Race Results for
NW Cup #5
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 08/07/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Murphy   03:55.7  647 
2 Joe Gray   03:56.9  645 
DNS Nolan Richards   Sammamish, WA00:00.0 338330  1336 Broken Spoke Racing

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR02:45.6 230753  529 Transition Bikes
2 Kyle Thomas   Bellevue, WA02:47.0 262613  Diamondback
3 Daniel Sims   Greensboro, NC02:47.5 249345  80 Dunbar Cycles
4 Eric Loney   Longview, WA02:48.6 230743  34 Project 529/Santa Cruz/SRAM/MRP/Maxxis
5 Bob Stenson   Bellevue, WA02:48.8 279077  85 Dirt Corps/Deity/Dainese
6 Jared Hobbs   Portland, OR02:51.0 104216  70 River City/viso/Spank Ind.
7 Alexander McGuinnis   Portland, OR02:51.2 245733  533 Team Krunkshox
8 Brian Mullen   Bellingham, WA02:51.5 278779  14 DropNZone Bike Works/Roiba Gear/ShuttleNuts
9 Matt Orlando   Gig Harbor02:52.5 295526  99 Cove Bikes/ShuttleNuts/NW Riders Clothing/DNZ
10 Kenneth Jorgensen   Santa Barbara, CA02:54.7 277401  81 Open Air Cyclery
11 Max Miller   Portland, OR02:58.2 281440  611 River City Bikes/POW Gloves/NWMax
12 Jake Grob   Kirkland, WA03:00.0 265425  640 Wheel Sport East
13 Jerry Knight   Seattle, WA03:06.5 252778  100 Big Tree Bikes
14 Rob Venables   03:38.6  74 Dunbar Cycles
15 Evan Geankoplis   Goldriver, CA06:02.6 290045  91 Santa Cruz Alliance
DNF Dave Camp   Port Orchard, WA00:00.0 186468  87 

Men - Pro - Veteran - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Patterson   Snoqualmie, WA03:01.5 231152  424 Dirt Corps
2 John Pitton   Bellingham, WA03:05.9 214418  77 Fanatik Bike Race Team
3 Chris Bentley   Fall City, WA03:08.5 199389  282 Byrne Invent Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Wallace   02:50.9  181 Experience Cycling/Transition
2 Trevor Parson   Everson, WA02:54.3 306082  194 Fanatik Bike Co.
3 Blake Bryant   Sequim, WA02:56.3 295176  200 Mikes Bikes/661/No Limits Fitness
4 Jonathan Allyn   Kent, WA02:56.5 310191  185 Big Tree Bikes
5 Alex Pfiffner   Bend, OR02:58.9 303088  173 GoPro
6 Eric Wong   02:59.2  629 Cole Wheels
7 Stuart Dickson   03:00.1  598 Steve Peat Syndicate
8 Nikolas Clarke   Redmond, WA03:01.7 334728  321 Dirt Corps/Trek/Fox/Deity
9 Kole Wetherell   Clatskanie, OR03:02.9 310603  312 Project 529/Santa Cruz/SRAM/Leatt/661/OneIndustries/MRP/Maxxis
10 Bret Gilkey   Woodinville, WA03:24.3 294889  122 One Ghost Industries
DNS Kevin Littlefield   Auburn, WA00:00.0 311006  147 Big Tree Bikes/Yeti Cycles

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Marvik   Bellingham, WA02:55.1 341988  199 DropNZone/ShuttleNuts/Smith Optics/Axo
2 Wood Skinner   Hermiston, OR02:55.7 294580  599 Cove Bikes
3 Eben Kiehl   Redmond, WA02:58.2 287787  256 Team Mukai
4 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA03:00.5 303673  314 Transition Bikes
5 Alan Thompson   Salem, OR03:01.0 320584  341 Ventis Cafe/Santiam Bikes
6 Mason Sowdon   Anacortes, WA03:06.2 278782  299 Fanatik Treelines Hiddenware
7 Jesse Ransavage   North Bend, WA03:07.0 303895  342 Dirt Corps
8 Kyle Hanley   Bellevue, WA03:08.0 269395  634 
9 Ryan VanNoy   Portland, OR03:08.9 338612  175 Troy Lee Designs
10 Cameron Hoefer   Woodinville, WA03:10.2 302528  304 Dirt Corps
11 Kris Christensen   Kirkland, WA03:10.4 259558  155 Mojo Wheels Racing
12 Matt Sloan   Portland, OR03:10.9 357760  478 
13 Jeff Moceri   Kent, WA03:11.5 344032  324 Pacific Mobile Racing
14 Jesse Huntington   Redmond, OR03:12.1 277769  595 
15 Clinton Overman   Bellingham, WA03:14.0 292852  334 
16 Joseph Sarr   Kent, WA03:15.1 357657  422 Broken Spoke
17 Patrick Funk   Lake Oswego, OR03:15.4 230741  437 Team Robot
18 William Floyd   Spokane, WA03:17.2 289645  627 The Bike Hub Racing/ODI
19 Tory Klonius   Olympia, WA03:17.4 295120  464 Western Riders/Oneal/Dianese
20 Bryan Kieffer   Puyallup, WA03:17.5 100849  544 Team Pyscho/Foes/Aero/Azonic
21 Shane Conwell   Tenino, WA03:18.2 346422  499 Western Riders/Minimum Wage
22 Alex Zbarazky   Seattle, WA03:19.7 283841  235 Dirty White Boys/Recycled Cycles
23 Steve Tauscheck   Anacortes, WA03:21.9 236508  417 
DNS Andrew Frink   Redmond, WA00:00.0 244580  228 MoJo Wheels
DNS Nolan Richards   Sammamish, WA00:00.0 338330  336 Broken Spoke Racing
DNF Rob Crump   Kirkland, WA00:00.0 311576  639 CDA Cycling

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Earnheart   Bellingham, WA02:55.3 293240  302 DropNZone/Prospect St Cafe
2 Brian Happ   Portland, OR03:05.2 268174  541 Jens Voigt's Army
3 Sam Larson   Sacramento, CA03:07.0 314976  372 Pacific Mobile
4 Andrew Knott   Enumclaw, WA03:12.3 312446  311 GHY Bicycles
5 Josh Brawley   Bellingham, WA03:12.5 351262  496 
6 Tyler Bates   Mercer Island, WA03:13.5 181028  395 GHY Bikes
7 Frank Robbins   Kirkland, WA03:14.5 196813  600 
8 Tristyn Duerr   Snohomish, WA03:25.7 265439  126 Dirt Corps
9 Joseph Rager   Amboy, WA03:33.5 277946  262 Wife thinks I am golfing

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Connolly   Kent, WA03:03.9 85868  275 Pacific Mobile/TLD/Specialized
2 Shawn Foley   Snoqualmie, WA03:13.1 326008  315 Team Law
3 Todd Olson   Welches, OR03:14.3 163220  139 Krunkshox/Shiloh
4 Brad Delzer   Gresham, OR03:15.6 137087  192 Shiloh Cyclery
5 Mike Estes   Beaverton, OR03:19.2 263896  420 Cove Bikes/Dakine
6 Dugan Crittenden   Seattle, WA03:21.5 329210  243 NW Denture Clinic
7 Andy Voight   Seattle, WA03:24.3 269429  316 Recycled Cycles/DWB Racing
8 Kevin McCarthy   03:51.8  637 Ski Bowl

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Smith   Longview, WA03:48.9 258930  239 Project 529/661/Spy

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Rager   Amboy, WA03:10.6 292284  261 Commencal/ODI/Azonic/Hayes/Spy
2 Nic Rodgers   03:11.5  384 Dunbar Cycles
3 Ben Johansen   03:17.7  481 Shiloh Cyclery
4 Eric Harvey   Englewood, CO03:19.5 190914  308 Dirt Corps
5 Scott Funston   Black Diamond, WA03:41.8 270185  353 Old Town Bicycle
6 Chance Hopkins   Troutdale, OR03:59.6 299443  650 Project Exile

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Young   02:53.1  217 Pacific Mobile Racing
2 Stuart Gold   Glen Rock, NJ02:55.8 305133  270 Live Day 1/Gerks Alpine Hut/Gold Racing
3 Nick Anzalone   Battleground, WA03:01.1 309355  266 His Parents
4 Corey Craig   Sherwood, OR03:03.6 358070  648 Camces Bike and Sport
5 Kye Refvem   Fall Cityfall City, WA03:04.3 365017  396 Dirt Corps/Trek/Gregg's Cycle
6 Trevin Sims   03:07.4  546 Lifestyles Gravity Sports
7 Daniel Harmon   Bainbridge Island, WA03:08.8 346168  319 Classic Cycle
8 Josh Rondall   03:13.1  268 Thundercreek Racing
9 Grant Luchansky   03:16.1  296 Broken Spoke Racing
10 Emmet Williams   Fall City, WA03:20.2 338770  246 His Parents
11 Jacob Carmichael   Bellevue, WA03:21.0 343998  234 SPS
12 Ryan Miller   Auburn, WA03:23.4 310272  218 BryneInvent
13 Mitchell Davis   Maple Valley, WA03:26.4 244772  167 Broken Spoke Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Hoffman   02:48.1  628 Bikesale.com/Iller Clothing
2 Lucas Chalcroft   02:52.4  391 GHY Bikes
3 Eric Johnson   02:54.0  635 Transition
4 Justin Feldhaus   Mt Vernon02:54.6 341050  297 Demon Dirt/High St. Collective
5 Carl Skerlong   Bellingham, WA02:57.1 354646  549 Lifestyles Gravity Sports
6 Alex Cocco   Gorizia It02:57.9 322850  230 Iller Clothing/Bikesale.com/University of Oregon
7 Kyle Vasseur   Colorado02:59.9 316910  291 Alki Bike and Board
8 Cory Yolowicki   03:00.5  138 
9 Zach Croft   03:01.8  376 Pacific Mobile Racing
10 Riley Mehrer   03:03.7  525 Iller Clothing
11 Eli Winslow   03:05.5  643 T-Rex
12 Brian Tucker   03:05.8  223 The Spirit of Macho Man Randy Savage
13 Lance Heim   Burien, WA03:07.1 310660  123 Dirt Corps
14 Jimmy Barrom   03:07.7  618 
15 Jesse Schulte   03:10.0  374 Pacific Mobile Racing
16 Mathew Russell   Seattle, WA03:11.2 353938  290 Alki Bike and Board
17 Ryan Campbell   03:12.1  592 Dirt Bros/661/Sunline
18 Tom Wills   03:12.7  636 
19 Alastair Cox   Portland, OR03:15.4 277324  244 Ashley Smeltzer Racing
20 Alex Eley   Steilacoom, WA03:19.9 289633  370 Bike Hub Racing
21 Dustin Rogers   Issaquah, WA03:22.6 344758  236 
22 Jamie Sheriff   Ormond Beach, FL03:22.9 186351  423 
23 Brian Flynn   03:23.2  441 
24 Paul Gannon   San Jose, CA03:25.4 273842  486 Center Cycle/Arbys
25 Ryan Anderson   03:36.2  497 Bicycles West
26 Chad Foss   03:38.9  603 
DNS Jakob Donath   00:00.0  638 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Miracle   Lawrence, KS03:04.3 290693  494 Boner
2 Killian Funk   Portland, OR03:06.1 265538  287 
3 Will Borg   03:06.2  641 
4 Paul Schmierer   03:07.5  245 Broken Spoke Racing
5 Tobin Foulke   Bothell, WA03:10.2 344096  380 Kirkland Bicycle
6 Pip Masion   Seattle, WA03:11.1 228032  118 Dirty White Boy/Recycled Cycles
7 John Henry   Spokane, WA03:13.1 291161  452 The Bike Hub Racing
8 Mica Brownlie   03:13.7  591 Uncle Al's Automotive/Alta Snowboard Team
9 Teague Barringer   03:14.3  375 Pacific Mobile Racing
10 Rory McLeod   03:15.5  495 Pacific Mobile Racing
11 Nate Cardozo   03:18.0  248 Broken Spoke Racing
12 Jamie Hass   Bellevue, WA03:21.0 96368  652 
13 Garth Gourley   03:25.5  251 Broken Spoke Racing
14 Edward Vergara   03:32.2  215 Greenline Six/Joyride Bikes
15 Will Porter   03:36.8  247 
16 Richard Handschin   04:15.7  188 
DNF Carey Hopkins   Troutdale, OR00:00.0 137550  651 Project Exile

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dill   Seattle, WA02:55.3 343528  389 United Sandbaggers of Seattle/Eugene Mazenoid
2 Rob Castillo   03:05.1  433 Das Rad Haus
3 Jason Gibb   Redmond, WA03:05.9 288609  264 Corsair/AtomLab/GHY/Marzocchi
4 Jeff Lane   03:17.0  254 Dirty Chamois
5 Eddie Anzalone   Battle Ground, WA03:17.3 320606  265 
6 Jim McCracken   03:21.8  240 Dirt Corps/Trek/Gregg's
7 Andrew Clarke   03:23.0  491 My wife's VISA
8 Scotty Warner   03:26.4  649 DWB
9 Jim Denison   03:29.2  222 The Jim Army
10 Jason Edens   03:38.5  197 DWB
11 Dan Allyn   Kent, WA03:41.2 310190  448 
12 Nelson Dan   04:03.3  280 Recycled Cycles/Rotec/DWB

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Kocol   03:19.9  300 Rocking Chair Racing
2 Bill Kieffer   Puyallup, WA03:20.6 19075  555 Team Psycho/EVS Arrow Foes Azonic
3 Dan Overman   Bellingham, WA03:34.6 118584  333 

Men - Cat 3 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Jones   03:24.1  221 Bank of Mom and Dad
2 Josh Gibb   03:33.3  263 Gibb Nation/GHY
3 Conrad Gold   03:48.9  624 Gold Racing
4 Jared Parson   03:51.3  646 Parson Brothers Racing
5 Zach McCracken   04:05.6  241 Dirt Corps/Trek/Gregg's
6 Kevin Sinfield   04:14.5  602 
7 Cormac Swenson-Hope   04:18.8  630 
8 Stylin' Steven Richmond   08:54.9  631 Hurricane Racing
9 TJ (Fuzzy) Smith   10:02.8  632 Hurricane Racing

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Smith   Tacoma, WA03:31.8 350774  102 
2 Blake Lytle   03:35.2  582 
3 Coda Boggs   04:18.6  307 
4 Zachary Schaaf   04:44.8  622 
5 Chris Sinfield   05:13.8  625 

Men - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 George Hatfield   03:18.6  503 Fall Line Sports
7 Trevor Wunn   03:28.6  644 
8 Jarrett Gilmore   04:15.6  306 Recycled Cycles/DWB
9 Mike Leonard   04:30.1  488 

Men - Cat 3 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Ingram   03:23.3  626 
2 LJ McAllister   Everett, WA03:27.3 343778  271 
3 Chad Parson   Kent, CT03:28.5 135670  653 Parson Bros. Racing
4 Scott Boggs   03:33.8  309 
5 Bill Smith   Tacoma, WA03:37.6 350778  101 
6 John Rodgers   04:06.1  642 
7 Ken Sinfield   04:36.4  601 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsey Stevens   Spokane, WA03:27.3 268172  451 Bike Hub Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen O'Connell   Seattle, WA03:28.9 312430  286 Dirt Corps/Sweetlines/Stans No Tubes/Trek
2 Michelle Benson   Bellingham, WA03:38.5 320612  332 Fanatik Bike Co./Royal
3 Emily Smith   Everson, WA03:46.3 319714  331 Speedy Beaver Racing
4 Kat Sweet   Kenmore, WA03:57.3 120909  285 Dirt Corps/Trek/Gregg's/Deity/Sweetlines

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Nelson   Seattles, WA03:19.9 343356  388 Chicas Muertas
2 Julie Crittenden   03:29.8  242 Hey Ladies Get Funky
3 Anita Dilles   Portland, OR03:43.4 230886  605 River City Bicycles/Viso/Oakley/FoxHead
4 Jennifer Everhard   Bellevue, WA03:44.4 108773  305 BryneInvent
5 Adrienne Bee Lane   03:44.7  226 Sturdy Bitch Racing
6 Ann Davis   Maple Valley, WA03:54.2 269817  168 The Broken Spoke
7 Nadia Melim   Seattle, WA04:05.8 343674  387 Crooked Box Creative
8 Rachel DeLateur   Tumwater, WA05:22.0 9108  220 GreenLine6/Friends of Capitol Finest

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Sork   03:59.0  233 Broken Spoke Racing
2 Dani Vergara   05:17.0  283 Greenline Six/Joyride Bikes

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Cheyenne Smith   Beaverton, OR00:00.0 295178  633 Hurricane Racing/Arrow

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREOSMOSpyShimanoSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee