Race Results for
Fitchburg Fast and Furious
Fitchburg , WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/04/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  297 
2 Mark Olski   Neenah, WI 342712  273 O2 Cycling
3 Wally Kunstman (1 - Cat5)   Sheboygan, WI 285687  303 Team Geargrinder
4 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  293 Team Velocause
5 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  279 
6 Dean Plumb (2 - Cat5)   Verona, WI 351652  269 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Matthew Hanson   Verona, WI 42923  301 
8 Steve Werner   Sussex, WI 208604  295 Team Chiropractic Partners
9 James Hamer (1 - Cat4)   Sussex, WI 76555  281 Team Chiropractic Partners
10 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  282 Team Wheel & Sprocket
11 Tom Starr   Oregon, WI 123474  276 MadCity Velo Club
12 Michael Hartzell   Madison, WI 129601  299 Trek Midwest Team
13 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  298 Team Extreme
14 Gary Baisa   Madison, WI 97196  286 Brazen Dropouts
15 Will Wendorff (2 - Cat4)   Watertown, WI 350308  278 Team Chiropractic Partners
16 Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  302 
17 Christopher Larson   Madison, WI 246305  300 MadCity Velo Club
18 Richard Hefner (3 - Cat4)   Arbor Vitae, WI 46751  285 MadCityVelo
19 Dennis Klumb (4 - Cat4)   East Troy, WI 294347  283 KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Geoff Streator (5 - Cat4)   Madison, WI 228536  289 velo trocadero cycling
21 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  277 Team Chiropractic Partners
22 William Colaluca (3 - Cat5)   Verona, WI 347596  296 
23 Robert Lutz   Madison, WI 286335  274 Brazen Dropouts
24 Chad Yonkus (4 - Cat5)   Madison, WI 349658  272 MadCity Velo Club
25 David Davis   Mcfarland, WI 301536  290 2 Rivers Racing
26 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896  271 MadCity Velo Club
27 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  275 Brazen Dropouts
28 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  288 Trek Midwest Team
29 Rick Schleis (6 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  284 Hampshire Cycle Club
30 Mark Badger (5 - Cat5)   Stoughton, WI 253967  294 Brazen Dropouts
31 Gary Hill (6 - Cat5)   Madison, WI 322004  287 
32 Bradley Byrge   Menomonee Falls, WI 93230  291 
33 Mike Frankiewicz     292 
34 Craig Howe (7 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  280 TEAM GEARGRINDER
DNF Brandon Cornejo   Madison, WI 217848  270 MadCity Velo Club

Men - Masters Category 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  479 ISCorp Cycling Team
2 Steven Downs   Cross Plains, WI 59398  484 Great Dane Velo Club
3 Chris Black (1 - Cat1)   San Luis Obispo, CA 3814  472 Morgan Stanley Smith Barney/Specialized
4 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  480 ISCorp Cycling Team
5 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  478 Great Dane Velo Club (GDVC)
6 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI 74509  482 5Nines Cycling
7 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  467 Team Chiropractic Partners
8 Keith McMahon (2 - Cat2)   Wilmette, IL 64020  463 Van Wagner Racing
9 Mike McKenna   Richfield, WI 50145  473 Cafe Hollander RDC
10 Gene Tolli   Albany, WI 83764  481 Enzo's-PSIMET
11 John Kane (3 - Cat2)   Madison, WI 53997  487 
12 Patrick Loney (4 - Cat2)   Madison, WI 21508  452 Great Dane Velo Club
13 Eugene Macken (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 91879  469 BVC/Nomad Cycling
14 Eric Knuth   Madison, WI 203995  464 Trek Midwest Team
15 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  461 Hampshire Cycle Club
16 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  459 CZ Velo
17 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  471 CZ Velo
18 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  474 ISCorp Cycling Team
19 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  477 LAPT CC
20 John Svanda   Neenah Wi 278789  458 Lakes Area Physical Therapy
21 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  454 O2 Cycling
22 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  468 Team Chiropractic Partners
23 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  462 River Valley Cycling Club- RVCC
24 Brian Hertzberg (6 - Cat2)   Forest Lake, MN 208067  465 HTFU Racing
25 Tige Prickett (7 - Cat2)   Glendale, WI 150532  470 CZ Velo
26 Gordon Paulson (2 - Cat1)   Cottage Grove, WI 176866  466 Trek Midwest Team
27 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  476 LAPT CC
28 Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  475 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
29 Joseph Tavano (1 - Cat3)   Madison, WI 179642  486 5Nines Cycling
30 James Buckley   De Pere, WI 226361  483 Colavita Racing
31 Kevin Lantz   Washington, IL 46529  457 Proctor Cycling Team
32 Matthew Yeakey (8 - Cat2)   Shawano 110582  485 Colavita Racing
33 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  453 LAPT CC
DNF Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  455 O2 Cycling
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  456 Trek Midwest Team
DNF Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  460 Trek Midwest Team

Men - Masters Category 3/4 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  368 5Nines Cycling
2 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  349 O2 Cycling
3 Patrick Walters   Madison, WI 211462  369 
4 Carl Barkow (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  374 Lakes Area Physical Therapy
5 Kelson Danielson (2 - Cat3)   Brooklyn, NY 199053  355 5Nines Cycling
6 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  361 ISCorp Cycling Team
7 Patrick Flannery   Madison, WI 580  375 5Nines Cycling
8 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  372 CZ Velo
9 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  358 O2 Cycling
10 Robert Schallhorn (3 - Cat3)   Hartland, WI 240346  359 Lakes Area Physical Therapy
11 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  354 
12 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  352 LAPT CC
13 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  373 Lakes Area Physical Therapy
14 Jed Schleisner   Greenville, WI 31600  356 O2 Cycling
15 Kevin Dorn (4 - Cat3)   Madison, WI 293671  353 TEAM GEARGRINDER
16 Gary Baisa   Madison, WI 97196  348 Brazen Dropouts
17 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  360 O2 Cycling
18 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  365 Team Chiropractic Partners
19 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  363 Team Extreme
20 Glen Jones (5 - Cat3)   Madison, WI 237780  366 Brazen Dropouts Cycling Team
21 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  362 Brazen Dropouts Cycling Team
22 John Svanda   Neenah Wi 278789  370 Lakes Area Physical Therapy
23 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  346 Team Wheel & Sprocket
24 James Merrifield   Janesville, WI 52315  364 Trek Midwest Team
25 Jason Bleedorn   Madison, WI 313754  350 
26 Tom Starr   Oregon, WI 123474  345 MadCity Velo Club
27 Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  347 Team Wheel & Sprocket
28 Kevin Lantz   Washington, IL 46529  367 Proctor Cycling Team
29 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  371 Team Extreme
30 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  357 Team Chiropractic Partners
31 Thomas Falter   Westby, WI 58196  376 Colavita Racing Inc.
DNF Matthew Hanson   Verona, WI 42923  351 

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  142 ISCorp Cycling Team
2 Theoren Loo   Madison, WI 283731  138 ISCorp Cycling Team
3 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  139 ISCorp Cycling Team
4 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  141 ISCorp Cycling Team
5 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  136 ISCorp Cycling Team
6 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  131 Junior Dropouts
7 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  140 ISCorp Cycling Team
8 Tristan Abbott   Madison, WI 344380  133 Junior Dropouts
9 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  134 Junior Dropouts
10 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  137 ISCorp Cycling Team
11 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  132 ISCorp Cycling Team
12 Mitchell Otto   Appleton, WI 342324  135 Team Wheel & Sprocket
13 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  143 ISCorp Cycling Team

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  113 Baraboo Sharks
2 Levi Otto   Appleton, WI 342312  104 Team Wheel & Sprocket
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  100 ISCorp Cycling Team
4 Andrew Plumb   Verona, WI 315160  101 Junior Dropouts
5 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  106 Baraboo Sharks
6 Trey Hedgecock   Ankeny, IA 312130  108 RDMB Junior Racing Team
7 Sam Escherich   Ankeny, IA 353412  109 
9 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  115 Baraboo Sharks
10 Sam Skalsky   Madison, WI 342540  116 Junior Dropouts
11 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  105 Baraboo Sharks
13 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  110 ISCorp Cycling Team
14 Samuel Sieloff   Madison, WI 316964  102 Junior Dropouts
15 Payton Cummings   Westfield, WI 318202  107 Baraboo Sharks
16 Adler Kennedy   Sullivan, WI 352634  111 
DNF Riley Hankes   New Berlin, WI 320456  103 

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sven Gartner   Park Ridge, IL 309567  177 
2 Eric Battaglioli   York, PA 229841  172 Brazen Dropouts Cycling Team
3 Kurt Westemeyer   Boulder, CO 345764  166 
4 Jesse Collins-Davies   Madison, WI 291555  163 Magnus
5 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  182 LAPT CC
6 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  164 ISCorp Cycling Team
7 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  167 
8 Karlton Larson   Decorah, IA 313762  165 KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Oliver Pentinmaki   Fitchburg, WI 291618  189 Brazen Dropouts Cycling Team
10 Mark Olski   Neenah, WI 342712  175 O2 Cycling
11 Andrew Braasch   Madison, WI 307093  168 Brazen Dropouts
12 Chad Yonkus (1 - Cat5)   Madison, WI 349658  171 MadCity Velo Club
13 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  162 ISCorp Cycling Team
14 Steven Sharp   Bloomington, IN 309661  179 Indiana University-Bloomington
15 Patrick Heath   Madison, WI 229801  186 Brazen Dropouts Cycling Team
16 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  185 St John's Cycling
17 Jereme Noffke   Madison, WI 185686  190 
18 Scott Vogelmann   Madison, WI 143335  191 Trek Midwest Team
19 Loren Bo   Chicago, IL 230104  178 
20 Logan VanSerke   No City, WI 338780  173 Heavy Pedal Velo Club
21 Theoren Loo   Madison, WI 283731  181 ISCorp Cycling Team
22 Matthew Looby (2 - Cat5)   Warrenville, IL 339996  176 
23 Ben Grabow   Madison, WI 254084  184 Brazen Dropouts
24 Paul Fandre   Stevens Point, WI 317128  174 Magnus
25 Daniel Brown   Milwaukee, WI 259478  169 
26 Sam Dries   West Bend Wi 332404  183 Brazen Dropouts Cycling Team
27 Brian Christian (3 - Cat5)   Appleton, WI 343294  170 O2 Cycling
28 Matthew Jackson (4 - Cat5)   Cedarburg, WI 294809  187 TEAM GEARGRINDER
29 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  180 ISCorp Cycling Team
30 Brad Jacques     188 unattached

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  535 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  539 Trek Midwest Team
3 Joseph maloney   Milwaukee 313232  540 KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  541 KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Justin Somerville   Marion, IA 300711  529 Bicycle Heaven
6 Marshall Greene   Bend, OR 305467  542 Brazen Dropouts Cycling Team
7 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  532 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Brian Arfmann   Arlington Heights, IL 282223  533 
9 Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  530 Bicycle Heaven
10 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  544 KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Nikolai Skievaski   Madison, WI 260879  537 Green Line Velo
12 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  538 Trek Midwest Team
13 Travis Heller   Parker, CO 264205  534 Team Extreme
14 Lowell Kellogg   Menomonee Falls, WI 18804  536 ISCorp Cycling Team
15 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  531 5Nines Cycling
16 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  528 ISCorp Cycling Team
DNF Steven Knurr   Madison, WI 208097  543 

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steve Scholzen   Shorewood, WI 201190  625 ISCorp Cycling Team
3 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  635 Baraboo Sharks
4 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434  632 
5 Kevin Berger (1 - Cat2)   Madison, WI 246306  622 Team Wheel & Sprocket
6 Dan Teaters (1 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  608 Team Geargrinder
7 Matt Waite   Madison, WI 206676  612 Team Wheel & Sprocket
8 Brian Rach   Chilton, WI 257820  614 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  618 Lakes Area Physical Therapy
10 Jason Boynton   Madison, WI 187093  624 Team Wheel & Sprocket
11 David Kay   Appleton, WI 130383  609 Great Dane Velo Club (GDVC)
12 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  633 Great Dane Velo Club (GDVC)
13 Lionel Rocheleau (1 - Cat3)   Waukesha, WI 274025  629 Team Geargrinder
14 Thomson Remo (2 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  631 Team Wheel & Sprocket
15 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  606 O2 Cycling
16 Kyle Adkins (3 - Cat2)   Oak Creek, WI 286937  621 ISCorp Cycling Team
17 Kip Spaude   Watertown, WI 199775  626 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
18 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  627 Team Pegasus
19 John Acker   Sherwood, WI 67867  619 Team Wheel & Sprocket
20 Keith McMahon (4 - Cat2)   Wilmette, IL 64020  607 Van Wagner Racing
21 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  615 Century Road Club Of America
22 John Robertson   Sherwood, WI 59327  617 O2 Cycling
23 Travis Heller   Parker, CO 264205  611 Team Extreme
24 Corey Behrens (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 240426  620 Velo Trocadero
25 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  628 Great Dane Velo Club
26 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  623 Great Dane Velo Club
27 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  613 Attitude Sports
DNF Justin Somerville   Marion, IA 300711  604 Bicycle Heaven
DNF Matthew Haiduk   Geneva, IL 279407  605 Bicycle Heaven
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  610 ISCorp Cycling Team
DNF Steven Knurr   Madison, WI 208097  616 
DNF James Rocheleau (Cat3)   Waukesha, WI 47672  630 Team Chiropractic Partners

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Barrett (1 - Pro)   Indianapolis, IN 224589  634 UCI CT: Kelly Benefit Strategies

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  240 Adventure 212
2 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  242 Great Dane Velo Club
3 Jennifer Barr   Madison 290604  249 
4 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  244 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
5 Kristi Hanson   Chicago, IL 323632  241 Spidermonkey Cycling
6 Anna Loney   Madison, WI 271919  245 Great Dane Velo Club
7 Niki Liegel   Prospect, KY 344296  248 Team Wheel & Sprocket
8 Mara Baltabols   Geneva, IL 346616  243 
9 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  250 Lakes Area Physical Therapy
10 Jennifer Garner     246 
11 Dana Loo   Madison, WI 283736  238 ISCorp Cycling Team

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Black   San Luis Obispo, CA 72039  438 Red Racing
2 Holly Mathews   Madison, WI 294884  436 ISCorp Cycling Team
3 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  437 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  425 Team Kenda presented by Geargrinder
5 Sarah Agena   Stevens Point, WI 190888  423 Adventure 212
6 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  426 Mercy-Specialized
7 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  435 ISCorp Cycling Team
8 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  431 ISCorp Cycling Team
9 Elena Dorr   Chicago, IL 225028  422 ABD Cycling Team
10 Leah Sanda   Western Springs, IL 268129  432 Bellum Racing
11 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694  428 ISCorp Cycling Team
12 Heather Curnutt   Madison, WI 246308  434 MadCity Velo Club
13 Katie Isermann   Chicago, IL 300135  424 Bellum Racing
14 Sacha Horn   Muskego, WI 263536  427 Brazen Dropouts Cycling Team
15 Arrietta Clauss   Madison, WI 266230  421 MadCity Velo Club
16 Amanda Mack   Madison, WI 315514  439 Great Dane Velo Club
17 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  429 Trek Midwest Team
18 Sue Semaszczuk   Lincolnwood, IL 240476  433 Bellum Racing
DNF Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  440 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Cassey Lynn   Madison, WI 294376  441 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
DNF Alison Brooks   Madison, WI 128957  430 MadCity Velo

Women - Junior 18 Girls - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madison Skalsky   Madison, WI 342532  239 Junior Dropouts
2 Jenny Boyce   Mc Farland, WI 347132  247 Junior Dropouts

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  114 Baraboo Sharks
12 Dana Loo   Madison, WI 283736  112 ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyOSMOCUORESierra NevadaUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee