Race Results for
THE Hartland Criterium
Hartland, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/21/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  150 Team Velocause
2 David Hudson   Chicago, IL 286044  151 xXx Racing
3 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  179 O2 Cycling
4 Connan Foster (1 - Cat4)   Mukwonago, WI 308757  160 
5 Steve Werner   Sussex, WI 208604  147 Team Chiropractic Partners
6 David Genske   Prospect, KY 63464  181 Team Wheel & Sprocket
7 Andrew Rossa   Milwaukee, WI 69191  142 Team Extreme
8 Doug Callies   Beaver Dam, WI 348756  167 
9 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  144 Team Wheel & Sprocket
10 thomas wendland   Port Washington, WI 262569  170 Team Extreme
11 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  165 TEAM GEARGRINDER
12 Robert Selberg     172 
13 Kevin Kronschnabl   Waukesha, WI 346884  154 Team Chiropractic Partners
14 Chris Burns   Hartland, WI 276115  139 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
15 Jarred Cassady   Lakemills, WI 305157  140 Trek Midwest Team
16 Joseph Taylor   Solon, IA 169141  145 Lakes Area Physical Therapy
17 Will Hollrith   Grafton, WI 279925  168 Team Extreme
18 John Scudder (1 - Cat5)   Delafield, WI 352234  143 Lakes Area Physical Therapy
19 Scott Moltzan   Cedarburg, WI 350304  161 
20 Dennis Klumb (2 - Cat4)   East Troy, WI 294347  153 KS Energy Services / Team Wisconsin
21 Andrew Anderson (1 - Cat3)   Chicago, IL 204122  136 xXx Racing
22 Geoff Streator (3 - Cat4)   Madison, WI 228536  174 velo trocadero cycling
23 James Hamer (4 - Cat4)   Sussex, WI 76555  155 Team Chiropractic Partners
24 Mike Herbrand   Grafton, WI 262578  171 Team Extreme
25 John Grisa     158 
26 Tom Bruce (5 - Cat4)   Trumbull, CT 311201  175 Team FCA Endurance
27 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  152 Lakes Area Physical Therapy
28 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  156 Team Geargrinder
29 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  176 KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Richard Hefner     177 
31 Will Wendorff (6 - Cat4)   Watertown, WI 350308  178 Team Chiropractic Partners
32 Jeff Zillner (7 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  184 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
33 brian kennedy (8 - Cat4)   Sullivan, WI 273844  146 
34 Gary Hill (2 - Cat5)   Madison, WI 322004  164 
35 Jorge Reyes (3 - Cat5)   Saukville, WI 290649  173 Team Extreme
36 Rit Booth (9 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  183 Hampshire Cycle Club
37 Benjamin Barbera (10 - Cat4)   Milwaukee, WI 257827  137 KS Energy Services / Team Wisconsin
38 Timothy Scanley (11 - Cat4)   Milwaukee, WI 291820  180 Trek Midwest Team
39 John Brown   Stevens Point, WI 279991  149 
40 Jeffrey Robinson     148 Team Extreme
41 Matthew Nitka   New Berlin, WI 344292  182 
42 Eric Brandt   Mukwonago, WI 340300  157 Team Chiropractic Partners
43 Scott Groeler   Milwaukee, WI 174732  162 Team Geargrinder
44 Rick Flayter   Waukesha, WI 200716  159 
45 Kevin Brown   Barrington, IL 107607  138 
46 Kurt Bergendahl (4 - Cat5)   Kenosha, WI 345472  166 
47 John Coyle   Whitefish Bay, WI 273929  169 Brazen Dropouts
48 Craig Howe (12 - Cat4)   Cedarburg, WI 266329  163 TEAM GEARGRINDER
49 Didier Jason   Milwaukee, WI 334788  141 Team Extreme

Men - Masters Category 1/2/3 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  324 LAPT CC
2 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  330 ISCorp Cycling Team
3 Chad Dean (1 - Cat2)   Madison, WI 74509  313 5Nines Cycling
4 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  333 Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  341 Team Wheel & Sprocket
6 Ben Lund   Delafield, WI 104579  326 Cafe Hollander RDC
7 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  318 CZ Velo
8 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  314 Hampshire Cycle Club
9 Billy Jones   Milwaukee, WI 53173  315 ISCorp Cycling Team
10 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  328 Lakes Area Physical Therapy
11 Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  332 Team Velocause
12 Aaron Duston   Colorado Springs, CO 229941  317 Team Chiropractic Partners
13 David Kay   Appleton, WI 130383  338 Great Dane Velo Club (GDVC)
14 Doug Wambach   Menomonee Falls, WI 263312  316 Team Chiropractic Partners
15 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  339 CZ Velo
16 Dave Eckel (2 - Cat2)   Trevor, WI 122771  331 KS Energy Services / Team Wisconsin
17 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  327 Century Road Club Of America
18 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  340 
19 John Svanda   Neenah Wi 278789  322 Lakes Area Physical Therapy
20 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  334 CZ Velo
21 Clayton Chase   Mequon, WI 246297  336 Team Geargrinder
22 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  323 Team Extreme
23 Patrick Flannery   Madison, WI 580  337 5Nines Cycling
24 Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  335 PYOC
25 Joseph Tavano (1 - Cat3)   Madison, WI 179642  342 5Nines Cycling
26 Chris Halverson (3 - Cat2)   Madison, WI 188913  329 ISCorp Cycling Team
27 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  321 River Valley Cycling Club- RVCC
28 Jim Rocheleau     325 Team Chiropractic Partners
29 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  320 O2 Cycling
30 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  319 KS Energy Services / Team Wisconsin
31 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  312 LAPT CC
32 Carl Barkow (2 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  311 Lakes Area Physical Therapy

Men - Masters Category 3/4 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyson Beck   Pewaukee, WI 62605  214 Lakes Area Physical Therapy
2 Trevor Russell   Milwaukee, WI 295403  249 Team Velocause
3 Robert Ruggles   Lake Forest, IL 249774  217 Hampshire Cycle Club
4 Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  247 CZ Velo
5 John Svanda   Neenah Wi 278789  254 Lakes Area Physical Therapy
6 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  246 Team Chiropractic Partners
7 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  243 Team Extreme
8 Scott Mullins (1 - Cat3)   Mequon, WI 245365  240 Team Velocause
9 Tedd Jacobson   Pewaukee, WI 161238  228 
10 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  257 velo trocadero cycling
11 Gary Baisa   Madison, WI 97196  212 Brazen Dropouts
12 McGee Young   Milwaukee, WI 304978  252 Team Velocause
13 Gregg Coroleuski   Pewaukee, WI 49090  216 LAPT CC
14 Craig Shwonek   Sagamore Hills, OH 55615  230 LAPT CC
15 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  248 KS Energy Services / Team Wisconsin
16 Carl Barkow (2 - Cat3)   Pewaukee, WI 289518  213 Lakes Area Physical Therapy
17 Robert Schallhorn (3 - Cat3)   Hartland, WI 240346  218 Lakes Area Physical Therapy
18 David Hudson   Chicago, IL 286044  223 xXx Racing
19 William Koehler   Cedarburg, WI 214442  255 Team Extreme
20 Kevin Dorn (4 - Cat3)   Madison, WI 293671  226 TEAM GEARGRINDER
21 Aaron Goldberg   Milwaukee, WI 238376  245 ISCorp Cycling Team
22 Patrick Callahan   Milwaukee, WI 214543  256 Trek Midwest Team
23 Erik Kolda   Appleton, WI 312298  235 O2 Cycling
24 Conrad Tufte (5 - Cat3)   Mc Farland, WI 199783  232 
25 Bradley Cullen   Chilton, WI 47563  250 O2 Cycling
26 John Timm   Germantown, WI 209235  241 Team Extreme
27 richard doherty (6 - Cat3)   Shorewood , WI 255728  219 ISCorp Cycling Team
28 John Boudry   Waukesha, WI 285578  215 Team Extreme
29 Jeff Zillner (1 - Cat4)   Brookfield, WI 239450  238 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
30 Randy Scoville   Fox Point, WI 265746  244 Team Velocause
31 Robert Sollenskog   Oshkosh, WI 346690  220 Team Wheel & Sprocket
32 Thomas Felton   Henrico, VA 267921  237 Team Velocause
33 Andrew Anderson (7 - Cat3)   Chicago, IL 204122  211 xXx Racing
34 Andrew Reiland   Waukesha, WI 203977  221 Team Chiropractic Partners
35 Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  231 KS Energy Services / Team Wisconsin
36 Andrew Schwartz   Milwaukee, WI 226605  224 Lakes Area Physical Therapy
37 Andrew Peterson   Iowa City, IA 207441  222 
38 Rick Schleis (2 - Cat4)   Whitewater, WI 256497  234 Hampshire Cycle Club
39 Mark Muschinski   Palmyra, WI 347744  233 Lakes Area Physical Therapy
40 Robert Selberg     172 
41 James Merrifield   Janesville, WI 52315  251 Trek Midwest Team
42 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  239 Team Velocause
43 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  229 Trek Midwest Team
44 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  236 Team Chiropractic Partners
DNF Dennis Klumb (Cat4)   East Troy, WI 294347  225 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  227 Team Chiropractic Partners
DNF Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  242 WDT-Allvoi International Cycling Team
DNF Jeff Tumbleson   Bristol, WI 59009  253 Lakes Area Physical Therapy

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  26 Team Geargrinder
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  32 ISCorp Cycling Team
3 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  12 ISCorp Cycling Team
4 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  37 ISCorp Cycling Team
5 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  24 ISCorp Cycling Team
6 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  31 TEAM GEARGRINDER
7 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  29 Junior Dropouts
8 Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  21 Attitude Sports
9 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  39 ISCorp Cycling Team
10 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  28 ISCorp Cycling Team
11 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  27 ISCorp Cycling Team
12 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  33 ISCorp Cycling Team
13 Noah Stamsta   Waunakee, WI 277929  30 Junior Dropouts
14 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  38 ISCorp Cycling Team
15 Theoren Loo   Madison, WI 283731  23 ISCorp Cycling Team
16 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  36 Team Geargrinder
17 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  22 ISCorp Cycling Team
18 Ben Long     35 
19 Sam Long     34 

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  Baraboo Sharks
2 Andrew Plumb     Junior Dropouts
3 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  ISCorp Cycling Team
4 Levi Otto   Appleton, WI 342312  13 
5 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  ISCorp Cycling Team
6 Eric Ball   Kenosha, WI 322788  Kenosha Velosport Inc
7 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  Baraboo Sharks
8 Seth Duston   Waukesha, WI 312818  14 Team Chiropractic Partners
10 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  15 ISCorp Cycling Team
11 Payton Cummings   Westfield, WI 318202  10 Baraboo Sharks
13 Michael Zagar   Fond Du Lac, WI 347234  11 Baraboo Sharks
14 Adler Kennedy   Sullivan, WI 352634  
DNF Austin Connelly   Westfield, WI 296566  Baraboo Sharks
DNF Chase Osborne   Mequon, WI 299940  ISCorp Cycling Team

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Vogels   Green Bay, WI 200919  77 
2 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  66 Lakes Area Physical Therapy
3 Sven Gartner   Park Ridge, IL 309567  78 
4 David Hudson   Chicago, IL 286044  87 xXx Racing
5 Mike Capello   Chicago, IL 341674  53 Roscoe Village Bike Racing
6 Nicholas Roecker   Madison, WI 274883  60 St John's Cycling
7 Eric Anderson   Evanston, IL 312590  86 Northwestern University
8 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  80 ISCorp Cycling Team
9 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  61 
10 Timothy Fiedler   Cambridge, MA 316324  54 RRB Cycles
11 Andrew Anderson   Chicago, IL 204122  51 xXx Racing
12 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  90 Team Geargrinder
13 Paul Fandre   Stevens Point, WI 317128  72 Team Magnus
14 Theoren Loo   Madison, WI 283731  58 ISCorp Cycling Team
15 Sam Dries   West Bend Wi 332404  89 Brazen Dropouts Cycling Team
16 Logan VanSerke   No City, WI 338780  71 Heavy Pedal Velo Club
17 Alex Beutel   Colorado Springs, CO 340664  67 TEAM GEARGRINDER
18 Karl Schuchard   Minneapolis, MN 318690  74 
19 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  69 ISCorp Cycling Team
20 Will Wendorff   Watertown, WI 350308  79 Team Chiropractic Partners
21 Eric Burton     85 unattached
22 Andrew Peterson   Iowa City, IA 207441  83 
23 Benjamin Barbera   Milwaukee, WI 257827  52 KS Energy Services / Team Wisconsin
24 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  70 ISCorp Cycling Team
25 John Brown   Stevens Point, WI 279991  84 
26 Timothy Scanley   Milwaukee, WI 291820  82 Trek Midwest Team
27 William Feyereisen   Austin, TX 307603  76 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
28 peter armstrong   Shorewood, WI 292708  81 Hampshire Cycle Club
29 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  62 LifeCyclists
30 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  73 Team Geargrinder
31 Christopher StClair   West Allis, WI 346954  88 Emerys.com
32 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  64 Baraboo Sharks
33 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  63 ISCorp Cycling Team
34 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL 348202  75 KS Energy Services / Team Wisconsin
35 Oleg Glyvka   Fox River Grove, IL 346246  65 
36 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  57 ISCorp Cycling Team
37 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  68 ISCorp Cycling Team
38 Don McIntosh   Park Ridge, IL 336260  59 RRB Cycles
39 Ben Grabow   Madison, WI 254084  55 Brazen Dropouts
DNF Tony Kaatz   Ripon, WI 297312  56 Attitude Sports

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  392 KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Travis Heller   Parker, CO 264205  388 Team Extreme
3 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  382 Trek Midwest Team
4 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  384 ISCorp Cycling Team
5 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  385 ISCorp Cycling Team
6 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  387 KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  397 KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  390 Team Wheel & Sprocket
9 Voytek Glinkowski   Buffalo Grove, IL 250244  396 WDT-Allvoi International Cycling Team
10 Brian Arfmann   Arlington Heights, IL 282223  389 
11 James Buckley   De Pere, WI 226361  394 Colavita Racing
12 Leif Byrge-Liebig   Menomonee Falls, WI 280257  383 ISCorp Cycling Team
13 John Reynders   Seattle, WA 255625  395 KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Kyle Adkins   Oak Creek, WI 286937  393 ISCorp Cycling Team
DNF Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  386 ISCorp Cycling Team
DNF Julio Jacobo   Libertyville 218778  380 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  381 Great Dane Velo Club
DNF Joseph maloney   Milwaukee 313232  391 KS Energy Services / Team Wisconsin

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Gillingham     433 IS Corp Cycling
2 Ben Anderson   Madison, WI 151771  451 Great Dane Velo Club
3 Adam McClurg   Waukesha, WI 222744  432 Lakes Area Physical Therapy
4 Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  446 Team Pegasus
5 Jason Boynton   Madison, WI 187093  450 Team Wheel & Sprocket
6 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  469 LifeCyclists
7 Kevin Berger (1 - Cat2)   Madison, WI 246306  462 Team Wheel & Sprocket
8 Eric Bean (1 - Cat1)   Seattle, WA 164426  465 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
9 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  447 KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  452 Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Thomson Remo (2 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 212914  468 Team Wheel & Sprocket
12 John Acker   Sherwood, WI 67867  443 Team Wheel & Sprocket
13 Corey Behrens (3 - Cat2)   Milwaukee, WI 240426  466 Velo Trocadero
14 Erik Meier   Baraboo, WI 185547  440 Baraboo Sharks
15 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424  431 ISCorp Cycling Team
16 David Kay   Appleton, WI 130383  436 Great Dane Velo Club (GDVC)
17 Jay Maas   Fitchburg, WI 203875  449 Apex Racing Team
18 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  441 KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  454 velo trocadero cycling
20 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  458 Team Wheel & Sprocket
21 Thomas Clark   Fort Collins, CO 179448  444 Attitude Sports
22 Chris Zugel   Sheboygan, WI 126305  437 
23 Matt Waite   Madison, WI 206676  464 Team Wheel & Sprocket
24 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  438 Team Wheel & Sprocket
25 Casey Masterson (4 - Cat2)   Milwaukee, WI 212244  457 velo trocadero cycling
26 Seth Eckert   Oregon, WI 148803  439 Great Dane Velo Club
27 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  448 Lakes Area Physical Therapy
28 Jason Svaldi   Monona, WI 190485  453 Great Dane Velo Club
29 Christopher Mantel (5 - Cat2)   Cedarburg, WI 227962  460 velo trocadero cycling
30 Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  456 velo trocadero cycling
31 John Reynders   Seattle, WA 255625  445 KS Energy Services / Team Wisconsin
32 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  461 Team Extreme
33 Tige Prickett (6 - Cat2)   Glendale, WI 150532  467 CZ Velo
DNF Chris Halverson (Cat2)   Madison, WI 188913  434 ISCorp Cycling Team
DNF Brian Rybarik   Madison, WI 120099  435 ISCorp Cycling Team
DNF Travis Miller (Cat3)   Jefferson, WI 293344  442 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  455 CZ Velo
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  459 CZ Velo
DNF Julio Jacobo   Libertyville 218778  380 KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Thomas Kalstrup   Monticello, WI 18471  463 PYOC

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  126 ISCorp Cycling Team
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  121 ISCorp Cycling
3 Bethany Rodenhuis   Shorewood, WI 312118  115 ISCorp Cycling Team
4 Cathy Diamond   Milwaukee, WI 263259  125 ISCorp Cycling Team
5 Sara Grant   Sun Prairie, WI 290691  118 Great Dane Velo Club
6 Skylar Schneider   West Allis, WI 300089  112 Team TIBCO II
7 Therese Luna   Whitefish Bay, WI 292091  122 ISCorp Cycling Team
8 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  113 Team Chiropractic Partners
9 Niki Liegel   Prospect, KY 344296  116 Team Wheel & Sprocket
10 Kari Lankford   Elm Grove, WI 347462  119 LifeCyclists
11 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  120 Team Chiropractic Partners
12 Nikki Munvez   Cleveland, OH 348192  124 
13 Cynthia Kautzmann   Racine, WI 228098  117 ISCorp Cycling Team
14 Leah Stieber   Sun Prairie, WI 334506  123 Lakes Area Physical Therapy
15 Nancy Iglinski   Racine, WI 313432  114 ISCorp Cycling Team

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Spittlehouse     292 ISCorp Cycling Team
2 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494  291 Mercy-Specialized
3 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  286 ISCorp Cycling Team
4 Shelley Smith   Waukesha, WI 176947  289 Trek Midwest Team
5 Sacha Horn     281 Brazen Dropouts
6 Sara Liebert   Milwaukee Wi 315192  290 
7 Deanna Courtney   Hartland, WI 263319  285 Team Chiropractic Partners
8 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  287 Team Chiropractic Partners
9 Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  283 Team Chiropractic Partners
10 Jessica Helmlinger   Cedarburg, WI 255881  288 Team Kenda
11 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  282 ISCorp Cycling Team
DNF Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  284 Team Chiropractic Partners

Women - Junior 18 Girls - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  111 ISCorp Cycling Team

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  Baraboo Sharks
12 Dana Loo   Madison, WI 283736  ISCorp Cycling Team
DNF Dana Loo   Madison, WI 283736  ISCorp Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee