Race Results for
SC State Time Trial Championships
Awendaw, SC
(Event Information)
View By:
Time Trial on 06/18/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Calder   Greenville, SC41:12.1 292939  171 Les Amis/Les Amis Junior Develpment Team
2 William Benner (1 - Cat5)   Charleston, SC48:53.0 354918  178 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Ridley   Columbia, SC29:51.1 281561  174 Forest Acres Cycling Team
2 Paul Price   Columbia, SC30:36.1 296500  179 Forest Acres Cycling Team/FACT
3 Charlie Hough (1 - Cat2)   Travelers Rest, SC30:49.0 255729  188 Les Amis/Les Amis/Calder Brothers Devo Select Team
4 sawyer willingham (1 - Cat5)   Simpsonville, SC30:50.0 354428  173 
5 Weston Coker   Columbia, SC31:04.0 294466  184 Forest Acres Cycling Team/FACT

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Joyce   Pocatello, ID27:32.0 292378  176 Hot Tubes Development Cycling Team Inc.
2 William Richter   Rock Hill, SC28:12.0 250330  183 Greenville Spinners Bicycle Club/Hincapie Development team
3 Christopher Calder (1 - Cat3)   Greenville, SC29:23.0 256717  172 Les Amis/Les Amis/Calder Brothers Devo Select Tea
4 Robert Benner (1 - Cat5)   Charleston, SC36:37.0 294414  177 
5 William McAdams (1 - Cat4)   Columbia, SC33:07.1 331802  186 Forest Acres Cycling Team/FACT
6 Daniel Monteith (2 - Cat5)   Columbia, SC35:42.1 331994  180 Forest Acres Cycling Team/FACT

Men - Cat 1/2/3/4/5 - U23 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary McIntyre (1 - Cat2)   Dawsonville, GA53:32:56 287759  132 Coop Racing
2 Brian Arne   Atlanta58:36:39 306012  131 Kryki Sports/Audi

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Senior - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooks Bostick (1 - Cat2)   Charleston, SC56:23:06 306753  123 Kryki Sports/Audi
2 Matthew Wisthoff   Wilmington, NC56:43:12 256958  144 University of North Carolina at Wilmingt
3 Luke Correale (2 - Cat2)   Charleston, SC1:01:17:28 215865  124 Charleston Bicycle Company
4 Ian Blake   1:02:03:64  135 
5 myles lietzke (1 - Cat3)   Charleston, SC1:07:29:88 306858  107 Charleston Bicycle Company
6 Brad Lloyd   1:07:32:79  111 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Smith   Charleston, SC54:00:05 195442  122 Kryki Sports/Audi
2 Adan Escobar   Greenville, SC1:01:07:98 257876  166 metro
3 Colin Cavaliere   Concord, NC1:01:20:83 352948  157 
4 Ben Yocum   1:04:14:07  104 
5 Giles Branch   Mount Pleasant, SC1:09:56:90 355300  136 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Tebbetts   Greenville, SC56:30:83 290271  109 Greenville Spinners Bicycle Club/Hincapie Development team
2 James Hyatt Jr   Irmo, SC57:58:47 155349  148 Harrell's Bicycle World/Harrell's Bicycle World/Garmin
3 Luke Wilson   Summerville, SC1:01:24:55 238447  134 Low Country
4 Brad Phillips   Charleston, SC1:05:49:76 193903  152 Momentum Racing
5 Patrick Lackey   North Charleston, SC1:07:15:00 351070  120 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat McCallion   Greer, SC54:21:44 118302  137 Vision Screen Printing
2 Eric Christophersen   Lyman, SC55:16:63 6876  108 Team Ville LLC
3 Josh_Paul Barrett   Bluffton, SC1:00:09:44 52903  160 Robson-Forensic/Roadfish
4 George Moser   Greenville, SC1:00:21:40 191399  129 Greenville Spinners Bicycle Club/Greenville Spinners Racing
5 Hugo Ramirez   Raleigh, NC1:00:32:40 346268  159 
6 Keith O'Connell (1 - Cat4)   Greer, SC1:00:50:82 140603  128 Team Ville LLC
7 Rick Castaneda   Moore, SC1:02:45:30 204869  110 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
8 Travis Karp   Guyton, GA1:03:14:90 256730  114 Savannah Wheelmen
9 Robert Ruff   Mt Pleasant, SC1:03:35:40 59922  154 Trek Bicycle Store of Mount Pleasant Cycling Club
10 Ives VanHeule   Greer, SC1:06:46:16 308260  146 
11 Ruben Espinosa   Hoover, AL1:08:01:56 345578  161 
12 Dennis Ward   1:13:33:26  121 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Miner   James Island, SC57:49:53 232840  153 Charleston Bicycle Company
2 Joel Price   Gaffney, SC1:00:38:76 207000  112 Colavita Racing Inc./Colavita Racing
3 Mark Rutledge   Mount Pleasant, SC1:01:21:01 354898  106 
4 Dustan Barber   Greer, SC1:02:37:14 194771  147 
5 Kevin Freeman   Charlotte, NC1:05:05:61 12353  156 Rock Hill Bicycle Club/Rock Hill Bicycle Club Racing
6 Curtis Jackson (1 - Cat4)   Simpsonsville, SC1:05:06:19 177180  126 Team Ville LLC
7 Milton Brown   1:13:43:01  158 
8 James Benner (1 - Cat5)   Charleston, SC1:19:30:72 180035  151 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 D Langston Powell (1 - Cat2)   Columbia, SC1:00:50:46 179414  165 Palmetto Velo/Catup.com Cycling Team
2 Dennis Johnson (1 - Cat4)   Gaffney, SC1:04:24:45 162128  103 Colavita Racing Inc.
3 Perry Seltz (2 - Cat4)   Greenville, SC1:04:29:82 256075  139 Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong
4 russell keanini   Huntersville, NC1:04:57:89 354814  163 The Spirited Cyclist Cycling Club
5 Michael Smith   1:09:04:92  164 LCR

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Watkins (1 - Cat2)   Lawrenceville, GA54:51:25 294788  133 US Military Academy/Team Army
2 rex demers (1 - Cat3)   Savannah, GA58:03:26 270264  155 OSP
3 Robert Chambers   Calhoun Falls, SC58:11:52 107867  117 Team Ville LLC
4 Wesley Spratt   Elgin, SC59:59:74 354738  138 
5 Tom Cunningham   Columbia, SC1:00:06:47 68500  150 Carolina Velo/Cycle Center
6 Steve Byrnes   Simpsonville, SC1:01:06:31 334676  127 Team Ville LLC
7 William Spahr   Charleston, SC1:02:37:15 272657  143 
8 Paul Steagall   Florence, SC1:04:19:29 33897  105 Chain Gang Cycling/Bike Source / Harris Teeter
9 Dan McNamara   Greenville, SC1:05:28:33 308116  125 Team Ville LLC
10 Jack Burton   1:13:51:73  167 
11 James Taylor   Greer, SC1:14:29:50 63373  119 Greenville Spinners Bicycle Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Peterson   1:01:16:92  130 Coolbreeze Cycling
2 Randall Maddox   Oro Valley, AZ1:02:57:20 81544  142 Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gouldthorp (1 - Cat4)   Sumter, SC32:17:83 89374  149 

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerrigan Sunday   Columbia72:49:66 355406  187 FACT
2 Allyson Hurst   Columbia, SC72:55:78 355178  185 Forest Acres Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth McCallion   Greer, SC44:51.0 354934  175 Vision Screen Printing

Women - Cat 1/2/3/4 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salley Reamer   Columbia, SC35:26.0 307699  181 Forest Acres Cycling Team
2 Stefanie Feltwell   Columbia, SC36:12.0 332380  182 Forest Acres Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Burton (1 - Cat2)   Mount Pleasant, SC57:15:72 320066  115 Trek of Mt. Pleasant
2 Diana Griffin   1:13:46:25  162 Lowcountry

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gail Kattouf (1 - Cat4)   Greenville, SC1:00:28:93 285365  113 
2 Catherine James   Travelers Rest, SC1:03:24:04 251257  118 Team Kenda presented by Geargrinder /Team Kenda
3 Anne Moore   Mountpleasant, SC1:05:23:04 289201  102 Trek Bicycle Store of Mount Pleasant Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane West (1 - Cat3)   Hanahan, SC1:04:07:35 218650  116 Trek Bicycle Store of Mount Pleasant Cycling Club
2 Emily Wood   Clemson, SC1:05:01:81 308390  140 Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong
3 Deborah Schusler   Greenville, SC1:08:07:60 263589  101 Colavita Racing Inc.

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Maddox   Oro Valley, AZ1:06:53:72 273819  141 Greenville Spinners Bicycle Club/Headstrong

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee