Race Results for
Pedal Dynamics Green Valley Time Trial
Auburn, WA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 04/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Matson Jeff Patterson   25:59.th   Old Town Bicycle/State Farm

Men - Men Cat 4-5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Cumming   Seattle, WA24:08.th 293064   Motofish Racing
2 Daniel Milner   Bellingham, WA25:13.th 307354   Blue Rooster/Sports Med Clinic
3 Greg Sweney   Duvall, WA25:25.th 306900   Motofish Racing
4 Tim Farrell   Seattle, WA25:27.th 292499   Farestart p/b Cobalt mortgage
5 John Rodgers   Tacoma, WA25:34.th 264341   Old Town Bicycle/State Farm
6 Chris Mahan   Seatac, WA25:40.th 190831   Second Ascent
7 Christopher Nelson   Puyallup, WA25:43.th 239255   Old Town Bicycle/State Farm
8 Jeffrey Reed   Lake Stevens, WA25:44.th 297596   SCCA/Starbucks Cycling
9 Avi Mahan   Seatac, WA25:46.th 210067   Rad Racing NW/Hagens Berman
10 Chad Sullivan   Bellevue, WA25:46.th 305201   Cycle U
11 Warren McAndrew   Edmonds, WA25:49.th 321144   ByrneInvent
12 Chris Baker   Seattle, WA25:52.th 335620   Viking Sport Seattle
13 Jeff Rasor   25:55.th   Washington State University
14 Kyle Mattson   Seattle, WA26:11.th 289263   Audi
15 Michael Smith   Covington, WA26:25.th 260672   Blue Rooster/Sports Med Clinic
16 Kurt Litsinger   Seattle26:26.th 235532   Apex Racing
17 Rich Sather   Granite Falls, WA26:32.th 340410   Branford Bikes Racing
18 Mark Thompson   Seattle, WA26:32.th 288485   Cycle U
19 James Anderson   Mill Creek, WA26:33.th 304352   Audi
20 Larry Baker   University Place, WA26:33.th 258014   Old Town Bicycle/State Farm
21 Paul Way   Fremont Ne26:37.th 303048   ByrneInvent/Jet City Velo
22 David Meyers   Bellevue, WA26:42.th 24225   Blue Rooster/Sports Med Clinic
23 Edward Rosenberg   Seattle, WA26:48.th 286466   Second Ascent /Step Down Racing
24 David Wingate   Seattle, WA26:48.th 338644   Bikesale.com
25 PJ Bauser   Seattle, WA27:13.th 332266   Hagens Berman
26 Bill Booth   Seattle, WA27:19.th 333350   TBA
27 Stephen Eytel   Bellevuebellevue, WA27:27.th 336334   Greggs
28 Andrew Wong   27:43.th   
29 Mark Rose   27:50.th   HSP
30 Bill Herzog   27:58.th   
31 Aaron Adelstein   Seattle, WA28:13.th 305846   Bikesale.com
32 Mark Follmer   Renton, WA28:13.th 225619   Cycle Therapy / 4 Corners Racin
33 Dan Cantalini   Ravensdale, WA28:33.th 274571   3GA
34 Craig Goodmansen   28:39.th   McLeod Construction
35 James Boswell   28:39.th   
36 Scott Kuehn   Tacoma, WA28:40.th 341986   Tacoma Bike
37 Neal Goldberg   Seattle, WA28:44.th 302005   FareStart p/b Cobalt Mortgage
38 Justin Chan   Edmonds, WA28:46.th 340776   Viking Sport Seattle
39 Gary Cummins   Renton, WA28:50.th 335130   Blacklightning
40 Paul Camera   Sammamish, WA29:04.th 230866   SCCA/Starbucks Cycling
41 Jerry Cutright   Highlands Ranch Co29:22.th 8459   NW Velo/Redline
42 Chris Dixon   29:26.th   none
43 Jeff Lynch   Seattle, WA29:29.th 256650   FareStart p/b Cobalt Mortgage
44 Richard Daifuku   Mercer Island, WA29:34.th 237201   Branford Bikes
45 David Yamamoto   Auburn, WA29:59.th 302619   JL Velo Racing Team
46 Derrick Terada   31:56.th   
47 Justin Kong   32:43.th   
DNS Jay Rideout   Steilacoom, WA 187331   Challenge Disc Golf
DNS Dale Harless   Bellevue, WA 57571   Cycle U
DNS Brian Wright   Seattle, WA 288112   ByrneInvent
DNS Jason Williams   Seattle , WA 241690   Audi

Men - Men Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max O'Neal   Seattle, WA24:01.th 229273   HSP
2 Philip Spencer   Duluth Mn24:05.th 70352   Audi
3 Brian Sullivan   Mishawaka, IN24:19.th 238604   Audi
4 mark mirante   Bellevue, WA24:26.th 293125   SCCA/Starbucks Cycling
5 Tim Smith   Olympia, WA24:29.th 241621   Olympia Orthopaedics Associatio
6 Sean Phillips   Bellevue, WA24:46.th 274488   SCCA/Starbucks Cycling
7 Brian Walburn   Elbert, CO25:02.th 91050   Hagens Berman Cycling LLP
8 Guy Tucker   Bellingham, WA25:05.th 252718   FareStart p/b Cobalt Mortgage
9 Keiichi Otani   Kirkland, WA25:39.th 289231   Hagens Berman Cycling LLP
10 Ronald Sielinski   Redmond, WA26:16.th 260190   Blue Rooster/Sports Med Clinic
11 Robert McDaniel   Seattle, WA26:18.th 284692   Second Ascent /Step Down Racing
12 Joseph Wasikowski   Shoreline, WA26:27.th 193987   Hagens Berman Cycling LLP
13 Zqwan Peterson   Seattle26:29.th 109655   Cucina Fresca Cycling Team
14 Daniel Doran   Seattle, WA26:42.th 268282   JL Velo Racing Team
15 Thomas Donohue   Seattle, WA27:41.th 238989   Cucina Fresca Cycling Team

Men - Men Cat 1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Stangeland   Seattle, WA21:48.th 208222   Keller Rohrback Cycling Team
2 Ian Mensher   Seattle, WA22:35.th 156693   Keller Rohrback Cycling Team
3 Dustin Van Wyck   Seattle, WA22:43.th 229254   FareStart p/b Cobalt Mortgage
4 Karl Cunningham   Seattle, WA22:52.th 293139   Keller Rorbach
5 Alex Telitsine   Renton, WA23:27.th 253377   FareStart p/b Cobalt Mortgage
6 Flavio Rattazzi   Seattle, WA23:30.th 195866   Garage Racing
7 Ian Tubbs   Bellevue, WA23:36.th 111313   Audi
8 Stewart Bowmer   Bellingham, WA24:05.th 236751   Fanatik Bike Co.
9 Zachary Jones   Kent, WA24:56.th 225834   Garage Racing
10 John O'Donnell   Seattle, WA25:06.th 100146   Keller Rorbach
11 Jonathan Youell   University Place, WA25:34.th 265679   JL Velo Racing Team
12 Robert Velez   Issaquah, WA26:45.th 179565   Keller Rohrback Cycling Team
DNS Daniel Harm   Seattle 209022   Cycle U

Men - Master Men 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Flavio Rattazzi (1 - Cat2)   Seattle, WA23:18.th 195866   Garage Racing
2 Alex Rosenast   Seattle, WA23:31.th 196878   Garage Racing
3 Todd Gallaher   Seattle, WA23:31.th 12680   United Finance
4 Chandler Leach (1 - Cat3)   Seattle, WA23:38.th 302633   Audi
5 Chadwick Clarke   Bellingham, WA24:07.th 263383   Fanatik Bike Co.
6 Keith Faretra   Renton, WA24:09.th 11236   Thumbprint Racing
7 Thomas Potter   Browns Point, WA24:28.th 206784   Olympia Orthopaedics Associatio
8 David Ryan   Jackson, WY24:38.th 30982   Bikesale.com
9 Rocky Crocker   Wenatchee, WA25:08.th 180676   Team W.A.R.
10 Mark Doane (2 - Cat3)   Ruston, WA25:13.th 208825   Phil's South Sound Team Tailwin
11 John Meehan   Mercer Island, WA25:22.th 194218   Garage Racing
12 John McAllister   Redmond, WA25:24.th 306966   Unattached
13 Kevin McIntyre   Puyallup, WA25:35.th 200294   Old Town Bicycle/State Farm
14 Scott Ramsey   Lake Forest Park, WA25:44.th 271773   SCCA/Starbucks Cycling
15 Dave Bishop   Bellingham, WA25:54.th 221351   Fanatik Bike Co.
16 Timothy Reinholtz   Bellingham, WA26:14.th 244686   Fanatik Bike Co.
17 Mauro Felizia   Wenatchee, WA26:18.th 211189   WAR
18 Tom Fryer (1 - Cat5)   Bellingham, WA26:24.th 256191   Fanatik Bike Co.
19 Steve Matson   Tacoma, WA26:24.th 171544   Old Town Bicycle/State Farm
20 Allen Neel   Nampa, ID26:41.th 204935   Team ICO
21 Gary Martin (2 - Cat5)   Mercer Island, WA26:41.th 273474   Eastgate Cycling Club
22 Robert Velez   Issaquah, WA26:46.th 179565   Keller Rohrback Cycling Team
23 Mark Underwood (1 - Cat4)   Bremerton, WA26:57.th 241762   Old Town Bicycle/State Farm
24 Trev Dakan   27:02.th   Raise the Bar
25 Gary Hocking   Kirkland, WA27:03.th 271937   Cycle U
26 Keven Ruf   Seattle, WA27:05.th 188043   Garage Racing
27 Jim Sproull (3 - Cat5)   Kirkland, WA27:37.th 215036   
28 Joe Little   Marysville, WA27:40.th 319968   Branford Bikes
29 David Swanson   Bellevue, WA27:43.th 102515   Greggs
30 Matt Swanson   University Place, WA27:47.th 206149   Old Town Bicycle/State Farm
31 Jeffrey Patterson   University Place, WA27:59.th 47123   Old Town Bicycle/State Farm
32 Malcolm Klug   28:03.th   
33 Timothy Vanmouwerik   Bothell, WA28:07.th 51189   Bikesale.com
34 Phillip Burger   Seattle, WA28:08.th 286024   Viking Sport Seattle
35 Gordy Bolstad   Snohomish, WA28:27.th 206957   Bilesale.com
36 Bradley Glaberson (4 - Cat5)   Seattle, WA28:33.th 220142   Cucina Fresca Cycling Team
37 Chris Searcy (5 - Cat5)   Enumclaw, WA28:33.th 343070   
38 Barret Seifer   28:47.th   
39 Dan Morrow   28:49.th   Team Fastt
40 Mike Swienty   28:54.th   unattached
41 Michael Prise (6 - Cat5)   Kirkland, WA28:59.th 346408   
42 Charles Caswell (2 - Cat4)   Seattle, WA29:05.th 255484   SCCA/Starbucks Cycling
43 David Friedt   Mercer Island, WA29:25.th 209057   Cucina Fresca Cycling Team
44 Aldo Melchiori   31:14.th   
45 Ron Osborne   31:28.th   
46 Dan Merlino   31:50.th   
DNF Tyler Tabor (Cat4)   Issaquah, WA 212787   53x11Coffee

Men - Junior C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrett Aregger   Kent, WA32:47.th 285209   JL Velo Racing Team
2 Alexander West   Covington, WA33:19.th 278369   
3 Harry Brelsford   Bainbridge Island, WA35:41.th 297734   Classic Cycles
4 Anthony Bowmer   Bellingham, WA41:32.th 288916   Fanatik Bike Co.

Men - Junior B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Youmans   Ketchum, ID27:59 268528   Peanut Butter & Co. Twenty 12

Women - Women Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Felker   Seattle, WA27:54.th 303546   Broadmark/Hagens Berman
2 MaryMargaret Bowmer   Bellingham, WA28:28.th 258644   Fanatik Bike Co.
3 Lori Swanson   University Place, WA28:45.th 223550   Old Town Bicycle/State Farm
4 Emily Eggers   Seattle, WA28:58.th 307722   Blue Rooster/Sports Med Clinic
5 Barbara Wilkie   Seattle, WA29:14.th 237047   SCCA/Starbucks Cycling
6 alexie montaland   Bellevue, WA29:42.th 272214   FareStart p/b Cobalt Mortgage
7 Lisa Coyne   Seattle, WA29:47.th 328328   Team Group Health
8 Cindy Shepard   Snohomish, WA29:58.th 209020   Team Fastt
9 Tina Ziegler   Issaquah, WA30:00.th 309658   Cycle U
10 Jill Martinez   Granite Falls, WA30:01.th 259273   COG-Natives
11 Susanne Smith   Covington, WA30:04.th 272359   Blue Rooster/Sports Med Clinic
12 Karoline Jones   30:11.th   V02 Multisport
13 Eva Kness   Seattle, WA30:20.th 306108   Bikesale.com
14 Melissa Desimone   Seattle, WA30:32.th 340766   Bikesale.com
15 Tracy Martin   30:39.th   Team Group Health
16 Bock Jennifer   30:47.th   
17 Kelly Christensen   31:34.th   Unattached
18 Cynthia Freed   Federal Way, WA31:45.th 212912   Motofish Racing
19 Anais Shannon   Seattle, WA32:14.th 287215   Team Group Health
20 Kelly Clark   Newcastle, WA32:16.th 240598   Blue Rooster/Sports Med Clinic
21 Molly Johnson   Renton, WA32:22.th 231853   Team Group Health
22 Meg Zabielski   Seattle, WA33:42.th 331190   Team Group Health
23 Alexandria Luschen   Kirkland, WA34:46.th 180192   Team Group Health/JL Velo
24 Christina Mays   Bothell, WA34:54.th 331754   Cucina Fresca Cycling Team
25 Rebecca Sharp   35:08.th   Raise the Bar
26 Debbie Cederwall   35:19.th   Raise the Bar
27 Cynthia McGonigal   38:23.th   Raise the Bar
DNS Robin White   Sammamish, WA 287227   Team Group Health
DNS Sandrine McFadden   Bothell, WA 258469   Team Group Health
DNS Patti Dobrowolski   Seattle, WA 254684   Bikesale.com
DNS Christi Kenyon   Seattle, WA 272209   Bikesale.com

Women - Women Cat 1-2-3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Wheeler   Tucson, AZ24:17.th 295914   Tibco/To the Top
2 Patricia Bailey   Seattle, WA25:00.th 241002   Keller Rohrback Cycling Team
3 Rosalyn Rombauer   Seatac, WA25:43.th 303507   Hagens Berman Cycling LLP
4 Anne Gerard   Indianapolis, IN26:05.th 289625   Bikesale.com
5 Jocelyn Setter   Bothell, WA26:07.th 278305   Hagens Berman Cycling LLP
6 Martha Lane Walsh   Seattle, WA26:32.th 115449   JL Velo Racing Team
7 Audrey Baldessari   Redmond, WA26:39.th 205844   Keller Rohrback
8 Jennifer Triplett   Colorado Springs, CO26:41.th 219367   Hagens Berman Cycling LLP
9 Jennifer Burtner   Olympia, WA27:05.th 273510   Olympia Orthopaedics Associatio
10 Karen Kowalchyk   Snohomish, WA27:11.th 274641   FareStart p/b Cobalt Mortgage
11 Carly Tu   Seattle, WA27:16.th 287548   Cucina Fresca Cycling Team
12 Jodie Bolt   Lakewood, WA28:06.th 280723   Old Town Bicycle/State Farm
13 Beth Graff   Gig Harbor28:37.th 178509   Old Town Bicycle/State Farm
14 Laura Chang   Kent, WA30:17.th 258166   Bikesale.com
15 Tammy Meehan   31:21.th   Kenda
16 Stephanie Peters   Seattle, WA45:04.th 293551   Keller Rohrback
DNS Amanda McNabb   Lynnwood, WA 236233   Team Group Health

Women - Junior D

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandria Bowmer   44:14   Fanatik Bike Co.

Women - Junior B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ben Harmon   Bainbridge Island, WA28:21 323172   Classic Cycle
3 Harrison Devine   Bellevue, WA30:00 290027   JL Velo Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee