Race Results for
WA High School Mountain Bike State Championships
Seattle, WA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/01/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nolan Brady     105 INDEPENDENT
2 Alex Springer     101 North Shore Composite
3 Keelan Christensen   Seatte, WA 345598  104 INDEPENDENT
4 Kristian Duft     102 North Shore Composite

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David O'Brien     312 Olympia Composite
2 Jake Therrien     316 Skyline Composite
3 Alex Egan     327 Tyee High School
4 Colby Robbins     324 Cedarcrest High School Mountain Bike Club
5 Sean Haldeman     307 North Shore Composite
6 Kevin Stewart     313 Olympia Composite
7 Trevor Schauer     325 Clark County Mud Slingers (Composite)
8 Tyler Carr     301 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)
9 Andrew Cope     302 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)
10 Aksel Ulvang     315 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
11 Tanner Webb     323 Cedarcrest High School Mountain Bike Club
12 Forrest Taylor     309 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
13 Nick Gasser     320 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
14 Nick Stevens     321 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
15 Edward Mitchell     322 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tanner Patnode     510 INDEPENDENT
2 Miles Frank     505 Emerald City Composite
3 Silas Harrison     507 Skyline Composite
4 Brandon Schumacher     522 North Shore Composite
5 Zach Vergillo     525 Clark County Mud Slingers (Composite)
6 Hector Diaz     537 Tyee High School
7 Kyle Sweeney     514 Olympia Composite
8 Dillon Jacobson     532 INDEPENDENT
9 Egan Dunning     534 INDEPENDENT
10 Alex Wynakos     516 Cedarcrest High School Mountain Bike Club
11 Max Mullin     519 Tyee High School
12 Ross Burk     528 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
13 Simon Campo     531 Kingston/North Kitsap High School (Composite)
14 Yonas Kiflemariam     538 Tyee High School
15 Samuel Nuebert     536 INDEPENDENT

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Elliott     203 Olympia Composite
2 Hannah Hart     204 Clark County Mud Slingers (Composite)

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Casebolt     401 Olympia Composite
2 Sharon Hart     406 Clark County Mud Slingers (Composite)
3 Fiona Bennitt     405 Emerald City Composite
4 Rachel Trautman     407 Clark County Mud Slingers (Composite)
5 Nicholle Ayres     410 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)
6 Hannah Mendro     408 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)
7 Kimberly Westenhiser     403 Peninsula School District Racing Team
8 Katlin Wolf     409 Tacoma School of the Arts
9 Jessica Scott     402 Arlington/Lakewood Cycling Club (Composite)

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee