Race Results for
Ken Woods Memorial Road Race
Cannon Falls, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - men5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joris Custers   Fridley, MN 348108   
2 Matt Maurer   Rochester, MN 333572   
3 Craig Outcalt   Rochester, MN 276043   
4 Rob Hillman   Saint Paul, MN 205908   
5 Allen Farrow   Rochester, MN 281839   
6 Bryan Hill   Minneapolis, MN 315814   
7 Peter Voss   Eagan, MN 267096   
8 Andrew Turner   Saint Paul, MN 325378   
9 ross jacobucci      
10 jonathan redeisan      
11 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342   
12 Benito Juarez   Minneapolis, MN 344822   
13 David Smith   Saint Paul, MN 273903   
14 Jeffrey penman      
15 Josh Weigel   Rochester, MN 349722   
16 Bart Hollaren   Rosemount, MN 333156   
17 James Rosane   Oronoco, MN 327622   
18 Scott Klein   Northfield, MN 347170   
19 randy peterson      
20 Thomas Bisel   Northfield, MN 341816   
21 Michael Potts   White Bear Lake, MN 271198   
22 John McGuire   New Hope, MN 318996   
23 al iverson      
24 Marco Morganti   Fargo, ND 312492   
25 Michael Turnbull   Madison, WI 299634   
26 andy clark      
27 Daniel soderberg      
28 Craig Pool   Belfield, ND 99562   
29 gregory bond      
30 Brian Fergus   Elk River, MN 342760   
31 kerry yndestand      
32 Michael Warne   Delano, MN 347158   
33 Brett Hooton   Minnetonka, MN 16693   
34 Adam Rambow   Saint Paul, MN 302222   
35 Roger Kozub   Delano, MN 348948   
36 frank thueringer      
37 jay clementson      
38 Peter Vitko   Bloomington, MN 348680   
39 Kevin Keane   Northfield, MN 40918   
40 Carl Hoang   Maple Grove, MN 343136   
41 collin hatcher      
42 jonathan smadberg      
43 ezquiel juarez      
44 Steve Tredinnick   Stpaul, MN 309877   
45 joshua grenell      
46 Adam Mashrique   Minneapolis, MN 349014   
47 Ryan Gerhold   Eden Prairie, MN 293571   

Men - men4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Virta   Hinesburg, VT 281673   
2 Kenny Pike   Sioux Falls, SD 210706   
3 Todd Foster   Northfield, MN 311475   
4 Fred Mayer   Minneapolis, MN 261384   
5 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   
6 Devin OBrien   Minneapolis, MN 319334   
7 Morison Hall   Eagan, MN 211906   
8 Daniel Stocker   Minneapolis, MN 262150   
9 Andrew Barlage   Hopkins, MN 301985   
10 Ryan Krug   Eagan, MN 292827   
11 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   
12 Andrew Gislason   Owatonna, MN 298567   
13 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457   
14 Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126   
15 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   
16 Bambang Nursuwito   Minneapolis, MN 295465   
17 Brad Bradley   Anoka, MN 289690   
18 Jason Digman   Plymouth, MN 245677   
19 Tyler Johnson   Plymouth, MN 310161   
20 Michael Slavics   Chanhassen, MN 32917   
21 Logan Smestad   Nerstrand, MN 296746   
22 Vince Rosetta   Minneapolis, MN 254966   
23 David Haerle   Cottage Grove, MN 244834   
24 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098   
25 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987   
26 Jeff Annesley   Minneapolis, MN 314000   
27 Jeffrey Longmcgie   Lakeville, MN 280085   
28 Tim Stone   Minneapolis, MN 200623   
29 Brett Busacker   Orono, MN 297657   
30 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   
31 Martin Andrusiak   St Paul, MN 171388   
32 Matt Christiaansen   Elk River, MN 239659   
33 Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208   
34 Steven Pippin   Minneapolis, MN 103461   
35 Brad Snaza   Brooklyn Park, MN 283307   
36 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   
37 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   
38 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   
39 Mark Long   St Paul, MN 254201   
40 Nick Maciosek   Hudson, WI 233325   
41 Nick Boisen   Burnsville, MN 292553   
42 Brian Ericson   Hugo, MN 135495   
43 Adam Hawkinson   Mound, MN 256523   
44 Micah Nelson   Rochester, MN 304411   
45 Aaron Pidde   Bloomington, MN 133195   
46 Jon Friedell   Minnetonka, MN 194324   
47 Donald Peterson   New Brighton, MN 186709   
DNF Aaron Smith   Minneapolis, MN 294639   
DNF Michael Wise   Longview, WA 197584   
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951   
DNF Derek DeLaPaz   Goldenvalley, MN 293480   
DNF Perry Leysens   Durango, CO 271227   

Men - men3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Manske   Edenprairie, MN 292551   
2 Toby Henkels   Mankato, MN 311333   
3 Vance Fletcher   Chariton 278921   
4 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   
5 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   
6 Eric Hill   Hartland, WI 334878   
7 Mike Suntken   Fountain City, WI 188282   
8 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN 293536   
9 Tim Karels   Plymouth, MN 223980   
10 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN 243156   
11 Eric Sundstrom   Elk River, MN 98302   
12 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   
13 Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   
14 Carlos Sabillon   Minneapolis, MN 278410   
15 Fred Mills   Saint Louis Park, MN 261006   
16 Joseph Hamlin   Inver Grove Heights, MN 225985   
17 Scott Knoepke   Geneva, IL 246239   
18 Nathaniel Shea   Edina, MN 274359   
19 Scott Robinson   Des Moines, IA 214721   
20 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   
21 Joshua Haarer   Hugo, MN 166468   
22 Joe Moyer   Rochester, MN 220267   
23 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   
24 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   
DNF Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   
DNF Jeff Lombardo   Old Town, ME 303490   
DNF Brian Karpen   Minneapolis, MN 262083   
DNF Nathan Hicks   Des Moines, IA 281712   
DNF Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   
DNF Matthew Montesano   Minneapolis, MN 277696   
DNF Trent Ping   La Crosse, WI 234060   
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   
DNF Keith Bianchi   Saint Paul, MN 188055   
DNF Garrett Ping   Winona, MN 246489   
DNF Benjamin Wizner   Onalaska, WI 200310   
DNF chris yotter   Saint Paul, MN 318312   

Men - men12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   
2 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN 233166   
3 Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633   
4 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   
5 Patrick Lemieux   Saint Paul, MN 210769   
6 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   
7 Jerome Rewerts   Nevada, IA 271387   
8 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   
9 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   
10 Lance Beuning   Saint Cloud, MN 160665   
11 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   
12 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   
13 Jens Brabbit   La Crosse 184406   
14 dylan knutson   Salisbury, NC 281816   
15 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   
16 Joshua Roeser   Buffalo, MN 160630   
17 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   
18 Yorgos Arambadjis   Minneapolis, MN 221717   
19 Tyler Olson   Minneapolis, MN 294937   
20 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   
21 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   
22 Ed Alpasa   Maple Grove, MN 160673   
23 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   
24 James Lockwood   St Paul, MN 128526   
25 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN 283629   
26 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   
DNF Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   
DNF Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032   
DNF James Parker   Saint Paul, MN 254489   
DNF Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   
DNF Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   
DNF Chad Weisgram   Fargo, ND 289827   
DNF Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232   
DNF Steven Robinson   Des Moines, IA 213399   
DNF Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
DNF Adam Gorski   Minneapolis, MN 246159   
DNF Gregg Brandt   Winona 227165   
DNF Robert Danneker   Minneapolis, MN 241592   

Men - masters50+ - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   
2 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   
3 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   
4 David Herbert   Rochester, MN 173959   
5 David Jones (1 - Cat2)   Lakeville, MN 281557   
6 Mike Stensrud   Apple Valley Mn 223834   
7 N/A   No City, MN 292998   
8 Paul SantaCruz   Albuquerque, NM 315890   
9 Marian Pyszczek      
10 Stephen Hunter      
11 John Dyste   Carver, MN 48836   
12 William Kuster (1 - Cat3)   Anoka, MN 59499   
13 Richard Spielberg (2 - Cat2)   No City, MN 48903   
14 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   
15 John Stamm   Afton, MN 149093   
16 Ralph Heath   Lacrosse, WI 160985   
17 Robert Benedum (1 - Cat4)   Amery, WI 51817   
18 Kevin Lennon   Plymouth, MN 46707   
19 Reid Howe   Minneapolis, MN 16908   
20 Tim Oolman   Plymouth, MN 311084   
21 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   
22 John Shishilla      
23 Sam St Pierre   Golden Valley, MN 225214   
24 Robert Esposito   Minneapolis, MN 296360   
25 Mark Rathbun   Elk River, MN 149700   
26 Steven Knowlton   Lakeville, MN 178814   
27 Philip Johnson   Applevalley, MN 278928   
28 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   
29 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   
30 Robert Legler (1 - Cat5)   Lakeville, MN 181593   
31 Dan Berntson   Edina, MN 45082   
32 Michael Lyner   Stillwater, MN 105204   
33 Steve Porvaznik (2 - Cat5)   Bloomington, MN 335028   
34 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   
35 Steve Gaertner (2 - Cat3)   Edina, MN 279059   
DNF Karl Svedberg   Woodbury, MN 296081   
DNF Dave Hoglund (Cat4)   Champlin, MN 321710   
DNF John Kueng   Champlin, MN 46569   
DNF Ian Lochridge   Rochester, MN 93095   

Men - masters35+ - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   
2 Peter Maxwell (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 23007   
3 Mark Brinda   Minneapolis, MN 261967   
4 Gregg Tischler   Superior, WI 193343   
5 Daniel Logan   Osceola, WI 278481   
6 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040   
7 Gregory Goblirsch (1 - Cat3)   River Falls, WI 77328   
8 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   
9 Bryan Joas (2 - Cat2)   Eagan, MN 56745   
10 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   
11 Mike Johnson   Minnetonka, MN 76631   
12 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616   
13 Ryan Huffman (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 245684   
14 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   
15 William Morice   Rochester, MN 149147   
16 Brian Thurow   Winona, MN 297725   
17 Michael Mayer   Deforest, WI 119121   
18 David Peterson   Minneapolis, MN 239997   
19 Daniel Currell   Saint Paul, MN 235364   
20 Pat Dowling (2 - Cat3)   St. Louis Park, MN 44129   
21 Brett Whyte   Winona, MN 258528   
22 Brent Binkowski (4 - Cat2)   Carlsbad, CA 59531   
DNF Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   
DNF Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   
DNF James Cullen   Hudson, WI 107902   
DNF Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   

Men - juniorM15+ - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   
2 Mitch Nordahl   Anoka, MN 312426   
3 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   
4 Samuel Knuth   Bloomington, MN 297842   
5 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   
6 Vance Fletcher   Chariton 278921   
7 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   
8 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   
9 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   
10 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   
11 Wyatt Lien   Minneapolis, MN 309151   
12 Raymond Kennedy   Woodbury, MN 342776   
13 Colton Pool   Belfield, ND 344336   
14 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   
15 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   
16 Jacob Uhl   Saint Paul, MN 317084   
17 Ben Vrchota   Nowthen, MN 344020   

Men - juniorM14- - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Berry   Stillwater, MN 312468   
2 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   
3 Paul Dahlen   Zumbrota, MN 284809   
4 Matt Vrchota   Nowthen, MN 344018   
5 Wyatt Koehler   Minnetonka, MN 342740   
6 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   

Women - women4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefanie Bergh   Longview, WA 208324   
2 Jennifer Rife   Saint Paul, MN 345626   
3 Julie Hull      
4 Patricia Schmidt      
5 Sharynn Bunce      
6 Ridge Benedum   Bloomington, MN 101389   
7 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN 326212   
8 Barb Soderberg      
9 Tammy Snaza   Brooklyn Park, MN 338300   
10 Rachel Lathrop   Saint Paul, MN 348038   
11 Meredith Rambow   Saint Paul, MN 304746   
12 Shirley Johnson   Cambridge, MN 212724   
13 Heather Porter   Saint Paul, MN 335062   
14 Susan Olson   White Bear Lake, MN 300964   
15 Cheryl Barker   Hudson, WI 264108   
16 Gina McCrone   Minnetonka, MN 318846   
17 Lynne Boiarsky   St. Louis Park, MN 252705   
18 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   
19 Marie Capra      
20 Gabriella Tsurutani   Minneapolis, MN 242080   
21 Alicia Sandberg      
22 Meg Cadogan   Plymouth, MN 236735   
23 Chayla Ostby   Morris, MN 349184   
24 Kyle Simonson   Edina, MN 288607   
25 Lisa Edstrom   Saint Paul, MN 348584   

Women - women3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Hanenburg   Minneapolis, MN 262138   
2 Niki Soderberg   Wausau , WI 310193   
3 Abby Ruess   Saint Paul, MN 312258   
4 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN 261947   
5 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621   
6 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   
7 Seana Giardini   Hugo, MN 179174   
8 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   
9 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   
10 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   
11 N/A   Colorado Springs, CO 147306   
DNF Merilee Sander      

Women - women12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
2 Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   
3 Linda Sone   Northfield, MN 224939   
4 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   
5 Terra James   Minneapolis , MN 281803   
DNF Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN 158605   

Women - juniorF14- - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee