Race Results for
Gravity East Series #1
10 Snowshoe Drive, WV
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/05/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Bayus   Alfred Station, NY6:26.52 329362  1003 
2 Brian Lapointe   Rockport, MA7:10.53 349332  1002 
3 Connor SMITH   7:17.65  1007 Horns Hill Collective
4 Brian Anthony   Breinigsville, PA7:52.75 320804  1001 
5 Phillip Steele   Burnsville, WV8:19.12 340666  1004 CHAINSMOKE Racing
6 Sam Houston   Moseley, VA9:26.46 350480  1006 
7 MASON STARLING   9:56.07  1005 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie Mazurski   Three Rivers, MI6:52.97 327268  1102 
2 Nicholas Zinzer   Brewster, NY6:56.49 337626  1109 Generation Gap Racing
3 ANDREW KIEFER   7:17.21  1110 DIRTY HARRY'S
4 EVAN SPARKS   7:44.67  1107 
5 ANDREW PAVLICA   8:08.00  1103 NEMA/AZONIC/SMX
6 BRAD PERRETTE    8:27.25  1106 
7 Peter Dailey   Herndon, VA8:39.32 290597  1104 Team Performance
8 ROB BEE   18:03.38  1101 
DNF Jacob Randolph   Cross Lanes, WVDNS 353736  1105 West Virginia University

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMMY FRANCIS   6:32.70  1205 E.P. BICYCLES.COM
2 Fred Mudd   La Grange, KY6:34.14 330826  1207 
3 jamie jones   Baltimore, MD6:46.43 353652  1206 
4 Shawn CREASEY   6:47.31  1203 
5 EVAN SNEAD   7:09.46  1204 RECYCLES
6 Michael Lemon   Pottstown, PA7:22.53 317070  1202 US+1
7 MATTHEW SHIRK   9:22.63  1210 SPY.IXS.SPOKES BIKES
8 James CRUZE   10:57.25  1201 LORO / EHB

Men - Cat 2/3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Safrit   Beaufort, NC6:06.76 311385  910 CHNSMOKE/SSHOE PARK
2 doug tate   Kokomo, IN6:18.81 332996  912 
3 Richard Garyantes   Richmond, VA6:21.71 42569  901 Chaimsmoke
4 COLIN DIERMAN   6:30.81  909 WAMSLEY CYCLES
5 William Lamie   Powhatan, VA6:38.10 351970  902 WTC
6 ERIC LINDBERG   6:57.45  906 PARADISE GARAGE
7 Ed McDaniel   Brooklyn, MD7:13.62 246585  904 Generation Gap Racing/Lupine/G
8 Jason Lieberman (1 - Cat3)   Pottstown, PA7:23.76 353136  907 US+1
9 Todd Boucher   Statenisland, NY7:43.05 302667  911 TREKBENNETTCYCLES
10 ROBERT DUNLAP   7:49.52  913 NO EDGE RACING
11 Alan Daum   State College, PA7:49.85 42663  915 NITTANYMBA.ORG
12 Anthony Carafa   Redding, CT8:00.25 6065  908 
13 David Gray   Aberdeen, MD8:00.65 296132  905 
14 Jose Olivas   Columbus, OH8:38.11 334276  903 Morpheus Cycles
DNF RALPHY ROSTAS   DNS  914 MTN CYCLIST

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Skidmore   Dayton, VA5:43.13 319994  604 
2 DAVIS NONNO   5:48.50  607 X-FUSION/GEMINI BIKE
3 Kyle Grau   Terrace Park Ohio5:59.88 351694  606 BISHOPS BICYCLES
4 John Duffy   Sloatsburg, NY6:00.84 337754  605 GOON MONSTER RACING
5 Adam Delonais   Salem, MA6:01.08 312764  602 
6 JOSH COIT   6:24.48  609 
7 Levi Whitaker   Stockbridge, VT6:42.57 298156  612 Steve Peat SyndiCate North Ame
8 Connor Gorman   Blue Ridge Summit, PA6:44.05 295976  608 Generation Gap Racing
9 Ben Bodycoat   Burlington, CT6:44.61 293349  601 Cutting Edge Cycles / KONA gra
10 JEFF CULP   6:49.74  615 
11 Nick Gray   Aberdeen, MD7:00.72 302320  603 
12 JEFFREY THOLEN   7:01.79  611 TRAILS END CYCLINGCO
13 PIERCE TAYLOR   10:17.25  610 TRAILS END CYCLINGCO
DNF ERIC RIDGEWAY   DNS  614 
DNF IAN TURNER   DNF  613 TRAILS END CYCLINGCO

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG CHILDS   5:28.11  701 TEAM RM EAST
2 Daniel Ertel   Bethel, VT5:43.41 349174  708 East Bound & Down Racing
3 ERIC SMITH   5:46.06  713 RIPON COLLEGE TEAM
4 Corey Zell   Apollo, PA5:48.43 353592  705 
5 Ian LUPO   5:50.92  715 SMX Optics Hopecyclery
6 Caleb Miller   Jacksonville, NC5:51.64 277096  718 
7 Michael Oliver   Old Lyme, CT5:57.76 222289  702 OLIVER RACING
8 Jesse Borror   Morgantown, WV6:01.12 360570  710 WAMSLEY CYCLES
9 Thomas Herman   Lakewood, CO6:01.64 193527  720 ALAN North America Cycling
10 GUSTAN ZIMMERMAN   6:02.29  711 TRAILS END CYCLINGCO
11 Joseph Burkell   Frederick, MD6:06.07 194359  706 GOPRO/FOX/XFUSION/MA
12 Gus Michaels   Medina, OH6:07.84 353702  716 EDGE OUTDOORS/OAKLEY
13 Tom Nieri   Harrison City, PA6:08.50 216807  704 Knolly Bikes
14 Ryan Sullivan   6:17.69  721 PARADISE GARAGE
15 Diego Ramirez   Gastonia, NC6:18.52 214941  717 CYCLE4LIFE
16 Justin McHenry   Plymouth, MI6:18.89 254937  703 EAST LINE RACING
17 Jonathan HOWLETTE   6:26.51  712 I dont pay retail either
18 Adam Cain   Odenton, MD6:28.30 269083  714 DialedMTB.com
19 RJ Harris   Louisville, KY6:42.55 225965  707 
20 Matt Rush   Collegeville, PA11:12.60 294984  709 Launch Racing/Royal/Hayes/Azon
DNF Jonathan Zerbe   Salt Lake City, UTDNS 194067  719 Pathfinder / DURX

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Tucker   University Park, MD6:21.34 230155  802 TEAM MFII
2 Todd Faust   Windber, PA6:28.61 248065  809 
3 Joshua Bagwell   Greenville, SC6:29.31 353784  806 ROCKY MTN EAST
4 DAVID BINKLEY   6:42.63  810 PARADISE GARAGE
5 John Haynes   Waterloo, SC6:42.79 352882  801 ROCKY MTN EAST
6 Neil Lee   Alexandria, VA6:43.61 137845  804 Leatt
7 Keith OBrien   Highland, MI6:54.33 315642  803 High Gear Racing
8 BEN ZIMMERMAN   7:01.41  805 TRAILS END CYCLINGCO
9 RITCH RICKER   7:18.31  808 THE RACERS EDGE
10 NICHOLAS COOK   9:08.90  807 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas Dudukovich   Port Matilda, PA5:06.87 305595  109 ONE GHOST INDUSTRIES
2 Luca Shaw   Hendersonville, NC5:14.04 285781  101 Specialized/GROM Racing
3 Reid Dressler   Clayton, NC5:19.12 317160  106 GROM / Specialized
4 William O'Brien   Durham, NC5:21.80 285514  111 EASTCOASTGRAVITYPro
5 Samuel Pensler   Chevy Chase, MD5:22.03 262060  104 SPECIALized/GROM Racing
6 Noah Fairburn   Huntsville, AL5:22.14 320970  110 HIGh Gear Racing
7 Jay Fesperman   Davidson, NC5:23.06 249148  103 
8 Ray Syron   Rockport, MA5:31.46 282084  108 Sinister/United Freeride
9 Jimmy Leslie   Pittsburgh, PA5:31.60 337692  105 Specialized/GROM Racing
10 Shane Leslie   Birmingham, MI5:32.21 317122  107 High Gear Racing
11 Robert Lewis   Pittsburgh, PA5:42.73 296992  113 TREK/7SPRINGS
12 Walker Shaw   Hendersonville, NC9:19.25 285782  102 Specialized/GROM Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Gray   Harrisonburg, VA5:23.39 248085  211 TRAILS END CYCLINGCO
2 Vance Nonno   Massillon, OH5:29.76 297504  302 x-fusion/oakleyKenda
3 Burke Saunders   Great Falls, VA5:30.03 200536  209 
4 Erik Rutherford   San Luis Obispo, CA5:31.22 180175  207 
5 Danny Cesare   Pisgah Forest, NC5:31.51 268289  202 SYCAMORE CYCLES
6 Max Syron   Rockport, MA5:47.00 282083  205 Sinister/United Freeride
7 Thomas Linski   New Market, VA5:49.33 248086  206 
8 Zachary Cutright   Arcadia, SC5:51.46 284016  201 
9 Anthony Tutor   Round Mountain, NV5:52.69 305940  210 TWO WHEELER DEALER
10 Ross Ciminelli   Glen Allen, VA6:03.30 263949  208 Chainsmoke Racing
11 James Chaput   Brevard, NC6:10.14 269070  204 PISIGAH AREA CYCLING
12 Brett Hixson   Houston, PA7:04.98 121489  301 
DNF Matthew Hofherr   Baltimore, MDDNS 283237  303 
DNF Scott Bureau   Old Lyme, CTDNF 298961  203 OLIVER RACING

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Liebig   Havre De Grace, MD5:14.72 117593  402 FOX SHOX/RACERS EDGE
2 Thomas Schueler   Baldwin, MD5:23.27 276992  403 
3 Harley Addair   Winston Salem , NC5:39.72 171146  401 WIRED RIDE SHOP
4 Matthew Griffin   Greenville, SC5:42.07 148978  406 SEI racing
5 Lane Boertmann   Toms River, NJ5:46.53 299762  411 
6 Shawn Metcalf   Dover, OH5:48.99 148486  408 HORNS HILL
7 Coy Miller   Caseyville, IL5:56.05 270672  409 BIKE HUB
8 Ronald Krueger   Mount Vernon, NY5:57.68 182952  407 DELTA HOUSE RACING
9 Jeremy Raney   Campobello, SC5:59.87 102866  405 Sei racing
10 Joseph Orsini   York, PA6:31.53 254124  410 MASON DIXON VELO
11 David Perez   Simpsonville, SC7:57.16 259494  404 SEI RACING

Men - Cat 1 - Open - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heath Boedeker   Zanesville, OH5:36.18 93722  510 SIERRA NEVADA BREWIN
2 Andy DeVault   Martinsville, VA5:45.29 133063  504 sei racing
3 Todd Cholevik   Tallahassee, FL5:53.55 314940  501 Higher Ground Bicycle Shop
4 Randy Arnold   Rocky Mount, NC5:56.55 176773  502 
5 G John Leslie   Birmingham, MI6:08.10 20962  508 HIGH Gear Racing
6 Ted Briggs   Lebanon, PA6:14.72 121011  506 Generation Gap Racing/Lupine
7 Paul La Barbera   Freehold, NY6:40.28 261964  512 GERATION GAP RACING
8 george bodycoat   Burlington, CT6:42.95 307110  503 
9 Phillip Cook   Joppa, MD6:51.44 264044  505 
10 Mark Poore   Slatyfork, WV6:54.07 28435  507 MARKPOOREPHOTOGRAPHY
11 Michael Dart   Richmond, VA9:46.48 146346  509 CHAINSMOKE RACING

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leland O'Connor   Ithaca, NY4:59.92 224089  SLO TO THE BONE
2 Trevyn Newpher   Steamboat Springs, CO5:00.91 189058  12 GROM SHOE/ CHAINSMOK
3 Adam Morse   Burlington, VT5:08.51 216324  11 RM/SMITH/661/ODI
4 Gavin Vaughan   Sharon, VT5:10.33 173589  RMEAST.SUGARBUSH.
5 Tim White   Colchester, VT5:11.91 201948  10 RM/SMITH/SUGARBUSH
6 Justin Gregory   Ligonier, PA5:12.01 229600  7 Springs/ Trek of Pittsburgh
7 Jason Beckley   Clifton Heights, PA5:22.70 3122  13 KENDA/FOX SHOX RACIN
8 Harrison Reynolds   Mentor, OH5:32.12 234915  SPIN BIKE SHOP.HORNS
9 Max Morgan   Duluth, GA5:39.30 320502  TEAM RM EAST
10 Cody Stagner   Springfield, KY5:41.23 186614  
11 Wesley Boucher   Hamilton, VA5:43.78 248084  TRAILS END CYCLINGCO
12 Kenneth (Chuck) Pitts   Mcdonough, GA5:54.73 111838  EAST COAST Gravity
13 Cecil Linder   Greenville, SC5:57.86 155198  TEAM RM EAST

Women - Cat 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elinor Wesner   Cresskill, NJ6:55.40 334774  1401 FASTLINE/Wheel & Hee
2 Corrine Miller   Caseyville, IL8:08.17 283598  1405 The Bike Hub
3 Elixandria Porru   New Rochelle, NY8:20.16 317126  1404 MOBILBICI
4 Elizabeth Jones   Baltimore, MD9:17.55 320780  1403 
5 Heather Cowell   Pittsburgh, PA10:04.41 333640  1402 

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christie Allebach   Harleysville, PA7:42.47 317482  1301 Generation Gap Racing Sacuon
2 Leslie Litton   Frederick, MD8:25.55 310274  1302 GIRTHBIKES/SDG/LEATT

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Galyean   Frederick, MD5:52.64 314146  54 East Coast Gravity
2 Lauren Daney   Stafford, VA6:08.75 282816  51 SPECialized/GROM Racing
3 Rae Gandolf   Zanesville, OH6:17.84 272840  53 SIERRA NEVADA BREWIN
4 Hillary Elgert   Frederick, MD6:38.70 118325  52 RACERS EDGE
5 Hannah Trimble   Brooklyn , NY7:03.80 258033  55 Lees-McRae College

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyOSMOCUOREUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee