Race Results for
Ed Peters Memorial Masters Weekend-DeSales Criteri
Center Valley, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip Stanley   Allentown, PA50:14.0 45967  476 Morgan Stanley Cycling Team
2 Joe Saling   Bridgewater, NJ 45887  477 Somerset Wheelmen
3 Barry Free   Lebanon, PA 12333  475 ERA Cycling

Men - Masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Gorman   Philadelphia, PA57:34.0 54963  315 L'Equipe DeVille
2 Benjamin Miller   Alexandria, VA 105267  309 Guinness Cycling Team
3 Vladimir Borovkov   Old Bridge, NJ 111890  319 SignatureCycles/Rockstar Games
4 David Bonser   Wind Gap, PA 46483  303 Gotham Cyclists
5 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756  328 Chester County Cycling Foundation
6 Greg Dattner   Carlisle, PA 231213  327 Chester County Velo
7 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219  302 team Alliance Environmental
8 Michael Miller   Morgantown, PA 57947  310 Team Alliance Environmental
9 Rod Myers   Etters, PA 25626  311 Liberty Cycle
10 Kevin Fryberger   Devon, PA 230428  324 Pabst Blue Ribbon/Talksoft Racing
11 Nao Yamashita   Breinigsville, PA 200963  313 Cycledrome
12 Joshua Bardige   Laverock, PA 167776  316 QCW Cycling
13 Ryan Pomajevich   Schnecksville, PA 145887  323 Team Lion of Flanders.com
14 James Best   Allentown, PA 213813  301 Cycledrome
15 Michael DeGeorge   Washington, NJ 282234  304 Skylands Cycling
16 Scott Hodder   Oceanport, NJ 46178  326 SignatureCycles/Rockstar Games
17 Kyle Eckley (1 - Cat2)   Easton, PA 80336  322 Pa. Elite Velo
18 Christian Sell   Conshohoken, PA 45923  318 QCW Cycling
19 Craig Guensch   Leesburg, VA 55605  305 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
20 John Schwarz   Quakertown, PA 290648  314 Lehigh Wheelmen Assoc
21 Dennis Penny   Lancaster, PA 78024  320 Mason Dixon Velo
22 Bryan Stahley   Alburtis, PA 171751  312 Cycledrome
23 Kevin Keane   Hopewell, NJ 225711  329 Skylands Cycling
24 David Krial   Macungie, PA 143702  306 Cycledrome
25 Joseph Murphy   Bath, PA 156907  321 Lehigh Wheelmen Assoc
26 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539  325 Main Line Cycling
27 Stephen Baumbach   Allentown, PA 214545  300 Cycledrome Bicycling Team
28 Alexander Roberts   Lancaster, PA 108416  317 Lost Boys Racing inc.
29 Stephen May   Lebanon, PA 134837  308 Swashbuckler Brewing/PaRenfaire.com

Men - Masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Diefenbach   Pottstown, PA54:46.0 142263  436 Chester County Cycling Foundation
2 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004  404 Liberty Cycle
3 Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856  439 Morgan Stanley Cycling Team
4 Neal Stansbury (1 - Cat1)   Orefield, PA 45968  416 tri-state velo
5 Eric Anderson   Bridgewater, NJ 1620  431 Somerset Wheelmen
6 Jeffrey Appeltans   Philadelphia, PA 1826  400 MAMBO Kings/D&Q-GoCycling
7 Karl Moore   Lindenwold, NJ 148676  411 HEART HOUSE/CADV/CC EVESHAM
8 David Gulick   Phoenixville, PA 45409  403 Team Alliance Environmental
9 Brian Wolf   Ridgefield, CT 47710  420 Team Rockstar Games / Signature Cycles
10 Jan Felice   Lancaster, PA 224945  430 Thru-It-All Body Shop Inc
11 Thomas Bartolacci   Schnecksville, PA 57616  441 Bucks County Racing Club
12 Craig Leiser   Coatesville, PA 46602  423 Tri State Velo
13 Bill Strickland   Emmaus, PA 83699  435 Hup United
14 Michael Long   Willow Street, PA 237945  407 International Christian Cycling
15 Michael Holub   Quakertown, PA 124141  425 Lehigh Wheelmen Assoc
16 Robert Kowal   Hillsborough, NJ 191926  405 Team Somerset
17 Bryan Stahley   Alburtis, PA 171751  415 Cycledrome
18 Ed Slaughter   Macungie, PA 322760  443 Morgan Stanley Cycling Team
19 Michael Shapanka   Somerville, NJ 174998  421 Watchung Wheelmen
20 Mark Valentine   Philadelphia, PA 36301  418 QCW Cycling/Breakawaybikes.com
21 William Daniels   West Chester, PA 47120  442 Services Environmental
22 Paul McDonald   Doylestown, PA 223596  429 Lehigh Wheelmen Assoc
23 Steven Laverty   West Chester, PA 20514  437 Tri State Velo
24 Philip Laskaris   Philadelphia, PA 47646  406 
25 Linford Weaver   Lititz, PA 109962  419 International Christian Cycling
26 Randy Sellari   Bryn Mawr, PA 212070  414 Zen Masters Racing
27 Kazuto Tanahashi (1 - Cat4)   Paramus, NJ 185406  417 GS Parkridge
28 Christopher Cumo   Plymouth Meeting, PA 214574  402 Zen Masters Racing
29 Doug Morris   New Castle, DE 268018  412 Guy's Racing
30 Michael Fink   Allentown, PA 161624  444 Lehigh Wheelmen Assoc
31 Charles Crocco   Flemington, NJ 196092  401 Team Somerset
32 William McLaughlin   Leonardo, NJ 111889  426 Somerset Wheelmen
33 Tim Toms   Lebanon, PA 96371  433 Unattached
34 Jay Hoffman   Fort Washington, PA 247980  422 Tri State Velo
35 Peter Siegfried   Fogelsville, PA 160817  424 Lehigh Wheelmen Assoc
36 Neil Head   Coatesville, PA 310251  432 Unattached
37 Jim Pomeroy   York, PA 199755  427 Thru-It-All Body Shop Inc
38 Thomas Lyons   Newtown Square, PA 224539  408 main line cycling- bikyle
39 David Frankford   Merion Station, PA 183807  440 Main Line Cycling

Men - Masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Berezny (1 - Cat3)   Coopersburg, PA50:14.0 45079  200 Bike Line / LWA
2 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528  213 Guys Racing Club
3 Richard Steele   West Chester, PA 237198  208 Chester County Velo - Smedley/IronHill
4 Gregory Ruch   Lehighton, PA 130074  211 Tri State Velo
5 Jay Hoffman   Fort Washington, PA 247980  210 Tri State Velo
6 Steven Laverty   West Chester, PA 20514  206 Tri-State Velo
7 Michael Shapanka   Somerville, NJ 174998  209 Watchung Wheelmen
8 John Capaldo   Chester Springs, PA 63993  202 TriSate Velo
9 David Frankford   Merion Station, PA 183807  203 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur Coaching
10 Daniel Kiningham   Little Silver, NJ 54641  205 Bike Line/LWA
11 David Nesler   Newark, DE 188442  207 Main Line Cycling - BiKyle
12 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288  204 MainLine Cycling

Men - Category 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Dattner   Carlisle, PA 231213  104 Chester County Velo - Smedley/IronHill
2 Anthony Loden   Princeton, NJ 283144  148 Century Road Club Association
3 Robert Grimwood   Lewisberry, PA 259837  114 Eastern Mobile Cycling Team
4 Zachary Semian   Mertztown, PA 250164  161 Chester County Cycling Foundation
5 Matthew Doyal   Hillsborough, NJ 301294  106 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
6 Kenneth Wareham   Mount Joy, PA 174846  133 Thru-It-All Body Shop Inc.
7 Jeffrey Toth   Boyertown, PA 86807  132 QCW Cycling/Breakawaybikes.com
8 Thomas Dreyer   York, PA 268240  107 Eastern Mobile Cycling Team
9 Kenneth Drake   Flemington, NJ 9987  141 Somerset Wheelmen
10 don kulp   Lititz, PA 290029  150 Thru-It-All Body Shop Inc
11 Jeffrey Myers   Riegelsville, PA 268634  125 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
12 Mark Flis   Salt Lake City, UT 282287  111 Human Zoom/ Pabst Blue Ribbon
13 Benjamin Nester   Oley, PA 248269  156 Tri State Velo
14 Mark Buyyounouski   Palo Alto, PA 290386  138 Unattached
15 Taylor Lantz   Ronks, PA 277090  122 Shirks Racing Presented by Trek Bikes
16 David Hansen   Elmira, NY 284362  115 Corning Race Team
17 Steven Sillett   Phillipsburg, NJ 194482  131 Pure Energy Cycling-ProAirHFA
18 Ryan Shank   York, PA 269174  130 Quaker City Wheelmen/Breakawaybikes.com
19 Eric Fischer   Williamsburg, VA 211869  110 The Devil's Gear
20 Drew Karlberg   Philadelphia, PA 232723  118 Chester County Velo - Smedley/IronHill
21 David Lauria   Oneonta , NY 183228  123 philadelphia ciclismo/villanova university
22 Jonathan Glick   Lancaster, PA 203214  144 Christiana Cycling
23 Brent Blouse (1 - Cat4)   Felton, PA 288765  136 Phenix Velo Club
24 Gerald Burkett   Middletown 97936  102 Eastern Mobile Cycling Team
25 Timothy Hancock   Telford, PA 41453  145 Main Line Cycling
26 Douglas Jones   Fleetwood, PA 242793  117 Shirks Racing Masters Team
27 Darren Hartman   Lewisberry, PA 272204  135 Unattached
28 Matthew Black   Denville, NJ 307608  101 
29 Cyril Monnet (2 - Cat4)   Wynnewood, PA 289559  153 QCW Cycling
30 William Blakeley   Flagstaff, AZ 274684  142 Dartmouth College
31 John Schwarz   Quakertown, PA 290648  129 Bike Line/LWA
32 Arthur Gorka   Philadelphia, PA 305124  113 Cycles 54
33 Timothy Kauffman (3 - Cat4)   East Earl, PA 283066  147 International Christian Cycling Club
34 Joseph Carew   Milford, NJ 202032  158 Pure Energy Racing
35 jason forsell   Doylestown, PA 287306  112 QCW Cycling/breakawaybikes.com
36 George Sherman   Slatington, PA 222799  159 Gotham Cyclists
37 Jose Maldonado (4 - Cat4)   Philadelphia, PA 82220  124 Zen Masters Racing
38 Keith Plunkett   Emmaus, PA 268831  155 Hup United
39 Scott Steele   Nazareth, PA 218288  146 Gotham Cyclists
40 Stephen Baumbach   Allentown, PA 214545  100 Cycledrome Bicycling Team
41 David Krial   Macungie, PA 143702  121 Cycledrome
42 Stephen Sambrano   Lansdale, PA 141829  128 Main Line Cycling - BiKyle/Mazur
43 Michael Holub   Quakertown, PA 124141  154 Lehigh Wheelmen Assoc
44 Edward Klock-McCook   King Of Prussia, PA 211704  119 Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
45 David Grant   Downingtown, PA 13897  152 Chester County Velo
46 Brian Evans   Macungie, PA 292568  108 Cycledrome
47 John Novak   Tunkhannock, PA 267764  151 Upstate Velo
48 John Rachfal   Needham , MA 28984  149 Chester County Velo
49 greg horrocks   Spring City, PA 283254  116 QCWcycling/breakawaybikes.com

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Davco   Allentown, PA35:12.0 313544  70 Unattached
2 Shaun Gormley   West Chester, PA 310455  58 Chester County Velo Semedly / Iron Hill
3 Jamie Orr   Pottstown, PA 306399  62 Sunnybrook and High Cycling Club
4 Micah Engle   Dillsburg, PA 318896  53 Yellow Breeches Racing
5 george dietrich   Macungie, PA 284005  51 Lamprey Systems
6 Chase Rutt   Pen Argyl, PA 262418  64 Bikeline/LWA
7 Dan Antonelli   Washington, NJ 237044  50 Liberty Cycle
8 Adam Duke   Coopersburg, PA 299787  52 
9 Kurt Swanson   Media, PA 249141  65 
11 Kyle Penny   Lancaster, PA 315872  69 Unattached
12 Shawn Detweiler   Nazareth, PA 317544  68 Gotham Cyclists
13 Eric Greenberg   Philadelphia, PA 345000  59 
14 Douglas Junkins   Maplewood, NJ 290364  61 
15 Thomas Calcagni   Philadelphia, PA 322232  67 Unattached
16 Jeffrey Hartman   Philadelphia, PA 249370  60 
17 Robert Gates   Chalfont, PA 345058  56 
18 Gary Fletcher   Sparta, NJ 295350  55 Skylands Cycling
19 Paul Rinkenberg   Bethlehem, PA 304210  63 
20 PAUL GAVLICK     57 UNATTACHED

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Brad Williams   Sanatoga, PA 320596   team Bikeline LWA

Women - Category 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Hellenthal   Oneonta, NY 310094  281 QCW Cycling/breakawaybikes.com
2 Lara Marek   Philadelphia, PA 199677  282 Sturdy Girl Cycling
3 Bailey Semian   Mertztown, PA 281672  287 Chester County Cycling Foundation
4 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA 265041  285 Team Vortex
5 Jocelyn Ruiz   Allentown, PA 282075  284 Sturdy Girl
6 Barbara Statton   Lumberton, NJ 289162  286 Sturdy Girl Cycling
7 Beth Fayant   Bridgeport, PA 272394  278 Sturdy Girl Cycling
8 Jennifer Bollinger   Trexlertown, PA 300823  276 Team Alliance Environmental
9 Joanne Cannon   Quakertown, PA 283338  277 Bike Line/LWA
10 SARAH MCALLISTER   Philadelphia, PA 287495  288 Sturdy Girl Cycling
11 Dee Anne Gavlick   Norristown, PA 253880  279 Sturdy Girl Cycling
12 Lara Goodman   Emmaus, PA 197126  280 Allentown Pennsylvania
13 Karen Baumbach   Allentown, PA 199516  275 Allentown Pennsylvania

Women - Category 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Jensen   Washington, DC43:25.0 264974  18 Century Road Club Association
2 Christine Fennessy (1 - Cat2)   Emmaus, PA 248898  17 South Mountain Cycles
3 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423  Team Kenda
4 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456  19 Watchung Wheelmen
5 Arley Kemmerer   Palmerton, PA 240239  Team C.A.R.D.
6 Alaina Gurski   Philadelphia, PA 148911  15 CAWES p/b Specialized
7 Cheryl Wolf   Ridgefield, CT 207005  14 Team Rockstar Games/Signature Cycles
8 Kelley Bethoney   Wynnewood, PA 242335  16 Cannondale/Cadence Women's Racing
9 Jessica Chong   Allentown, PA 303840  Morgan Stanley Cycling Team
10 Elspeth Huyett (1 - Cat3)   Alburtis, PA 229080  Verducci/ Breakaway Racing
11 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573  Team Alliance Environmental
12 Lynda Maldonado (2 - Cat2)   Little Rock, AR 115696  10 Cannondale/Cadence Women's Racing
13 Patricia Marzi   Kutztown, PA 191454  11 Salamander
14 Andrea Luebbe   Plymouth Meeting, PA 250385  Human Zoom / Pabst Blue Ribbon
15 Lorraine Lipfert   Harleysville, PA 242666  Bike Line/LWA
16 Sarah Iepson   Oaklyn, NJ 254065  CAWES p/b Specialized
17 Jennifer Rhodes   Glenside, PA 164760  13 Sturdy Girl Cycling
18 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408  Evolution Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee