Race Results for
Steel City Showdown
Pittsburgh, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/17/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Royek   Corry, PA 338202   Hollyloft/Alfies
2 Chase Howard   Salem, OH 321202   Pro Bikes
3 John Hoffman Jr.   Berlin Heights 297492   Team Spin
4 Willem deBoer   Pittsburgh, PA 343238   Team Citius
5 Kemper Edwards   Sewickley, PA 294614   Allegheny Cycling Association
6 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Team CF
7 Ian Baun   Pittsburgh, PA 295295   UPMC/ProBikes
8 Derek Silkwood   Milan, OH 339546   Spin
9 Nathan Clair   Sewickley, PA 288219   Team Citius
11 Bradley Miller   Pittsburgh, PA 293915   Citius

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Ruggery   Greensburg, PA 30830   Freddie Fu Cycling Team
2 Andrew Clark      
3 Gunnar Shogren   Morgantown, WV 32526   Dynamic Physical Therapy Cycling
4 Craig Cozza   Presto, PA 309720   UPMC/Pro Bikes
5 Jeffrey Koontz   Pittsburgh, PA 95107   UPMC Cycling Performance
6 Christopher Cioccio   Erie, PA 177939   Team Competitive Gear
7 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826   MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
8 Brian Wieczorek   Ligonier, PA 38143   Freddie Fu Cycling Team
9 Jeffrey Guy   Greensburg, PA 14482   ChamRakh Cycling
10 E Hubstenberger III   Pittsburgh, PA 73171   Steel City Endurance
11 Daniel Schar   Mcmurray, PA 58569   Ag3r-ButlerHealthSystem
12 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   Allegheny Cycling Association
13 Jay Downs   Jeannette, PA 47806   ChamRakh Cycling
14 Rick Krepps   Lees Summit, MO 225727   Bike America Racing
15 Kevin Westover   Duncansville, PA 131181   
16 Steve Svoboda   Pittsburgh, PA 257476   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Yankush   Youngstown, OH 72219   MVC
2 Robert Gottlieb   Pittsburgh, PA 46469   Amstel rc-13
4 Robert Vogt   Salem, OH 53412   Mahoning Valley Cycling Club
5 Chris McElhinny   Transfer, PA 200639   Mahoning Valley Cycling Team
6 William Buckwalter   Wooster, OH 50641   Ride On Wooster
7 William Ehler   Pittsburgh, PA 168527   UPMC Cycling Performance
8 Jeffrey Nunes   Washington, PA 244724   Morningside Velo
9 David Jolin   Bellville, OH 289233   Stark Velo
10 William Flecher   Medina, OH 277014   Stark Velo
11 James McMaster   Fairview, PA 293782   Team Competitive Gear

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   TEAM GPOA
2 James Baldesare   Kent, OH 63797   Kenda Pro Cycling
3 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   Cleveland Clinic Sports Health/RGF Pb Felt Bicycl
4 Jeffrey Pendlebury   Fredericksburg, OH 307012   Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles.
5 Mike Stubna   Philadelphia, PA 222437   TEAM GPOA
6 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   Cleveland Clinic Sports Health/RGF pb Felt Bicycles
7 David (Shawn) Adams   Akron, OH 179664   Carbon Racing
8 Andrew Clarke   Medina, OH 212538   Panther pb Competitive Cyclist
9 Ryan Nye   Westover, WV 236600   MVP Health Care Cycling
10 Nicholas Reinert (1 - Cat1)   Mertztown, PA 191021   Northeast U23
11 Dan Greene   Pittsburgh, PA 172784   Iron City Bikes
12 Jake Lifson   Pittsburgh, PA 43355   Team GPOA
13 Samson McHugh   Pittsburgh, PA 290653   CAT
14 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   Panther pb Competitive Cyclist
15 David Chernosky   Cuyahoga Falls, OH 49665   Cleveland Clinic Sports Health – RGF Cycling pb Felt Bicycles
16 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530   Carbon Racing
17 Jonathan Shell (2 - Cat1)   Wooster, OH 71499   Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling pb F
18 Corey Fisher   Pittburgh, PA 11701   Cycling Fusion
19 Robert Stumpf (3 - Cat1)   Beaver, PA 259653   TEAM GPOA
20 John Rowley   Pittsburgh, PA 175925   TEAM GPOA
21 Greg Wittwer (1 - Cat2)   Richmond, VA 111687   HAYMARKET BICYCLES
22 J Gabriel Lloyd (4 - Cat1)   Kutztown, PA 202639   MetLife Cycling Team
23 Craig Merritts   Pittsburgh, PA 89628   Pittsburgh Elite Velo
24 Andrew Seitz (5 - Cat1)   New York, NY 291272   TEAM GPOA
25 Daniel Campbell (6 - Cat1)   Dayton, OH 259383   Cleveland Clinic Sports Health
26 Greg Flecher (2 - Cat2)   Columbus, OH 274985   team lake effect

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Cotter   Mckeesport, PA 293132   Freddie Fu Cycling Team
2 Louis Paumier (1 - Cat3)   Wooster, OH 307096   Ride On Wooster
3 Matt Celek   Cuyahoga Falls, OH 319220   Stark Velo
4 scott gartman   Salt Lake City, UT 282666   Team Lake Effect
5 Kevin Westover   Duncansville, PA 131181   
6 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   Iron City Bikes
7 Todd Howman   Wooster, OH 316934   Ride On Wooster
8 Devin Corboy   Mckeesport, PA 241389   Pgh Elite Velo/CAT Racing
9 Keith Hower   Washington, PA 274419   DPS Penn/Cannondale
10 Drew Bercaw (2 - Cat3)   North Canton, OH 211109   Turner / Pro Chain
11 Andrew Shelby   Louisville Ky 240025   WWVC Racing
12 Cory Hartman   Frederick, MD 322762   
13 Joseph Lydic (3 - Cat3)   Pittsburgh, PA 315738   Steel City Endurance
14 Zachary Kephart   Duncansville, PA 211192   Spokes-N-Skis/Altoona Bicycle Club
15 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Iron City Bikes
16 Kevin Ordons   Pittsburgh, PA 338510   University of Pittsburgh
17 Michael Mihalik   Sewickley, PA 245927   Freddie Fu Cycling Team
18 John Churan   Annadale, VA 292588   Indiana University of Pennsylvania
19 travis wolfe (1 - Cat4)   Baltimore, MD 284974   Carnegie Mellon University
20 Jacob Yundt   Pittsburgh, PA 277281   Iron City Bikes
21 Christian Schott (4 - Cat3)   Imperial, PA 255619   Trek of Pittsburgh
23 Drew Chidester   Wexford, PA 275999   Trek of Pittsburgh
24 Michael Appel   Pittsburgh, PA 307479   Allegheny Cycling Association
25 Andrew Vogeler (2 - Cat4)   Bethelpark, PA 309078   University of Pittsburgh Panther Cycling Club

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michal Krauze   Pittsburgh, PA 341086   Koeles Cycling Club
2 Benjamin Fogle   Duncansville, PA 338298   Hilltop Dynamics
3 Bobby Abrahamson      Carnegie Mellon University
4 Brandyn Pryce   Ebensburg, PA 338596   Hilltop Dynamics
5 Brian Archer   Arlington, VA 283902   NCVC/UnitedHealthcare
6 Jeff Gernert   Pittsburgh, PA 328690   Clarks on McKnight/EU Cycle Imports
7 William Watkins   Belmont, OH 337484   Indiana University of Pennsylvania
8 Toby Darbyshire   Pittsburgh, PA 336832   About Time Cycling
9 Kurt Weiberth   Ringoes, NJ 336984   Panther Cycling Club
10 Joe Liston   Limerick, PA 340484   University of Pittsburgh
11 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo
12 Lars Cleath   Pittsburgh, PA 121384   Team Ted's Excellent Bike Repair
13 Joseph Tran   Pittsburgh, PA 349388   
14 Anthony Piro      
15 Bradley Wong      
16 Mike Janeiro   Greensburg, PA 331910   Unattached
17 Henry Rinck   Lewisberry, PA 260119   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Ezra Baun   Pittsburgh, PA 309903   Citius
12 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   J.O.N.E.S Racing

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kacey Manderfield   Kutztown, PA 221431   Pure Energy Cycling-ProAirHFA
2 Stephanie Swan   Pittsburgh, PA 194055   Iron City Bikes
3 Gray Patton   Pittsburgh, PA 280898   Carbon Racing
4 Eun Young Choi (1 - Cat2)   Cambridge, MA 289770   Cycling Fusion
5 Samantha Brode (House) (2 - Cat2)   Akron, OH 206620   Carbon Racing
6 Sara Clafferty   Sunnyvale, CA 278365   ABRT
7 Jennifer Martin   Erie, PA 60147   Team Kenda presented by Geargrinder
8 Danielle Fischer (3 - Cat2)   Merrimack, NH 284890   Cycling Fusion
9 Elizabeth Shogren (4 - Cat2)   Morgantown, WV 172363   Dynamic Physical Therapy Cycling
10 Erin Quinlan (5 - Cat2)   Salem, OH 227179   Carbon Racing
11 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   Carbon Racing
12 Kristen Gohr   Reading, MA 265719   Cycling Fusion
13 Sara Harper   Strongsville, OH 291899   Snakebite Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Eaglen   Erie, PA 261845   Team Competitive Gear
2 Amy Smith   Fairview, PA 293734   Team Competitive Gear
3 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
4 Nina Wilczek   New Kensington, PA 310593   New Kensington
5 sherri cozza   Presto, PA 321488   Pro Bikes
6 Hannah Brewer   Butler, PA 303338   Ag3r-Butler Health System
7 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
8 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
9 Erica Spiritos   New York City, NY 337448   Carnegie Mellon University
10 Eileen Flaherty   North Andover, MA 315010   Cycling Fusion
11 Greta Daniels   Pittsburgh, PA 343098   West Liberty Cycles
12 Tammy Greene   Pittsburgh, PA 201395   iron city racing
13 Heather Slater   Cranberry Twp, PA 342796   Sargent Electric/Koeles Cycling Club
14 Patricia Betcher   Buffalo, NY 328160   
15 Lara Marek   Philadelphia, PA 199677   Sturdy Girl Cycling
16 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Young Medalists/Team Rothrock
17 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpyOSMOSierra NevadaUSACDFCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee