Race Results for
Pontiac Lake Time Trial
Waterford, MI
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 04/23/2011

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Youth - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AVERY EVANS   Marine City, MI 376896   TEAM SANDBAG

Men - PRO/CAT 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Parmelee   Ortonville, MI 264374   CYCLETHERAPY RACING
1 Christian Tanguy   Rochester, MI 217038   TEAM CF
2 Patrick Russell   Berkley, MI 197649   WOLVERINE
2 Mark Parmelee   Ortonville, MI 264374   CYCLETHERAPY
3 Ed Serrat   Clarkston, MI 228231   SPIN ZONE RACING/CANNONDALE
3 Cameron Walters   Ann Arbor, MI 312748   RACING GREYHOUNDS
4 Joseph Seidl   Macomb, MI 320214   TRAILS-EDGE
4 Kyle Stange   Millington, MI 222632   CYCLEFIT
5 Daniel Krajcovic   Rochester, MI 112729   RBS/TREK MTB TEAM
5 Ronald Catlin   Ray Township, MI 296981   MPI-MAINSTREET
6 Michael Greene   Bloomfield Hills, MI 294910   TRAILS EDGE
6 Earl Hillaker   Grand Rapids, MI 290407   FOUNDER ALGER RACING
7 Jeff Wittbrodt   South Lyon, MI 112078   TEAM SPECIALIZED
7 Eric Tompkin   Redford, MI 141433   TREE FORT
8 Daniel Krajcovic   Rochester, MI 112729   RBS/TREK MTB TEAM
8 Mark Becker   Taylor, MI 293637   WHITE TRASH
9 Aaron McCready   Novi, MI 294442   RACING GREYHOUNDS
9 John Osgood   Kimball, MI 254343   TEAM SANDBAG
10 Ed Serrat   Clarkston, MI 228231   SPIN ZONE RACING/CANNONDALE
10 Jim Hilditch   Canton, MI 234565   RACING GREYHOUNDS
11 Ryan Katulic   Rochester, MI 314050   KLM COLD STONE
11 Charles Snyder   Northville, MI 219441   TRAILS EDGE
12 Armando Vega   Oxford, MI 217039   MPI-MAINSTREET
12 Jeffrey Poirier   Pinckney, MI 333182   TEAM J-TREE
13 Greg Giles   Brighton, MI 332496   RACING GREYHOUNDS
13 Michael Belanger   St. Clair Shores, MI 279343   RACING GREYHOUNDS
14 Stan Dinkel   Brighton, MI 316560   
15 Michael Adams   Saline, MI 295354   RACING GREYHOUNDS
16 Clint Verran   Lake Orion, MI 296234   PAINT CREEK BICYCLES

Men - JUNIOR/CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN RIMANDO   Belleville, MI 374103   MPMBA
2 GRAHAM BRANTON   Ann Arbor 371915   WHIRLING WHEELS

Men - JUNIOR/CAT 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER GRASL   Brighton, MI 356480   YETI CYCLES

Men - JUNIOR/CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KURT VOGT   Macomb, MI 357873   RBS CYCLING
2 JOSEPH VINCENT GATON      MPMBA
3 ALEX SCHULTZ   Houghton , MI 372760   
4 SIMON ALBAUGH      CANNONDALE MIDWEST
5 SAM ALBOUGH      CANNONDALE MIDWEST
6 LOGAN HOLSER      MAIN STREET
7 AUSTIN RIVERA      

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN KAUFLIN      TEAM SANDBAG

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HARVEY ELLIOTT   Ann Arbor, MI 329470   UNIVERSITY OF MICHIGAN
2 ROBERT PETERS      
3 STEVEN KARNES      FLYING RHINOS

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BENNEFIELD JR   Berkley 370774   
2 BRIAN BAUER      CYCLETHERAPY
3 RANDY PIERCE      RACING GREYHOUNDS
4 JASON MULLIGAN   Waterford, MI 374146   
5 MARC ZACCARDELLI   East China, MI 370308   
6 CHRIS RUSSO   Romulus, MI 371244   RACING GREYHOUNDS
7 RICHARD TRAHEY      KAYLA&TREY ROCK
8 JAMIE PARKHURST   San Clemente, CA 275587   
9 TIM SPAHR      
10 Keith OBrien   Highland, MI 315642   HIGH GEAR RACING
11 SAMUEL BENFORD      
12 NATE OBUDZINSKI      RACING GREYHOUNDS
DNF JAMES APPLEGATE   Arvada, CO 48822   

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL SLONEY   Shelby Township 370827   
2 STEVE DEHNBOSTEL   White Lake, MI 370190   
3 MIKE RENDE      WHITE LAKE
4 ROBERT LENZ   Royal Oak, MI 374298   KLM COLDSTONE
5 KYLE BRAZELTON      RACING GREYHOUNDS
6 PATRICK COLOMBO      
7 BRAD MAY   Bloomfield Hills, MI 342100   KLM/COLD STONE
8 ROBERT BENNETT      RACING GREYHOUNDS
9 GIOVANNI PASCUA      
10 KEVIN HORNICK   Bloomfield, MI 372054   
11 DARIN BONDER      WHEELS IN MOTION
12 KEN MICOVICH      
13 DOMINIQUE MERRITT      FLYING RHINOS CC
14 MARK RIVERA   Jamaica, NY 129675   
15 TODD COOK   Richmond, MI 376800   

Men - CAT 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFFREY M. FORTH      WHEELS IN MOTION
DNF TOM BRANTON      WHIRLING WHEELS

Men - CAT 2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUS HEMMINGWAY      ON 2 WHEELS
2 JON WLODARCZAK   Howell, MI 354486   TWIN SIX / ON 2 WHEELS
3 J'SON LECHNER      BREAKAWAY BICYCLES
4 GRANT FLEWWELLING   Kalamazoo, MI 368317   BREAKAWAY BICYCLES
5 BRIAN BRATNEY   Plymouth, MI 176159   RACING GREYHOUNDS
6 LEE DUHL   Canton, MI 277351   TRAILS EDGE RACING
7 TIM FARGO      WOLVERINE CYCLING CLUB
8 ANDREW LOEWENTHAL   Port Huron 254339   
9 KEVIN LAROE   Dexter, MI 102594   WHEELS IN MOTION
10 MATT FARADAY      HC HOOLIGANS
11 DAVID CHAPMAN      WHEELS IN MOTION
12 Justin McHenry   Plymouth, MI 254937   

Men - CAT 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FREDERICK SMITH   Fenton 369859   TEAM BIG KAHUNA

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT NEIDLINGER   Royal Oak, MI 357071   HC HOOLIGANS
2 JEREMY ST JOHN      MAPLE LEAF CYCLING
3 ADAM HALLETT   Oakland, MI 371436   HC HOOLIGANS
4 ROB BAGINSKI   Rochester Hills, MI 378851   NONE
5 JOE MONROE      TEAM MOXIE
6 MARSHALL BULL   Wixom, MI 374353   RACING GREYHOUNDS
7 JEFF SIMPSON      
8 JACOB RIDLEY   Saginaw, MI 361450   CHICKY & CHIPPI
9 MARC ST JOHN      MAPLE LEAF CYCLING
10 JONATHON BOUGHNER      BOUGHNER RACING

Men - CAT 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EUGENE MAZUR      
2 JARED MEDLER   Beverly Hills, MI 269326   MORGANS GARAGE
3 ALEX MITEVSKI   Clarkston, MI 372751   RACING GREYHOUNDS
4 BRAD WATKINS      
5 GABE HILLEBRAND      KLM / COLD STONE
6 BRAD DUNKIN   Port Huron, MI 369400   TEAM SANDBAG
7 ALEX MACDONALD      FITNESS DRIVEN
8 ROB RITZENHEIN      RACING GREYHOUNDS
9 Robert Lucia   Oxford, MI 375713   RBS
10 CRAIG WILLIAN   Rochester, MI 339192   PRO WRENCH
11 JASON SEYFRIED   Flint, MI 372586   ASSENMACHER
12 BRIAN CHILCOTT      

Men - CAT 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVE CALDWELL   Milford 370263   CALDWELL
2 Greg Hughes   Williamston, MI 297058   TEAM TOMS P/B KIND HUMAN
3 JAMIE CRACCHIOLO      PAINT CREEK BICYCLES
4 Edward Brzezinski   Linden Mi 369782   
5 SEAN ROYSE   Clarkston 373130   
6 Christopher Vineyard   Sylvan Lake, MI 343802   KLM RACING
7 George Bracken   South Lyon, MI 340702   ASSENMACHER
8 Guy Colegrove   Ferndale, MI 347176   RBS CYCLING TEAM
9 PATRICK MURPHY      RACING GREYHOUNDS
10 JOHN MARTIN      FLYING RHINO CYCLING CLUB

Men - CAT 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAYMOND AUGER    354652   CYCLE SMART
2 ROBERT CROOKS   Clinton Township, MI 370945   
3 STEVE BUTLER      J-TREE RACING
4 FRED HANNERT   Milford, MI 187631   TRAILS EDGE
5 R TOMLINSON   Birmingham, MI 370289   
6 ROBERT BOWLES   Troy, MI 378877   TEAM FRASER
7 JON HAINES   Shelby Township, MI 348608   MACOMB BIKE AND FITNESS
8 RONNY OTERO   Troy, MI 369385   KLM COLD STONE
9 Jon Coleman   Canton, MI 306254   ROGUE RACING PROJECT
10 KEITH WILKINSON   Battle Creek, MI 372714   TEAM ACTIVE RACING
11 JONATHAN KING      RBS CYCLING TEAM
12 MATT PHILLIPS      
13 SCOTT POQUETTE   Milford, MI 349710   RACING GREYHOUNDS
14 JUN BUISON   Livonia, MI 374407   MPMBA
15 JOSEPH GATON      MPMBA
16 BARTON MORRIS   Royal Oak, MI 378951   KLM/COLD STONE

Men - CAT 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK JUDD      HOUSE OF WHEELS
2 JOHN NUNNELEY      TRAILS EDGE
3 TIM FARGO      WOLVERINE CYCLING CLUB
4 JIMMY PETERSON   Knoxville, TN 27905   
5 TED WELSH   Westland, MI 294422   RACING GREYHOUNDS
6 DAVID HOWARD      CYCLETHREPY
7 CARL FOLTZ      
8 Dennis Willyard   Macomb, MI 301729   FLYING RHINO CC
9 JEFF LIBBY      
10 KIRK BANKES   Hartland, MI 369277   
11 SCOTT ADEMA   Commerce Twp, MI 370479   RACING GREYHOUNDS
12 DOUG HELLAND   Ann Arbor 361154   
13 MATT FILL   White Lake, MI 359712   FLYING RHINOS
14 STEPHEN DYCHA      BAD HIP
15 TONY EMMER   West Bloomfield, MI 369424   KLM COLDSTONE
16 GARY SPENCER   Howell, MI 319522   
17 DAVID STEIN      
18 TIM MOONEY      GI FLYERS
19 STAN CHRISTY      TEAM SANDBAG
20 DAVID TOLDO    378895   
21 STEVEN BALOGH   Canton, MI 199551   

Men - CAT 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES STANSKI    358517   
2 MICHAEL HRISCHUK      
3 TIM MORGAN      MORGANS GARAGE
4 ROGER PELKEY   Howell, MI 369785   PERCISIONMTB.COM
5 KRUG NIELSON   Ortonville, MI 369641   RBS CYCLING TEAM
6 DENNIS GUSTAFSON   Lake Orion, MI 280254   PAINT CREEK BICYCLES
7 PETER OGDEN   Brightonbrighton, MI 359143   TEAM OPTUM
8 ERIC VOGT      RBS CYCLING
9 AL LAULAND   Fair Haven Michigan 369162   RACING GREYHOUNDS
10 JOSEPH ZAKRIN   Shelby Twp, MI 346760   FRCC
11 JEFFERY YOUNG      RACING GREYHOUNDS
12 RALPH KELLER      

Men - CAT 2 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NIEL SCHARPHORN SR      CROSS COUNTRY CYCLE
2 JIM CALI      
3 Ron Solomon   Rochester, MI 284373   
4 DON DRASER      TENDERLOIN

Men - CAT 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CJ Brish   Milford, MI 323646   HOMETOWN CYCLING
2 Shane Leslie   Birmingham, MI 317122   MAIN STREET

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Roper   Novi, MI 315764   RACING GREYHOUNDS
2 Mitchell DeYoung   Saint Johns, MI 341176   ON 2 WHEELS
3 Jesse Gould   Grand Blanc, MI 264580   CYCLE FIT
4 Kelly Sugg   Rochester, MI 349436   KLM/ COLD STONE
5 Ryan Slomka   Lake Orion, MI 349740   RBS CYCLING TEAM
6 Shony Reuven   White Lake, MI 342068   CYCLETHERAPY
7 JOSH ONEIL    369369   NONE
8 Nicholas Collins   Cambridge, MA 349692   KLM/COLDSTONE

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Click   Ferndale, MI 323334   
2 Jim Bonnell   Waterford, MI 322724   NONE
3 Brad Lako   Auburn Hills, MI 254600   KLM/COLD STONE
4 MIKE PASIERBSKI      
5 Greg Giles   Brighton, MI 332496   RACING GREYHOUNDS
6 Jeffrey Poirier   Pinckney, MI 333182   TEAM J-TREE
7 Jeffrey Payn   Troy, MI 300557   PRECISIONMTB
8 John Osgood   Kimball, MI 254343   TEAM SANDBAG
9 Andy Fedewa   Clarkston, MI 262182   FLYING RHINO CYCLING CLUB
10 Shawn Schaffert   Clarkston, MI 284970   FLYING RHINO
11 Adam Sulkowski   Howell, MI 338662   RBS CYCLING TEAM
12 Todd Freidinger   Saint Clair Shores, MI 163382   NORTH COUNTRY CYCLE SPORT
13 Shaun Welch   Waterford, MI 346096   PAINT CREEK BICYCLES
14 Jim Goerlich   Sterling Heights, MI 254334   TEAM SANDBAG
15 David Grant   Marquette, MI 13898   RACING GREYHOUNDS
16 David Moore   Lake Orion, MI 231282   CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
17 Keith Feldt   Waterford, MI 256165   FLYING RHINO CYCLING CLUB
18 Jody Cagle   Royal Oak, MI 345740   RACING GREYHOUNDS
DNF Derek Hill   Waterford, MI 279612   CYCLETHERAPY-SPECIALIZED RACING
DNF Josh Harville   Clinton Township, MI 346754   RACING GREYHOUNDS

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Stack   Fenton, MI 177087   CYCLEFIT SPORTS CLUB
2 Timothy Collins   Oxford, MI 109072   MPI MAIN STREET KUHNHENN RACING
3 Jarod Makowski   Troy, MI 43115   PAINT CREEK BICYCLES
4 Mark Todd   Rochester, MI 314410   CANNONDALE MIDWEST RACING
5 Peter Thompson   Ortonville, MI 245538   TEAM SPECIALIZED
6 Jim Hilditch   Canton, MI 234565   RACING GREYHOUNDS
7 Paul Pasanen   Berkley, MI 27356   KLM COLDSTONE
8 Robert Wozniak   Clarkston, MI 306878   FLYING RHINO
9 Thomas Clark   Sterling Heights, MI 262346   BIKE SPORT SHOP
10 Thomas Grasl   Brighton, MI 214197   Tailwind Racing
11 Julius Geronimo   Novi, MI 277950   MPMBA
12 Douglas Queener   Brighton, MI 254342   RJR/HOMETOWN
13 Neil Peruski   Oxford, MI 317926   MPI MAIN STREET BICYCLES
14 CLAUS MEYER      RBS CYCLING TEAM
15 Todd Powers   Marysville, MI 256547   TEAM SANDBAG
16 DAVID MANGES   Flushing, MI 313898   ASSENMACHERS
17 Michael Bliss   Royal Oak, MI 262184   WOLVERINES
18 Scott Tonn   Farmington, MI 349768   RACING GREYHOUNDS
19 David Zatek   Royal Oak, MI 344192   CYCLETHERAPY
20 Scott Albaugh   Waterford, MI 315822   CANNONDALE MIDWEST
21 Joseph Lajoie   Rochester, MI 340378   KLM COLD STONE RACING
22 Edward Barker   Oakland Twp, MI 255637   CYCLETHERAPY
DNF Greg Witt   Bloomfield, MI 231732   RBS TREK MTN BIKE TEAM

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fillmore   Oxford, MI 254327   MAIN STREET/ MPI
2 David Hollis   Clio, MI 40151   ASSENMACHERS
3 Eric Schuck   West Bloomfield, MI 169124   RACING GREYHOUNDS
4 Gary Winkel   New Hudson, MI 296244   RACING-GREYHOUNDS
5 Craig Morris    Bloomfield Hills, MI 236453   RACING GREYHOUNDS
DNF John Alfs   Birmingham, MI 294757   KLM

Women - PRO/CAT 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Alfs   Birmingham, MI 295931   KLM
2 Karey Collins   Oxford, MI 125196   MPI-MAIN STREET
3 Amanda Ryan   Farmington, MI 286220   TEAM GIANT - MICHIGAN

Women - JUNIOR/CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   Holland, MI 372999   CROSS COUNTRY CYCLE
2 MORGAN KING      RBS RACING

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA WOJCIECHOWSKI   Ortonville, MI 372214   FLYING RHINO CYCLING CLUB

Women - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANINE GIFFORD   Flushing, MI 358894   FLYING RHINOS CC

Women - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBARA WILLYARD      FLYING RHINO
2 PAMELA MOREARTY      

Women - CAT 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER DOLENGA   Clarkston, MI 285061   DARK HORSE RACING
2 JACKIE MALIK      TEAM SANDBAG
3 JENNIFER HOINKA   Southfield, MI 379059   CANNONDALE MIDWEST RACING

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA JOHNSON      CYCLETHERAPY
2 LILLIAN RUIZ   Ypsilanti, MI 254346   TREEFORT BIKES
3 KATHY SERRAT   Clarkston, MI 371049   

Women - CAT 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Shaw   Fenton, MI 246829   CYCLEFIT
2 CHRISTIE SIMON    372574   
3 BETH ANN TROLLMAN      DARK HORSE RACING
4 jaime Martin   Lake Orion, MI 337472   FLYING RHINO CC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoOSMOSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee