Race Results for
Apple Festival RR
Montrose, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/10/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hunter   Endicott, NY 224432   Pabst Blue Ribbon p/b Talksoft Racing
2 Jeremy Wickham   Horseheads, NY 238317   Big Horn Velo of Elmira NY
3 Dereck Treadwell (1 - Cat2)   Topsham, ME 285355   LeatherStocking Tri/ Fitwerx
4 David Yacobelli   Endicott, NY 80453   Big Horn Velo of Elmira NY
DNF Calder Daenzer   State College, PA 227508   Penn State Cycling

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phill Vermette   Dallas, TX 71497   Eurosports
2 Charles Rhoades   Binghamton, NY 287710   Tioga Velo Club
3 Gregory Low   N Syracuse, NY 95725   MaxPowerCycling.com
4 David Heck   Ithaca, NY 156484   Finger Lakes Cycling Club
5 Leo Kolshorn   Hawley, PA 149053   Upstate Velo
6 Dennis Williams   Baldwinsville, NY 50607   MaxPowerCycling.com
7 Raymond Carlson   Hamilton, NY 304038   Central New York Cyclist
8 Will Squire      Unattached
9 George W. Lacey III      Intensity Athletics
10 Skip Sensbach      Intensity
11 Joseph Fauzio      Intensity Athletics
12 Chris Hare   Farmington, NY 319910   Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hazenski   Duryea, PA 341562   Upstate Velo
2 Matt Narel   Sandy Hook, CT 325950   Bethel Cycle Sport Club
3 James Pitman   Milford 177242   Upstate Velo
4 Jon Murray   Little Meadows, PA 335082   Tioga Velo Club
5 David Grieves   Baldwinsville, NY 350868   Onondaga Cycling Club Inc.
6 Dave Dimmick      Unattached
7 Chris vonAhnen   Olyphant, PA 315530   Upstate Velo
8 Edward Curley   Sidney, NY 287694   Central New York Cyclist
9 Jim Dix      Unattached
10 Brad Helmetsie   Spencer, NY 318134   Tioga Velo Club
11 Dale Beckwith   Sidney, NY 283983   Central New York Cyclist
12 Jason Yoakum   New Milford, CT 329000   Bethel Cycle Sport Club
13 Chris Merta      Broome County Triathlon Club
14 Chris Arnone   Wyoming, PA 318266   Upstate Velo
15 David Harris      Unattached
16 Jack Coleman      Unattached
17 Carl Schaeffer      Unattached
18 Tim Wymbs      Unattached
19 James Ticonchuk      Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hansen   Elmira, NY 284362   Rogue Race Team-NY
2 Edward Ellard   Scranton 297744   Cedar Bike
3 Michael Black   Whitehall, PA 299967   Lehigh Wheelmen Assoc
4 Nick DeAngelis   Lancaster, PA 237850   Team Hammer Nutrition
5 Rostislav Khrapko   Corning, NY 358759   Corning

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Loomis   Mehoopany, PA 317140   Upstate Velo
2 Matt Miller      Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Johnson      Unattached

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Treadwell      Unattached
2 Karla Eisch   Vestal, NY 172399   Tioga Velo Club
3 Barbara Fleming      Club Intensity
4 Ann James      Intensity Athletics

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoSpySierra NevadaCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee