Race Results for
Pontiac Lake XC
Waterford, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Tanguy   Rochester, MI1:49:30.66 217038  71 TEAM CF
2 Greg Kuhn   Sterling Heights, MI1:56:32.43 227915  73 RBS
3 Kyle Stange   Millington, MI1:56:51.88 222632  65 CYCLEFIT
4 Robert Herriman   Royal Oak, MI2:42.83 125151  68 TREK 29ER CREW/WSC/ACFSTORES.COM
5 Erik Koehler   Birmingham, MI2:01:03.75 296282  78 MOTORCITY RACING
6 Aaron McCready   Novi, MI2:02:55.71 294442  69 RACING GREYHOUNDS
7 William Clikeman   Troy, MI2:05:11.32 212323  75 AMERICAN C+F / WOLVERINE
8 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI2:05:28.54 290407  62 FOUNDER ALGER RACING
9 Armando Vega   Oxford, MI2:05:29.14 217039  64 MPI/MAINSTREET
10 Christopher Goddard   Rochester Hills, MI2:06:02.32 227916  72 TEAM FRASER
11 Ed Serrat   Clarkston, MI2:07:38.83 228231  66 SPINZONE RACING/ CANNONDALE
12 Christopher Anten   Holland, MI2:10:05.32 244467  67 CROSS COUNTRY CYCLE
DNF Clint Verran   Lake Orion, MIDNF 296234  77 PAINT CREEK BICYCLES
DNF Scott Hoffner   Milford, MIMI 294925  63 MILFORD
DNF Michael Simonson   Oxford, MIDNF 199958  74 RBS/ TREK

Men - PRO/CAT 1 - Elite/expert

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERRENCE METZ   Beverly Hills, MI2:06:38.08 213883  703 
2 Patrick Russell   Berkley, MI2:11:54.55 197649  701 WOLVERINE
3 Bradley Jerris   Novi, MI2:18:51.80 17801  706 OZ
4 Brian Harris   Holland, MI2:21:23.44 176820  707 CROSS COUNTRY CYCLE
5 Jared Medler   Beverly Hills, MI2:23:01.85 269326  704 MORGANS GARAGE
6 Michael Greene   Bloomfield Hills, MI2:24:24.56 294910  702 TRAILS EDGE
7 Craig Akers   Brighton, MI2:24:26.20 311639  705 HC HOOLIGANS

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN RIMANDO   Belleville, MI55:37.23 374103  2906 MPMBA
2 JUSTIN KREGER   56:10.82  2907 RBS/ MISCA
3 LOUIS SKRZYPCZAK   1:01:57.14  2902 
4 MERLIN LOETZNER   Clarkston, MI1:06:34.14 379831  2908 CLARKSTON MI
5 ANDREW MC BRIDE   1:17:09.19  2910 TIMEX
6 GRAHAM BRANTON   Ann Arbor1:43:07.77 371915  2901 
DNF SHAMON SHINAL   DNF  2905 CROSS COUNTRY CYCLE
462284375 MERLIN LOETZNER   Clarkston, MIMI 379831  2908 CLARKSTON

Men - JUNIOR/CAT 3 - Beginner - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY WOZNIAK   1:02:08.67  2546 FLYING RHINO

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER GRASL   Brighton, MI1:56:03.20 356480  1695 YETI CYCLES

Men - JUNIOR/CAT 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   Macomb, MI1:36:30.25 357873  1524 RBS
2 Andrew Dever   Clarkston, MI1:56:51.90 325136  1522 CYCLETHERAPY

Men - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT PARKER   1:02:21.27  2468 PINE KNUT RACING

Men - CAT 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT PETERS   49:33.55  2042 
2 MATT TINGLEY   Rochester, MI52:05.40 377480  2048 N/A
3 Greg Johnson   Fenton, MI55:48.00 211378  2045 FLYING RHINO
4 CHRIS BOLIN   Waialua, HI57:50.57 203189  2047 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
5 STEVE KARNES   1:02:22.89  2046 LAKE ORION MI
6 BLAINE WHITE   1:02:24.36  2044 GRAND BLANC MI
7 RUOHAI ZHANG   Okemos, MI1:19:18.28 379078  2043 OKEMOS MI
433375 BLAINE WHITE   MI  2044 GRAND BLANC
2147483647 STEVE KARNES   MI  2046 LAKE ORION
2147483647 RUOHAI ZHANG   Okemos, MIMI 379078  2043 OKEMOS

Men - CAT 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF TEWSKBURY   48:19.05  2176 FITH AVE ROYAL OAD
2 DAVID BENNEFIELD   48:20.62  2170 HC HOOLIGANS
3 ALEX MACDONALD   49:36.71  2173 KLM COLDSTONE
4 MARC ZACCARDELLI   East China, MI52:02.42 370308  2168 
5 Paul Steigerwald   Ypsilanti, MI52:56.93 301353  2172 WHEELS IN MOTION
6 JAMIE PARKHURST   San Clemente, CA54:53.09 275587  2169 
7 MICHAEL KURMAS   Oakland, MI56:45.49 354766  2175 OAKLAND MI
8 ANDREW TURNER   1:08:50.57  2171 YPSILANTI MI
9 SEAN FOLEY   Boulder1:22:25.56 200904  2174 
2147483647 ANDREW TURNER   MI  2171 YPSILANTI
2147483647 MICHAEL KURMAS   Oakland, MIMI 354766  2175 OAKLAND

Men - CAT 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS AMBLER   Oak Park, MI50:36.93 372905  2234 OAK PARK MI
2 JERRY MASSEY   White Lake, MI51:25.63 373731  2233 WHITE LAKE MI
3 BILL SLONEY   Shelby Township54:16.62 370827  2230 
4 MIKE RENDE   54:27.82  2237 WHITE LAKE MI
5 BOB LENZ   54:31.24  2236 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
6 DAVID JANSEN   Fresno, CA59:16.75 272048  2228 WHEELS IN MOTION
7 PATRICK COLOMBO   59:22.27  2229 CLARKSTON MI
8 ALAN LARIVIERE   1:07:22.02  2235 GRAND BLANC MI
9 Dominique Merritt   Flushing, MI1:08:31.07 294982  2232 FLYING RHINO
10 TODD COOK   Richmond, MI1:12:51.23 376800  2231 RICHMOND MI
2147483647 TODD COOK   Richmond, MIMI 376800  2231 RICHMOND
2147483647 PATRICK COLOMBO   MI  2229 CLARKSTON
2147483647 CHRIS AMBLER   Oak Park, MIMI 372905  2234 OAK PARK
2147483647 JERRY MASSEY   White Lake, MIMI 373731  2233 WHITE LAKE
2147483647 MIKE RENDE   MI  2237 WHITE LAKE
2147483647 ALAN LARIVIERE   MI  2235 GRAND BLANC

Men - CAT 3 - Beginner - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BYRON COOLEY   51:00.60  2345 COOLEY PLUMBING/ CYCLETHERAPY
2 TOM UBER   54:45.07  2348 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
3 TOM BRANTON   57:05.84  2346 
4 GREG CARLONE   57:39.13  2347 NOVI MI
2147483647 GREG CARLONE   MI  2347 NOVI

Men - CAT 2/3 - Sport/beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON WLODARCZAK   Howell, MI1:33:15.36 354486  814 TWIN SIX/ ON 2 WHEELS
2 KEVIN LAROE   Dexter, MI1:39:02.58 102594  817 WHEELS IN MOTION
3 DAN TRIBBLE   1:41:47.71  815 TEAM TREE FARM
DNF Siqi Zhang   Okemos, MIMI 300858  816 OKEMOS

Men - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sparks   Southfield, MI1:41:33.12 364988  1698 RACING GREYHOUNDS
2 BARTON MORRIS   Royal Oak, MI2:01:23.42 378951  1697 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
3 FREDERICK SMITH   Fenton2:13:53.82 369859  1696 TEAM BIG KAHUNA
DNF BOBBY TUCKER   Ypsilanti, MIDNF 374220  1699 WHEELS IN MOTION

Men - CAT 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT NEIDLINGER   Royal Oak, MI1:31:16.61 357071  904 
2 ANDREW REED   1:32:11.56  906 FLYING RHINO
2 Andrew Reed   Ortonville, MI1:32:11.56 308575  906 FLYING RHINO
3 matthew barkley   Auburn Hills, MI1:38:31.87 378637  907 AUBURN HILLS MI
4 ANDREW STORASKA   Ann Arbor, MI1:40:45.46 353882  909 ANN ARBOR MI
5 Tyler Gorney   Locustgrove, VA1:47:56.11 306155  913 FLYING RHINO
6 HARVEY ELLIOTT   Ann Arbor, MI1:49:12.32 329470  905 UNIVERSITY OF MICHIGAN
7 MARSHALL BULL   Wixom, MI1:52:43.59 374353  911 RACING GREYHOUNDS
8 Paul Santini   Rochester, MI2:06:37.69 203476  912 ROCHESTER MI
DNF MARC WALTERS   Lake Orion, MIDNF 374315  914 BIRMINGHAM KLM
DNF ROB BAGINSKI   Rochester Hills, MIDNF 378851  903 
DNF ADAM HALLETT   Oakland, MIDNF 371436  910 HC HOOLIGANS
DNF jared gentz   Grass Lake, MIWHITE 355712  908 TEAM RED
2147483647 MATTHEW BARKLEY   MI  907 AUBURN HILLS
2147483647 ANDREW STORASKA   Ann Arbor, MIMI 353882  909 ANN ARBOR
2147483647 Paul Santini   Rochester, MIMI 203476  912 ROCHESTER

Men - CAT 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EUGENE MAZUR   1:28:39.65  1034 WATERFORD MI
2 BRAD WATKINS   1:32:52.41  1035 ROYAL OAK MI
3 CHRIS CROSBY   Findlay, OH1:39:30.28 119860  1032 FINDLAY MI
4 TIMOTHY SIMMS   Brighton, MI1:44:16.41 359146  1033 RACING GREYHOUNDS
5 Robert Lucia   Oxford, MI1:46:39.12 375713  1031 RBS
6 MICHAEL ARCHER   Miami, FL1:50:05.47 207101  1037 CLARKSTON MI
7 CRAIG WILLIAN   Rochester, MI1:57:39.02 339192  1036 PRO WRENCH
2147483647 EUGENE MAZUR   MI  1034 WATERFORD
2147483647 BRAD WATKINS   MI  1035 ROYAL OAK
2147483647 CHRIS CROSBY   Findlay, OHMI 119860  1032 FINDLAY
2147483647 MICHAEL ARCHER   Miami, FLMI 207101  1037 CLARKSTON

Men - CAT 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Brzezinski   Linden Mi1:29:39.60 369782  1194 
2 Michael Meyer   White Lake, MI1:31:50.08 371090  1190 FLYING RHINO
3 Greg Hughes   Williamston, MI1:31:50.23 297058  1189 Team TOMS Shoes p/b Kind Human Sports
4 JASON WEIDA   Canton, MI1:35:31.90 373832  1192 PRECISIONMTB.COM
5 ERIC BLACKBURN   Rochester, MI1:36:43.46 339496  1187 
6 Christopher Vineyard   Sylvan Lake, MI1:36:44.06 343802  1196 SYLVAN LAKE MI
7 SEAN ROYSE   Clarkston1:36:46.91 373130  1195 CLARKSTON MI
8 Andrew Wisniewski   South Lyon, MI1:49:56.81 310167  1193 SOUTH LYON MI
DNF CHAD AIELLO   Canton, MIDNF 305095  1191 RACING GREYHOUNDS
2147483647 CHRIS VINEYARD   MI  1196 SYLVAN LAKE
2147483647 SEAN ROYSE   ClarkstonMI 373130  1195 CLARKSTON
2147483647 Andrew Wisniewski   South Lyon, MIMI 310167  1193 SOUTH LYON

Men - CAT 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT CROOKS   Clinton Township, MI1:28:08.30 370945  1280 CLINTON TOWNSHIP MI
2 FRED HANNERT   Milford, MI1:31:45.14 187631  1274 
3 RAYMOND AUGER   1:34:30.49 354652  1279 CYCLE-SMART
4 BILL DELLINGER   1:34:43.60  1278 BREAKAWAY BICYCLES
5 DOUG CYPORYN   Highland1:43:34.60 369539  1282 FLYING RHINO
6 JONATHAN KING   1:44:26.61  1277 
7 MATT PHILLIPS   Chattanooga, TN1:45:04.15 156731  1276 
8 JEFF VOGT   1:45:34.04  1285 WHITE LAKE MI
9 ROBERT BOWLES   Troy, MI1:49:51.93 378877  1275 TEAM FRASER
10 SCOTT POQUETTE   Milford, MI1:50:38.41 349710  1283 RACING GREYHOUNDS
11 DAVID KEOWN   2:01:05.81  1281 MACOMB MI
12 JIM LOVETT   Northville, MI2:06:49.67 369192  1284 RACING GREYHOUNDS
DNF KEVIN BRANDON   MI  1286 ROCHESTER
84095 DAVID KEOWN   MI  1281 MACOMB
2147483647 JEFF VOGT   MI  1285 WHITE LAKE
2147483647 ROBERT CROOKS   Clinton Township, MIMI 370945  1280 CLINTON TOWNSHIP

Men - CAT 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HOWARD   1:32:26.18  1350 CYCLETHERAPY
2 MARK JUDD   Owosso, MI1:33:23.73 379543  1348 HOUSE OF WHEELS
3 Werner Streich   White Lake, MI1:33:42.83 264335  1352 WHITE LAKE MI
4 CARL FOLTZ   1:36:11.37  1353 NMP
5 SCOTT KROSKE   Birmingham, MI1:37:33.99 225584  1360 WOLVERINE SPORTS CLUB
6 TIM FARGO   1:40:09.17  1354 WOLVERINE SPORTS CLUB
7 MATT FILL   White Lake, MI1:43:35.31 359712  1358 FLYING RHINO
8 albert lake   Washington, MI1:48:36.32 288072  1359 02/CAD
9 STEVE DYCHA   1:48:39.84  1346 BAD HIP
10 Dennis Willyard   Macomb, MI1:49:51.18 301729  1345 FLYING RHINO CC
11 GARY SPENCER   Howell, MI1:50:19.22 319522  1355 HOWELL MI
12 TONY EMMER   West Bloomfield, MI1:50:39.28 369424  1349 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
13 DOUG HELLAND   Ann Arbor1:52:08.42 361154  1357 WHEELS IN MOTION
14 DAN CATERINA   2:01:28.97  1356 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
15 Steven Balogh   Canton, MI2:15:25.14 199551  1351 CANTON MI
DNF RAYMOND LEACH   Frankenmuth, MIDNF 369908  1347 TEAM ASSENMACHER
940409375 Steven Balogh   Canton, MIMI 199551  1351 CANTON
2147483647 Werner Streich   White Lake, MIMI 264335  1352 WHITE LAKE
2147483647 GARY SPENCER   Howell, MIMI 319522  1355 HOWELL

Men - CAT 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM STANSKI   1:35:54.22  1433 TECUMSEH ONTARIO
2 ROGER PELKEY   Howell, MI1:38:09.38 369785  1441 PRECISIONMTB.COM
3 JERRY MYCZKOWIAC   1:39:10.73  1437 SAGINAW MI
4 VIN KEANE   1:39:15.26  1440 AUBURN HILLS MI
5 John Kennedy   Bloomfield Hills1:43:23.43 373640  1439 BLOOMFIELD HILLS MI
6 PETER LOETZNER   1:49:01.08  1436 CLARKSTON MI
7 RALPH KELLER   2:01:36.46  1442 WHITE LAKE MI
8 Joseph Bird   Lakeorion, MI2:09:52.57 280953  1435 LAKE ORION MI
DNF PETER OGDEN   Brightonbrighton, MIDNF 359143  1438 TEAM OPTUM
DNF Thomas Sawyer   Saginaw, MIDNF 31397  1434 FRASER BIKE
689265625 VIN KEANE   MI  1440 AUBURN HILLS
2147483647 PETER LOETZNER   MI  1436 CLARKSTON
2147483647 John Kennedy   Bloomfield HillsMI 373640  1439 BLOOMFIELD HILLS
2147483647 Joseph Bird   Lakeorion, MIMI 280953  1435 LAKE ORION
2147483647 RALPH KELLER   MI  1442 WHITE LAKE
2147483647 JIM STANSKI   ONTARIO  1433 TECUMSEH
2147483647 JERRY MYCZKOWIAC   MI  1437 SAGINAW

Men - CAT 2 - Sport - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Surnow   Birmingham, MI1:35:12.44 280145  1525 WOLVERINE SPORTS CLUB
2 NIEL SCHARPHORN SR   1:48:26.16  1523 CROSS COUNTRY CYCLE
3 RON SOLOMON   Rochester, MI2:11:35.70 284373  1526 OAKLAND TWP
2147483647 RON SOLOMON   Rochester, MIMI 284373  1526 OAKLAND TWP

Men - CAT 1 - Expert - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Hunter   Waterford, MI2:24:48.08 357121  175 

Men - CAT 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fillmore   Oxford, MI2:03:49.98 254327  293 MPI MAINSTREET
2 Ethan Millstein   Tempe, AZ2:08:12.53 323806  296 ASU Cycling
3 Jesse Gould   Grand Blanc, MI2:15:52.23 264580  290 CYCLEFIT
4 JOSH O'NEIL   2:16:53.48  295 
5 Shony Reuven   White Lake, MI2:21:38.30 342068  291 CYCLETHERAPY
6 Phil Schiller   Howell, MI2:28:55.62 355210  292 HOWELL
DNF Justin Faber   West Olive, MIDNF 254351  298 CROSS COUNTRY CYCLE
DNF Ryan Petry   Tempe, AZDNF 336768  297 ASU CYCLING

Men - CAT 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Bonnell   Waterford, MI2:09:41.780 322724  335 
2 Jimmie Colflesh   Westland, MI2:10:48.19 7386  347 MOM + POP RACING
3 Jeffrey Poirier   Pinckney, MI2:13:27.50 333182  339 J-TREELIFE.COM
4 Jeffrey Payn   Troy, MI2:14:41.16 300557  336 PRECISION MTB
5 Anthony Bastuk   Grand Blanc, MI2:16:20.39 304279  343 Cyclefit Sports Club
6 John Osgood   Kimball, MI2:16:40.69 254343  334 TEAM SANDBAG
7 Bryan Marek   Big Rapids, MI2:16:42.12 324158  337 SPEED MERCHANTS
8 MIKE PASIERBSKI   2:18:33.03  346 
9 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI2:18:59.44 163382  345 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
10 Greg Giles   Brighton, MI2:19:36.66 332496  338 RACING GREYHOUNDS
11 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI2:23:50.59 254334  294 TEAM SANDBAG
12 Gregg Dionne   Auburn Hills, MI2:29:49.05 296289  344 RBS
13 Derek Hill   Waterford, MI2:30:23.43 279612  340 CYCLETHERAPY
14 David Moore   Lake Orion, MI2:36:06.30 231282  348 CYCLETHERAPY/SPECIALIZED RACING
DNF Shawn Schaffert   Clarkston, MIDNF 284970  342 FLYING RHINO
DNF Andy Fedewa   Clarkston, MIDNF 262182  341 FLYING RHINO

Men - CAT 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Cameron   White Lake, MI2:03:55.19 94327  420 SPECIALIZED
2 Ron Stack   Fenton, MI2:10:33.74 177087  409 CYCLEFIT SPORTS CLUB
3 Thomas Grasl   Brighton, MI2:15:19.69 214197  407 BRIGHTON
4 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI2:15:56.66 156235  416 WOLVERINES/ACF
5 Julius Geronimo   Novi, MI2:17:30.78 277950  417 MPMBA
6 DAVID MANGES   Flushing, MI2:28:19.98 313898  415 TEAM ASSENMACHER
7 Douglas Reed   Waterford, MI2:31:09.83 349988  413 
8 David Zatek   Royal Oak, MI2:37:57.92 344192  410 CYCLETHERAPY
9 Kevin Skipworth   Findlay, OH2:49:45.14 294491  411 CITY BIKE SHOP
10 Edward Barker   Oakland Twp, MI2:50:17.51 255637  419 CYCLETHERAPY
11 Eric Malzahn   Royal Oak, MI2:58:13.50 210651  412 CITY BIKE SHOP
DNF Robert Wozniak   Clarkston, MIDNF 306878  414 FLYING RHINO CC
DNF MARK TODD   DNF  404 CANNONDALE MIDWEST
DNF Michael Bliss   Royal Oak, MIDNF 262184  418 WOLVERINES/ACF

Men - CAT 1 - Expert - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fillmore   Oxford, MI2:14:10.09 254327  583 NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
2 Eric Schuck   West Bloomfield, MI2:16:52.08 169124  584 RACING GREYHOUNDS
3 Gary Winkel   New Hudson, MI2:21:41.47 296244  578 RACING GREYHOUNDS
4 Raymond Dybowski   Waterford, MI2:23:08.76 10313  587 WOLVERINE /ACFSTORES.COM
5 Douglas Heady   Ann Arbor, MI2:31:29.34 15583  579 DEDICATED CYCLING
6 Tim Morgan   Royal Oak, MI2:35:08.28 304235  585 MORGANS GARAGE
7 Lloyd Lind   Romeo, MI2:37:53.55 295034  586 RBS
DNF Chuck Nicholson   New Baltimore, MIDNF 354760  580 
DNF David Hollis   Clio, MIDNF 40151  582 ASSENMACHERS
DNF John Alfs   Birmingham, MIDNF 294757  581 KLM/ COLDSTONE CREAMERY

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Cameron   White Lake, MI2:03:55.19 94327  420 SPECIALIZED
2 Ron Stack   Fenton, MI2:10:33.74 177087  409 CYCLEFIT SPORTS CLUB
3 Thomas Grasl   Brighton, MI2:15:19.69 214197  407 BRIGHTON
4 Brian Kozeliski   Bloomfield Hills, MI2:15:56.66 156235  416 WOLVERINES/ACF
5 Julius Geronimo   Novi, MI2:17:30.78 277950  417 MPMBA
6 DAVID MANGES   Flushing, MI2:28:19.98 313898  415 TEAM ASSENMACHER
7 Douglas Reed   Waterford, MI2:31:09.83 349988  413 
8 David Zatek   Royal Oak, MI2:37:57.92 344192  410 CYCLETHERAPY
9 Kevin Skipworth   Findlay, OH2:49:45.14 294491  411 CITY BIKE SHOP
10 Edward Barker   Oakland Twp, MI2:50:17.51 255637  419 CYCLETHERAPY
11 Eric Malzahn   Royal Oak, MI2:58:13.50 210651  412 CITY BIKE SHOP
DNF Robert Wozniak   Clarkston, MIDNF 306878  414 FLYING RHINO CC
DNF Mark Todd   Rochester, MIDNF 314410  404 CANNONDALE MIDWEST
DNF Michael Bliss   Royal Oak, MIDNF 262184  418 WOLVERINES/ACF

Men - JUNIOR - Beginner - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRADLEY MAREK   1:09:50.32  2909 BIG RAPIDS MI
2 MATTHIEU SKRZYPCZAK   1:13:33.00  2904 
2147483647 BRADLEY MAREK   MI  2909 BIG RAPIDS

Women - PRO/CAT 1 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Alfs   Birmingham, MI2:18:21.30 295931  70 KLM/ COLDSTONE CREAMERY
2 Karey Collins   Oxford, MI2:29:15.96 125196  174 MPI/MAINSTREET

Women - JUNIOR/CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   Holland, MI54:57.30 372999  2872 CROSS COUNTRY CYCLE
2 MORGAN KING   2:09:19.53  2871 

Women - CAT 3 - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BROOKE STEVINSON   54:19.04  2676 DARK HORSE RACING
2 DAYNA SCHOENMAKER   1:05:45.56  2677 CLARKSTON MI
4566625 DAYNA SCHOENMAKER   MI  2677 CLARKSTON

Women - CAT 3 - Beginner - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBARA WILLYARD   1:06:16.93  2790 FLYING RHINO CC
2 JANINE GIFFORD   Flushing, MI1:31:45.43 358894  2791 FLYING RHINO CC
3 VICTORIA MADDEN   2:10:20.86  2792 NOVI MI
2147483647 VICTORIA MADDEN   MI  2792 NOVI

Women - CAT 2 - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER DOLENGA   Clarkston, MI1:49:11.03 285061  1882 DARK HORSE RACING
2 JEN HOINKA   2:20:42.80  1883 CANNONDALE MIDWEST
DNF JACKIE MALIK   DNF  1881 TEAM SANDBAG

Women - CAT 2 - Sport - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Flores-Johnson   Highland Twp. 2:01:47.65 266723  1965 CYCLETHERAPY
2 SANDY LOGAN   2:10:10.02  1966 FAST

Women - CAT 1 - Expert

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jaime Martin   Lake Orion, MI2:36:10.10 337472  646 FLYING RHINO
2 Melissa Mabry   Westland, MI2:49:30.24 297273  648 MOM + POP RACING
3 Daphne Hidayetoglu   West Bloomfield, MI3:12:06.17 360684  647 CYCLETHERAPY

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREShimanoSierra NevadaOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee