Race Results for
Texas State Aged Based Criterium Championship
Frisco, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Haga   Colorado Springs, CO 249581   Bicycle Sport Shop pb Tox Strategies
2 Nathaniel Beams   Fort Collins, CO 259780   McDonalds Cycling Team
3 Zach Bergh   Dripping Springs, TX 254872   PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   Elbowz Racing
5 Alan Ting   Austin, TX 202659   Bicycle Sport Shop pb Tox Strategies

Men - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
2 Adam Koble   Denton, TX 269412   Plano Athletic Cycling Club/PACC
3 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   GS Tenzing
4 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   PACC
5 Daniel Marquardt   Austin, TX 185924   787 Racing
6 Anthony White   Granbury, TX 274005   Velossimo Racing
7 Will Frank   Bentonville, AR 246407   Boston Mountain Cyclists
8 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   Velossimo Racing
9 Phillip Snodgrass   Dallas, TX 266817   Contra Costa Cycling Club
10 Andrew Armstrong   Dallas, TX 187559   Matrix/RBM
11 Tyler Jewell   Austin, TX 168914   Elbowz Racing
12 Steen Rose   Allen, TX 120807   Southern Elite/Sun & Ski Sports
13 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   
14 Abdias Benjamin Hernandez   Houston, TX 222979   
15 Stephan Hirsch   Indianapolis, IN 337040   FCS Cycling Team

Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Price   Houston, TX 151427   Tuneros Racing
2 Travis Gulbis   Frisco, TX 345436   Frisco Cycling Club
3 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
4 Heath Lambert   Coppell, TX 322160   FCS Cycling Team
5 Tony Steward   Edmond, OK 326388   Team Undiscovered
6 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   McKinney Velo Club
7 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
8 Nard Moseley   Dallas, TX 351130   
9 Eric Whitworth   Richardson, TX 334196   Tuneros Racing
10 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
11 lukas bell   Marshall, TX 315994   
12 Alex Rodriguez   Fort Worth, TX 193687   Tuneros Racing
13 Luke Allen   Abilene, TX 237533   
14 Paul Carroll   Fort Worth, TX 340480   Tuneros Racing
15 louie corwin   Rockwall, TX 309747   Rockwall Cycling
16 Willem Van Der Gryp   Coppell, TX 354628   
17 Clyde Stafford Jr   Dallas, TX 165289   Mirage
18 Diren Singhe   Dallas, TX 310976   FCS/ Metro Volkswagen
19 Ray Lleverino   Aledo, TX 226072   Tuneros Racing
20 Jon Ray II   Owasso, OK 283202   360 Sports
21 Jon Ray   Owasso, OK 291943   360 Sports

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid (1 - Cat5)   Waco, TX 109257   
2 Jamie (Jim) Connally   Granbury Texas 54362   Team Bicycles, Inc
3 Ernest McAfee   Richardson, TX 134188   Matrix Cycling Club

Men - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hector Rangel      
2 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   Tulsa Tough Elite Race Team
3 Brant Speed   Austin, TX 240584   787 Racing
4 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN 201623   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   Elbowz Racing
2 Warney Crosby (1 - Cat1)   Dallas 69378   Elbowz Racing
3 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Matrix/RBM
4 Bill Short   Frisco, TX 82814   Matrix Cycling Club
5 Casey Crosby   Austin, TX 238357   
6 Scott Simmons (2 - Cat1)   Cleburne, TX 231733   Velossimo Racing
7 CJ Hebert   Austin, TX 284873   787 Racing
8 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Elbowz Racing
9 Nathan Leigh (1 - Cat2)   Tulsa, OK 84431   Scuderia Superleggera

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Matrix Cycling Club
2 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
3 Eric Obergfell   Bellevue, NE 79482   Bicycle-Heaven
4 Shaun Bonavita   Dallas, TX 4168   PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Patrick Harkins   Nashville, TN 224049   Austinbikes/Revenant
6 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   Bicycle-Heaven
7 Kenneth Kristofek   Dallas, TX 306102   KingRacingGroup
8 Charles Dixon   Beaumont, TX 53469   
9 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   Colavita Racing, Inc.
10 Todd Burgess (1 - Cat3)   Boerne, TX 250951   Joes Pro Bikes
11 Andy Andreasen   Houston, TX 216724   PROACTIVE
12 Dan Chapman   Edmond, OK 60435   Oklahoma City Velo Club
13 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   GS Tenzing
14 Christopher Hill   Sioux Falls, SD 131183   Velossimo Racing
15 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
16 Allen Abell   New Braunfels, TX 147032   Joe's Pro Bikes
17 Farangmeher Ghadiali   Basking Ridge, NJ 195843   PARK PLACE DEALERSHIPS
18 James Lawrence   Edmond, OK 148318   Matrix/RBM
19 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   GS Tenzing
20 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
21 Marco Corsi   Allen, TX 261317   McKinney Velo Club
22 David Hassan   Flower Mound, TX 186361   GS Tenzing
23 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Knobbies & Slicks
24 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   PACC
25 Brian Handal   Houston, TX 52930   Nick Lopez Tailoring Cycling Team
26 Spencer Moak   Katy, TX 339808   Bike Barn (Texas)
27 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   Austinbikes/Revenant

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   Bike Barn (Texas)
2 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
3 Michael Brown   Dallas, TX 60849   McKinney Velo Club
4 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
5 Robb Bush   Austin, TX 245682   GreatBrewers.com Cycling
6 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   Austinbikes/Revenant
7 Kevin Barton   San Antonio, TX 204437   Joes Pro Bikes
8 John "Russ" Emerson   Dallas, TX 251354   Colavita Racing, Inc.
9 Jordan Chaney   Dallas, TX 151023   Mirage
10 Gregory Phillips (1 - Cat3)   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing, Inc.
11 Joey Mesa   Oklahoma City, OK 133355   Team Undiscovered
12 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   PACC
13 Stephen Stewart   Dallas, TX 168629   GS Tenzing
14 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   PARK PLACE DEALERSHIPS
15 Richard Miller   Dallas, TX 113870   McKinney Velo Club
16 Trent Hickey   Yukon, OK 203080   Team PG13
17 Kenneth Maclean   Addison, TX 234594   GS Tenzing
18 Leland Rusk   Austin, TX 113100   GS Tenzing
19 James Walker (2 - Cat3)   Saginaw, TX 300019   Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
21 Dan Dandrea   Lantana, TX 190239   Colavita Racing, Inc.
22 Patrick Robinson   Kansas City, MO 116245   360 Racing
23 Tom Corradino   Trophy Club, TX 239847   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
24 Jimmie Vaughan (1 - Cat2)   Fredericksburg, TX 203868   Bicycle-Heaven
25 J Brooks Ellis   Dallas, TX 64123   GS Tenzing
26 John Conway   Huntington Beach, CA 305348   Rockwall Cycling
27 Dean Danowski (1 - Cat4)   Dallas, TX 299866   
28 Douglas Jones (2 - Cat4)   Dallas, TX 232850   Mirage
29 Nard Moseley   Dallas, TX 351130   

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   Joes Pro Bikes
3 Peter Staneland (1 - Cat3)   Corpus Christi, TX 183239   North Texas Road Team
4 Peter Erdoes   Oklahoma City, OK 58478   Oklahoma City Velo Club
5 Larry Price   Mckinney, TX 28693   McKinney Velo Club
6 Henry Skowronek (1 - Cat2)   Valley View, TX 200360   North Texas Road Team
7 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycling Club
8 Jairo Garcia   Grand Prairie, TX 59859   
9 Travis Rohde (2 - Cat3)   Mesquite, TX 65865   Rockwall Cycling
10 Larry Bezdek   Dublin, CA 337840   Matrix Cycling Club
11 Duane Neu (3 - Cat3)   Denton, TX 155372   North Texas Road Team
12 Michael Reade   Granbury, TX 49894   GreatBrewers.com Cycling
13 Al Kline   Corpuschristi, TX 306037   North Texas Road Team
14 Walter Megura   Plano, TX 111657   McKinney Velo Club
15 Douglas Darling   Navarre, FL 247596   TBi - Dedicated Race Team
16 Daniel Tinklepaugh   Lewisville, TX 49901   Matrix Cycling Club
17 Mark Littell   Garland, TX 47431   Systeme E
18 Ted Kicey   Houston, TX 52884   Southern Elite/Sun & Ski Sports
19 Rodolfo Zaragoza   El Paso, TX 265547   
20 Staart Crow      
21 Kenneth Hintzen (1 - Cat4)   Dallas, TX 212894   Dallas Racing
22 Robson Strange   Dallas, TX 230791   GS Tenzing

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Geri Atrix
2 Larry Rairden (1 - Cat4)   Bellaire, TX 306489   
3 J Jones   Oklahoma City, OK 161175   Foss1l Racing
4 L Scott Porter   Flower Mound, TX 28463   North Texas Road Team
5 Jim Wilkinson   Carrollton, TX 137645   Matrix/RBM
6 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   TBi - Dedicated Race Team
7 Bryan Wadie (2 - Cat4)   Lewisville, TX 185250   Colavita Racing
8 Rickey Wilson   Arlington, TX 73873   TBi - Dedicated Race Team
9 Alan Johnson (3 - Cat4)   Dallas, TX 157600   Matrix/RBM

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clay Thompson   Dallas, TX 192460   Matrix Cycling Club
2 Charles Hetrick   Edmond, OK 62551   Oklahoma City Velo Club
3 Gary Ziegler   Tulsa, OK 16511   Oklahoma City Velo Club
4 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage
5 William Allen   College Station, TX 46371   Colavita Racing
6 Russell Bowers   Flower Mound, TX 4441   
7 Michael Knoll (1 - Cat3)   Bartonville, TX 49809   North Texas Road Team
8 Armand Phillippi   Fort Worth, TX 254801   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
9 Les Banta   Oklahoma City, OK 200890   Oklahoma City Velo Club
10 Jim Dolan   Dallas, TX 333764   Oak Cliff Bicycle Company
11 Tommy O'Neal (1 - Cat4)   Manvel, TX 51056   Pearland Cycling p/b MSHC.net

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Whitney Fanning   Waco, TX 89401   
2 Richard Vincent   Dallas, TX 71108   Matrix Cycling Club
3 John Collins (1 - Cat4)   Austin, TX 60926   Violet Crown Sports Assoc
4 Frank Sohm (1 - Cat3)   Richardson, TX 66295   
5 Monty Maughan (2 - Cat4)   Oklahoma City, OK 237092   Team PG13
6 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix/RBM

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Phillips   Frisco, TX 305637   Matrix/RBM
2 Andrew Singer   Dallas, TX 270911   Matrix/RBM
3 Ian Anderson   San Antonio, TX 348162   
4 Ryan Brown   Raleigh, NC 274803   
5 R (Henry) Sandusky   Frisco, TX 323098   Matrix Cycling Club
6 logan maxey   Royse City, TX 288879   KingRacingGroup
7 Reydesel Garcia   Mckinney, TX 310049   Matrix/RBM
8 Jackson Kristofek   Dallas, TX 321514   KingRacingGroup
9 Devin Carlson   Plano, TX 341552   
10 Daniel Brickman      
11 Jeffrey Ryan   North Richland Hills, TX 321542   
12 Tanner Ray   Owasso, OK 352682   360 Sports

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian York   Asheville, NC 307679   Matrix Cycling Club
2 Gunnar Scheck   Plano, TX 259935   
3 dallas myers   Edmond, OK 342174   Team Rad Racing Club
4 Nicholas McRight   Frisco, TX 333530   
5 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   KingRacingGroup
6 Jeremy Brown   Cedar Park, TX 274808   
7 Dylan Gray   Fulshear, TX 305312   Bike Barn Texas
8 Jack Ryan   North Richland Hills, TX 259026   Team Bicycles Inc.
9 Rob Sandusky   Frisco, TX 291129   Matrix Cycling Club
10 Hunter Hinton   Weatherford, TX 350678   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   Chipotle Junior Development Team
2 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   Chipotle Junior Development Team
3 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   Wally's Bicycle Works
4 Zachary Carlson   Plano, TX 277433   Matrix/RBM
5 Pedro Zaragoza   El Paso, TX 266415   
6 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   Southern Elite/Sun & Ski Sports
7 Nick Torraca   Grapevine, TX 338924   
8 Steven Emerson      
9 Landon Beauchamp   Frisco, TX 285093   Matrix/RBM
10 Michael Frentress   Austin, TX 321550   
11 Justin McQuerry   Alpharetta, GA 299251   Team Type 1
12 Nicholas Cash   Frisco, TX 261561   Matrix Cycling Club
13 Robert Archer   Richmond, TX 325060   Southern Elite/Sun & Ski Sports
14 Tyler Roberts   Wildwood, MO 243473   International Christian Cycling Club
15 jay Myers   Edmond, OK 337638   Team Rad Racing Club
16 Luke Allen   Abilene, TX 237533   
17 Sawyer currie   Edmond, OK 337206   Team Rad Racing Club
18 jefferey may   Greenville, TX 325930   PARK PLACE DEALERSHIPS
19 JohnPaul Blanton   Dallas, TX 342888   Matrix Cycling Club
20 Adrian Cooks      

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Parrott   Plano, TX 306764   Matrix/RBM
2 William Rader   Dallas, TX 201905   FCS Cycling Team
3 John (Jack) Funk   Topeka, KS 221084   Team Power Train
4 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   FCS Cycling Team
5 Vit Volny   Austin, TX 337280   Violet Crown
6 Mino Giunta   Austin, TX 305070   787 Racing
7 Jake Boone   Hurst, TX 284344   FCS Cycling Team
8 Trevor Brooks   Austin, TX 313466   787 Racing
9 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   GS Tenzing
10 Grahmm Smith   Pauls Valley, OK 238789   Chipotle Junior Development Team
11 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   TBi - Dedicated Race Team
12 Stephen Duke   Tulsa, OK 340894   918XC Racing
13 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   Matrix/RBM
14 Grant Mills   Mc Kinney, TX 330116   Frisco Cycling Club

Women - Cat 1/2 - 19-22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Lowe      
2 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   Sugar Cycles Factory Racing
3 Kate Chilcott      
4 Megan Baab   Euless Texas  240318   FCS/ Metro Volkswagen
5 Ashley weaver   Wichita Falls 334082   Midwestern State University
6 jenna may   Greenville, TX 353186   Dallas Racing

Women - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Robertson   Dallas, TX 288678   Century Road Club Association
2 Kathleen Hattaway   Austin, TX 144579   Austin Flyers Women's Cycling
3 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
4 Louise Smyth   Houston, TX 286102   Team LaS'port
5 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers Women's Cycling
6 Loren Eggenschwiler   Wichita Falls, TX 197758   Wichita Falls Bicycling Club
7 Rachel Byus   Chandler, AZ 260379   FCS Cycling Team
8 Megan Behr      

Women - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   Team Brain and Spine Cycling
2 Kristen Andreasen   Houston, TX 216725   PROACTIVE
3 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   Team Brain and Spine Cycling
4 Kelley Gomez (1 - Cat3)   Austin, TX 287018   Team Brain and Spine Cycling

Women - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Gokey-Smith   Denton, TX 217750   NOW and Novartis for MS
2 Michelle Lewis Sirianni   Frisco, TX 324294   Matrix Cycling Club
3 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   KingRacingGroup
4 Jennifer Prim (1 - Cat3)   Frisco, TX 146130   
5 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   ThinkFinance Racing
6 Shannon Moak   Katy, TX 339810   Team Spincycle

Women - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ginny King   Dallas, TX 153105   KingRacingGroup
2 Kimberly Wilson (1 - Cat2)   Austin, TX 148427   Austin Flyers Women's Cycling
3 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   PACC
4 Shelley Hagan   Mill Valley, CA 329978   Mirage
5 Myrna Merle (1 - Cat4)   Garland, TX 310310   PARK PLACE DEALERSHIPS

Women - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cindy Phillippi   Fort Worth, TX 254800   COLAVITA/BACI presented by COOKING LIGHT
2 Donna Lakomski   Elgin, TX 53419   Violet Crown Sports Assoc
3 Brigitte Jordan   Dallas, TX 186365   Colavita Racing, Inc.
4 Kathy Johnson (1 - Cat4)   Dallas, TX 157466   Matrix/RBM

Women - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Moreman   Arlington, TX 84651   Team Bicycles Inc.

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Summer Moak   Katy, TX 343484   Team Spincycle
2 Ariana Luterman   Frisco, TX 328164   
3 Henna Mcrae   Austin, TX 345384   787 Racing
4 Allison Fulk   Roanoke, TX 350966   Williamscycling.com

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Curry   Mckinney, TX 343738   Matrix Cycling Club

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payton Thomas   Euless, TX 280627   Team Kenda
2 Christina Koeppe   Mc Kinney, TX 247242   Matrix/RBM

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   Rouse Bicycles

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOSpyBonk BreakerCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee