Race Results for
Coyote Hill Classic
West Fairlee, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/ Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Freye   Allentown, PA2:14:39 164856  268 29er Crew Trek
2 Gregory Carpenter   Durango, CO2:19:54 191158  272 Team Edge
3 Justin Spinelli   Nashua, NH2:22:27 121800  273 Luxe Wheel Works
4 Brent Mellen   Thetford Center, VT2:27:43 119525  267 Strava Velo
5 Greg Jancaitis   Northfield, VT2:28:08 162175  260 Cannondale/Littleton Bike
6 Clinton Angwin   White River, VT2:29:12 298713  264 Mason Racing
7 Jeff Landfried   Amherst, MA2:30:42 245747  270 Northampton
8 Colin Reuter   Somerville, MA2:32:29 147771  262 B2C2 pb Boloco
9 Paul Simoes   Hubbardston, MA2:32:45 248954  271 Bikeman.com
10 Jacob Harris   Swanzey, NH2:34:55 249276  266 Norm's Ski and Bike
11 William Letendre   Etna, NH2:37:36 20980  282 Strava
12 Shawn Mottram   Norton, MA2:41:18 117260  261 Union Velo/NFG Cycles
13 Kevin Sweeney   Medford, MA2:47:35 245271  283 B2C2 pb Boloco
14 Noah Tautfest   Northfield, VT2:49:54 268345  269 Bicycle Express
DNF Matthew Green   Hatfield, MA 226152  274 Luxe Wheel Works
DNF Tyler Berliner   Richmond, VT 267301  263 Bliss Racing
DNF Alec Petro   Duxbury, MA 216739  265 Corner Cycle
DNF Robert Stine Jr   West Warwick, RI 247966  281 NBX

Men - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Smith   0:43:32  883 Team Edge
2 Patrick Salmon   Whitinsville, MA0:47:15 350508  881 Trek Stop Bicycles
3 Lane Maher   Harwinton, CT0:48:50 333300  886 Team Edge
4 Christian Nielsen   0:51:32  880 
5 Milo Olson   1:03:00  885 
6 Ryan Funk   1:01:10  884 Hanover High
7 Tom Walsh   1:31:10  882 Grace Bikes Velo Club

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sebastian   0:56:02  331 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Tedesco   Bristol, CT0:46:38 308660  436 Team Edge
2 Kevin McCranie   West Greenwich, RI0:48:57 328818  435 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Funk   0:47:28  658 Team Edge
2 Richard Walsh   Franklin, MA1:33:10 200403  659 Grace Bikes Velo Club
DNF Kirk Daniels     661 
DNF John Robertson     660 Union Velo

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tri Vinh   Enfield, CT0:52:24 210717  555 Team Audi Northeast
2 Juan Mendoza   Otter River, MA0:57:27 318990  556 CMCC

Men - Cat 2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Maher   Harwinton, CT1:27:20 113736  38 Team Edge
2 Larry Webber   1:31:09  37 Norm's Ski and Bike
3 fabian esponda   North Haven, CT1:37:37 316320  35 NEMBA
4 nathan orie   Matapoisett, MA2:25:16 275257  36 Competitive Edge

Men - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Berliner   Richmond, VT1:16:21 296558  634 Bliss Racing
2 Cooper Willsey   Hinesburg, VT1:23:31 283705  638 Bliss Racing
3 Craig Calhoun   1:24:45  640 Bliss Racing
4 Zach Marshall   1:26:25  635 Bliss Racing
5 nicolas prevot   Felton, PA1:30:18 348572  639 
6 Owen Fowler   Cheshire, CT1:31:17 314784  632 Team Edge
7 P.J. Renquin   1:36:41  629 Union Velo
8 Dale Baker   East Hampton, CT1:42:07 266316  636 Team Edge
9 Michael Owens   Richmond, VT1:42:08 350150  637 Bliss Racing
10 Sam Merrens   1:47:11  630 Ford Sayre
DNF Benjamin Petro   Duxbury, MA 352790  641 BayHill
DNF Nolan Garon   Dunstable, MA 236457  633 Arc En Ciel
DNF Alec Cunningham   Cheshire, CT 311452  631 Team Edge

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Lang   1:18:19  145 Norm's Ski and Bike
2 Benjamin Cherrington   Hillsborough, NH1:20:12 267701  140 Fort Lewis College
3 Bart Fynn   1:24:58  138 Bike Hub
4 George Flynn   1:25:35  137 Bike Hub
5 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:29:08 312684  135 Expo/Superior Energy
6 Ezra Tautfest   Northfield, VT1:32:30 282432  146 Bicycle Express
7 Rich Gauvin   Dayville, CT1:34:21 310686  141 DAS
8 Timothy Johnson   Hyannis, MA1:39:54 322570  139 Cape Cod MTB Racing
9 Brian Trembley   1:47:27  144 
DNF Lance Raymond     136 
DNF Jonathan Sawn     143 
DNF Ian Ferguson     142 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Contois   1:18:17  385 Mason Racing
2 Bryan Horsley   Boulder, CO1:18:18 346104  386 
3 Ed Meyer   1:21:11  389 
4 Daniel Biscup   Plainfield, CT1:22:30 278573  387 DAS
5 Mark Winbourne   1:23:01  383 
6 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:23:48 310429  378 
7 MARK GEDRAITIS   Westfield, MA1:24:57 254815  379 NEMBA Racing/HRRT
8 Tyson Deloy   1:25:01  388 Createx/Benidorm/EBCC
9 James Davis   Amherst, NH1:27:32 219682  377 
10 Cory Johannessen   Roslindale, MA1:32:06 240899  380 Threshold Cycling
11 David Polan   1:35:46  390 Team Bike Alley
12 Jason Oellette   1:37:44  384 Mason Racing
13 Arnold Song   1:46:19  381 
14 Daniel Voisin   1:47:46  382 MAMBA
DNF Joseph Aubin   Goffstown, NH 132468  376 Geekhouse Bikes

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Siefer   1:20:25  415 
2 Michael Whitfield   Etna, NH1:28:47 216414  410 HUP United
3 Lucas Provost   Brewster, MA1:29:21 310808  409 Cape Cod MTB Racing
4 Robert Patterson   1:31:29  414 
5 John Allen   East Berlin, CT1:31:45 239954  404 Team Audi Northeast
6 Jeffrey Landry   1:32:13  412 Competitive Edge
7 Carl Smith   1:36:17  411 Team Edge
8 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:36:31 268805  407 Team Audi Northeast
9 Carlos Agudelo   1:41:11  403 Ball and Chainring
10 James Moran   1:42:57  413 
11 David Keppler   Rowe, MA1:54:33 271586  406 Bikeman.com
12 David Powell   Longmeadow, MA1:59:32 253074  408 Team Audi Northeast
DNF Ken Carpenter   Jamaica Plain, MA 278810  405 Threshold Cycling

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Walsh   Norwich, VT1:34:59 37099  559 Paradise Sports
2 Thomas Quinlan   Canton, CT1:39:14 28934  560 Nerac Earth
3 Steve Abbott   Willington, CT1:45:20 181699  553 Team Audi Northeast
4 John Torrey   South Daytona, FL1:50:52 199705  554 Team Audi Northeast
5 Ray Webber   1:51:59  558 Clock Bros. Racing
6 john weferling   East Longmeadow, MA1:54:48 272347  555 Team Audi Northeast
7 Randy Gilmour   Ludlow, VT1:59:56 193239  561 
8 David Holmander   Epsom, NH2:01:38 240201  556 Blue Steel Cyclery
9 Harold Green   Hatfield, MA2:03:01 226151  557 NEMBA

Men - Cat 1 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Levreault   South Hadley, MA1:46:44 81441  872 Joe's Garage
2 Ben Koons   1:53:28  871 Kennebec Cheesery
3 George Lapierre   Williston, VT1:56:07 353368  873 Grass Roots
4 Kerry Robair   Bristol, CT2:05:40 181425  877 Team Edge
5 ken vanburen   Newhaven, VT2:11:51 281929  875 
6 Craig Mello   Seekonk, MA2:13:25 23978  874 Union Velo
DNF Gerald Chabot   Bolton, VT 77718  876 Cyclocross Racing.com

Men - Cat 1 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA2:02:48 264870  719 Scott RC MTB Team
2 Zeb Leister   Hartland, VT2:08:10 304146  718 Paradise Sports
3 Matthew Owens   Richmond, VT2:21:46 350148  717 Bliss Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Liston   Plainfield, NH1:56:29 295473  140 Plainfields
2 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA2:00:36 132750  139 Union Velo
3 James Honda   East Hartford, CT2:02:26 160946  143 Expo/Superior Energy
4 Eric Carlson   Bristol, CT2:12:23 233018  142 Team Edge
DNF Robert Anderson   Kearsarge, NH 266798  141 Jamis

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT1:52:27 4215  232 Timex
2 David Dornaus   Marshfield, MA2:00:52 160736  231 Corner Cycle
3 Thomas Jacius   East Granby, CT2:01:25 295794  229 Createx/Benidorm/EBCC
4 Luke Hurley   Epsom, NH2:05:59 86790  228 Pivot Cycles
DNF Craig Kennedy   Suffield, CT 65969  230 Createx/Benidorm/EBCC

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:55:38 6022  979 EBCC
2 Robert Carmen   Simsbury, CT1:57:15 111810  977 Team Edge
3 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:58:31 37673  978 Bicycle Express
4 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:09:55 87557  972 Team Audi Northeast
5 Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:15:32 282269  975 Expo Wheelmen
6 Royce Yeomans   Springfield, MA2:16:27 143685  973 CFMcycles.com
7 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:22:25 8363  974 Team Edge
DNF Nathan McHugh   Colchester, VT 23551  980 
DNF Michael Kelly   Watertown, CT 94642  976 Team Edge

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Curley   Taunton, MA2:02:04 8380  386 Gear Works
2 Steve Arsenault   Keene, NH2:08:57 211263  384 Norm's Ski and Bike
3 Alan Moats   West Fairlee Center, VT2:27:18 24656  388 Bikeman.com
4 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH2:40:28 38948  387 Norm's Ski and Bike
DNF Christopher Logan   Keene, NH 21464  385 Norm's Ski and Bike

Women - Pro/ Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Bruno Roy   Arlington, MA2:05:02 103270  31 Bob's Red Mill
2 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:14:58 84329  30 Team Edge

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Mendoza   Otter River, MA0:56:50 323776  855 CMCC
2 ramona janowetch   Keene, NH0:57:03 349832  854 Norm's Ski and Bike
3 Laurie Funk   0:58:14  853 Team Edge
4 Mireille Esponda   1:05:23  852 
5 Donna Davis   Windsor, CT1:10:53 195494  851 Cycling Concepts Racing Team
6 Kathleen Prantis   1:17:40  856 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hailey Sarausky   Littleton, NH1:46:06 300228  838 
1 Christin Christoph   Leeds, MA1:41:00 353242  909 Competitive Edge
2 Jennifer Agudelo   1:48:33  907 
3 Kate Mitchill   1:52:20  911 
4 Jen Audia   Springfield, MA1:53:26 349508  908 Competitive Edge
5 Christine Perigen   2:09:21  910 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:36:46 225308  69 Union Velo
2 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:53:34 2865  67 Nerac Earth
3 Christine Beriau   Hubbardston, MA3:02:37 187291  68 Bikeman.com
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  66 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA2:20:30 254284  593 Blue Steel Cyclery
2 Elizabeth Allen   Danielson, CT2:42:30 261368  592 Danielson Adventure Sports
3 Corinne Prevot   East Burke, VT2:44:00 324548  29 SKIDA
4 Zoe Acher   2:44:43  591 Kennebec Cheesery
5 Michelle Packer   North Dighton, MA2:48:27 322288  594 Union Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyBonk BreakerSierra NevadaOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee