Race Results for
Battle for Townsend's Ridge
Rogers, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/12/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN AKE   0:53:22  572 
2 EDDIE COFFMAN   0:54:13  501 
3 EFREN MOLINAR   0:55:33  598 AC&F
4 Jason Falco   Malvern, AR0:59:12 350806  508 

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARREN GILMORE   1:25:20  290 
2 LANCE JONES   1:26:50  283 
3 Wesley Wright   Harrison, AR1:28:41 216001  14 BELL & COMPANY
4 Ben Upchurch   Fayetteville, AR1:31:04 36231  51 SNAPPLE
5 Trevor Edwards   Littlerock, AR1:36:33 280137  209 AC&F
6 Jim Barton   Maumelle, AR1:37:30 290743  255 AC&F
7 NATHAN HUDGENS   1:45:22  288 
DNF Max Smith   Bella Vista, AR0:00:00 304868  273 AC&F

Men - CAT 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CASON POOL   0:31:53  529 FAST
2 GARRETT GREEN   0:33:50  569 TEAM FT. SMITH
3 David Yarbrough   Alexander, AR0:34:04 318880  516 Pinnacle Racing
4 WILL DRUMMOND   0:36:00  573 FAST

Men - CAT 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WYATT HOYT   0:31:15  596 
2 CHANDLER MILTON   0:32:04  590 FAST
3 JOHN OLIVER   0:34:11  570 FAST
4 NICHOLAS MILLER   1:06:32  614 

Men - CAT 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CONNOR GRIFFIN   0:42:49  588 AC&F
2 LANDON KENNEDY   0:48:23  592 FAST
3 JOSH POTTRIDGE   0:48:50  523 
4 John Drummond   Springdale, AR0:51:04 341934  537 FAST
5 JORDAN SINK   0:51:20  587 CARVE
6 TRENTON MAXWELL   0:53:17  530 FAST
7 COLE ANDERSON   1:01:23  591 FAST
8 ANDREW FOGG   1:09:48  593 
9 TRENT MILTON   1:16:50  589 FAST

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Phelps   Maumelle, AR0:45:10 349834  575 CARVE
2 GRANT ANDERSON   0:48:19  576 BHS
3 PAUL PEARSON   0:54:27  574 BHS
4 MATTHEW MCDONALD   0:56:40  520 FAST
5 Lance McPherson   Maumelle, AR0:57:15 318884  526 CARVE
6 DALTON MORRIS   0:59:00  512 Pinnacle Racing
7 Phillip Gaston   Little Rock, AR0:59:02 343692  541 CARVE
8 JOE BURKE   1:02:21  604 
9 Kade Thomas   Maumelle, AR1:09:52 351350  542 KOBRA

Men - CAT 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAVEN MENDOZA   0:47:00  602 
2 BRYON MURDERS   0:47:45  557 Highlander Cycling
3 MYLES LOFFLER   0:47:48  610 
4 JASON LUKER   0:49:50  555 Highlander Cycling
5 TRAVIS SCHERLING   0:51:17  600 AC&F
6 MATTHEW GENTRY   0:52:18  565 
7 BRETT BURGE   0:56:23  561 
8 Joshua Hutchings   Fort Smith, AR0:56:38 349008  510 AC&F
9 JARED SLUYTER   1:01:09  594 
10 DAVID NORRIS   1:04:36  517 TEAM FT. SMITH
11 MICHAEL JONES JR.   1:06:59  582 Competitive Cyclist
DNF JON RHINE   0:00:00  577 

Men - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Rodgers   Hydro, OK0:46:35 336658  578 
2 Brent Findlay   Little Rock, AR0:47:45 191622  564 
3 JONATHAN BEAGLE   0:48:28  556 Highlander Cycling
4 JOSH MILTON   0:49:03  581 FAST
5 LOGAN EAKINS   0:55:00  579 BMC
6 JARED JENNINGS   0:55:10  580 
7 PHAXAY SISOUPHANH   0:56:38  601 
8 BLAKE MARTIN   0:56:55  531 TEAM SPOKES
9 JONATHAN LANDON   1:02:21  605 
10 CHRIS GANN   1:03:57  509 CMR
11 MIKE LOLLOY   1:14:55  615 
12 MICHAEL LINTON   1:23:13  511 CMA

Men - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Gaston   Little Rock, AR0:48:20 229854  540 CARVE
2 JODY HENDRIX   0:51:05  599 
3 Ken Sluyter   Bentonville, AR0:52:38 319212  559 BMC
4 KEVIN MCDONALD   0:53:16  518 FAST
5 David Yarbrough   Alexander, AR0:53:42 318880  515 Pinnacle Racing
6 JERRY PETTIGREW   0:58:35  514 CMR
7 JONN DILLON   0:59:35  609 
8 KENNY DAVIS   1:06:54  584 Ouachita Cycling
9 LARRY PATTERSON   1:09:20  603 
10 RICK BARRETT   1:13:38  571 FAST

Men - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD HOYT   0:50:52  595 
2 BILL THORNTON   0:51:00  560 TEAM FT. SMITH
3 SAM PEARSON   0:53:32  586 

Men - CAT 3 - Senior - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 GERALD THOMPSON   0:53:37  550 
5 KEN CHAMBLISS   0:54:25  585 Pinnacle Racing

Men - CAT 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Morris   Colcord, OK1:27:39 353998  213 Pinnacle Racing
2 Gerald Drummond   Springdale, AR1:38:47 300927  266 FAST

Men - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR1:13:54 307374  229 FAST
2 PARKER NOLEN   1:20:58  281 
3 DAYTON THOMPSON   1:21:50  238 
4 Andrew Moffitt   Little Rock, AR1:24:25 343418  275 CARVE
5 Stephen Durham   Pine Bluff Ar1:26:22 343578  251 TEAM SPOKES
6 TOM WALTON   1:28:24  263 FAST
7 ALEJANDRO VEGA   1:29:12  280 TEAM BELL
8 ZACK NOBLE   1:36:35  272 AC&F
9 JASON STOUDER   1:44:58  278 Rufus Racing
DNS Michael Haines   Little Rock, AR0:00:00 353992  228 Competitive Cyclist
DNF CHRIS BROSH   0:00:00  285 
DNF Matt Wolfe   Fayetteville, AR0:00:00 354526  286 FAST

Men - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Jenkins   Russellville, AR1:25:30 343388  253 Highlander Cycling
2 Jason Weeks   Maumelle, AR1:29:02 302759  261 Highlander Cycling
3 Micah Patterson   Scott, AR1:29:04 350632  225 TEAM SPOKES
4 Andy Barton   Maumelle, AR1:29:57 242638  254 AC&F
5 RICHIE LAMB   1:32:12  224 
6 Steven Schultz   Bella Vista, AR1:35:26 293517  206 BMC
7 Chris Randle   Haymarket, VA1:36:03 175858  226 AC&F
8 DAYTON WEEKS   1:36:38  244 Highlander Cycling
9 Michael Mattox   Littlerock, AR1:42:00 281104  239 AC&F
10 Rodney Small   Conway, AR1:42:44 343510  252 Highlander Cycling
11 JOSH TAYLOR   2:00:27  276 Rufus Racing
12 DALLAS SMITH   2:07:18  271 AC&F
13 GREG OLMSTEAD   2:25:17  270 Seaton Heat & Air
DNF Lance Hughey   Lowell, AR0:00:00 241439  269 SNAPPLE
DNF Simon Sanghera   Little Rock, AR0:00:00 315768  216 
DNF SALVADOR VAZQUEZ   0:00:00  282 TEAM BELL

Men - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Hanson   Little Rock, AR1:25:26 215256  287 CARVE
2 VINCE HARRIS   1:26:59  230 FAST
3 John Ashby   Texarkana, AR1:31:10 304034  201 CARVE
4 BRENT WHITTINGTON   1:32:40  207 
5 Robert Kirby   Springdale, AR1:35:54 349542  231 
6 Burke Gower   Rogers, AR1:39:02 343230  210 FAST
7 Tom Brittain   Rogers, AR1:39:42 312992  227 BMC
8 John Nichols   Rogers, AR1:42:20 298665  205 FAST
9 Douglas Bittinger   Rogers, AR1:43:21 244167  264 BOT
10 JASON SLOAN   1:45:24  279 Rufus Racing
11 Clark Morris   Colcord, OK1:46:48 353996  214 Pinnacle Racing
12 KEITH CURRIE   1:55:33  265 CHAINSUCK
13 MICHAEL GREEN   1:58:36  243 TEAM FT. SMITH
14 MIKE MCDONALD   2:33:46  267 BMC
15 DREW MORRIS   2:42:56  268 FAST

Men - CAT 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Geoly   Fort Smith, AR1:35:30 242447  249 MERCY
2 Kevin Ruehle   Rogers, AR1:37:47 278241  274 
3 Ken Cox   Greenwood, AR1:49:10 195161  248 TEAM FT. SMITH
4 ROCKY HUDSON   1:54:53  289 
5 Dale Bailey   Bentonville, AR1:57:00 297410  219 FAST
DNF Carl Norris   Fort Smith, AR0:00:00 97247  217 TEAM FT. SMITH
DNF DOUG TRUE   0:00:00  291 BMC

Men - CAT 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Murrell   Hatfield, AR1:38:14 311086  28 OCC
2 Ed Hawkins   Waldron, AR1:38:15 15479  OCC
3 STEVE AMERSON   2:24:12  241 OCC

Men - CAT 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miles Blaisus   Pettigrew, AR2:53:19 228472  11 BELL & COMPANY

Men - CAT 1 - Master - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Arlo Blaisus   Pettigrew, AR2:32:42 229315  45 BELL & COMPANY

Men - CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Robertson   Bentonville, AR1:50:08 270177  36 BMC
2 Frank Webber   Little Rock, AR1:54:58 260111  39 CARVE
3 Andrew Medlock   Park City, UT1:56:03 147635  41 Competitive Cyclist
4 Linden Blaisus   Asheville, NC2:05:04 200976  19 BELL & COMPANY

Men - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 charles emmons   Springfield, MO2:01:45 279787  44 CARVE
2 Daniel Lysk   Sherwood, AR2:10:12 21956  AC&F
3 Robert Mooney   Sherwood, AR2:11:47 266755  AC&F
4 Scott Schroen   Bentonville, AR2:21:02 185741  37 PHAT TIRE BIKES
5 Phillip Prater   Little Rock, AR2:22:22 230091  46 CARVE
6 Cody Rankin   Little Rock, AR2:23:55 248846  16 CARVE
DNF MARIO OCAMPO   0:00:00  48 BELL & COMPANY

Men - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR1:55:53 22016  AC&F
2 Darby Benson   Carrollton, GA2:03:17 230130  38 
3 Scott Penrod   Maumelle, AR2:04:31 86333  31 CARVE
4 Charles Maxwell   Fayetteville, AR2:05:42 194491  22 FAST
5 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO7:09:00 19209  27 TEAM SPOKES
6 Bob Ocken   Little Rock, AR7:09:00 182504  50 CARVE
7 Greg Webb   Paragould, AR7:09:00 193603  42 Gearhead Outfitters

Men - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Loffler   Galena, MO1:33:06 21455  32 
2 Robert Nielsen   Benton, AR1:33:48 306448  12 Pinnacle Racing
3 Les Baker   Paragould, AR1:40:38 263399  29 BELL & COMPANY
4 David Blaisus   Pettigrew, AR1:43:52 246404  10 BELL & COMPANY
5 Richard Bell   El Paso, AR2:09:34 238657  43 BELL & COMPANY

Women - CAT 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Drummond   Springdale, AR0:56:22 341932  536 FAST
2 Mercedes Drummond   Springdale, AR0:56:40 341926  539 FAST
3 ASHLIE HUETER   1:01:25  597 AC&F
4 JESSICA MARTIN   1:09:17  612 FAST
5 DENA WOERNER   1:45:28  563 
6 ALLISON HAMMONS   2:49:00  583 

Women - CAT 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANNA CURRIE   0:33:38  607 CURRIE
2 ELIZABETH BUCKHALTER   0:33:46  606 CURRIE

Women - CAT 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATELYN POOL   0:57:02  528 FAST

Women - CAT 3 - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Bailey   Bentonville, AR1:11:40 353984  521 FAST
2 SUE HAWKINS   1:15:00  613 OCC
3 KAREN FEHRENBACH   1:40:45  611 AC&F

Women - CAT 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANNA PERRY-HOLLOWAY   1:47:43  284 FAST
2 LINDSAY CUSTER   1:53:28  234 FAST
3 AMY THOMAS   2:03:22  277 

Women - CAT 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Reese   Rogers, AR1:32:04 244168  35 BOT
2 Rachel Millsop   Carrollton, GA1:38:40 229653  47 UNION COLLEGE

Women - CAT 1 - Senior - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mia Phillips   Republic, MO1:43:56 271970  49 BELL & COMPANY
2 Beth Weimer   Springfield, MO1:46:35 333844  13 
3 Adeline (Addie) Teo   Sherwood, AR1:49:10 238202  25 AC&F
4 Vivian Chwalinski   Mountain Home, AR1:54:20 6910  40 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee