Race Results for
The Great Brandon Twilight Crtierium
Brandon, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/30/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Robert Comfort   St Johns, FL0:25:19 340506  427 Unattached
3 Charlie Wright   Stuart, FL0:26:03 321610  444 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anselm Teather   Merritt Island, FL0:24:43 256024  443 Colavita Racing Inc.
2 Austin Wright   Stuart, FL0:25:20 321612  340 Treasure Coast Cycling Association

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL0:25:38 290219  232 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Ty Mader   Orange Park, FL0:25:37 289218  233 Jacksonville Racing Club
3 Casey Braga   Longwood, FL0:25:37 282133  231 ZMOTION Racing Team
5 David Pavlik   Lithia, FL0:25:38 305643  234 Team Ajs Bikes and Boards
6 Ian McMullen   Saint Augustine, FL0:27:29 304529  245 Junior Velocrew
7 Justin Pfaff   Alachua, FL0:25:47 237816  436 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruben Delcristo   Miami, FL0:25:37 272424  152 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL0:25:31 325196  429 Cool Beans Racing
3 Christopher Pettofrezzo   Fort Collins, CO0:26:14 333000  154 Unattached
4 Andrew McMullen   Staugustine, FL0:14:20 304523  175 Junior Velocrew
5 Ricardo Gil   Doral, FL0:14:21 273617  153 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL0:48:41 295844  160 AG Bikes / Pink Panthers
2 Anthony Prioli   Clearwater, FL0:48:42 28734  67 GearLink Racing INC.
3 Kent Wheeler   Albany, GA0:48:42 175991  170 Heritage Bank/PCP
4 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL0:48:42 85222  158 ZMOTION Racing Team
5 David Alexandrou   Lutz, FL0:48:43 122403  181 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
6 Julio Rojas   Pompano Beach, FL0:49:47 175402  168 AG Bikes / Pink Panthers
7 Kurt Phillips   Lakeland, FL0:49:47 49190  166 ZMOTION Racing Team
8 John Gissal   Tampa, FL0:49:48 173583  159 GearLink Racing INC.
9 Mark Poteet   Tampa, FL0:49:48 232389  167 WestCoastCycling PB STS Bikes/CrazyMikes
10 Jeb Stewart   Tampa, FL0:49:59 176299  169 GearLink Racing INC.
11 Vance James   Lakeland, FL0:49:59 47935  164 ZMOTION Racing Team
12 Todd Wilson   Minneapolis , MN0:48:43 49330  178 David's World Cycling
13 Robert O'Malley   Clermont, FL0:48:44 26458  180 DWC Racing
14 Jorge Velez   0:48:45  179 Florida Velo
15 Tim Molyneaux   Clermont, FL0:48:50 53461  165 Atlantic Shores Velo
16 Jared Zimlin   Palm Harbor, FL0:48:52 52228  171 GearLink Racing INC.
18 Joseph Hamilton   Orlando, FL0:49:30 103846  161 DWC Racing
19 james stahlschmidt   Tampa, FL0:51:00 258140  182 GearLink Racing INC.
20 Joshua Drew   Orlando, FL0:29:41 10026  157 Atlantic Shores Velo
21 Timothy Hutton   Wesley Chapel, FL0:50:57 171783  163 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Crazy Mikes
22 Jose Armas   Pembroke Pines, FL0:05:38 243186  155 AG Bikes / Pink Panthers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Schneider   Lake Worth, FL0:48:21 31697  228 AG Bikes / Pink Panthers
2 Andy Mapple   Winter Garden, FL0:48:22 294004  241 Florida Velo
3 Ken Schofield   Juno Beach, FL0:48:22 207006  246 ZMOTION Racing Team
4 James Wright   Orange Park, FL0:48:23 68129  237 Jacksonville Racing Club
5 Israel Vera   Miami, FL0:48:48 242172  239 ZMOTION Racing Team
6 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL0:48:49 299873  229 AG Bikes / Pink Panthers
7 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL0:48:49 239227  244 AG Bikes / Pink Panthers
8 Chuck Holstein   Lecanto, FL0:48:23 263775  162 Florida Velo
9 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL0:48:25 196540  247 Florida Velo
10 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL0:48:25 71611  240 ZMOTION Racing Team
11 Will Larson   Dunedin, FL0:48:25 196529  248 GearLink Racing INC.
12 Victor Rodriguez   Tampa, FL0:48:29 175371  236 P/C Miller
13 Vincent Cook   Palm Harbor, FL0:49:02 7670  238 GearLink Racing INC.
14 Scott Pfaff   Alachua, FL0:48:56 237462  243 Cycle Logic
16 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL0:21:04 59026  242 ZMOTION Racing Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julius Aulisio   Lakeland, FL0:41:10 187514  323 Treasure Coast Cycling Association
2 stuart lamb   Tampa, FL0:41:10 288588  346 WestCoastCycling PB STS Bikes/CrazyMikes
3 Michael Frenette   Sarasota, FL0:41:12 56405  325 Unattached
4 Roman Paczka   Sarasota, FL0:41:10 181880  327 Main Line Cycling
6 Charles Thalheimer   Clearwater Beach, FL0:41:41 56661  344 GearLink Racing INC.
8 Patrick Cooper   Tallahassee, FL0:42:10 264325  339 Unattached
9 Bruce Green   Fort Myers, FL0:41:29 292017  345 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clifford Jackson   Sanford, FL0:41:59 257185  426 Florida Masters Cycling
2 John Funke   Saint Petersburg, FL0:42:55 330246  761 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armando Hernandez   Tampa, FL0:33:32 336604  580 Unattached
2 William Duggan   Saint Augustine, FL0:34:09 330024  574 Unattached
3 Jonathan Shipman   0:34:10  571 Unattached
4 Leon Mathis   Brandon, FL0:34:10 333252  576 Team Ajs Bikes and Boards
5 Charles Casagrande   Bradenton, FL0:34:10 338806  564 Unattached
6 Keith Staple   Cape Coral, FL0:34:10 339238  572 Unattached
7 Ricky Zanker   Long Beach, CA0:34:11 327796  581 USF Cycling
8 Irving Serrano II   0:34:11  570 Unattached
9 Keith Bukovan   Odessa, FL0:34:29 340162  563 Unattached
10 David luppino   0:34:30  577 Unattached
11 Lawrence Davenport   Brandon, FL0:34:38 309914  565 Unattached
12 James Belair   0:34:41  579 Unattached
13 Joe Kennedy   0:35:13  568 Unattached
14 Andrew Baxter   Tampa, FL0:33:44 342214  561 Unattached
15 Robert Culhane   0:33:55  578 Unattached
16 Michael Ploch   Riverview, FL0:33:58 308563  569 Florida Masters Cycling
17 thomas gonzalez   Riverview, FL0:29:33 333030  567 Team Ajs Bikes and Boards
18 Michael Toth   Valrico, FL0:33:44 349112  573 
19 Marc Boults   Tampa, FL0:07:43 335312  562 Unattached
9998 Erik Kirkland   0:35:52  575 Unattached
9998 Hans Vandenberg   Eagle, CO0:29:32 296888  428 Junior Velocrew

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Skindel   Valrico, FL0:40:36 299567  439 USF Cycling
2 Westich Darwin   Tampa, FL0:40:36 334942  451 University Bicycle Center
3 Duffy Fray   0:40:36.747  433 Infinity Bike Shop
4 John Vega   Trinity, FL0:41:28 115628  440 GearLink Racing INC.
5 Hugo Casanas   Tampa, FL0:41:29 306446  455 Powerhouse Cycling
6 Alfred Baurley   Deerfield Beach , FL0:41:30 325196  429 Cool Beans Racing
7 Dustin White   Augusta, GA0:41:30 332546  441 Heritage Bank/PCP
8 Brandon Cunningham   Thonotosassa, FL0:41:37 259476  431 Team Ajs Bikes and Boards
9 Gian Framingheddu   Lutz, FL0:42:19 331462  432 GearLink Racing INC.
10 Rick Adams   Dunedin, FL0:40:56 209771  452 GearLink Racing INC.
11 Scott Lameier   Valrico, FL0:40:56 305247  435 Team Ajs Bikes and Boards
12 david carlton   Albany, GA0:41:22 300553  446 Heritage Bank/PCP
13 Daryle Glaser   Tampa, FL0:41:34 329482  453 Unattached
14 Romero Gill   Jacksonville, FL0:40:50 117424  450 VeloBrew Cycling Club
15 Terry Schramm   Lithia, FL0:40:57 287138  438 Team Ajs Bikes and Boards
16 Selby Holler   Opp, AL0:40:58 318900  434 Unattached
17 Ryan Couture   Slocomb, AL0:41:44 277111  430 Heritage Bank/PCP
18 Edwin Pinzon   Tampa, FL0:41:45 305843  437 Team Ajs Bikes and Boards
19 Bruno Moreira   Riverview, FL0:40:57 292511  445 Team Ajs Bikes and Boards
20 Jorge Padron   Tampa, FL0:36:25 282932  447 University Bicycle Center
21 ihorys casals   Tampa, FL0:27:56 338384  449 Unattached
22 Robert Meeks   Northport, FL0:19:47 279968  448 Unattached
23 Julio Prida   Tampa, FL0:09:45 343850  454 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Frazier   Clearwater, FL0:51:22 304853  341 Team Ajs Bikes and Boards
2 Patrick Sansbury   Deerfield Beach, FL0:51:52 280726  350 Unattached
3 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL0:51:54 273261  328 ZMOTION Racing Team
4 Rolando Hernandez   Tampa, FL0:51:55 286862  332 GearLink Racing INC.
5 Keith Richards   Gainesville, FL0:51:56 222964  331 352 Racing p/b Bikes and More
6 Raymond Thompson   Fort Lauderdale, FL0:51:56 295818  330 Rivet Racing
7 Ryan Carney   Cocoa, FL0:51:56 186901  334 Infinity Bike Shop
8 Roy Foley   Lithia, FL0:51:58 280524  347 Team Ajs Bikes and Boards
9 Sean O'Neill   Miami, FL0:52:31 276271  351 Team Touch
10 Daniel Ciuro   Melbourne, FL0:52:47 273311  333 Infinity Bike Shop
11 Mark Poteet   Tampa, FL0:52:30 232389  167 WestCoastCycling PB STS Bikes/CrazyMikes
12 Ty Mader   Orange Park, FL0:36:29 289218  233 Jacksonville Racing Club
13 Michael Boyco   Hollywood, FL0:33:05 276631  349 Unattached
14 Matthew Scherr   Orange Park, FL0:13:40 276918  348 Team Florida

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Hernandez (1 - Cat2)   Miami, FL1:01:49 118854  57 Blue Star- Rossetti Development Team
2 Jose Frank Rodriguez   1:01:49  66 Team Cocos
3 Daniel Chavez   Spring Hill, FL1:01:49 185066  71 P/C Miller
4 Maikel Matos   Hialeah, FL1:01:49 290940  64 Team Cocos
5 Benjamin Renkema   Greenville, SC1:01:49 193086  59 ZMOTION Racing Team
6 Jacob Hill   Saint Petersburg, FL1:01:49 235209  73 Best of the Bay Cyclist
7 Garrett White   Broomfield , CO1:01:50 202202  63 Atlantic Shores Velo
8 Roman Morozov   Miami Beach, FL1:01:50 67282  69 Cool Beans Racing
9 Ken Vida   Lithia, FL1:01:50 60148  62 Florida Velo
10 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA1:01:52 185065  65 Team Cocos
11 Joel Chavez   Tampa, FL1:01:54 177305  72 P/C Miller
12 Ben Page   Gainesville, FL1:01:54 269509  68 352 Racing p/b Bikes and More
13 Mark Stein   Tarpon Springs, FL1:01:54 33966  74 Florida Velo
14 Anthony Prioli   Clearwater, FL1:01:58 28734  67 GearLink Racing INC.
15 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL0:48:02 235207  61 Team Performance Fitness-Delray Center
16 Osvaldo Delgado  (2 - Cat2)   Port Saint Lucie, FL0:30:39 261127  56 Breakaway Cycling LLC
17 Allison Anjos   Boca Raton, FL0:27:58 153443  55 Unattached
18 Luis Rios   Miami Gardens, FL0:30:58 123241  60 Unattached
19 Tim Molyneaux   Clermont, FL0:31:53 53461  165 Atlantic Shores Velo
20 Miguel Luis   Hialeah, FL0:30:39 138708  58 Team Performance Fitness-Delray Center
21 Thomas Maloney   0:23:37  70 Unattached

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Autumn Holt (1 - Cat4)   Clermont, FL0:38:37 308099  335 Colavita Racing Inc.
3 Olivia Maurey   Port Orange Fl.0:38:15 233753  337 Lees McRae Cycling Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Cohen   Tampa, FL0:38:15 218675  177 Florida Velo
2 Jennie Collins (1 - Cat2)   Lake Mary, FL0:38:14 274388  172 ZMOTION Racing Team
3 Michele Moulton   Albany, GA0:38:17 283377  173 Heritage Bank/PCP
4 Sandra Pehl   Wesleychapel, FL0:38:56 302446  176 Team Ajs Bikes and Boards
5 Frances Schofield (2 - Cat2)   Palm Beach Gardens, FL0:38:13 68653  174 ZMOTION Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaBonk BreakerShimanoOSMOUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee