Race Results for
Georgia State Championship #2
Columbus, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/19/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN ZIMMERMAN     558 
2 ASA MARSHALL     581 
3 MICHAEL SCOTT     571 
4 TAYLOR AGUIRRE     580 
5 ZACK COLLINS     566 CYCLE YOUTH
6 BAILEY HUYNH     570 TREK STORE
7 DALTON FRULLANEY     576 

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Moore   Canton, GA 307885  568 NORBA MTB CLUB
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  553 CYCLE YOUTH
3 JACOB TEKIPPE     555 
4 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490   
5 ANDY LEATHERMAN     579 
6 THOMAS HIGHTOWER     569 ATLANTA TREK STORE
7 DOMINIQUE WOODS     577 

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES DUNAWAY     463 
2 BO DUNN     468 TEAM ION / UNITED HEALTH CARE
3 Aaron Wand   Canton, GA 308639  460 NORGA MTB CLUB
4 PATRICK POWERS     469 
5 GUNNER GILLIAM     464 TEAM MATA
6 Justin Hinkle   Canton, GA 276986  467 OUTSPOKIN BIKES / CHEROKEE MTB CLUB
7 Elliott Baring   Cumming, GA 305958  458 CYCLE YOUTH DEVO ALPHA
8 ADAM CHRISTOPHER     470 

Men - Cat 3 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Estrada   Waleska, GA 293079  459 NORGA MTB CLUB

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  137 ENDURANCE FACTOR
2 Gabriel Eugene Denes   Columbus, GA 260635  134 MEICER CYCLING TEAM
3 JARED ALDERSON     130 
4 ROB BUTLER     125 
5 David Horky   Opelika, AL 298291  126 
6 TJ KEARAS     136 ROSWELL BIKES
7 JAMES REIN     141 
8 TYLER FUNK     129 
9 JASON MCKENZIE     140 RIDE ON BIKES
10 JAMEY BRYANS     138 
11 DAVID ST VARIUS     139 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BLAKE MELTON     74 
2 JASON BROSCHE     69 ADDICTIVE CYCLES
3 Bill Riddle   Leesburg, GA 241319  72 
4 AL PICKEN     75 
5 JOHN PASCALE     50 BIKE SHOP ORMOND BEACH
6 KENNETH GILBERT     70 WHEELHOPPER
7 TOM HUGHES     68 
8 Wedrel Broadaway   Vienna, GA 244501  71 
9 Jason Hogg   Kennesaw, GA 313688  73 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK LEATHERMAN     235 
2 Brian Denis   Douglasville, GA 310447  236 
3 THOMAS NUGENT     237 
4 DAVID JONES     234 
5 Jason Rogers   Atlanta, GA 149207  230 
6 CHRIS VON INS     238 
7 MARK PAUGH     231 
8 GREG MALUATEA     232 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Burkhalter   Columbus, GA 310530  329 
2 Curtis Tucker   Mcdonough, GA 254113  338 ATLANTA TREK.COM
3 MICHAEL NICHOLS     337 
4 RICHARD TILLMAN     343 
5 MARK BROOKS     340 ORC
6 Robert Womack   Fayetteville, GA 206974  339 ATLANTA TREK.COM
7 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  336 ICS CHAIN REACTION
8 FRANK GIETZ     341 CICLISMO SAN ANTONIO TX
9 PERRY CASKEY     342 
DNF John Sawyer   Jackson, GA 308092  333 C-TOWN BIKES

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STAN ETHRIDGE     417 MACON CHAIN GANG
2 JOHN STEPHEN     422 
3 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  420 CYCLEWORKS
4 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  415 
5 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  401 CYCLE YOUTH
6 STEVE COLLINS     400 OCONEE OUTFITTERS
7 DAVID FUNK     419 
8 STAN CANTRELL     421 

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micah Bray   Lawrenceville, GA 307865  556 
2 Grant Chaffin   Opelika, AL 288014  527 GOLDEN'S BICYCLES
3 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  531 
4 John Best   Saint Louis, MO 238066  560 
5 ETHAN SEALY     526 THE BIKE STORE
6 Daniel Korecky   Tallahassee, FL 302094  525 
7 William Evans   Marietta, GA 194374  558 
8 ADAM KIDD     559 COLUMBUS BIKE RACING
9 JAMES SOURK     557 CITY CYCLE
10 Victor Karm   Phenix City, AL 239403  534 
11 JAKE DICKSON     528 
12 Austin Berger   Ocala, FL 243846  539 GONERIDING.COM

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL 250101  440 ALE HOUSE/ENDURANCE FACTOR.COM
2 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  401 ENDURANCE FACTOR
3 Charles Reeves   Warner Robins, GA 209055  444 THE BIKE STORE / 29ER CREW
4 MARK GILLIAM     423 
5 Vonnie McClung   Albany, GA 240893  421 SOUTH GEORGIA CYCLING
6 CRAIG BAILEY     422 ADDICTIVE CYCLES
7 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  424 
8 Steve Julian   Albany, GA 188705  441 SOUTH GEORGIA CYCLING
9 A A     442 
10 BOB SAXON     443 

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Brent Noisette   Alpharetta, GA 242497  609 
3 DAN PATTERSON     630 CHAIN REACTION
4 William Agricola   Fernandina Beach, FL 266978  600 
5 Chip Purcell   East Brainerd 242389  602 SCV / KRYSTAL MTB
6 JACK YOUNKINS     660 
7 VAN MIXON     636 
8 ROD STUCKEY     632 DEALERSHIP UNIVERSITY POWERSPORTS MARKETING
9 ADAM CREWS     659 
10 RYAN TERRELL     635 
11 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  633 TEAM ENGINE
12 Michael Quinlan   Suwanee, GA 271087  664 
13 Matthew Little   Yulee, FL 224869  601 FERNANDINA BEACH CYCLING & FITNESS
14 CHAD LOSSIAH     661 
15 PAUL HEIN     662 
16 CLINT RICE     665 
17 PATRICK DEABENDERFER     639 
18 CHRIS HAMLIN     667 LBC
19 JOSEPH HEINTZ     663 
DNF MATT SMITH     637 
DNF BRIAN ATKINS    AL / LA GRANGE  634 GOLDEN'S BICYCLES AUBURN

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Blalock   Barnesville, GA 307851  731 SOUTHERN CRESENT CYCLING
2 GREGORY BRYANT     729 THE BIKE STORE MACON-WARNER ROBINS
3 CHARLES ESTES     740 HARPERS BIKES
4 KYLE TOMPKINS     739 ACC
5 Chris McCrory   Acworth, GA 93422  736 ATLROOF.COM
6 DENNIS ANDRE     732 
7 Jose Solis   Tampa, FL 290012  767 MCDONALDS / DODGE
8 MARK DUFFUS     768 
9 DENNIS MCKINLEY     764 
10 DAYTON PRESTON     763 COLUMBIA CYCLING CLUB
11 Michael Lindsey   Hiram, GA 292996  766 BONESHAKER
12 FRANCISCO ALBA     711 SERVICE EXPRESS
13 ROGER DUNN     734 
14 JESSE DUNN     769 SOUTHERN CRESENT CYCLING
15 SHAWN FEW     765 

Men - Cat 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM WILLIS     456 
2 JAY SANDEFUR     468 
3 MICHAEL COUNCIL     486 VAN MICHAEL SALON
4 DAN BATCHELOR     471 BATCHELOR CHIROPRACTIC ROSWELL
5 HARVEY WIRT     469 
6 MARK HUTSON     487 CYCLINGPOWERDATA.COM / FRAZIER CYCLING PARTINERS
7 JIM BEHNING     470 
8 KEITH WILLIIAMS     488 HARPERS BIKE SHOP
9 DENNIS DENMAN     467 

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Waters   New Smyrna Beach, FL 283901  129 TREK & BIKE ONE
2 Jafer Beizer   Conyers, GA 192280  141 TERRAPIN RACING
3 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180  134 BOUNDS HEATING & AIR
4 Malachi Peacock   Athens, GA 188717  120 LITESPEED / BMW
5 Drake Lindsey   Hiram, GA 277549  131 CYCLE YOUTH / CHAINSTATION
6 Riley Spahn   Trussville, AL 255139  128 
DNF Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  130 HEALTH SOLUTIONS / HAIRY SCARY RACING

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shey Lindner   Covington, GA 195152  235 CAFFEINE / NINER
2 Josh Fix   Albany, GA 149411  233 SOUTH GEORGIA CYCLING
3 Sean Harper   Fayetteville, GA 110155  237 ATLANTA TREK
4 Brian DeLoughy   Marietta, GA 230587  236 
5 Jamie Saye   Atlanta, GA 303449  234 PEACH TREE BIKES
6 Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271  242 ATLANTA TREK

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  302 CAFY:INE
2 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  331 
3 JOHN HIGHTOWER     330 CYCLE YOUTH
4 trey Woodall   Griffin, GA 103602  339 TEAM IONNTUTRITIONAL / UNITED HEALTH CARE
5 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  301 STARTBRITE CAR WASH / MOAB
6 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  333 ADDICTIVE CYCLES
7 Asa Marshall   Macon, GA 223004  332 
DNF Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868  327 BIKEMAN.COM
DNF Jeff Clayton   Lizella, GA 110444  336 

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Lee   Conyers, GA 231228  524 
2 AMY YOUNKINS     521 
3 Mari DeMarco   St Louis, MO 258988  523 
4 JANICE MERRITT     525 
5 SUSAN YANDEL     526 
6 Jan Stewart   Peachtreecity, GA 308397  522 
7 LORNA BROWN     518 BIKETOWN USA
8 REID HIGHTOWER     520 CYCLE YOUTH

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEFANIE BUNKLEY     818 
2 JOANNE CAIN     816 
3 JULIANNE FENSON     817 
4 Trish Albert   Smyrna, GA 140671  815 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicki Sutherland   Columbus, GA 223185  86 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
2 Norma Rainwater   Oakwood, GA 243133  85 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
3 Loretta Simpson   Woodstock, GA 161662  87 SORELLA CYCLING P/B BVM ENGINEERING
4 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  67 GRACE LAW / TREK P/B VANTAGGIO
5 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  61 OCONEE OUTFITTES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOUSACDFSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee