Race Results for
Wheelhouse Classic - MNMBS #4
Red Wing, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   00:56:14  4050 Peace Coffee
1 Kaleb De Keyrel   00:49:38  4008 
2 Max Smothers   00:56:19  4051 Bicycle Sports
2 Ian Price   00:49:45  4041 
3 Cole Herrmann   00:57:55  4024 Angry Catfish
3 Samuel Elson   00:49:46  4251 hollywood/silver cycling
4 Calvin Sandberg   01:00:51  4072 Penn Cycle
4 Van Carlson   00:56:06  4006 peace coffee racing
5 Liam Franken   01:06:37  4012 Bicycle Sports
5 Max Ellingson   01:05:09  4250 
6 Cobie Vagts   01:11:05  4054 
6 Ryan Schow   01:06:10  4271 
7 Robert Delins   01:11:16  4249 
7 Jesse Busse   01:07:04  4003 
8 Mason De Keyrel   01:14:22  4009 Sho-Air MN
8 Thomas Williams   01:12:39  4261 
9 Alchan Robbs   01:19:37  4265 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Regnier   00:50:36  4259 mary regnier
2 Jordan Thiede   00:53:35  4262 Rochester Mountain Bike Team

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Schroeder   00:48:27  4070 
2 Derek Johnson   00:50:58  4266 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bohn   00:52:22  4074 
2 Dan Ebneter   01:06:19  4010 Rebecca Brandt

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aj Peterson   00:51:04  4040 
2 Michael Lee   00:51:38  4272 
3 Eric Adams   00:53:07  4248 
4 Hynek Hermann   01:08:11  4023 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Beuch   00:54:44  4264 
2 Scott Moesenthin   Woodbury, MN00:57:32 355776  4256 
3 Jammie Hummel   01:01:44  4025 Peace Coffee Racing
4 Chris Gustafson   01:03:17  4263 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Beck   00:49:05  4002 Feed My Starving Children/FCA
2 Brett Hooton   Minnetonka, MN01:00:17 16693  4057 
3 Todd Chapman   01:05:43  4269 LCR
4 Chuck Jacobs   01:14:51  4075 Silver Cycling

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Franken   00:51:08  4013 Bicycle Sports
2 Rob McKee   00:53:22  4268 
3 Daniel O'Malley   00:55:54  4037 
4 Kent Furois   01:01:55  4015 Gopher Wheelmen
5 Kraig Anderson   01:10:35  4048 
6 Jeff Thompson   01:11:07  4073 Peace Coffee
7 Micheal Vronica   01:19:34  4078 
8 Michael Regnier   01:23:47  4260 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckman   00:51:56  4011 
2 Greg Buell   00:53:50  4077 
3 Chris Barth   00:55:24  4267 
4 Dan Garrett   01:12:12  4017 
5 Gary Schildgen   01:12:19  4046 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Wersbrod   01:37:41  4055 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   01:44:42  2082 Fasterfoster
2 Avery Simmons   02:05:46  2406 
3 Travis Bartylla   02:17:36  2425 Gateway Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb   01:44:46  1017 
2 Andris Delins   Minneapolis, MN01:51:03 333848  1006 
3 Logan Schlough   01:33:37  2083 Fasterfoster
4 Marcus Warrington   01:35:32  2109 SPH/Wheelhouse Cycles
5 Duncan Weisbrod   01:38:39  2123 Larson Cycle
6 Ethan Furois   Falcon Heights, MN01:45:13 322612  2033 Gopher Wheelmen
7 Zach Newton   01:46:37  2068 Angry Catfish
8 Sam Goblirsch   01:52:54  2035 Rochester Mountain Bike Team
9 Bradley Miller   01:56:15  2063 
10 Jonathan McBurney   02:04:57  2061 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:42:17 370629  1071 
2 Reece Oleson   Jordan, MN01:49:09 349404  1033 Wannabee Racing
3 Liam Casey   01:36:36  2015 Rochester Mountain Bike Team
4 Broc Bartylla   01:52:15  2426 Gateway Cycle
5 Jake Bauer   01:55:12  2005 Hollywood
6 Taylor Polodna   02:15:17  2439 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bauer   01:41:54  1057 Hollywood
2 Jake Szymanski   Minneapolis, MN01:47:21 328180  1073 
3 Aaron Johnson   01:43:29  2049 
4 Jeff Nagel   02:23:11  2403 
5 Cody Condon   02:27:25  2399 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Simacek   01:40:45  1040 Freewheel Bike
2 Tim Gut   Eagan, MN01:42:39 326968  1014 Angry Catfish
3 Jacob Hout   01:47:55  1275 SPH/Wheelhouse
4 Matt Leizinger   01:50:51  1026 Angry Catfish
5 Rob Lutterman   01:51:55  1029 Wannabee Racing
6 Danny Kueffer   01:52:15  1267 
7 Jack Fornash   01:52:52  1292 
8 Chris Harvey   01:54:39  1015 
9 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:56:07 278248  1060 Behind Bars/LGR
10 Ryan Marsel   01:56:40  1031 Behind-Bars/LGR
11 Dan Deroma   02:03:13  1008 Maplelag Hollywood
12 David Seifert   02:04:23  1272 
13 Elliott Krizek   02:10:00  1265 SPH Cycling
14 Andrew Joda   02:14:13  1264 
15 Adam Caughey   02:18:41  1259 Summit Racing
16 John Wickham   02:26:20  1045 RevolutionCycleSki/FreshStart
17 Jason Lesser   01:37:03  2056 
18 Eric Stull   01:37:20  2421 Tibial Plateau FX
19 Jesse Hagglund   01:39:12  2036 summit racing
20 Chris Driscol   01:39:55  2024 Bicycle Sports
21 Alex Berge   Chicago, IL01:47:11 250482  2008 Sho-Air MN
22 Ben Robetor   Maplewood, MN01:50:36 327206  2078 Peace Coffee Racing
23 Drew Freeman   01:50:36  2400 
24 Patrick Tsai   01:50:53  2442 
25 Thad Schulz   01:56:52  2087 
26 Marcus Wetterlund   02:06:43  2409 
27 Daniel Schmitz   02:15:53  2084 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Applen   01:40:24  1002 Bicycle Sports
2 Agustin Deltour   01:40:58  1007 
3 Mark Foslien   01:43:14  1011 The Missing Link
4 Mike Dacey   Winchester, MA01:46:45 120895  1266 
5 Jason Buck   01:47:26  1284 
6 Ryan Fitzgerald   01:52:24  1067 Larsen Cycle Racing-LCR
7 David Slovick   Minnetonka, MN01:55:26 234315  1064 Southwest Express
8 Scott Spoo   01:56:52  1059 Wannabee Racing
9 Steven Bergman   02:15:46  1258 
10 Ted Clausen   02:16:15  1285 
11 Paul Jacobs   01:33:26  2115 Feed My Staving Children/FCA
12 Pete Brueggen   01:33:35  2423 
13 Matt Weissenborn   01:36:06  2131 LCR (Larsons Cycle Race Team)
14 Matt Goodman   01:36:17  2438 
15 Zachary Blankenheim   01:42:12  2114 
16 Ben Ogren   01:43:05  2404 
17 Andrew Kromroy   01:46:10  2441 
18 Josh Holst   01:46:30  2041 
19 Josh Danielson   01:48:28  2020 
20 Joseph Wieland   01:55:37  2104 Peace Coffee
21 Greg Sheppard   02:05:18  2420 
22 Trevor Phillips   02:08:42  2418 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Larvick   Burnsville, MN01:44:09 328058  1025 Angry Catfish
2 Scott Shermon   01:44:23  1289 
3 Kevin Flanders   01:44:27  1010 Ekho Racing
4 Bryan Rhody   Edina, MN01:44:45 282644  1037 Peace Coffee
5 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:46:25 284865  1038 Angry Catfish
6 Joel Ingvalson   01:47:51  1020 Wookiee Juice Racing
7 Ryan Guy   01:50:34  1290 
8 Bruce Klehr   01:51:49  1022 Missing Link Racing
9 Jacque Poquette   01:52:01  1036 
10 John Cummings   01:53:39  1260 
11 Nathan Olson   01:54:59  1070 
12 Chris Stewart   01:55:31  1042 Missing link
13 Cory Gross   02:00:56  1280 Penn Cycle
14 Nick Evanoff   02:01:25  1262 T6/29nSNGL*
15 Daniel Munoz   01:33:23  2314 
16 David Fetters   01:33:50  2028 
17 David Lachapelle   01:34:55  2402 
18 John Reinan   Lakeville, MN01:39:55 362137  2127 Feed My Starving Children Raci
19 Justin Rumley   01:41:12  2405 
20 Nick Pettis   01:43:01  2071 Silver Cycling
21 Chad Robida   01:43:22  2119 PEACE COFFEE
22 Adam Rambow   Saint Paul, MN01:45:46 302222  2129 BIrchwood
23 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:47:47 95633  2051 Freewheel Bike
24 Dan Oachs   01:50:31  2414 Nicolletbike.com
25 John Galt   01:52:28  2436 
26 Bryan Gerding   Minneapolis, MN01:53:47 177126  2401 Freewheel Bike
27 Eric Moen   02:02:47  2433 GreenBody
28 Jeff Winston   02:09:34  2437 
29 James Radtke   02:52:39  2074 Angry Catfish

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Lewis   01:42:59  1027 Sho-Air MN
2 Wade Bergner   01:43:51  1048 
3 Scott Lund   01:47:13  1028 Hollywood/Silver Cycling
4 Rick Ochs   Marshall, MN01:48:11 255648  1032 Southwest Express
5 Jon Kern   01:51:06  1021 Revolution
6 Brad Skillicorn   01:52:47  1274 
7 Thomas Little   01:55:39  1074 
8 David Hein   01:57:13  1277 
9 Steve Pippin   01:57:43  1279 Freewheel
10 Daniel Wistrcill   01:57:48  1046 Angry Catfish
11 Alan Eastlund   02:04:48  1009 Peace Coffee
12 Steven Roe   02:08:24  1273 
13 Dennis Porter   02:11:19  1270 
14 Troy Melhus   02:15:41  1287 Peace Coffee
15 Patrick Sheedy   01:31:52  2089 Sh*tty Toad
16 Jon Sigerud   01:33:37  2107 Feed My Starving Children/FCA
17 Randy Smothers   01:34:44  2092 Bicycle Sports
18 Justin Keough   01:35:44  2052 Wannabee Racing
19 Curt Schlough   01:40:05  2081 Fasterfoster
20 David Reed   01:42:54  2076 Silver Cycling
21 Dan Funke   01:50:30  2032 
22 Randy Gibbs   01:51:06  2416 
23 Bernie Seleski   01:52:38  2088 
24 Todd Amunrud   01:54:01  2002 Peace Coffee Racing
25 Justin Atkinson   01:57:45  2118 Peace Coffee
26 Tyree Williams   02:00:24  2410 
27 Larry Warrington   02:00:32  2110 SPH/Wheelhouse Cycles
28 Frank Bobick   02:01:51  2009 Peace Coffee
29 Kelly Bakke   02:42:29  2003 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Schow   01:43:43  1271 Penncycle
2 Ladric Grant   01:48:03  1276 Grossniacs
3 Pat Dowling   01:48:37  1051 Penn Cycle
4 David Mainguy   01:50:33  1030 Freewheel Bike
5 Rob Belz   01:54:50  1068 LCR
6 Dan Inderieden   Minneapolis, MN02:06:27 218333  1075 Bent Crank Racing
7 Michael Solberg    01:38:14 345294  2093 Sho-Air MN
8 Jon Neace   01:38:16  2134 Sho Air
9 Jim Newton   01:49:50  2067 Angry Catfish
10 Mike Rinkowski   01:50:22  2431 
11 Todd Bauer   01:50:49  2006 Hollywood
12 Mark Polodna   02:03:56  2440 
13 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN02:07:19 311356  2019 
14 Dean Bacso   02:10:27  2443 
15 Joel Woodward   02:10:54  2411 Balance Cycling
16 Gary Smith   02:16:54  2091 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   01:50:13  1281 
2 Tim Hieb   01:55:24  1018 
3 Gary Friedell   02:00:52  1283 Kenwood
4 Mark Klingelhoets   02:04:10  1047 Wannabee Racing
5 Mike Larson   02:12:31  1062 LCR
6 Todd Trembley   Faribault, MN01:42:02 217961  2099 
7 Tim Bartylla   01:43:53  2427 Gateway Cycle
8 Jay Wenner   01:45:27  2408 
9 Gary Santoorjian   01:49:51  2133 Sho Air
10 Pete Balm   01:52:27  2413 
11 Bruce Brown   01:53:35  2120 Bikeiowa.com
12 Gary Sjoquist   01:56:12  2428 
13 Bob Mueller   01:57:32  2434 Insites
14 Norm Busse   01:58:30  2014 
15 Bruce Mosher   02:02:42  2066 
16 Tim Trissler   Cave Creek, AZ02:07:24 226682  2407 Chilkoot Velo

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN02:00:45 232145  1268 Kenwood Racing
2 Gary Gross   01:39:49  2419 
3 Tom Bengel   St Paul, MN01:50:53 200781  2126 jan bengel
4 Denny Barry   02:00:22  2004 Maplelag-Paramount
5 Gerry Taylor   02:03:48  2097 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN02:06:55 265418  328 Maplelag/Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN02:06:26 279039  320 Sho-Air MN
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:11:31 210080  325 Maplelag
3 Matthew Kurke   Rochester, MN02:12:46 243687  318 bicycle sports
4 Mason Bacso   Plymouth, MN02:14:14 260595  467 Maplelag/Paramount
5 Tyler Heibel   Fountain, MN02:17:23 133268  342 
6 Joe Lewis   Edina, MN02:27:48 184027  349 Hollywood

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Hall   Farmington, MN02:01:04 282438  357 Hollywood Cycles
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN02:05:26 211935  336 
3 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN02:05:28 211093  326 Maplelag
4 Kaleb Himli   Wykoff, MN02:07:53 161526  314 bicycle sports
5 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN02:09:16 149743  478 Kenwood Racing
6 Joshua Tesch   Superior, WI02:11:09 114535  339 
7 Brendan Bellew   New Prague, MN02:14:43 313010  305 Angry Catfish
9 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN02:17:50 312192  321 Minn Bicycle Racing Club MBRC
10 Nikolai Anikin   Duluth, MN02:18:02 261138  338 conti
11 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN02:18:20 262606  304 Peace Coffee Racing
12 Jason Scherman   New Market, MN02:23:58 296398  356 WANNABEE RACING
13 Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:25:03 206756  332 Peace Coffee Racing
14 Shane Kullman   St Paul, MN02:27:42 19986  317 Loon State Cyclist
15 Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:27:53 297439  354 Angry Catfish
16 Rich Omdahl   Corcoran, MN02:33:24 297124  350 LCR Misphits
DQ Bruce Mertens   02:14:43  465 Sho Air

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:12:25 135611  345 LCR
2 Ed Alpasa   Maple Grove, MN02:15:21 160673  301 Penn Cycle
3 Jonathon Finnoff   South Lake Tahoe, CA02:17:03 11652  310 Bicycle Warehouse
4 Mike Bushey   Esko, MN02:17:28 82026  471 Ski-Hut
5 Jonathan Sandberg   02:17:38  479 Penn Cycle
6 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN02:17:58 147521  476 Kenwood Racing
7 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:18:12 98534  343 Team Pedal Moraine
8 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:19:12 297203  307 Peace Coffee Racing
9 Jeff Weyrens   Rosemount, MN02:22:56 76843  480 Freewheel Bike
10 Eric Gose   02:25:21  313 FCCC Penn Cycle
11 Pete Borgen   Bloomington, MN02:26:04 118036  474 29nSNGL*
12 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI02:27:23 288396  327 FCCC/Penn Cycle
13 Joe McGaven   02:30:42  473 
14 Jon Friedell   Minnetonka, MN02:32:13 194324  477 
15 Richard Fiske   Shakopee, MN02:33:10 211816  472 Kenwood
16 Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:37:57 230802  330 Peace Coffee
17 Christian Goldschrafe   Lakeville, MN02:39:59 129572  461 
18 Marc Harvieux   Lexington, MN02:41:30 300526  355 Wannabee Racing
19 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:48:26 15779  335 Hollywood/Silver

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:56:40 210366  Trek/29er Team
2 Devin Curran   Onalaska, WI02:07:27 211576  Hollywood Cycles T6 Spot Brand
3 Richard Schoznfelder   02:08:53  42 GAS/Intrisk
4 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:10:38 228026  Angry Catfish

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   01:05:24  4005 peace coffee racing

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Regnier   01:33:40  4258 
2 Marie Regnier   01:33:40  4257 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN00:54:50 266416  4254 Synergy
2 Amanda Williams   00:57:58  4270 
3 Jenifer Fischer   Red Wing, MN00:58:50 297493  4252 Synergy
4 Janet Atkinson   01:25:05  4061 
5 Shari McLagan   01:25:05  4033 Peace Coffee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bev Carlson   00:56:31  4004 peace coffee racing
2 Hilary Flanders   01:00:14  4076 LCR
3 Laura Funke   01:02:12  4014 

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:57:18 316506  2105 The Missing Link
2 Kate Tesch   02:02:59  2432 
3 Anna Rogowski   02:07:08  2079 Angry Catfish

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Flynn-Kauth   01:51:10  2031 Birchwood
2 Katie Rudy   Lake City, MN01:53:30 255417  2080 
3 Meredith Rambow   Saint Paul, MN01:58:32 304746  2130 Birchwood
4 Darcy Busse   02:05:17  2013 
5 Amy Ochs   02:13:42  2069 Southwest Express
6 Karmen Woelber   02:48:38  2422 Zoom Performance

Women - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI02:07:53 242097  319 Hollywood Cycles Tomac

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Kreme Henderson   02:20:33  334 Hollywood/Silver Cycling
1 Jennifer Mowlin   01:48:22  323 Peace Coffee
2 Alison Tungseth   02:37:22  469 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone   Northfield, MN01:49:57 224939  41 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFCUORESpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee