Race Results for
LOTOJA CLASSIC
LOGAN, UT TO JACKSON, WY, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 09/11/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Petervary (1 - Cat5)   Victor , ID9:14:04.032 138816   FITZGERALDS BICYCLES
2 Timothy Valentine   Knoxville, TN9:14:04.455 233845   MICRO METALS
3 Steven Fellows   Las Vegas, NV9:14:04.529 213608   RED BURRO RACING
4 John Dainton   Park City, UT9:20:30.637 8533   PARK CITY UT USA
5 Jeffrey Rasch   Bozeman, MT9:20:45.785 46925   MI DUOLE - BARBACOA
6 Shawn Nield (1 - Cat3)   Casper, WY9:22:15.840 26098   CASPER WHEELMEN
7 Greg Petersen   Salt Lake City, UT9:22:18.332 294175   CONTENDER BICYCLES
8 Trent Duncan (1 - Cat4)   South Jordan, UT9:22:18.393 213597   MI DUOLE - BARBACOA
9 Michael Austin   Sandy, UT9:22:19.376 286257   MI DUOLE SOUTH
10 Donald Ruzicka (2 - Cat3)   Jackson, WY9:22:21.102 151731   HOBACK SPORTS
11 Jason Speirs   Idaho Falls, ID9:27:19.553 246258   IDAHO CYCLING ENTHUSIASTS (ICE)
12 Wayne Smith   Mesa, AZ9:35:25.598 312396   DAVE COLLINS
13 David Hatfield   Mesa, AZ9:35:25.726 188357   DAVE COLLINS
14 dave funk   Mesa, AZ9:35:26.076 269566   DAVE COLLINS
15 Dave Collins   Mesa, AZ9:35:31.138 279224   DAVE COLLINS
16 James Chesley   Salt Lake City, UT9:35:40.067 257625   CONTENDER BICYCLES
17 Paul Nash   Billings, MT9:38:19.224 228264   FITZGERALDS BICYCLES
18 Hugh Parke (2 - Cat5)   Layton, UT9:38:35.823 311851   NEEDLES PEAK
19 Tyler Call (3 - Cat5)   Southweber, UT9:38:35.862 311725   NEEDLES PEAK
20 Kevin Rowe (3 - Cat3)   South Jordan, UT9:44:18.527 100449   IDAHO CYCLING ENTHUSIASTS (ICE)
21 Geoffery Barry   Salt Lake City, UT9:45:49.819 312304   MI DUOLE SOUTH
22 Alan Hamberlin   Gilbert, AZ9:47:13.776 319748   HUNTSMAN HOMETOWN HEREOS
23 Eric Woolsey   Draper, UT9:50:04.258 292104   MI DUOLE SOUTH
24 J Landon Darley   Providence, UT10:04:55.597 226458   LOGAN RACE CLUB
25 Todd Cressman   Las Vegas, NV10:12:23.776 277860   RED BURRO RACING
26 Jared Nelson   Flagstaff, AZ10:12:43.382 40953   ABSOLUTE BIKES
27 Craig Pack   Altus, OK10:13:30.222 199078   CREATIVE COMMUNICATIONS
28 Mason Niederhauser   Smithfield, UT10:14:04.567 199888   LOGAN RACE CLUB
29 Tyler Jensen (4 - Cat5)   Layton, UT10:15:43.168 312066   NEEDLES PEAK
30 David Brinton   South Jordan, UT10:15:53.311 312045   LARRY H. MILLER LEXUS
31 Kevin Burke   Jackson, WY10:22:01.670 87551   SNAKE RIVER VELO
32 Justin Adis   Castle Rock, CO10:24:30.321 294005   PSYCLING PSYCHOS
34 Fred Session (5 - Cat5)   Sandy, UT10:27:07.476 311908   PORCUPINE CYCLING
35 Bradley Draper   Castle Pines, CO10:31:39.486 288409   PSYCLING PSYCHOS
36 David Young   Denver, CO10:37:08.868 220837   ROCKY MOUNTAIN CYCLING CLUB
37 David Wagner (2 - Cat4)   Anaconda, MT10:38:17.061 231049   TRIPLE RING PRODUCTIONS
38 Tait Eyre   Irvine, CA10:45:32.681 293898   SHO-AIR
39 Tyson Manning   Irvine, CA10:45:33.194 294527   TEAM VELOSPORT
40 Peter Harker (6 - Cat5)   Irvine, CA10:45:33.599 293910   TEAM SHO-AIR
41 Michael Rossberg   Riverton, UT10:47:59.388 294019   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
42 Justin Sparhawk   Boise, ID10:49:36.279 73768   LOOK! SAVE A LIFE
43 Ian McMaster (7 - Cat5)   Mapleton, UT10:49:36.815 296811   LOOK! SAVE A LIFE
44 Robert Isaak   Waukee, IA10:49:39.614 226106   PROCTOR
45 James Willardsen (8 - Cat5)   Las Vegas, NV10:50:14.488 97240   RED BURRO RACING
46 Jamerson Kent   Salt Lake City, UT10:57:43.078 294209   THIN AIR BOYS
47 Dan Aldred (9 - Cat5)   Mapleton, UT11:00:31.536 294203   LOOK! SAVE A LIFE
48 Vance Whitby (3 - Cat4)   Evergreen, CO11:04:42.371 293938   EVERGREEN
49 Dave Hutchinson   Thayne, WY11:08:12.072 278987   FITZGERALDS BICYCLES
50 Brian Petersen (4 - Cat4)   Salt Lake City, UT11:27:08.876 192688   AUTOLIV
51 David Haggard (10 - Cat5)   Mission Viejo, CA11:36:48.397 293900   NORDAS
52 Berkley Hanks   Draper, UT11:40:14.792 210608   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
53 Jason Gibson   Logan, UT11:41:02.095 207900   LOGAN RACE CLUB
54 Dave Hogan (5 - Cat4)   Farr West, UT11:46:49.863 265198   THE BIKE SHOPPE
56 Don Boling (11 - Cat5)   Salt Lake City, UT12:04:59.568 294882   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
57 Brad Petersen (12 - Cat5)   Salt Lake City, UT12:17:06.511 311999   CONTENDER BICYCLES
58 Shayne Kennedy   Tustin, CA12:20:19.223 311888   TUSTIN CA USA
DNF Kenneth OConnell   Las Vegas, NVDNF 311796   RED BURRO RACING
DNF Richard Thomas   Las Vegas, NVDNF 71023   LAS VEGAS NV USA
DNF Randy Wilcox   Henderson, NVDNF 271241   RED BURRO RACING

Men - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Sharp   Salt Lake City, UT9:17:07.514 161941   RMCC/CYCLESMITH
2 John Weyhrich   Bozeman, MT9:17:07.733 37860   5 VALLEY VELO
3 John Lauck   Bountiful, UT9:17:07.830 228846   BOUNTIFUL/MAZDA
4 Cris Williams   Park City, UT9:17:08.087 38323   RMSS CYCLING-JUMEX
5 Scott Mathewson   South Jordan, UT9:17:09.903 240704   THINKCASH RACING
6 Todd Taft   Salt Lake City, UT9:17:11.695 207596   SKI UTAH CYCLING TEAM
7 David MILLER   9:17:12.077   TEAM FREIGHT TRAIN / HOBACK SPORTS
8 Mike Stensrud   Apple Valley Mn9:19:17.401 223834   VERVE
9 Anthony Anstine (1 - Cat4)   Millville, UT9:19:20.400 289323   LOGAN RACE CLUB/ WIMMERS
10 Alan Griffey   Roy, UT9:21:21.650 278392   BOUNTIFUL MAZDA
12 Matthew Lavin   Bozeman, MT9:31:50.286 277511   BOZEMAN MASTERS VELO
13 Mark Twight   Holladay, UT9:32:31.010 250690   BIG RING/REAL CYCLIST
14 Michael Loveland   Morgan, UT9:34:21.202 246361   NEEDLES PEAK
15 Gary Porter   Roy, UT9:34:21.449 60559   AUTOLIV
16 Dallen Larson (1 - Cat5)   Ogden, UT9:34:22.134 227879   THE BIKE SHOPPE
17 James Ferguson   Ogden, UT9:34:24.923 200321   BOUNTIFUL MAZDA
19 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT9:36:28.460 281191   REVOLUTION CAFE RIO
20 Peter Hoag   Dansville, NY9:41:31.289 194738   RUUD RACING/TIOGA VELO
21 Stewart Sturgeon   Bountiful, UT9:41:58.590 311806   BOUNTIFUL MAZDA
22 David Saurman   Wilson, WY9:44:30.473 265715   FITZGERALDS BICYCLES
23 Shane Powell (2 - Cat4)   Roosevelt, UT9:45:02.232 225080   POWELL OPHTHALMOLOGY
24 Rick Hunt   Jackson, WY9:46:56.168 17163   FREIGHT TRAIN
25 Steve Cooke   Carson City, NV9:46:59.049 286931   BODY CONCEPTS
26 Jeff Pease (3 - Cat4)   Logan, UT9:51:40.226 87562   LOGAN RACE CLUB
27 Bryan Williams   Smithfield, UT9:52:12.537 132112   LOGAN RACE CLUB
28 Scott Horn   Teton Village, WY9:53:35.768 192878   JACKSON HOLE MOUNTAIN RESORT
29 C Joe Busby   Brighton, UT9:57:32.118 264158   THE BLAZING SADDLES
30 Marty Withrow   Dublin, OH10:02:15.824 270583   ECHELON/TREK CYCLING TEAM
31 Ken Jones (1 - Cat2)   Salt Lake Cty, UT10:05:19.548 111325   MI DUOLE - BARBACOA
32 Benjamin Jones   Seattle, WA10:05:19.709 216567   MI DUOLE - BARBACOA
33 Gregory Grant (2 - Cat5)   Bountiful, UT10:10:51.702 318508   ABC WASTE
36 Paul Watson   Holladay, UT10:17:36.548 302223   TEAM WORKMAN
37 John Knopf   Evanston, WY10:21:36.708 19481   EVANSTON CYCLING CLUB
38 Jeff Pace   Salt Lake City, UT10:28:08.483 256241   REVOLUTION CAFE RIO
39 Greg Shaw   Layton, UT10:32:58.488 305090   TEAM SHAW
40 Brett Shaw   Farmington, UT10:32:58.962 277819   TEAM SHAW
41 Tony Workman   Murray, UT10:40:05.250 312025   TEAM WORKMAN
42 Eric Hulphers   Layton, UT10:46:02.109 261633   TEAM HILL
43 Keith Andrus   Salt Lake City, UT10:52:04.033 312808   TEAM WORKMAN
44 David Bern   Salt Lake City, UT11:11:19.764 47032   SUNRISE CYCLERY
45 DAVID BOREN (3 - Cat5)   Salt Lake City, UT11:16:04.444 278697   ABC WASTE
46 Greg Carlen   St George, UT11:18:59.629 286225   NORTH LOGAN UT USA
47 Dale Rycraft   Mesa, AZ11:29:23.041 271273   RED BURRO RACING
48 Derek Ence   Idaho Falls, ID11:37:06.174 312268   EAGLE ROCK CYCLING
49 jeffrey warwick   Park City, UT12:17:49.086 313108   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
50 Mark Murphy (4 - Cat5)   Ogden, UT12:45:58.064 277666   BONNEVILLE BICYCLE CLUB
51 MARK WERTHMANN (5 - Cat5)   Boise, ID12:51:42.358 277757   LOST RIVER CYCLING
DNF Jeffery Bickle (Cat5)   Riverdale, UTDNF 294139   RIVERDALE UT USA
DNF Steve Schoonover   Draper, UTDNF 254266   REVOLUTION CAFE RIO

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elton Reid   Park City, UT9:40:55.962 192940   SLC BICYCLE CO.
2 Jim Verdone   Wilson, WY9:40:56.245 279139   FITZGERALD CYCLES
3 Chris Welch   Barneveld Ny9:41:00.992 256925   INDIANA MASTERS RACING TEAM
4 Kolin Vance   Fruit Heights, UT9:46:14.909 267965   NEEDLES PEAK
5 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT9:46:15.240 246295   SLC BICYCLE CO.
6 Norman Mecham   Garden City, UT9:53:19.016 294780   LOGAN RACE CLUB
7 Steve Simms   Logan, UT9:54:51.476 295879   JOYRIDE
8 Stephen Pudlock   Ogden, UT10:02:15.935 188499   BOUNTIFUL MAZDA
9 Anthony Quinn   Salt Lake City, UT10:04:41.296 75976   MI DUOLE - BARBACOA
10 Daniel Moser   Holladay, UT10:04:41.680 143153   MI DUOLE - BARBACOA
11 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT10:04:48.474 146521   BOUNTIFUL MAZDA
12 Tek Kilgore   Salt Lake City, UT10:04:50.097 233661   MI DUOLE - BARBACOA
13 Barry Gaines (1 - Cat3)   St Louis, MO10:18:37.141 171030   GATEWAY CYCLING CLUB
14 John Hernandez (1 - Cat5)   Smithfield, UT10:21:55.769 294515   LOGAN RACE CLUB
15 Val Ludlow   Salt Lake City, UT10:22:09.953 170877   OFRT
16 Robert Emmett   Highland, UT10:36:29.784 278153   PORCUPINE CYCLING
17 Byron Kosick   Sandy, UT10:45:33.980 19679   CANYON BICYCLES
18 Daniel Sellers   Bountiful, UT10:46:16.473 293044   BOUNTIFUL MAZDA CYCLE CLUB
19 Shannon Storrud   Park City, UT10:47:06.944 242162   PORCUPINE CYCLING
20 Joe Yonk   Mendon, UT10:47:57.571 313074   LOGAN RACE CLUB
21 David Evans   Hyde Park, UT10:48:25.376 85821   LOGAN UT USA
22 Howard Roose   Boise, ID11:04:03.022 200853   BOC
23 James Johnston (2 - Cat5)   Boise, ID11:04:03.255 70058   BOC
24 Michael Shaw   Ammon, ID11:06:49.884 294036   EAGLE ROCK CYCLING
25 Dennis Conroy   Salt Lake City, UT11:16:11.649 309173   SALT LAKE CITY UT USA
26 Alex Nieroth   Oakley, UT11:36:27.471 297662   TEAM VELOCITY
27 bruce jorgenson (3 - Cat5)   Oakley, UT11:36:27.744 307368   TEAM VELOCITY
28 David Ward   Salt Lake City, UT11:39:53.263 49474   SPIN CYCLE
29 Scott Glasscock   Fort Collins, CO11:40:29.303 13417   TEAM RIO GRANDE
30 Michael Anderson   Saint George, UT11:42:42.606 293623   CORAL DESERT ORTHOPEDICS
31 John Harris   Idaho Falls, ID11:44:32.213 289136   EAGLE ROCK CYCLING
32 Jim Gilland (4 - Cat5)   Layton, UT11:52:25.602 260463   PORCUPINE CYCLING
33 Jan Osterstock   Salt Lake City, UT11:58:34.586 294610   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
34 Jeffrey Warren   Centerville, UT12:20:43.536 210691   BOUNTIFUL MAZDA
35 peter clemens   Northogden, UT12:24:26.385 312464   NORTH OGDEN UT USA
36 Paul Matthews (5 - Cat5)   Salt Lake City12:56:26.443 202144   SALT LAKE CITY UT USA
DNF James Facer   Huntsville, UTDNF 259817   NONE
DNF Mark Facer (Cat5)   Mission Viejo, CADNF 294711   NORDAS
DNF Don Johnson   Idaho Falls, IDDNF 256964   IDAHO FALLS ID USA
DNF David Lange (Cat5)   Springville, UTDNF 260042   PORCUPINE CYCLING

Men - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick English   Salt Lake City, UT9:54:47.997 274960   PORCUPINE CYCLING
2 Alan Hammond   Saltlakecity, UT11:04:27.693 291844   CONTENDER BICYCLES
3 Roger Hansen   Smithfield, UT11:06:08.747 203576   LOGAN RACE CLUB
4 Richard Maben   Kamas, UT11:14:00.853 312308   BONNEVILLE BICYCLE CLUB
5 John Shirley   Holladay, UT11:18:47.347 294320   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
6 mark kelsey   Middletown, CT12:32:39.011 263997   REVOLUTION CAFE RIO

Men - Cat 5 - 5100

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Woodland   Kaysville, UT9:26:24.487 313136   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
2 michael Broadbent   Logan, UT9:31:59.532 279187   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
3 Jason Miller   Providence, UT9:37:12.173 311611   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
4 Greg Jolley   Farmington, UT9:43:56.462 294559   BOUNTIFUL MAZDA
5 Josh Foukas   Kaysville, UT9:49:10.803 311591   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
6 Brian Broadbent   Tenafly, NJ9:54:45.686 278011   GOLDMAN SACHS
7 Jared Royer   Santa Clara, UT9:55:52.338 313066   Red Rock
8 Dave Bell   Layton, UT9:57:37.513 279042   BOUNTIFUL MAZDA
9 Stanton Merrill   Logan, UT9:57:42.893 306837   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
10 Bret Campbell   Burley, ID10:06:33.011 311707   ROCKS CYCLING & FITNESS
11 Jon Robison   Logan, UT10:09:18.998 294229   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
12 Justin Smith   Kaysville, UT10:13:09.279 313258   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
13 James Mazzoni   Eagle, ID10:19:07.383 313182   ROCKS CYCLING & FITNESS
14 Mitchell Young   Syracuse, UT10:29:47.236 307518   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
15 justin mitchell   Rupert, ID10:31:37.335 312162   ROCKS CYCLING & FITNESS
16 Ben Cook   Sandy, UT10:31:41.776 303536   TEAM KELSON
17 Todd Handy   Layton, UT10:35:44.156 216979   BOUNTIFUL MAZDA
18 Loren Roundy   Kaysville, UT10:35:44.203 261679   BOUNTIFUL MAZDA CYCLING
19 Tony Harkin   Las Vegas, NV10:40:43.260 246654   RED BURRO RACING
20 Walter McCall   Burley, ID10:42:30.814 278532   ROCKS CYCLING & FITNESS
21 Ben CICHELLI   10:42:52.022   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
22 Michael Garner   Declo, ID10:43:41.279 312218   ROCKS CYCLING & FITNESS
23 Mike Petroff   Layton, UT10:49:03.819 261684   BOUNTIFUL MAZDA
24 Jacob Sanderson   Smithfield, UT10:49:04.603 311837   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
25 Michael McDonald   Las Vegas, NV11:01:10.090 312274   RED BURRO RACING
26 John Summers   Rexburg, ID11:01:23.248 311954   TEAM KELSON
27 Gregory Robinson   Westlake Village, CA11:03:21.399 261321   FAST FRIDAY
28 Roger Ivey   St George, UT11:07:23.829 17475   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
29 Brad Mainor   Las Vegas, NV11:09:42.728 245355   RED BURRO RACING
30 Danny Spencer   Smithfield, UT11:12:29.913 294434   LOGAN RACE CLUB - A TEAM
31 BRIAN VANUITERT   Layton, UT11:14:59.808 311966   BOUNTIFUL MAZDA
32 Dave Anderson   Rexburg, ID11:19:07.733 150033   TEAM KELSON
33 Chad Slade   Las Vegas, NV11:20:08.551 245600   RED BURRO RACING
34 Garrett Strong   Park City, UT11:30:18.399 310100   HUNTSMAN HOMETOWN HEREOS
35 James Mason   Wellsville, UT11:34:55.640 295236   UTAH STATE UNIVERSITY CYCLING CLUB
36 Paul Solomon   Sandy, UT11:41:46.283 310980   AARDVARK
37 Don Ercanbrack   Bountiful, UT11:41:46.332 306792   AARDVARK
38 Phillip Solomon   Saint George, UT11:41:46.338 311004   AARDVARK
39 Brian Smith   South Jordan, UT11:41:46.836 311565   AARDVARK
40 Cameron Smart   Draper, UT12:13:52.105 118353   LARRY H. MILLER LEXUS
41 Michael Ross   Sandy, UT12:14:58.303 294128   NONE
42 Brian Berrett   South Jordan, UT12:18:52.742 306083   AARDVARK
43 Craig Berrett   South Jordan, UT12:18:52.760 306081   AARDVARK
44 Jason Hawks   South Jordan, UT12:30:52.200 312984   LARRY H. MILLER LEXUS
45 Pat Swink   Clearfield, UT12:55:35.505 311550   HAMMER DOWN
46 Dylan Nelson   Bountiful, UT13:05:30.074 311573   AARDVARK
47 Andy Nelson   Bountiful, UT13:05:31.397 292845   AARDVARK
DNF Dan Bell   Layton, UTDNF 294169   BOUNTIFUL MAZDA
DNF Cameron Benson   Herriman, UTDNF 278242   BOUNTIFUL MAZDA
DNF Samuel Mehr   Las Vegas, NVDNF 313316   RED BURRO RACING
DNF Nicholas Murray   Las Vegas, NVDNF 312102   RED BURRO RACING
DNF Marc Ward   Draper, UTDNF 52646   DZNUTS

Men - Cat 5 - 5200

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Carter   Logan, UT9:23:57.063 293210   LIN PERFORMANCE SOCKS
2 Adam Taylor   Pleasantgrove, UT9:23:57.332 280724   SLC BICYCLE CO.
3 Tim Slocum   Logan, UT9:29:10.174 292615   LIN PERFORMANCE SOCKS
4 Don Anderton   Syracuse, UT9:34:22.112 311394   SYRACUSE UT USA
5 Michael Scheuller   Kaysville, UT9:35:28.848 294286   RED DOG RACERS
6 Rex Shupe   Kaysville, UT9:39:25.893 276202   RED DOG RACERS
7 Kyle Wood   Cedar Hills, UT9:52:51.663 279122   MI DUOLE - BARBACOA
8 Joe Kammerer   Saltlakecity, UT9:55:26.709 292534   LOTOHO PLUS
9 Jeffery Harris   Bountiful, UT9:55:27.246 291091   LOTOHO PLUS
10 Joshua Watkins   Park City, UT9:58:39.116 294232   RED DOG RACERS
11 Tyler Smith   Highland, UT9:59:36.230 278056   O.ZONE RACING
12 Trevor WOOD   10:04:10.777   RED DOG RACERS
13 John Service   Herriman, UT10:18:28.023 312068   CYCLEPATH 2
14 Michael Garff   Salt Lake City, UT10:18:36.165 311774   CAI FORA
15 John Emmett   Heber City, UT10:24:28.447 294184   NORDAS
16 Darin Toone   Phoenix, AZ10:27:45.360 294204   O.ZONE RACING
17 Nathan Heaps   San Tan Valley, AZ10:37:44.601 183404   JOE GIBSON FOUNDATION
18 John Wallin   Sandy, UT10:48:41.135 277903   CYCLEPATH 2
19 Christopher Gibson   Salt Lake City, UT10:58:36.301 308508   CARDIAC TAMPONADE
20 Spencer Chipping   Holladay, UT11:04:09.815 298087   MI DUOLE - BARBACOA
21 Justin Logan   Kaysville, UT11:05:25.036 312592   AQUA ENGINEERING CYCLING
22 Sal Mascarenas   Idaho Falls, ID11:06:53.510 245394   GTSP
23 shane morris   Highland, UT11:09:28.028 313124   O.ZONE RACING
24 Donald Goldberg   Holladay, UT11:17:10.824 287308   CONSULTNET
25 Cory Marler   Kaysville, UT11:20:03.953 313008   AQUA ENGINEERING CYCLING
26 Scott Morgan   Salt Lake City, UT11:24:23.271 313130   ADOBE
27 Jonathan Clark   Sandy, UT11:24:43.204 279451   CYCLEPATH 2
28 Stephen Roberts   Kaysville, UT11:25:35.889 294268   RED DOG RACERS
29 Bart Anderson   Mantua, UT11:28:29.177 145647   LITTLE VALLEY CYCLERY
30 Andrew Robertson   Salt Lake City, UT11:35:06.460 311868   HELL ON WHEELS III
31 Marshall Empey   Salt Lake City, UT11:35:13.360 294027   LOTOHO PLUS
32 Eric Peterson   Provo, UT11:40:10.357 313260   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
33 julio gonzalez   Sandy, UT11:49:38.816 278192   CYCLEPATH 2
34 Kelly VanBrocklin   Kaysville, UT11:50:42.303 312314   AQUA ENGINEERING CYCLING
35 Benjamin Schreiter   Salt Lake City, UT11:53:21.306 312230   CAI FORA
36 BRENT BELL   Sandy, UT12:03:18.178 277948   CYCLEPATH 2
37 David McDonough   Las Vegas, NV12:06:59.515 260767   AZTECH
38 Andy Zimmerman   Jackson, WY12:20:25.833 311866   FITZGERALDS BICYCLES
39 Justin Farris   Salida, CO12:27:17.190 244911   SOUTH CENTRAL RACING
40 Dennis McIntyre   Pleasant Grove, UT12:30:11.563 310936   O.ZONE RACING
41 Michael Wieczorek   Irvine, CA12:39:54.575 305691   SHO-AIR / SONANCE
42 Kenton Nielson   Orem, UT12:56:06.320 294875   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
43 Robert Cocanour   Sparks, NV12:58:41.515 228897   TEAM ZION
44 Derek Anderson   Draper, UT13:02:11.044 311987   CAI FORA
DNF Todd Earl   Provo, UTDNF 294062   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
DNF Doug Laney   Sandy, UTDNF 279104   CYCLEPATH 2

Men - Cat 5 - 5300

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Krommenhoek   Mapleton, UT9:38:04.767 307082   BIKEFIX
2 Jeremy Dustin   Hyde Park, UT9:47:38.176 309977   LOGAN RACE CLUB - B TEAM
3 Shane Watt   Ammon, ID9:49:52.513 278421   EAGLE ROCK CYCLING
4 Jeff Boote   Idaho Falls, ID9:55:32.111 312546   EAGLE ROCK CYCLING/EIRMC
5 Brandon Burtenshaw   Logan, UT9:55:32.657 172053   LOGAN RACE CLUB - B TEAM
6 Matt Burton   Coloradosprings, CO9:57:45.059 307379   PIKES PEAK VELO
7 Creighton Lowe   Coeur D'alene, ID10:03:05.267 313318   REVOLUTION CAFE RIO
8 Michael Coombs   Heber, UT10:06:49.858 309292   SPIN CYCLE RACING
9 Charles Mills   Idaho Falls, ID10:20:06.387 213276   EAGLE ROCK CYCLING
10 Fredrick Scott   Salt Lake City, UT10:23:26.533 225919   SLC WA USA
11 Greg Martin   Holladay, UT10:25:36.258 307534   HOLLADAY MASTERS
12 Travis Martin   North Ogden, UT10:26:05.857 294093   NORTH OGDEN UT USA
13 Mark Smith   Holladay, UT10:26:11.614 311593   SPIN CYCLE RACING
14 Craig Romrell   Salt Lake City, UT10:30:43.657 280489   LOGAN RACE CLUB - B TEAM
15 Brad Shepherd   West Jordan, UT10:33:27.897 311940   BICYCLE CENTER
16 Garn Jensen   Sandy, UT10:33:34.195 293296   BICYCLE CENTER
17 Matthew Packham   Twin Falls, ID10:34:52.428 271098   ROCK AND ROAD CYCLING
18 Christian Kownacki   Chula Vista, CA10:47:36.811 310404   LAKETOWN BICYCLES
19 Thomas Baker   North Ogden, UT10:47:46.466 294344   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
20 Ryan Kirkham   Idaho Falls, ID10:48:00.257 294120   EAGLE ROCK CYCLING
21 Jonathan Atzet   Draper, UT10:55:39.448 279136   PORCUPINE CYCLING
22 Leo Stanko   Salt Lake City, UT11:02:42.893 312023   LAKETOWN BICYCLES
23 Gavin Fitzsimmons   Sandy, UT11:13:52.667 312208   HAKENYA
24 Bart Larsen   Idaho Falls, ID11:19:57.496 294087   EAGLE ROCK CYCLING
25 Michael Mason   Herriman, UT11:21:26.585 278063   BCC RACING
26 Ryan Arnell   Kaysville, UT11:21:29.096 311886   BIKEFIX
27 Weston Arnell   Sandy, UT11:21:31.267 310971   BIKEFIX
28 Todd Lamppa   Jackson, WY11:21:32.644 295209   JACKSON WY USA
29 Phillip Smith   Sandy, UT11:24:05.029 304308   PORCUPINE CYCLING / HOMETOWN HEROES
30 Bruce Thomas   Layton, UT11:27:11.656 311795   MOUNTAIN VIEW ORTHOPEDICS
31 Spencer Steinmann   Salt Lake City, UT11:29:41.292 311664   REVOLUTION CAFE RIO
32 Kirt Marlow   Shelley, ID11:31:10.083 261810   EAGLE ROCK CYCLING/EIRMC
33 Alex Lockovitch   Salt Lake City, UT11:32:05.682 311979   BIKEFIX
34 Stephen Higgins   Salt Lake City, UT11:32:06.879 278950   BCC RACING
35 Johnny London   Salt Lake City, UT11:32:12.043 311899   BIKEFIX
36 Peter Gross   Boulder, CO11:36:58.826 278171   BOULDER CO USA
37 Jeffrey Anderson   Provo, UT11:46:59.974 272014   PROVO UT USA
38 Byron Montgomery   Riverton, UT11:49:05.277 214220   SKI UTAH CYCLING TEAM
39 James Arnold   Sugarcity, ID11:49:33.076 279114   EAGLE ROCK CYCLING
40 Reginald Foster   Sandy, UT12:00:25.576 140937   BIKEFIX
41 Steven Larsen   Westjordan, UT12:01:18.290 312310   LOGAN RACE CLUB - B TEAM
42 Stacey Jenkins   Heber City, UT12:04:04.339 257937   X-MEN
43 McKay Packer   Sandy, UT12:06:04.208 294764   SALT LAKE CITY UT USA
44 Greg Larsen   Santa Clara, UT12:13:34.545 312294   LOGAN RACE CLUB - B TEAM
45 Paul Johansen   Farmington, UT12:15:23.904 312140   BIKEFIX
46 Ross Quigley   Salt Lake City, UT12:17:31.261 294430   SPIDER BAIT CYCLING
47 Brian Harris   Salt Lake City, UT12:27:23.871 311852   BIKEFIX
48 Karl Markham   Mapleton, UT12:28:31.738 305964   PORCUPINE CYCLING
DNF Jesse Christensen   Orem, UTDNF 286470   REVOLUTION CAFE RIO
DNF Mike Gregg   Draper, UTDNF 294771   DRAPER UT USA
DNF Allen Lester   Idaho Falls, IDDNF 312084   EAGLE ROCK CYCLING
DNF Matthew Snyder   Sandy, UTDNF 291439   WASATCH ROAD RUNNERS
DNF Jeff Uberti   Lehi, UTDNF 240510   FORMULA ONE UBERTI

Men - Cat 4 - 700

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Aufderheide   Wilson, WY9:08:17.796 287270   TETON TRAINING
2 Andy Earl   Provo, UT9:26:29.065 254484   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
3 John Burton   North Logan, UT9:26:29.436 261602   JOYRIDE BIKES
4 Brandon Judd   Heber, UT9:26:30.267 289575   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
5 Scott Powers   Sandy, UT9:26:30.461 286504   REVOLUTION CAFE RIO - RED
6 Ryan Pace   Morgan, UT9:26:30.504 306117   NEEDLES PEAK/MOUNTAIN BUILDERS
7 Alex Whitney   Salt Lake City, UT9:26:30.676 223077   CANYON BICYCLES DRAPER
8 Johnny Shirley   Saltlakecity, UT9:26:31.121 307437   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
9 Alex Archibald   Great Falls , MT9:26:31.416 1862   ARCHIBALD PROCTOLOGY
10 Joshua Bond   Mountain Green, UT9:26:32.106 294714   NEEDLES PEAK - LONE TREE
11 Dan Tolson   Jackson, WY9:26:32.431 295242   FITZGERALDS BICYCLES
12 Parker Conroy   Salt Lake City, UT9:26:33.207 289987   UNIVERSITY OF UTAH
13 Nolan Finlayson   Riverton, UT9:32:21.342 291403   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
14 David Shuley   Ft Thomas, KY9:32:23.786 278635   REVOLUTION CAFE RIO - RED
15 Ben Kofoed   Logan, UT9:32:31.296 261643   LOGAN RACE CLUB
16 Eric Lamoreaux   Salt Lake City, UT9:42:36.960 311055   MI DUOLE - BARBACOA
17 Farrell Spackman   Harrisville, UT9:43:19.978 247086   TEAM EXCELERATOR
18 Scott Openshaw   Draper, UT9:44:33.869 253881   REVOLUTION CAFE RIO - RED
19 Jeffrey Caldwell   Kaysville, UT9:44:37.486 179985   NEEDLES PEAK
20 Adam Crayk   Draper, UT9:45:35.851 291523   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
21 Brian Smith   South Jordan, UT9:46:01.365 272129   CANYON BICYCLES DRAPER
22 Pat Terry    Mapleton, UT9:46:01.810 293984   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
23 Jonathan Liddell   Sandy, UT9:46:50.254 291834   REVOLUTION CAFE RIO - RED
24 Michael Shinney   Farr West, UT9:49:49.904 275935   NEEDLES PEAK
25 Thomas Daniels   Ogden, UT9:49:49.914 293172   NEEDLES PEAK
26 John Moreton   Salt Lake City, UT9:49:49.916 25024   CUTTHROAT RACING
27 Trent Wignall   Draper, UT9:50:43.986 294142   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
28 Brad Duncan   Salt Lake City, UT9:51:46.105 131043   UNIVERSITY OF UTAH
29 Paul Mathewson   Salt Lake City, UT9:51:59.041 258981   ARCHIBALD PROCTOLOGY
30 Alex Kim   Salt Lake City, UT10:03:37.557 261800   REVOLUTION CAFE RIO - RED
31 Michael Adams   Preston, ID10:03:40.392 290832   LOGAN RACE CLUB
32 NATHAN BARNES   Herriman, UT10:03:41.714 289318   REVOLUTION CAFE RIO - RED
33 Kevan Steed   Syracuse, UT10:07:32.952 92790   TEAM EXCELERATOR
34 Jerald Olsen   Roy, UT10:08:36.776 278981   TEAM EXCELERATOR
35 Douglas Park   Salt Lake City, UT10:12:19.364 301716   REVOLUTION CAFE RIO - RED
36 Ben Towery   Clinton, UT10:13:12.173 100826   TEAM EXCELERATOR
37 Benjamin Brutsch   Lindon, UT10:18:53.714 292790   OMNITURE
38 Michael Mead   Salt Lake Cty, UT10:19:03.974 129045   SPIN CYCLE RACING
39 Todd Stowell   Park City, UT10:36:50.917 224506   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
40 David Conner   Tetonia, ID10:38:13.956 78377   IDAHO CYCLING ENTHUSIASTS (ICE)
41 Chad VanSolkema   Salt Lake City, UT10:45:17.844 278138   BICYCLE CENTER
42 Ryan Woolston   Sandy, UT10:47:52.058 266873   REVOLUTION CAFE RIO - RED
43 Chad Hales   Draper, UT10:48:27.393 234628   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
44 Preston Niederhauser   Mountain Green, UT11:10:00.453 286119   NEEDLES PEAK SKI AND BIKE
45 Rick Finlayson   Highland, UT11:13:02.978 279124   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
46 Joseph Johnson   San Juan Capistrano, CA11:13:04.682 311991   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING - SBR SPORTS
47 Robert Jones   Mapleton, UT11:13:04.875 261629   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
48 matthew robbins   Lehi, UT11:13:05.532 276755   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
49 Dave Ramsay   South Jordan, UT11:13:06.236 260507   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
50 Matthew Wilson   Orem, UT11:49:10.384 301884   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
51 Jason Armstrong   Bozeman, MT12:18:05.765 255615   GAS
52 Joel Hsia   Salt Lake City, UT12:38:42.657 256338   UNIVERSITY OF UTAH
DNF Ryan Finlayson   Riverton, UTDNF 296771   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
DNF Mason Law   Southjordan, UTDNF 290430   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
DNF Erik Neilson   Logan, UTDNF 313194   LOGAN RACE CLUB

Men - Cat 4 - 800

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Gibson   Pleasant View, UT9:05:21.551 263645   THE BIKE SHOPPE
2 Clinton Mortley   Ogden, UT9:05:22.960 223361   KELSON
3 Ryan Wilcock   Riverton, UT9:05:22.989 289736   SPIDER BAIT CYCLING
4 Kyle Nelson   Riverton, UT9:05:23.113 291230   SPIDER BAIT CYCLING
5 eric dupuis   Layton, UT9:05:28.523 278019   SLC BICYCLE CO.
6 Brandon Perry   Draper, UT9:20:24.549 279223   REVOLUTION CAFE RIO - BLUE
7 Jaren Gibson   Syracuse, UT9:20:24.570 294409   The Bike Shoppe/Chick-fil-a Racing Team
8 Steve Wilson   Salt Lake City, UT9:20:24.643 263094   SALT LAKE CITY UT USA
9 Liam ODonnell   Murray, UT9:20:28.439 291424   SLC BICYCLE CO.
10 Shawn Kingrey   Pueblo, CO9:20:29.840 167284   PUEBLO CO USA
11 Travis Howard   Missoula, MT9:29:18.360 276957   NRO/5VV
12 Robert Werner   San Carlos, CA9:29:19.753 236490   WEBCOR/ALTO VELO
13 Lucas Parker   Riverton, UT9:29:30.918 287939   SPIDER BAIT CYCLING
14 Ryan LeMone   Pleasant Grove, UT9:29:53.880 235144   O.ZONE RACING
15 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT9:29:57.634 298172   SLC BICYCLE CO.
16 Patrick Davis   Santa Rosa Ca9:34:57.496 261196   MAD DOG CYCLES ROAD TEAM
17 Steven Hadley   Tooele, UT9:40:16.140 178696   PORCUPINE CYCLING - B GROUP
18 Jesse Jensen   Park City, UT9:40:16.329 300502   CONTENDER BICYCLES / THE CONTENDER CLUB
19 Ron Pynes   Salt Lake City, UT9:42:35.541 225165   CONTENDER/AXIS41
20 matt scherer   Alpine, UT9:42:35.546 294177   CONTENDER/AXIS41
21 Thomas Bradley   Salt Lake City, UT9:42:35.664 313276   CONTENDER/AXIS41
22 James Taylor   Salt Lake City, UT9:42:35.758 294144   CONTENDER/AXIS41
23 Douglas Olmstead   South Weber, UT9:43:20.302 211306   THE BIKE SHOPPE
24 Robert Gillespie   Missoula, MT9:45:25.897 277726   NRO/5VV
25 mark esplin   Centerville, UT9:46:56.176 278796   BOUNTIFUL MAZDA CYCLING TEAM
26 Mike Lewis   Pleasant Grove, UT9:50:35.555 312076   REVOLUTION CAFE RIO - BLUE
27 Rick Miller   Salt Lake City, UT9:51:11.788 198821   SALT LAKE CITY UT USA
28 Ty Hopkins   American Fork, UT9:51:40.598 307876   MAD DOG CYCLES ROAD TEAM
29 Allen Parcell   Orem, UT9:58:38.108 296053   MAD DOG CYCLES ROAD TEAM
30 Austin Scott   Ogden, UT10:01:27.137 296550   SIMPLY MAC RACING
31 Derrick Deaton   South Jordan, UT10:01:31.434 261586   SPIDER BAIT CYCLING
32 Allan Johnson   Bountiful, UT10:04:33.034 279088   BOUNTIFUL MAZDA CYCLING TEAM
33 John Johnson   Provo, UT10:07:30.377 294208   REVOLUTION CAFE RIO - BLUE
34 Matthew Shaw   Springville, UT10:12:04.063 203672   PORCUPINE CYCLING - B GROUP
35 Brent Williams   South Jordan, UT10:15:53.493 229675   SLC BICYCLE CO.
36 Eric Jensen   Farmington, UT10:15:58.256 154717   LAYTON UT USA
37 Travis Fisher   Kearns, UT10:16:02.893 278062   SLC BICYCLE CO.
38 Steve Wasden   Rexburg, ID10:18:47.692 282902   KELSON
39 John Paras   South Jordan, UT10:19:21.960 27210   SPIDER BAIT CYCLING
40 Javier Vargas   Highland, UT10:42:14.604 292648   O.ZONE RACING
41 Scott Stout   Sammamish, WA10:42:24.467 297455   SAMMAMISH WA USA
42 Warren Worsley   South Jordan, UT10:43:41.541 203723   COLE SPORT
43 David Clyde   Logan, UT10:54:27.987 201458   LRC/MDSC
44 Randy Huskinson   Rexburg, ID11:05:16.968 138481   KELSON
45 Clay Adair   Arlington, VA11:10:05.775 296000   MAD DOG CYCLES ROAD TEAM
46 Alejandro Vargas   Highland, UT11:10:10.904 293911   O.ZONE RACING
47 James Helco   Plain City, UT11:16:13.649 294266   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
48 Patrick Morton   Park City, UT11:32:30.496 224051   REVOLUTION CAFE RIO - BLUE
49 Keith Heaton   Bountiful, UT11:33:58.659 306156   REVOLUTION CAFE RIO - BLUE
50 Kevin Koval   Carmel, IN11:55:53.130 59133   TEAM WHEELTAGS
51 Chip Page   Kaysville, UT11:56:01.011 295214   PORCUPINE CYCLING - B GROUP
52 Jared Eborn   Murray, UT12:23:09.000 255668   PORCUPINE CYCLING - B GROUP
53 William Broadbent   Eaglemountain, UT12:47:21.312 286259   O.ZONE RACING
54 Clive Pusey   North Salt Lake, UT13:06:22.312 288561   PORCUPINE CYCLING - B GROUP
DNF Mike Oblad   Taylorsville, UTDNF 26520   PORCUPINE CYCLING - A GROUP
DNF Jeffery Austin   Cedar Hills, UTDNF 294094   O.ZONE RACING
DNF Casey Marker   RoyDNF 276682   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Burbidge   Salt Lake City, UT9:06:13.000 250061   MI DUOLE - BARBACOA POWERED BY MILLCREEK BICYCLES
2 Jake Pantone (1 - Cat2)   Huntsville Utah9:06:13.001 153478   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
3 Jonny Hintze (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT9:06:13.002 249871   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
4 Mark Albrecht   Draper, UT9:06:13.003 279053   REVOLUTION CAFE RIO
5 Mark Schaefer   Ogden, UT9:06:13.004 66592   BARRY LASKO DDS RACING
6 Arthur Rand   Santa Cruz, CA9:06:30.000 170859   SPOKESMAN BIKES
8 Scott Preston   Parker, CO9:06:30.002 97431   REVOLUTION CAFE RIO
9 Justin Wilson   Salt Lake City, UT9:13:10.000 263234   REVOLUTION CAFE RIO
10 Darren Goff   South Weber, UT9:13:17.000 301825   TEAM EXCELERATOR
11 Curtis Doman   Draper, UT9:13:35.000 73704   REVOLUTION CAFE RIO
12 Steve Albrecht   Lehi, UT9:17:57.809 279040   REVOLUTION CAFE RIO
13 Drew Neilson   Logan, UT9:17:57.911 258676   LOGAN RACE CLUB / NORDIC TRACK
14 Daniel Campbell   Dayton, OH9:18:01.079 259383   PANTHER PB COMPETITIVE CYCLIST
15 Quin Bingham (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT9:18:02.011 213156   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
16 nathan cisney (3 - Cat3)   Layton, UT9:18:02.352 251566   LAYTON UT USA
17 Jared Prince   Kaysville, UT9:18:03.130 290116   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
18 Robert Hoene   Boise, ID9:18:05.129 45460   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
19 Josh Carter   South Ogden, UT9:25:41.453 245675   TEAM WRIGHT MEDICAL
20 Tyler Southard   Denver, CO9:25:41.760 296104   TEAM WRIGHT
21 Manny Cypers   S. Ogden, UT9:26:19.500 248993   THE BIKE SHOPPE
23 Jeremy Smith   West Jordan, UT9:28:07.755 64366   SKI UTAH CYCLING TEAM
24 Kirk Eck   Smithfield, UT9:28:16.098 116598   LOGAN RACE CLUB
25 Kent Carlsen   Providence , UT9:28:16.614 169531   LOGAN RACE CLUB / NORDIC TRACK
26 Kirk Minor   Riverton, UT9:28:23.875 242779   SKI UTAH CYCLING TEAM
27 Scott Preston   Eden, UT9:28:24.236 126925   THE BIKE SHOPPE
28 Jody Harris   Pleasant View, UT9:28:24.749 177562   OGDEN ONE
29 Nathan Baldwin   Pleasant View, UT9:39:46.800 274130   THE BIKE SHOPPE
30 Gregory Roper (4 - Cat3)   N Logan, UT9:41:32.424 133099   LOGAN RACE CLUB
31 Jonathan Garrett   Grapevine, TX9:50:20.114 12865   COLAVITA/BACI/TEXAS
33 Christopher Pace   Star Valley Ranch, WY10:02:09.847 84353   MICRO METALS/BIKE ZOO
34 Mitch McBeth   Salt Lake City, UT10:11:40.231 23158   CONTENDER BICYCLES
35 L Nathan Thomas   South Jordan , UT10:28:58.250 133255   HERRIMAN UT USA
36 Brian Austin (5 - Cat3)   Logan, UT10:51:40.418 140948   JOYRIDE BIKES
37 Courtney Larsen   Ogden, UT11:00:31.354 247000   TEAM WRIGHT MEDICAL
DNF Phil Alne   San Jose, CADNF 236191   TWIN PEAKS RACING
DNF Roger Arnell   Mountain View, CADNF 311845   BIKEFIX
DNF Cameron Hoffman   Clearfield, UTDNF 57141   BIKERS EDGE/DESTINATION HOMES
DNF Dennis Porter   Ogden, UTDNF 173070   SUN VALLEY/HARRISTONE
DNF Zan Treasure   Ogden, UTDNF 143866   BOUNTIFUL MAZDA
DNF Eric Thompson   Salt Lake City, UTDNF 204002   SKI UTAH CYCLING TEAM
92636100 Mark Larsen   St George, UTUTAH 54675   RED ROCK-ST. GEORGE
95108985 Jeff Malnick   Monterey, CASANTA CRUZ CA 260198   THE SPOKESMAN

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alfred Thresher (1 - Cat3)   Las Vegas, NV9:01:44.397 213890   RED BURRO RACING
2 Nathan Pack   Taylorsville, UT9:05:48.483 209573   GYM JONES
3 James Crawford   West Haven, UT9:14:25.015 259282   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
4 Ryan Ottley   Providence, UT9:14:25.051 224853   LOGAN RACE CLUB
5 Peter McMullin   Draper, UT9:14:25.665 114048   REVOLUTION CAFE RIO
6 Will Hanson   Draper, UT9:14:26.102 276490   REVOLUTION CAFE RIO
7 Justin Bingham   Roy, UT9:14:26.365 167381   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
8 Christopher Thresher (1 - Cat4)   Holladay, UT9:14:26.411 261708   RED BURRO RACING
9 Tyler Matson   Sunset, UT9:14:33.163 292523   WEBER STATE UNIVERSITY
10 Eric Ellis   Springville Ut9:14:43.017 296526   UTAH VALLEY UNIVERSITY CYCLING
11 Breck Bennion   Las Vegas, NV9:16:13.698 249906   RED BURRO RACING
12 Craig Willis   Logan, UT9:16:14.169 213007   LOGAN RACE CLUB
13 Tyler Kirk   Sandy, UT9:16:15.351 261681   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
14 Eric Gardiner   Salt Lake City, UT9:16:16.339 268968   LOGAN RACE CLUB
15 Sean Hassinger   Boise, ID9:16:17.372 251816   ALLIED ORTHOPAEDICS
16 Lance Anderson   Draper, UT9:16:17.908 245283   REVOLUTION CAFE RIO
17 Brian Price   Boise, ID9:16:18.687 256458   LOOK! SAVE A LIFE
18 Eric Martin   St. George, UT9:17:34.639 266132   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
19 James Willis   Sandy, UT9:29:22.817 279410   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
20 Trevor Simper (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT9:29:24.690 135416   LARRY H. MILLER LEXUS
21 Russell Parry (2 - Cat4)   Ogden, UT9:29:30.405 278476   SIMPLY MAC RACING P/B BINGHAM CYCLERY
22 Eadric Bressel   Providence, UT9:33:00.413 4777   PROVIDENCE UT USA
23 Jason Goodfellow   Salt Lake City, UT9:38:20.681 222317   CANYON BICYCLES DRAPER
24 Spence Roper (3 - Cat4)   Logan, UT9:38:23.059 240465   LOGAN RACE CLUB
25 David Hassinger   Boise, ID9:38:25.288 210582   ALLIED ORTHOPAEDICS
26 Chris Blackburn   Las Vegas, NV9:38:25.346 250875   RED BURRO RACING
27 Adam Catmull   South Jordan, UT9:38:56.470 220468   REVOLUTION CAFE RIO
28 Kyle James (3 - Cat3)   Jackson, WY9:41:30.899 229128   FITZGERALDS BICYCLES
29 Doug Hansen   West Jordan, UT9:49:28.077 243640   REVOLUTION CAFE RIO
30 Kevin Parry   Sandy, UT9:58:04.951 260918   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
31 seth bradley   Sandy, UT9:58:06.620 260573   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
32 Michael Gonzalez   Thousand Oaks, CA10:18:35.132 41931   FAST FRIDAY
33 Tod Turley   Agoura Hills, CA10:18:42.599 118380   FAST FRIDAY
34 Dave Vannette   Mountain View, CA10:21:04.309 269401   ANN ARBOR VELO CLUB
35 Jerrel Storrud   West Jordan, UT10:23:07.321 237141   PORCUPINE CYCLING
36 Jeff Stenquist   Draper, UT10:54:35.070 34008   CANYON BICYCLES DRAPER
37 Chris Bondurant   Boise, ID10:57:36.213 4178   ALLIED ORTHOPAEDICS
38 Zach Bradley (4 - Cat4)   Sandy, UT11:16:29.135 309974   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
39 Joe Sepulveda (5 - Cat4)   Draper, UT11:16:29.596 32187   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
40 Douglas Sligting   Riverton, UT12:27:19.348 193271   THE FAN CYCLING
DNF Gordon Walker   Thousand Oaks, CADNF 254505   FAST FRIDAY

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Keri Gibson   Pleasantview, UT10:07:14.925 294391   THE BIKE SHOPPE
3 Kaytie Scott   Ogden, UT10:12:35.285 311329   SIMPLY MAC RACING
4 Beth McMaster   Mapleton, UT10:17:22.818 294100   RIVERSTONE WOMENS RACING TEAM
5 Katherine Ragle   Salt Lake City, UT10:22:36.520 297851   SLC BICYCLE CO.
6 Anna Gunderson   Victor, ID10:25:37.425 311853   SALT SEA PIRATES
7 Inga Heller   Saltlakecity, UT10:31:43.407 310281   UNIVERSITY OF UTAH
8 Mavis Irwin   Salt Lake City, UT10:31:48.342 311171   UNIVERSITY OF UTAH
9 Peggy Brennan   Las Vegas, NV10:37:28.828 273046   WICKED CYCLING/COLAVITA OUTBACK LAS VEGAS
10 Cori Richards   Park City, UT10:52:21.594 245603   RED BURRO RACING
11 Jordan Armstrong   Boise, ID10:52:42.053 282477   RIVERSTONE WOMENS RACING TEAM
13 Sonja Schurig   Sandy, UT11:11:06.685 304158   HUNTSMAN HOMETOWN HEREOS
14 Roberta Powers   Draper, UT11:26:50.319 264964   REVOLUTION CAFE RIO
15 Brianne Banks   Idaho Falls, ID11:39:42.377 291392   EAGLE ROCK CYCLING
16 Megan Burger   Draper, UT11:42:12.153 308468   REVOLUTION CAFE RIO
17 Lindsay Niedrich   Logan, UT11:56:54.796 310328   UTAH STATE UNIVERSITY CYCLING TEAM
19 Heather Smith   Layton, UT12:43:36.246 305085   DOTTIE BECKS RACING/THE BIKE SHOPPE
20 Amy Christian   Chattanooga, TN12:44:55.738 307286   VELO VIXENS
21 wendy child   Salt Lake City, UT12:45:45.310 305965   SKULL CANDY/JSA ARCHITECTS
DNF Janet Borg   Providence, UTDNF 111867   SR3
DNF Chelsea Gamero   Southjordan, UTDNF 304478   REVOLUTION CAFE RIO
DNF Gretchen Houston   Idaho Falls, IDDNF 312210   EAGLE ROCK CYCLING
DNF Molly Kramer   Lasvegas, NVDNF 303398   COLAVITA/OUTBACK STEAKHOUSE LAS VEGAS
DNF Holly Magleby   Ammon, IDDNF 279220   EAGLE ROCK CYCLING

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenn Halladay   Kuna, ID9:44:57.509 192738   TEAM BOBS-BICYCLES.COM
2 Diana Hassel   Fort Collins, CO9:57:20.765 178539   TEAM RIO GRANDE
3 Dina Mishev   Jackson, WY10:00:00.037 247042   FITZGERALDS BICYCLES
4 Jill Damman (1 - Cat3)   Jackson, WY10:00:39.533 227489   FITZGERALDS/IBEX
5 Stephanie Bissonnette   Henderson, NV10:00:39.964 227280   COLAVITA/ OUTBACK STEAK HOUSE
6 Kandice Lund   Centerville, UT10:07:15.254 271795   CENTERVILLE UT USA
7 Paula Plant   Chanhassen, MN10:07:15.856 209376   VERVE RACING
8 Lisa Tumminello   Steamboat Springs, CO10:07:17.846 184590   PRIMAL/ROCKY MOUNTAIN COLAVITA
9 Lara Sparhawk (2 - Cat3)   Boise, ID10:22:33.938 286722   RIVERSTONE WOMENS RACING TEAM
10 Jo Campbell   Loveland, CO10:31:47.568 76259   TEAM RIO GRANDE
11 Jamie Jenkins   Salem, UT10:33:35.308 260965   BOUNTIFUL MAZDA
12 Michelle King   Phoenix, AZ10:52:19.255 238539   COLAVITA/OUTBACK-LAS VEGAS WICKED CYCLING
13 Cynthia Brown   Loveland, CO11:18:27.222 171409   TEAM RIO GRANDE
14 Heather McNeill   Fort Collins, CO11:52:42.394 295621   TEAM RIO GRANDE
15 Sarah White (3 - Cat3)   Salt Lake City, UT12:07:15.898 305992   REVOLUTION CAFE RIO

Mixed - Tandem - Licensed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Stephen (Cody) Haroldsen   Salt Lake City, UTDNF 230640   SKI UTAH CYCLING TEAM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOSpyCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee