Race Results for
33rd Annual Melon City Criterium
Muscatine, IA
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/29/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlton Larson   Decorah, IA 313762   KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Jacob Koczman   Fayetteville, NC 338742   Heroes Foundation Cycling Team
3 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202   KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Kelly Wallace   Norwalk, IA 282391   Zealous Racing
5 Michael Shumway   West Des Moines, IA 278228   Rasmussen Bike Shop
6 Clark Bowden   Kansas City, MO 238043   Chamois Buttr Cycling
7 karl Thomas   Iowa City, IA 316082   Iowa City Cycling Club
8 Michael Weis      
9 Henry Diggelmann   Mason City, IA 276873   
10 Cain Cushion   Readlyn, IA 300935   
11 Jason Scholbrock   Des Moines, IA 348482   
12 Robert Ruis   Council Bluffs, IA 337982   Velo Veloce Cycling Club
13 Matthew Kidman   Dallas Center, IA 336080   DMOS Racing Team
DNF Will Frame   Wilmette, IL 317782   Team Higher Gear
DNF Inigo Ibarra   Lubbock, TX 320274   
DNF Brian Batson   Lenexa, KS 336178   Blue River Bicycle Club
DNF Mike Capello   Chicago, IL 341674   Roscoe Village Bike Racing
DNF Randy Gillespie   No City, IL 350952   Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Seth Kiely    318230   DMOS Racing Team

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karlton Larson   Decorah, IA 313762   KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
3 Andrew Neuser   St. Paul, MN 293420   Bianchi/Grand Performance
4 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206   KS Energy Services / Team Wisconsin
5 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381   Team Geargrinder
6 Jake Buescher   Evanston, IL 333296   Team Mack Racing Assn
7 Jesse Leonard   Bettendorf, IA 261951   DICE
8 Cooper Simon   Louisville, KY 269420   Red Zone Cycling
9 mike morell   Chicago, IL 278651   Chicago Cuttin Crew
10 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling Team
11 Michael Wilkie   Lisle, IL 268873   Indiana University Cycling Club
12 Benjamin Dilley   Lincoln, NE 308150   Team Type 1 Nebraska
13 RIchard Pearson   Fremont, NE 221142   Team Kaos-Alegent Health
14 Tod Hetzel   Bartonville, IL 335798   Proctor Cycling Team
15 Richard Bate   Louisville, KY 297740   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
16 Ryan Pesch   Ames, IA 199841   Central Iowa Cycling Club
17 Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262   Des Moines Cycle Club
18 William Acree   Fort Dodge, IA 100154   Fort Dodge Trisport Club
19 Michael Rost   Lawrence, KS 247287   GP Velotek
20 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
21 Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
22 Andrew Bach   Des Moines, IA 287228   Rasmussen Bike Shop
23 Thomas Walsh   Bloomington In 332210   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
24 Travis Jass   Fort Dodge, IA 257430   Fort Dodge Trisport Club
25 Kevin Patterson   Clive, IA 305864   DMOS Racing Team
26 Chris Wood   Bloomington, IN 311109   Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
27 Gavin Huseboe   Marshalltown, IA 258898   Colorbiotics
28 Grayson Warrior   Lawrence, KS 343714   University of Kansas
29 Joseph Taber   Rock Island, IL 148053   
30 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664   TEAM GEARGRINDER
31 Ian McShane   Louisville, KY 257336   Red Zone Cycling
32 JP Brocket   Raytown, MO 275550   Ethos Racing
33 Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycle Club
34 Maxwell Riordan   Chicago, IL 247630   Chicago Cuttin Crew
35 Ryan Gorman   Eagan, MN 294486   St Paul Bicycle Racing Club
36 Andrew Braasch   Madison, WI 307093   Brazen Dropouts
37 Nick Mele   Eagan, MN 297889   St Paul Bicycle Racing Club
38 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelman
39 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   Red Zone Cycling
40 Mike Reagan   Indianola, IA 305648   Rasmussen Bike Shop
41 Kevin Murray   Lincoln, NE 263629   Flatwater Cycling
42 Perry Leysens   Durango, CO 271227   RDMB Junior Racing Team
43 Paul Levy   Bloomington, IN 315626   
44 grant harrison   La Crosse, WI 309144   GP Velotek
45 Jeremy Eisenhauer   Firth, NE 276841   
46 Keir James   Marion, IA 327104   Iowa City Cycling Club
47 Scott Birney   Iowa City, IA 310572   New Pioneer Food Co-op
48 Joshua Shough   Chicago , IL 300665   Chicago Cuttin Crew
49 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelman
50 Brian McCarthy   Lockport, IL 211084   South Chicago Wheelmen
51 Rob McKillip   Cedar Rapids, IA 271939   New Pioneer Food Co-op
52 Daniel Davis   Ames, IA 170682   Zealous Racing
53 Justin Merkey   Chicago, IL 288320   Rhythm Racing
54 Blake Romine   Boulder, CO 306442   Team Colavita/ Parisi Coffee
55 Everett Jones   Baraboo, WI 278456   Baraboo Sharks
56 Adam Keck   Leawood, KS 291843   Team Colavita/ Parisi Coffee
57 Caleb Uerling   Lincoln, NE 336730   unattached
58 Jon Sulzberger   Muscatine, IA 72351   Melon City Bike Club Inc.
59 Paul Jensen   Pleasant Hill 67364   Zealous Racing
60 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Matt Riezman   Chicago, IL 311426   Rhythm Racing
DNF Nikolaas Vermeulen   Pinckney, MI 260245   Ann Arbor Velo Club
DNF Eric Knox   Fort Dodge, IA 245003   Fort Dodge Trisport Club
DNF Ben Glover   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
DNF Timothy Nixon   Bloomington, IN 337314   
DNF Theoren Loo   Madison, WI 283731   ISCorp Cycling Team
DNF Myles Beach   Larsen, WI 208348   Adventure 212
DNF Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   Minnesota Junior Cycling Inc.
DNF Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
DNF Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
DNF Jesse Leonard   Bettendorf, IA 261951   DICE

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Atwell   Bloomington, IN 212166   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522   KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   MBRC/Flanders
4 Patryk Limanowicz   Chicago, IL 308128   
5 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764   Team Geargrinder
6 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025   Team Geargrinder
7 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770   ISCorp Cycling Team
8 Chris Moore   Woodridge, IL 277388   Bikes To You / World of Bikes
9 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
10 John Villena   Chicago, IL 290160   Rhythm Racing
11 Daniel Williams   Murphysboro, IL 227015   Bike Surgeon/Continental Tire
12 Tony Damhoff   Lake Mills, WI 163551   
13 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285   Loon State Cyclists
14 Jonathan Heile   Milwaukee 248092   KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610   Flying Rhino Cycling Club
16 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739   South Chicago Wheelmen
17 Micah Fritzinger   Georgetown, IN 290524   Scheller's Racing Team
18 Vance Fletcher   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
19 James Nelson   Laramie, WY 288424   
20 Richard Wince   Des Moines, IA 259675   Rasmussen Bike Shop
21 Nicholas Ramirez   Normal, IL 296749   Burnham Racing
22 Mark Norton   Madison, WI 291138   KS Energy Services / Team Wisconsin
23 Andrew Kramer   Ballwin, MO 244789   Off the Front Racing
24 Jordan Ross   Omaha, NE 291825   Team Kaos-Alegent Health
25 Nathan Kullbom   Iowa City, IA 270606   Atlas Cycling Team
26 Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744   xXx Racing
27 Brian Stoveken   Madison, WI 249708   KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Travis Miller   Jefferson, WI 293344   KS Energy Services / Team Wisconsin
29 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
30 Ryan Fay   Chicago, IL 288405   xXx Racing
31 Joseph maloney   Milwaukee 313232   KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Jason Beerends   Iowa City, IA 294851   New Pioneer Food Co-op
33 Kyle McClellan   La Vista, NE 294793   Team Kaos-Alegent Health
34 Josh Pruschen   Springfield, MO 261041   Mesa Cycles Racing Team
35 Scott Robinson   Des Moines, IA 214721   Zealous Racing
36 Mark Sills   Champaign, IL 219887   Verizon Wireless Racing
37 Jeremiah Gantzer   Bettendorf, IA 213287   Double I Cycling Experience (DICE)
38 Brett Bohanan   Washington, IL 306850   Proctor Cycling Team
39 Cameron Rex   Shawnee, KS 243878   Mesa Cycles Shop and Racing Team
40 Nick Hand   Clayton, MO 287561   708 Racing p/b Dressel's Pub
41 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   Speedfix Racing p/b Zubaz
42 Brian Krueger   Merrill, WI 224056   Great Dane Velo Club
43 Paul Kumm   Fort Collins 267392   ISCorp Cycling Team
44 Brady Fain   Denver, CO 282034   Team Undiscovered
45 Nathan Hicks   Des Moines, IA 281712   Zealous Racing
46 Michael Schroeder   Indianapolis, IN 282632   Team Upland p/b Sustainable Cycling
47 Douglas Klahsen   Pella, IA 191357   Zealous Racing
48 Craig Sparks   Overland Park, KS 280314   GP Velotek
49 Todd Heminger   Rockford , MI 251654   DMOS Racing Team
50 Kurt Muehlebach   Kansas City, MO 214879   GP Velotek
51 Seth Frye   Greenfield, WI 275622   Cafe Hollander RDC
DNF Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748   
DNF Andrew Boyd   Louisville, KY 289340   Bike Clicks/Team Louisville Bicycle Club
DNF Zachary Lusk   New Carlisle, IN 288571   Scholars Inn Bakehouse
DNF Jonathon Schilling   Grover, MO 255838   Chipotle Junior Development Team
DNF Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
DNF Shane Feehery   Homewood, IL 174544   South Chicago Wheelmen
DNF William Rekemeyer   Ames, IA 297983   RDMB Junior Racing Team
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625   KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Christian Beattie   De Soto, KS 3034   360 Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jackson McNear   Louisville, KY 301315   Red Zone Cycling
2 Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   Red Zone Cycling
3 Sean McCarthy   Lockport, IL 286941   South Chicago Wheelmen
4 Simon Jones (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 291893   ISCorp Cycling Team
5 Spencer Rolette   Tinley Park, IL 288669   South Chicago Wheelmen
6 Kelby Rewerts      Zealous Racing
DNF Vincent Vermeulen (Cat5)   Pinckney, MI 304563   Ann Arbor Velo Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Glover (1 - Cat4)   Louisville, KY 292770   Red Zone Cycling
2 Ian McShane (2 - Cat4)   Louisville, KY 257336   Red Zone Cycling
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776   Baraboo Sharks
4 Alec Porter (3 - Cat4)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
5 Sam Beste   Brookfield, WI 278712   ISCorp Cycling Team
6 Nicholas Ruis   Council Bluffs, IA 313476   Velo Veloce Cycling Club
7 Ian Henriksen   Muscatine, IA 335064   Harper's Cycling & Fitness
8 Eric Ball   Kenosha, WI 322788   Kenosha Velosport Inc
9 Nathan Mittelberg (1 - Cat5)   Ewing, MO 300015   Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Tyler Shoaf (Cat5)   Overland Park, KS 345030   Blue River Bicycle Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Haley   Louisville, KY 259716   Prochain Cycling
2 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876   Prochain Cycling
3 Drew Bercaw (1 - Cat3)   North Canton, OH 211109   Prochain Cycling
4 Vance Fletcher   Chariton 278921   ISCorp Cycling Team
5 Trevor Rolette   Tinley Park, IL 226739   South Chicago Wheelmen
6 Lionel Rocheleau (2 - Cat3)   Waukesha, WI 274025   Team Geargrinder
7 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   Gopher Wheelman
8 Brian Lark (1 - Cat2)   New Albany, IN 258079   Prochain Cycling
9 Patrick Diamond (2 - Cat2)   South Milwaukee, WI 297764   Team Geargrinder
10 William Rekemeyer (3 - Cat3)   Ames, IA 297983   RDMB Junior Racing Team
11 Jack McCann   Cincinnati, OH 298338   Prochain Cycling
12 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
13 John Francisco (4 - Cat3)   Louisville, KY 269259   Red Zone Cycling
14 Alexander Riva (5 - Cat3)   Pleasant Prairie, WI 260381   Team Geargrinder
15 Richard Rainville   Livonia, MI 305239   Ventus Cycling Team
16 Daniel Santos   Louisville, KY 292395   Red Zone Cycling
17 Kevin Lindlau (3 - Cat2)   Waukesha, WI 298079   ISCorp Cycling Team
18 Peter Davis (6 - Cat3)   Whitefish Bay, WI 255770   ISCorp Cycling Team
19 Paul Kumm (4 - Cat2)   Fort Collins 267392   ISCorp Cycling Team
20 Leif Byrge-Liebig (5 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 280257   ISCorp Cycling Team
21 Alex Beutel (1 - Cat4)   Colorado Springs, CO 340664   TEAM GEARGRINDER
23 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929   Junior Dropouts
24 Theoren Loo (7 - Cat3)   Madison, WI 283731   ISCorp Cycling Team
25 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170   ISCorp Cycling Team
26 Ryan Shaw (2 - Cat4)   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
27 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
28 Nolan McQueen   Louisville, KY 298828   Red Zone Cycling
29 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   Minnesota Junior Cycling Inc.
30 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   Gopher Wheelman
31 Harris Bernstein (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 347632   Bianchi/Grand Performance
32 Joshua Mittelberg (2 - Cat5)   Ewing, MO 305885   Team Mack Racing Assoc. LTD
33 Brian White (3 - Cat5)   Sheboygan, WI 339658   Team Geargrinder
34 Joshua Kidman   Dallas Center, IA 300262   Des Moines Cycle Club
35 Maxwell Lewis (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 291227   St Paul Bicycle Racing Club
36 Ryan Mittelberg (4 - Cat5)   Ewing, MO 305886   Team Mack Racing Assoc. LTD
37 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
38 John Frey   Lincoln, NE 347328   Unattached
39 Nicholas Ruis   Council Bluffs, IA 313476   Velo Veloce Cycling Club
DNS Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   Prochain Cycling
DNF Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   MBRC/Flanders
DNF Lincoln Eppard   Johnston, IA 312472   
DNF Nikolaas Vermeulen (Cat4)   Pinckney, MI 260245   Ann Arbor Velo Club
DNF Konrad Witt   Wood Dale, IL 247336   ABD Cycle Club
DNF Garrett Roth (Cat3)   Shorewood, WI 247466   ISCorp Cycling Team
DNF Jonathon Schilling   Grover, MO 255838   Chipotle Junior Development Team
DNF Stephen Bassett (Cat2)   Knoxville, TN 257316   Prochain Cycling
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   Gopher Wheelmen
DNF Samuel Dobrozsi   Loveland, OH 235804   Prochain Cycling
DNF Logan Brueck   Saint Paul, MN 316048   Bianchi/Grand Performance
DNF Weston Flickinger   Akron, OH 298929   Prochain Cycling
DNF Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414   ISCorp Cycling Team
DNF Myles Beach   Larsen, WI 208348   Adventure 212

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Synergy
2 Brian Eppen   Iowa City, IA 121702   Iowa City Cycling Club
3 David Leatherman (1 - Cat3)   Charlotte, NC 20647   Brazen Dropouts Cycling Team
4 Justin Armstead   Springfield, IL 271052   Wheelfast Cycling Team
5 Michael McShane (1 - Cat2)   Louisville, KY 23836   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
6 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204   Brazen Dropouts Cycling Team
7 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753   Flying Rhino Cycling Club
8 Lucas Wall   Superior Township, MI 54490   Ann Arbor Velo Club
9 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   Zealous Racing
10 Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   KCV Cycling Club
11 Andrew Messer (2 - Cat2)   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
12 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
13 John Balmer   Indianapolis , IN 2443   Century Road Club Of America
14 Louis DeWild (2 - Cat3)   Des Moines, IA 264102   Rasmussen Bike Shop
15 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
16 Jacob Koczman   Fayetteville, NC 338742   
17 Chad Martel (3 - Cat2)   Springfield, IL 52658   Wheelfast Cycling Team
18 Dave Eckel (4 - Cat2)   Trevor, WI 122771   KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Kelly Wallace   Norwalk, IA 282391   Zealous Racing
20 Christopher Reed   Center Point, IA 132199   HBA Racing Team
DNF Inigo Ibarra (Cat4)   Lubbock, TX 320274   
DNF Henry Diggelmann   Mason City, IA 276873   Unattached
DNF Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
DNF Daniel Lang   Washington, IL 158406   Proctor Cycling Team
DNF Eric Knox   Fort Dodge, IA 245003   Fort Dodge Trisport Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   GrandStay Hotels
2 Gregory Shimonek   Papillion, NE 102327   Midwest Cycling Community NE
3 Michael McShane (1 - Cat2)   Louisville, KY 23836   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
4 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753   Flying Rhino Cycling Club
5 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
6 Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368   Mercy-Specialized
7 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   SilverCycling
8 James Cullen   Hudson, WI 107902   MBRC/Flanders
9 Chris Spence   Omaha, NE 164302   Team Kaos Cycling
10 Shawn Loomis   Ames, IA 243748   Colorbiotics
11 Brian Grant (1 - Cat3)   Crystal Lake, IL 314520   Team Mack Racing Assoc. LTD
12 Scott Wall   Ames, IA 47495   Colorbiotics
13 Mark Beatty   Washington, IA 300481   Twisted Spokes Racing Team
14 Gregory Harper   Muscatine 15134   Melon City Bike Club Inc.
15 Chris Creed   Barnhart, MO 50917   Gateway Harley-Davidson
16 Kurt Hantelmann   Altoona, IA 200710   Zealous Racing
17 John Stonebarger   Iowa City Ia 120435   MBRC/Bicycle Link
18 Stephen Schnell   La Grange, IL 344782   Team Apache
DNF Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
DNF Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Gahl Berkooz   Annarbor, MI 289992   Two Wheel Tango/Morgan & York
DNF Dominic Moraniec   Burlington, IA 25002   Atlas Cycling Team
DNF Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Kevin Reker (Cat4)   Little Canada, MN 294964   Bianchi/Grand Performance

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   Bianchi/Grand Performance
2 Christopher Eastburn   Cedar Rapids, IA 10368   Mercy-Specialized
3 Phillip Godkin   Milwaukee, WI 47198   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Frank Lowry   New Auburn, WI 68992   
5 Gregory Harper   Muscatine 15134   Melon City Bike Club Inc.
6 Jeff Rhodes (1 - Cat3)   Zionsville, IN 299765   Team Nebo Ridge
7 Mark Sills   Champaign, IL 219887   Verizon Wireless Racing
8 Glenn Eyler   Gladstone, MO 162256   KCBC Racing Team
9 RIchard Pearson (1 - Cat4)   Fremont, NE 221142   Team Kaos-Alegent Health
10 Wayne Fett   Iowa City, IA 195846   Goosetown Racing Club
11 Russ Damhoff   Dixon, IL 52698   
12 Randy Gillespie (1 - Cat5)   No City, IL 350952   Team Mack Racing Assoc. LTD
13 Randy Jones   Ames, IA 202057   Colorbiotics
14 E Michael Ozment (2 - Cat3)   Champaign, IL 46412   Team Mack Racing Assoc. LTD
17 Mark Considine   Iowa City, IA 322456   Goosetown Racing Club
18 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
19 James Rolette   Tinley Park, IL 30450   South Chicago Wheelmen
20 Richard Gilmore   Washington, IA 65541   Twisted Spokes Racing Team
21 Harry Fortney   Kelley, IA 113262   Des Moines Cycle Club
DNF Scotty Miner   Chicago, IL 349900   Vision Quest

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RIchard Pearson (1 - Cat4)   Fremont, NE 221142   Team Kaos-Alegent Health
2 E Michael Ozment (1 - Cat3)   Champaign, IL 46412   Team Mack Racing Assoc. LTD
3 Tom Bengel   St Paul, MN 200781   
4 Richard Gilmore   Washington, IA 65541   Twisted Spokes Racing Team
5 Harry Fortney   Kelley, IA 113262   Des Moines Cycle Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JuanPablo Dotti   Duluth, GA 351404   Aerocat Cycling Team
2 Eric Marcotte   Scottsdale, AZ 212698   SKLZ p/b PISTA PALACE
3 Adam Leibovitz   Indianapolis, IN 221190   Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   Panther pb Competitive Cyclist
5 Joshua Carter   Fairview Heights, IL 110443   AeroCat Cycling
6 Stephen Tilford   Topeka, KS 35598   
7 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411   ISCorp Cycling Team
8 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283   Panther pb Competitive Cyclist
9 Zack Allison   Arlington Va 211435   Sonic Boom Racing
11 William Stolte   Topeka, KS 34257   
12 David Kay   Appleton, WI 130383   Great Dane Velo Club (GDVC)
13 John Eisinger   Louisville, KY 202079   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
14 Bryan Fosler   Madison, WI 197058   KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714   NUVO Cultural Trail
16 Ryan Cross   Boulder, CO 193829   Panther pb Competitive Cyclist
17 Brandon Feehery   Homewood, IL 193035   Mesa Cycles Racing Team
18 Jonathan Card   Sylvania, OH 6078   
19 Derek Graham   Cedar, MI 102695   Bissell/ABG Cycling Club
20 Serghei Tvetcov   Alpharetta, GA 341418   AeroCat Cycling
21 Alex Vanias   Leroy, MI 291766   Priority Health Cycling Team
22 Gregory Christian   St Simons Is Ga 186412   Panther pb Competitive Cyclist
23 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071   ISCorp Cycling Team
24 Ben Anderson   Madison, WI 151771   Great Dane Velo Club
25 Alan Antonuk   Santa Monica, CA 200093   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
26 Bryan McVey   Arlington Heights, IL 264045   ABD Cycling Team
27 John Grant   Louisville, KY 193579   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
28 Tim Srenaski   Boulder, CO 208544   Sonic Boom Racing
29 Mahting Putelis (1 - Cat2)   Louisville , CO 286398   Sonic Boom Racing
30 David Block (2 - Cat2)   Plymouth, MN 241507   Bianchi/Grand Performance
31 Gregory Strock   Martinsville, IN 34438   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
32 Andrew Otte   West Lafayette, IN 281578   NUVO Cultural Trail
33 Austin Turner   Ogden, UT 290106   Bikes To You / World of Bikes
34 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647   Mercy-Specialized
35 Mac Brennan   East Jordan, MI 243416   Panther pb Competitive Cyclist
37 Isaac Neff   Madison, WI 200724   KCV Cycling Club
38 Michael Sencenbaugh   Carroll, IA 239743   Zealous Racing
39 Hogan Sills   Champaign, IL 257611   ABD Cycling Team
40 Carson Christen   Boulder, CO 233801   American Equity Racng Team
41 Brad Schaeffer   Indianapolis, IN 206320   NUVO Cultural Trail
42 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   Synergy
43 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   Kentucky Flyers Cycling Inc
44 Jonathan Jacob   Indianapolis, IN 226733   NUVO Cultural Trail
45 Craig Streit   Scottsdale, AZ 197252   Carlos OBriens Racing pb Tribe
46 Brian West   Boone 171534   World of Bikes
48 Nicholas Frye   Madison, WI 258744   KS Energy Services / Team Wisconsin
49 Ross White (3 - Cat2)   Holmen, WI 200545   Team Geargrinder
50 Brian Rach   Chilton, WI 257820   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
51 david carpenter   Nashville, TN 292419   Rasmussen Bike Shop
52 James Bird (4 - Cat2)   Kenilworth, IL 239434   ISCorp Cycling Team
53 Mariusz Czarnomski   Cedar Rapids, IA 272490   Mercy-Specialized
54 alex grman   Saint Louis, MO 261865   Gateway Harley-Davidson
55 Matt Waite   Madison, WI 206676   Team Wheel & Sprocket
56 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   Great Dane Velo Club
57 Erik Loberg   Minneapolis, MN 213434   
58 Christopher Lynch (5 - Cat2)   Milwaukee, WI 278183   Team Geargrinder
59 Andrew Messer (6 - Cat2)   Bloomington, IN 212310   DRT Racing
60 Andrew Buntz (7 - Cat2)   West Des Moines 291573   Bikes To You / World of Bikes
61 Joey Iuliano   Muleshoe Tx 237283   Racing For Riley
62 Andrew Lister   Springfield, IL 148168   Wheelfast Cycling Team
63 William Greenwood   Minneapolis, MN 247257   Bikes To You / World of Bikes
64 Clayton Chase   Mequon, WI 246297   Team Geargrinder
DNS Alexey Vermeulen   Pinckney, MI 258681   Prochain Cycling
DNF Jeffrey Schroetlin   Argenta, IL 66615   NUVO Cultural Trail
DNF Martin Lang   Saint Louis, MO 227873   Mesa Cycles Racing Team
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984   Mesa Cycles Racing Team
DNF Matt Pence   Saint Charles, MO 262595   Gateway Harley-Davidson
DNF Sam Stone   Indianapolis, IN 213424   ISCorp Cycling Team
DNF John Tomlinson   Chicago, IL 239266   Chemstar
DNF Joseph Bosemer   Louisville, KY 237064   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF David Reyes   Chicago, IL 211512   Bloomington Cycle Racing Team
DNF Justin Armstead   Springfield, IL 271052   Wheelfast Cycling Team
DNF Kevin Attkisson   Louisville, KY 201060   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF John Balmer   Indianapolis , IN 2443   Century Road Club Of America
DNF Chad Bishop   Muscatine, IA 223776   American Equity Racng Team
DNF Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Alex Meyer      Bianchi Grand Performance
DNF Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   Bianchi/Grand Performance
DNF dylan knutson   Salisbury, NC 281816   Bianchi/Grand Performance
DNF Tim Norris (Cat2)   Saint Charles, MO 283502   
DNF Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   Cleveland Clinic Sports Health RGF Cycling pb Felt Bicycles
DNF Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   MBRC/Flanders
DNF Maurice Hessel   Kirksville, MO 73039   Boston Mountain Cyclist
DNF Lee Venteicher   Decorah, IA 74475   Bikes To You / World of Bikes
DNF Thomas Cox   Bloomington, IN 8003   KCV Cycling Club
DNF John Puffer   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Adam York   Okemos Mi 210584   Trails-Edge Cycling Team
DNF Peter Dunlap   Boulder, CO 310012   Sonic Boom Racing
DNF Matt Duncan   Louisville, CO 49386   Sonic Boom Racing
DNF Thomson Remo (Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914   Team Wheel & Sprocket
DNF Ben Damhoff   Morrison, IL 133889   University of Wisconsin-Platteville
DNF Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   Zealous Racing
DNF David Paquette   Decorah, IA 264236   KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   MBRC/Flanders
DNF Billy Jones   Milwaukee, WI 53173   ISCorp Cycling Team
DNF Christopher Chartier (Cat2)   Hamilton, OH 207349   Racing For Riley
DNF Austin Turner   Ogden, UT 290106   Bikes To You / World of Bikes
DNF Kip Spaude   Watertown, WI 199775   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Derek Witte   Grand Rapids, MI 41402   Bissell/ABG Cycling Club
DNF Nathaniel Williams   Grand Rapids, MI 220678   Bissell/ABG Cycling Club
DNF James Baldesare   Kent, OH 63797   Cleveland Clinic Sports Health RGF Cycling pb Felt Bicycles
DNF Marco Aledia   Worthington, OH 58428   Cleveland Clinic Sports Health Cycling
DNF Jared Osterloh   Des Moines, IA 259044   Zealous Racing
DNF Brian Jensen   Lawrence 185340   
DNF Nicholas Coil   Prairie Village, KS 195267   
DNF Erik Hamilton   Boulder, CO 238111   Panther pb Competitive Cyclist
DNF Christopher Mosora   Lisle, IL 199219   Scarlet Fire
DNF Brendan Kealey   Iowa City, IA 227228   Mercy-Specialized
DNF Kevin Severs   Milwaukee, WI 305047   Colorbiotics
DNF Andrew Crater   Greenville , SC 70612   AeroCat Cycling
DNF Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160   Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Scott Rosenfield (Cat2)   Lake Forest, IL 246114   Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089   Team TIBCO II
2 Karen Brocket   Raytown, MO 287354   Ethos Racing
3 Hana Berkooz   Ann Arbor, MI 311103   Pear Tree Pens
4 Karen Stierler   Coralville, IA 224864   Mercy-Specialized
5 Sue Wellinghoff   Chicago, IL 311622   xXx Racing
6 Heather Porter   Saint Paul, MN 335062   St Paul Bicycle Racing Club
7 Elise Kikis   Chicago, IL 309062   Alberto's Sport
8 Sara Swanson   Riverside, IA 279036   Iowa City Cycling Club
9 Amy Oberbroeckling   Iowa City, IA 313742   Team Q7
10 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   St Paul Bicycle Racing Club
11 Emily Bramel   Little Canada, MN 346420   Bianchi/Grand Performance
12 Kathleen Porter   Cedar Falls, IA 236465   Twisted Spokes Racing Team
13 Lynn Riuier      
14 Erin Ball   Kenosha, WI 322794   Team Type 1
15 Michaela Weeks   Davenport, IA 329612   DICE
16 Dana Loo   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team
DNF Debra Sunderland   Clarendon Hills, IL 279367   Project 5 Racing
DNF Tricia Brown   Iowa City, IA 257102   Iowa City Cycling Club
DNF Kendra Estenson   Eagan, MN 297890   Bianchi/Grand Performance

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emilie Flanigan   Eureka, MO 214541   Dogfish Racing Team
2 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
3 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Bianchi/Grand Performance
4 Jeanne Kuhatjek      ABD Cycling Team
5 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
6 Lesley McShane   Louisville, KY 106822   
7 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920   ISCorp Cycling Team
8 Robin Williams (1 - Cat3)   Iowa City, IA 240092   Mercy-Specialized
9 Christine Roettger   Saint Louis, MO 245651   Team Revolution
10 Leah Kleager   Omaha, NE 321400   Midwest Cycling Community NE
11 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694   ISCorp Cycling Team
12 Cassandra Kessler   Iowa City, IA 219269   Mercy-Specialized
13 Nicolette Reker (2 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
14 Jamie Valencheck   Webster Groves, MO 268406   Momentum Racing
15 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   SilverCycling
16 Cara Hamann   Iowa City, IA 252141   Iowa City Cycling Club
17 Aubree Dock   Overland Park, KS 282159   Tulsa Tough Racing
18 Niki Soderberg (3 - Cat3)   Wausau , WI 310193   
19 Morgan Moon (4 - Cat3)   Bement, IL 270955   Team Kenda presented by Geargrinder
DNF cathy frampton   La Grange, IL 275322   Project 5 Racing
DNF Jacqueline Denny   Liberty, MO 260785   Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Whitney Burdzilauskas   Indianapolis, IN 250974   Team Nebo Ridge
DNF Kimberly Gialdini   Downers Grove, IL 289833   Pact- DISH Network Cycling
DNF Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   Gopher Wheelman
DNF Sacha Horn (Cat3)   Muskego, WI 263536   Brazen Dropouts
DNF Jessica Helmlinger (Cat3)   Cedarburg, WI 255881   Team Kenda
DNF Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
DNF Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   ISCorp Cycling Team
DNF Rebekah Dilley (Cat3)   Lincoln, NE 309115   Tulsa Tough Racing
DNF Molly Shough    Chicago, IL 274835   Bouledogue Tout Noir
DNF Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258   Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cate McShane (1 - Cat4)   Louisville, KY 285340   Red Zone Cycling
2 Alijah Beatty   Washington, IA 350706   Twisted Spokes Racing Team
3 Kathleen Rolette   Tinley Park, IL 334756   South Chicago Wheelmen
DNF Aubrey Creed      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   Red Zone Cycling
2 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556   Baraboo Sharks
3 Rachel Dobrozsi   Loveland, OH 267450   QCW Lionhearts
4 Michaela Weeks (1 - Cat4)   Davenport, IA 329612   DICE
5 Dana Loo   Madison, WI 283736   ISCorp Cycling Team

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley James   Dousman, WI 219841   Team Kenda presented by Geargrinder
2 Amanda Miller   Fort Collins, CO 228513   
3 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018   ABD Cycling Team
4 Coryn Rivera   Tustin, CA 207432   Peanut Butter & Co. TWENTY12
6 Jessica Prinner   South Elgin, IL 225342   ABD Cycling Team
7 Jane Weakley (1 - Cat2)   Kettering, OH 295578   Secret Cycling
8 Holly Mathews   Madison, WI 294884   ISCorp Cycling Team
9 Carrie Cash Wootten   Saint Louis, MO 163561   Team Revolution
10 Robin Bauer (2 - Cat2)   Folsom, CA 295663   Racing For Riley
11 Emma Bast (3 - Cat2)   Hinesburg, VT 261361   Speedfix Racing p/b Zubaz
12 Elizabeth Lauer (4 - Cat2)   Madison, WI 290993   Team Kenda presented by Geargrinder
13 Bianca Bergman (5 - Cat2)   Saint Paul, MN 281786   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
14 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237   Peanut Butter & Co. TWENTY12
15 Rachel Roessingh (6 - Cat2)   Madison, WI 179920   ISCorp Cycling Team
16 Catherine Walberg   Bainbridge Island, WA 36933   Team Kenda presented by Geargrinder
17 Whitney Schultz   Fort Collins, CO 252835   CheckMark pb Veloforma
18 Sarah Huang (7 - Cat2)   Pleasant Prairie, WI 225258   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
19 Axie Navas (8 - Cat2)   Eagle, CO 290511   ISCorp Cycling Team
20 Linda Sone   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
21 Katharina Weber   Monrovia, IN 163542   Racing For Riley
22 Lindsey Durst   Saint Charles, MO 270694   ISCorp Cycling Team
24 Jennifer Perricone (9 - Cat2)   Lake Mills, WI 258437   Nova Cycle Sports Foundation Inc.
25 Lisha Herold (10 - Cat2)   Oakdale, MN 307621   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord
26 Robin Williams (1 - Cat3)   Iowa City, IA 240092   Mercy-Specialized
28 Cassandra Kessler   Iowa City, IA 219269   Mercy-Specialized
29 Niki Soderberg (2 - Cat3)   Wausau , WI 310193   
30 Jacqueline Denny (11 - Cat2)   Liberty, MO 260785   Team Kenda presented by Geargrinder
31 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958   ISCorp Cycling Team
32 Nicolette Reker (3 - Cat3)   Little Canada, MN 308210   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Morgan Moon (Cat3)   Bement, IL 270955   Team Kenda presented by Geargrinder
DNF Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   Team Kenda
DNF Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   Mercy-Specialized
DNF Jannette Rho   Chicago, IL 288738   Chicago Cuttin Crew
DNF Kristen Meshberg   Lyons, IL 167518   ABD Cycle Club
DNF Elena Dorr   Chicago, IL 225028   ABD Cycling Team
DNF Sarah Demerly   Berkley, MI 293788   ABD Cycling Team
DNF Kimberly Gialdini   Downers Grove, IL 289833   Pact- DISH Network Cycling
DNF Zoe Reker (Cat2)   Littlecanada, MN 290558   Bianchi/Grand Performance
DNF Terra James   Minneapolis , MN 281803   Angie's Kettle Corn/Bikery du Nord

Mixed - Youth 7-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriel Dobrozsi      
2 Axel Creed      
3 Joey Mittelberg      MACK
4 Kacie Rewerts      
5 Trey Bohanan      
6 Garrett mcnear      Red Zone Cycling
7 Carter Wolf      

Mixed - Youth 1-6

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Haley      Red Zone Cycling
2 Rolen Creed      
3 Callah Robinson      
4 Kaelee Wolf      
5 Nicholas Labbe      
6 Margaret Osterloh      
7 Zane Creed      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFOSMOShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee