Race Results for
Planet Adventure Eagle Creek Park Contemporary cui
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Circuit Race on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Juniors

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Elliott      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETER GRIFFIN      
2 NATHAN SHENK      
3 beau boggs      
4 MILES JOHNSON      
5 Derek Elliott      

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 RETTIG DEINLEIN      
0 Matt Shade      
0 NATHAN SHENK      
0 Gregory Vanduesen      
0 CHRIS WILLIAMS      
1 Greg Fraze      
2 Mark Alford      
3 Adam Perler      
4 Jeffrey Ryan      
5 Brad Sheridan      
6 James Creamer      
7 MICHAEL DEROSE      
8 MILES JOHNSON      
9 Chad Lewis      
10 Will McDermott      
11 Brian Pillar      
12 TONY ONEILL      
13 PETER GRIFFIN      
14 Brendan Canty      
15 Christopher Day      
16 WAYNE MCKILLIP      
17 Tracy Gilliland      
18 David Cornelius      
19 Michael Kubancsek      
20 Michael Stumpe      
21 RICHARD BATE      
22 Reid Yoder      
23 Ryan Preske      
24 MICHAEL SCOTT      
25 Brad Leach      
26 NATHANIEL DEYOUNG      
27 Yngvar Brynildssen      
28 Scott Perry      
29 Logan Vaught      
30 Jerry Lee      
31 Paul Miller      
32 David Tharp      
33 DOUG WILCOX      
34 MARK HOFFMAN      
35 Reid Flood      
36 Brian Jackson      
37 Matt Tanner      
38 REED MCCLURE      
39 William Burton      
40 Timothy Casady      
41 jake Parker      
42 John Bowden      
43 Matt Curry      
44 Samuel Ruff      
45 Charles Benson      
46 David Benson      
47 Steve Godbey      
48 David Primm      
49 Pat Hirschfeld      
50 Daniel bartholomew      
51 Garrett Weiler      

Men - Cat 3/4/5 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Shanahan      
2 Jeffrey Ryan      
3 Jeff Rhodes      
4 ALAN STANDLEY      
5 Gary Palmer      
6 Wes Harris      
7 William Burton      
8 Jason Pope      
9 Scott Bond      
10 James Beers      
11 JOHN SCHMITZ      
12 Tim Lindner      
13 Brendan Canty      
14 wILLIAM HALBERG      
15 Jeff Fuller      
16 John Wallisa      
17 Jim Marcero      
21 Allen Galloway      
22 Brad Leach      
22 Adam Haines      
23 Johnnie Lewis      
24 Ted Boeglin      

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 PETER GRIFFIN      
1 John Woods      
2 Doug Fagan      
3 Michael McCullough      
4 Jeff Rhodes      
6 Jeffrey Ryan      
7 Jason Mygrant      
8 justin yoder      
9 Chris Pfeiffer      
10 Dustin Jones      
11 John Wallisa      
12 Dan Hiller      
13 William Bain      
14 Jonathan Lamar      
15 Kaleb Naegeli      
16 Christopher Day      
17 Cory Rusher      
18 Douglas Baker      
19 MICHAEL SLATTERY      
20 Brad Sheridan      
21 David Sperry      
22 Andy Grote      
23 Ian Blackwell      
24 Todd Belanger      
25 Kyle Goris      
26 Andrew Gradle      
27 Jim Marcero      
28 Andrew Lindner      
29 James Beers      
30 Adam Rodkey      
31 Wes Harris      
32 Scott Bond      
33 Joshua Prater      
34 Chris Jolivette      
35 Aaron Yancey      
36 Jonas Dahlstrom      
37 Michael Buechler      
38 Charles Dell      
39 Brendan Canty      
40 john callahan      
41 Jim Zoellner      
42 Ryan Kiel      
43 Adam Haines      
44 John Herrel      
45 Brent Vanlandingham      
46 Jason Pope      
47 John Ryan      

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Thomas Cox      
0 Derek Witte      
0 Aaron Hubbell      
0 Clayton Feldman      
0 Gregory Strock      
0 Gary Palmer      
0 Eric Anderson      
0 Andrzej Banaszkiewicz      
0 Andrew Llewellyn      
0 Steven Gaylor      
0 Robin Bauer      
0 Eric Young      
0 Felipe Cardenas      
1 Christopher Uberti      
2 John Puffer      
3 Weston Luzadder      
4 Ernesto Calderin      
5 John Grant      
6 Jason Fowler      
7 David Hauber      
8 Brian Baker      
9 Joseph Bosemer      
10 Matthew Light      
11 Charles Crouse      
12 Kevin Vanes      
13 Joey Iuliano      
14 Erik Hamilton      
16 Frederick Rose      
16 Brett Stewart      
17 Dustin Jones      
18 Darren Reno      
19 Chad Salla      
20 Benjamin Weaver      
21 Curtis Tolson      
22 John Woods      
23 Jonathan Jacob      

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherman   Carmel, IN 242842   
2 Brian Baker      
3 Derek Witte      
4 Gregory Strock      
5 Eric Anderson      
7 Brian Gavette      
8 Thomas Cox      
8 Curtis Tolson      
9 Benjamin Weaver      
10 Bryan Boggs      
11 Craig Eigenbrod      
12 Mark Ellis      
13 Sam Nichol      
14 Damianos Maggos      
15 MICHAEL SLATTERY      
16 Tom Saccone      
17 Gary Palmer      
18 Larry Stickler      
19 Martin Bearden      
20 Kent Menzel      
21 Dan Loescher      
22 John West      
23 Matt Stolle      
24 Paul Didier      
25 Jaime Lopez      
26 John Wallisa      
27 Brent Vanlandingham      
28 Colin Allen      
29 Matthew Curin      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 Robin Bauer      
1 ELIZABETH COBB      
2 Lisa Ishii      
3 Jennifer Cvar      
4 SALLY YUSKA      
5 Erin Hetzel      
6 Hannah Caproon      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFCUORESierra NevadaSpyOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee