LCR
13 John Reinan   Lakeville, MN1:02:09 362137  2127 Feed My Starving Children Raci
14 Tony Schmitz   1:03:01  2085 Maplelag/Paramount
15 Eric Galt   1:06:00  2631 
16 Corey Tabbert   1:07:32  2620 
17 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:08:20 95633  2051 Freewheel Bike
18 Joel Benton   1:16:50  2617 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Bergner   1:35:26  1048 
2 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:37:34 208462  1417 hollywood/ silver cycling
3 Scott Lund   1:39:59  1028 Hollywood/SilverCycling
4 Rick Ochs   Marshall, MN1:41:41 255648  1032 Southwest Express
5 Jeff Lewis   1:43:29  1027 Sho-Air MN
6 Jon Kern   Jackson, WI1:43:33 18978  1021 NO
7 Paul Lorinser   1:59:59  1435 
8 Steve Lalli   2:14:12  1414 
9 Troy Melhus   2:34:26  1431 Peace Coffee
10 Jon Sigerud   0:58:50  2646 Feed My Starving Children/FCA
11 Robert Kohl   1:03:42  2054 Bobs Auto Ranch
12 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:04:31 258876  2092 Bicycle Sports
13 Dennis Porter   1:13:55  2630 
14 Taylor Kearns   1:16:46  2651 
15 Mark Halstrom   Sartell, MN1:17:05 282297  2643 
16 Kelly Bakke   1:26:29  2003 Peace Coffee
17 Rich Poehls   1:27:23  2635 
18 Jason Adams   1:31:31  2640 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Mainguy   Minneapolis, MN1:38:39 96244  1030 freewheel bike
2 Steven Wenzel   Fargo, ND1:39:14 235023  1421 Maplelag/Paramount
3 Peter Schow   Minneapolis, MN1:44:44 92397  1423 
4 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:47:34 174302  1054 PCR
5 Kent Karjala   Minneapolis, MN1:52:15 18535  1429 Kenwood
6 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN2:11:47 236794  1003 Freewheel
7 Jon Neace   Mableton, GA0:58:57 25767  2134 Sho Air
8 Michael Solberg    0:59:14 345294  2093 Sho-Air MN
9 Garry Bistyar   1:02:56  2625 
10 Jeff Anderson   1:03:15  2652 
11 James Goblirsch   Rochester, MN1:04:34 110103  2034 bicycle sports
12 Jim Newton   1:04:44  2067 Angry Catfish
13 Philip Roadley   1:07:14  2628 
14 Jack Ellefson   1:07:15  2648 
15 Todd Bauer   Richfield, MN1:08:59 330192  2006 Hollywood
16 Todd Borstad   1:20:30  2649 sho air
17 Kevin Knutson   1:21:19  2644 Peace Coffee
18 Dean Bacso   1:23:20  2637 
19 Gary Smith   Savage, MN1:33:13 80071  2091 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   1:51:13  1018 Marcia Hieb
2 Ken Grantier   1:56:44  1434 
3 Gary Santoorijian   1:04:47  2133 Sho Air
4 Todd Trembley   Faribault, MN1:05:20 217961  2099 
5 Michael Cisek   Minneapolis, MN1:06:37 269355  2627 Maplelag-Paramount
6 Steve Stilwell   Tempe, AZ1:07:24 324648  2095 Anita Stilwell
7 Andy Romanovych   1:07:47  2624 
8 Keith Oleson   Lindstrom, MN1:24:39 148578  2070 Wannabee Racing
9 Mark Weglinski   1:36:06  2103 Rita Weglinski
10 Dan Price   Glendale, AZ1:45:21 110298  2073 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denny Barry   1:17:00  2004 Maplelag - Paramount Sports
2 Gerry Taylor   1:44:13  2097 
3 Donald Clark   1:55:42  2632 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN1:43:46 265418  328 Maplelag/Paramount
2 Reece Oleson   Jordan, MN2:09:46 349404  530 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:38:44 210080  325 Mapleagunt sports
2 Mason Bacso   Plymouth, MN1:48:09 260595  533 
3 Tyler Heibel   Fountain, MN1:50:46 133268  342 Mona Himli Racing
4 Matthew Riley   Sun Prairie, WI2:01:50 351944  348 SPH/ Wheelhouse Cycles

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:37:02 211093  326 
2 Joshua Tesch   Superior, WI1:39:36 114535  339 Continental ski & bike
3 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:46:24 261138  338 conti
4 Kaleb Himli   Wykoff, MN1:49:39 161526  314 bicycle sports
5 Jason Scherman   New Market, MN1:50:40 296398  356 Wannabee Racing
6 Shane Kullman   St Paul, MN1:52:17 19986  317 Loon State Cyclists
7 Joseph Surla   Minneapolis, MN1:55:52 34681  329 Wannabee Racing
8 Jaakko Murso   1:57:34  321 Minneapolis Bicycle Racing Clu
9 Clayton McLagan   Forest Lake, MN1:58:32 206756  332 Peace Coffee Racing
10 Brendan Bellew   New Prague, MN2:00:56 313010  305 Angry Catfish
11 Tim Williams   Circle Pines, MN2:20:14 295831  352 Wannabee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Ishaug   Minneapolis, MN1:38:32 101521  535 Freewheel Bike
2 John Sandberg   Prior Lake, MN1:45:55 80064  532 Penn Cycle
3 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:47:22 147521  534 Kenwood Racing
4 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:48:06 15779  335 Hollywood / Silver Cycles
5 Richard Erickson   Shoreview, MN1:48:17 275579  337 Peace Coffee Racing
6 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:49:08 98534  343 Team Pedal Moraine
7 Lawrence Sauber   Lakeville, MN1:50:37 135611  345 LCR
8 Matt Muyres   Bloomington, MN1:51:05 160576  529 FREEWHEEL BIKE
9 Mick Carlson   Apple Valley, MN1:55:03 297203  307 peace coffee racing
10 Andrew Jordan   Woodbury, MN1:56:44 295752  315 LCR
11 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:58:35 230802  330 Peace Coffee Racing
12 Eddie Karow   Stpaul, MN1:59:43 281195  346 LCR
13 Eric Guse   St Louis Park, MN2:02:00 211199  313 FCCC Penn Cycle

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:33:27 210366  Trek/29er Team
2 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:39 83047  TREK/KUHL/SKIHUT
3 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:40:37 102633  49 Grandstay Hotels
4 Devin Curran   Onalaska, WI1:45:28 211576  Hollywood Cycles T6 Spot
5 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:47:38 228026  Angry Catfish
6 Daniel Swanson   St Louis Park, MN1:53:04 117942  48 

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Penner   0:58:08  4392 
2 Sydney Carlson   1:02:58  4005 peace coffee racing
3 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:19:47 296111  4026 Silver Cycling

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Burdick   0:55:25  4406 
2 Erica Leighty   0:59:33  4412 CSS Bike Team
3 Sarah Koehler   1:02:38  4413 CSS Bike Team
4 Mandi Hibbert   1:13:24  4386 T-Train

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shari McLagan   1:03:26  4033 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bev Carlson   0:47:10  4004 peace coffee racing
2 Nicola Bistyak   0:50:39  4394 
3 Amy McTavish   0:54:35  4395 
4 Julie Wilbert   Maple Grove, MN0:59:27 249371  4414 Peace Coffee
5 Lisa Pugh   1:07:55  4404 
6 Andrea Miller   1:08:22  4410 
7 Eve E Stein   1:09:10  4397 
8 Sue Meulebroeck   1:11:17  4409 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:08:25 288627  2629 Geargrinder

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Coffield Ness   1:09:42  2633 
2 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:14:13 316506  2105 The Missing Link
3 Eleanor Magnuson   1:23:20  2636 CSS Bike Team
4 Trisha Marczak   1:42:37  2059 Team Juice Plus
5 Sarah Williams   1:50:29  2132 Wannabee Racing
6 Rebecca Moll   1:55:07  2065 Team Juice Plus

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN1:07:24 238279  2011 Milltown Cycles
2 Andrea Horner   Savage, MN1:09:14 294308  2042 Maplelag/Paramount
3 Katie Rudy   Lake City, MN1:13:58 255417  2080 
4 Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:16:04 12525  2615 kenwood racing
5 Anne Ellefson   1:16:56  2647 
6 Amy Ochs   1:25:03  2069 Southwest Express
7 Jodie Karjala   Minneapolis, MN1:27:35 101468  2642 Kenwood

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:04:49 242097  319 Hollywood Cycles

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:04:29 261947  341 Maplelag-Paramount
2 Allison DeRoma   Plymouth, MN1:15:23 198587  308 Maplelag/ Hollywood Cycles
3 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:21:32 264109  334 Hollywood / Silver Cycle

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN0:57:48 199274  11 TREK/KUHL/SKIHUT

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoSpyCUORESierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee