Race Results for
Womble Classic
Mount Ida, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/30/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Singer   Little Rock, AR 171313  199 Competitive Cyclist
2 Frank Webber     184 CARVE
3 Luke Porter     193 Bell and Co.
4 Jonathan Sebring   Fayetteville, AR 290293  181 Arkansas Cycling
5 Justin Wosley     191 CARVE
6 Zachary Spinhingmartin     198 Partner Competitive

Men - Cat1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Zane Jeffers   Hot Springs, AR 238475  177 Bell and Co.

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Zediker   Little Rock, AR 39427  167 Competitive Cyclist
2 David Bowen     224 Arkansas Cycling
3 Andy Barton   Maumelle, AR 242638  237 Arkansas Cycling
4 Clayton Bell     182 
5 Mike Mullane   Jenks, OK 222947  168 Lees Bicycles
6 Larry Wagner     187 Parkside
7 Greg Webb      192 Gearhead
8 Jim Barton     244 Arkansas Cycling
9 Stephen Durham     223 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Porter   Conway, AR 264172  194 Bell and Co.

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 charles emmons   Springfield, MO 279787  172 CARVE
2 Robert Mooney   Sherwood, AR 266755  195 Arkansas Cycling
3 Ronnie Cookson   Tulsa, OK 7684  190 Sound Pony

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Machycek   Sherwood, AR 22016  196 Arkansas Cycling
2 Scott Penrod   Maumelle, AR 86333  189 CARVE
3 Mark Swazey     187 
4 Wesley Wright   Harrison, AR 216001  176 Bell and Co.
5 Greg Churan   Little Rock, AR 105716  186 Arkansas Cycling
6 Eli Johnson     169 OCC
DNF Greg Jeffers   Hot Springs, AR 238476  173 Bell and Co.

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Les Baker   Paragould, AR 263399  170 Bell and Co.
2 Tom Burks   Little Rock, AR 5544  171 CARVE

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Galuviz     252 
2 Austin Morris     216 Pinnacle

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Wierick     247 
2 Jon Mayfield     256 Tailwind Cyclists
3 Seth Baker     241 Bell and Co.
4 Javan Scoggins     238 
DNF Zach Noble     231 Arkansas Cycling

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Mapes   Topeka, KS 112496  255 Shoresport
2 Steven Grife   Bentonville, AR 143663  265 BMC
3 William Clark     236 918XC
4 Chad Payne     235 Buffalo River
5 Max Smith     239 Arkansas Cycling
6 Clinton Barber     226 OCC
7 Steven Schultz     211 BMC
8 Roger Pennington     260 Outskirts
9 Jeremy Martin     266 Pinnacle
10 Chris Keeling   N Little Rock, AR 18689  245 CARVE
11 Christopher Deal   Story, AR 314958  243 
12 Chris Marley   Fort Smith 200621  215 Team Ft. Smith
13 Matthew Henry     258 
14 Keith Currie     269 Currie
15 Mario Olauipo     253 CARVE
16 Brad Shoemaker   Little Rock, AR 202282  262 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hugh Dunagan   Jenks, OK 306947  267 
2 Michael Mitchell     251 CARVE
3 Clay Crymes     268 
4 Bruce Wood     250 CARVE
5 Ward Mclain     246 LOCO
6 Patrick Haines     234 Bell and Co.
7 John Nichols   Rogers, AR 298665  210 Boston Mts
8 Michael Green      254 Team Ft. Smith

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Buehle     242 XC
2 Paul Geoly     232 Team Ft. Smith
3 John Kennett     222 OCC
4 Ken Cox     233 Team Ft. Smith
5 Ken Bedford     227 
6 Dale Bailey     228 BMC
7 Scott Brixey   Fort Smith, AR 246400  259 Team Ft. Smith
8 Mike Friedrichsmager     240 CARVE

Men - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Green      845 Team Ft. Smith

Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Combs     849 Off-Camber
2 Allen Black     798 
3 Dan Storley     862 
4 Jason Falco     856 
5 Alan Rowell   Batesville, AR 261658  776 
6 David Yarborough     795 
7 Carrol Dickerson     857 
8 Kurt Green      866 Eldercare

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Mourer     846 Bell and Co.
2 Alex Bumpers     863 
3 Grant Combs     853 
4 Dalton Morris     779 Pinnacle

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cooper Drummond   Springdale, AR 307374  773 XC
2 Gerald Drummond     774 XC
3 Alejandro Vega     843 
4 Diego Gonzalez     842 
5 Nick Yocum     793 
6 Carter Burlison   Yukon, OK 314432  784 Highlander

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Brown     797 
2 Trevor Mulhern     851 Bell and Co.
3 Brian Waller     870 
4 David Norris     861 Team Ft. Smith
DNF Herrod James     799 Arkansas Cycling

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Shipman     788 
2 Brian Jenkins     869 
3 Daniel Dryer     871 Fuel Church
4 Simon Sanghera     874 
5 Brent Spinkle     789 Arkansas Cycling
6 Wallace Stone     864 
7 Eric Williams     836 
8 Matt Parks     782 Pinnacle
9 John Dillon     835 
10 Richard Combs     854 
11 Salvador Vazquez     844 CARVE
12 David Green      840 
13 Chris Burlison     786 Highlander
14 Bryan Moudy     841 Highlander

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Ashby   Texarkana, AR 304034  771 Edge
2 Tom Brittain   Rogers, AR 312992  790 BMC
3 Lance Bates     873 Fuel Church
4 James Monroe     855 
5 Doug True     839 Boston Mts
6 David Poindexter     867 Team Ft. Smith
7 Richard Hoyt     847 Outskirts
8 Brad Wren     838 LOCO
9 Paul Harrell     792 Phat Tire
10 Clark Morris     783 Pinnacle
11 Mike Jolly     858 
12 Billy Ray Yocum     794 
13 Eddie Coffman     796 
14 Eric Farmer     848 Boston Mts

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Grobler     850 Boston Mts
2 Tony Carruth     859 Tony Sports
3 Jim Green      865 Eldercare
4 Steve Amerson     837 OCC
5 Carl Norris     860 Team Ft. Smith
6 Bill Clark     834 Chain Gang
7 Tommy Waters     791 Team Ft. Smith

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Ziegler   Tulsa, OK 197200  188 Sound Pony
2 Keshari Thakali   Little Rock, AR 299510  185 CARVE
3 Mary Rota     197 OCC

Women - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Battaglia     264 Bell and Co.
2 Kim Mclain     249 LOCO
3 Lisa Evans     261 Bell and Co.
4 Anne Carine     248 LOCO
5 Krista Anderson     230 Edge City

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tippi McCullough     263 Bell and Co.
2 Angie Bailey     229 BMC

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peral Jackson     872 Fuel Church
2 Shannon Poindexter     868 Team Ft. Smith

Women - Cat 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Mourer     852 Bell and Co.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee