Race Results for
Laramie Enduro 2010
Laramie, WY
(Event Information)
View By:
Cross Country Marathon on 07/31/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amar Mannina   Boulder, CO 260872   
2 Charlie Hayes   Boulder, CO 15519   
3 Doug Lowham      
4 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO 187654   
5 Dan Durland   Colorado Springs, CO 199907   
6 Bryon Waite      
7 Tom Macdonald   Minneapolis, MN 117428   
8 William Schiano   Boulder, CO 319328   
9 Doug Kling      
10 Chris Pace   Star Valley Ranch, WY 84353   
11 Brian Brothers   Cheyenne, WY 51529   
12 Daniel Lionberg      
13 David Boerner   Fort Collins, CO 100708   
14 Joe Menetre      
15 Jim Bassett      
16 Scott Upton      
17 Nathan Potter      
18 Joe Bagley      
19 John (JP) Pougiales      
20 Daniel Boromisa      
21 Jay Lewandowski      
22 Colby Frontiero      
23 Chad Nelson      
24 Brandon Melott      
25 Mark Wiggins      
26 Jim Baraglia      
27 James Heidelberg      
28 James St. Clair      
29 Matthew Fix      
30 Michael Wojcik      
31 Tim Schultz      
32 James Bleakley      
33 Scott Baker      
34 Ryan Mckee      
35 Evan Kias   Golden, CO 295104   
36 Josh Patterson   Overland Park, KS 269398   
37 Tommy Berglund      
38 Chad Brockmeyer      
39 Rob Peterson      
40 Dash Ash      
41 Gerry Huitt      
42 Louis Wilson      
43 Garrick Ritzky      
44 Dewayne Norvill      
DNF Dax Massey   Boulder, CO 227442   
DNF Chad Melis   Lyons, CO 161935   
DNF Shaun Ziegler      

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Mcgregor      
2 Nate Monnig      
3 Jason Hanson      
4 Bryan Babcock      
5 Kristopher Keller      
6 Michael Funk      
7 Brandon Newcomer   Broomfield, CO 277029   
8 Dustin Giesenhagen      
9 Joe Fox   Parkville, MO 233914   
10 Zachary Grabowski      
11 Ian Jolovich      
12 Jess Watts      
13 Samuel Hartpence      
14 Josh Shafer      
15 Robert Loftus      
17 Brandon Overstreet      
18 Brandon Ray      
DNF Daniel Root      

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kolts      
2 Todd Shaffer      
3 James Hines      
4 Ryan Davis      
5 Scot Stucky      
6 Douglas Kempel      
7 Andrew Cavallaro      
8 Chris Arnis      
9 Shad Hamilton   Lander, WY 269511   
10 Doug Andrew      
11 James Huang      
12 Felipe Cantero      
13 Brett Rosenbauer      
14 Ben Nelson      
15 Mike Nosler      
16 Jonathan Coln   Denver, CO 7455   
17 Neil Benton      
18 Carl Taube      
19 Shawn Frye      
20 Jim Fu      
21 Joseph Zorn      
22 Matt Vesgaard      
23 Brian Porzel      
24 Stacy Johnson      
25 Christian Minor      
26 Andrew Jauquet   Littleton, CO 176567   
27 Oatfield Whitney      
28 Lucas Dettinger      
29 Matt Hundemer      
30 Lee Mebel      
31 Eric Schweikardt      
32 Michael Mccarthy      
33 Josh Davies      
34 Sam Campbell      
35 Doug Collins      
36 Lars Peterson      
37 David Derbes      
38 Adam Miller      
39 Mark Jablin      
40 Matthew Emenheiser      
41 Brad Reed      
42 Joe Leslie      
43 Alex Strouthopoulos      
44 Felix Naschold      
45 Jeremy Haynes   Kansas City, MO 135797   
46 Kevin Stankiewicz      
47 Matt Hayes      
48 David Diehl      
49 Trevor Greenwood      
50 Bryan Eckert      
51 Timothy Casari      
52 Joshua Ross      
53 Joseph Johnson      
54 Jordan Radin      
55 Brian Fried      
56 Lance Graham      
57 Chad Smith      
58 John Warren      
59 Todd Eyberg   Council Bluffs, IA 305930   
60 Ty Peterson      
61 Robert Keller      
62 Justin Heckman      
63 Bryan Kelly      
64 Corey Rhodes      
65 Jeffrey Mulder      
66 Brock Faulkner      
67 Joshua Artery      
68 Kevin Darst      
69 Deric Dewer      
70 Micah Newell      
71 Josh Fivecoate      
72 Joel White      
DNF Paul Alexander      
DNF Brad Brown      
DNF Bob Choate      
DNF Mike Cotterman      
DNF Brad Hoagland      
DNF Matt Ingui      
DNF Devin Mccune   Denver, CO 116707   
DNF Chad Pivik      
DNF Jim Simons      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Sells      
2 Todd Baker   Co Spgs, CO 308672   
3 Dan Vargas      
4 John Hughes      
5 Robert Fisher      
6 Scott Bigelow   Lincoln, NE 263721   
7 David Twinam   Littleton, CO 177128   
8 Jeff Martinez      
9 Rodrigo Monroy      
10 Glenn Kubiak      
11 Adam Fleener      
12 Mike Diesburg      
13 Ray Woodruff      
14 Andrew Bowersox      
15 Kevin Curtis      
16 Rick Labelle      
17 Mike Weber      
18 David Moon      
19 Darren Clifford      
20 PJ Wharton      
21 Ben Bolin      
22 Quinn Schultz      
23 Keith Berglund      
24 John Pickler      
25 Todd Udall      
26 William Macdonald      
27 Tim Davis      
28 Stacy Goodrick      
29 Ben Zink      
30 Timothy Ackerman   Longmont, CO 292186   
31 Tom Turney      
32 Gerry Reynolds      
33 John Mastrangelo      
34 Erick Whittier      
35 Jon Kennedy      
36 Steven Hurless   Lincoln, NE 114383   
37 Jay Richardson      
38 Doug Cutter      
39 Brian Crawford      
40 Kurt Flaig      
41 James Fobben   Lincoln, NE 260048   
42 Jeremy Silcox      
43 Galen Woelk      
44 Craig Appel      
45 Scott Beegun      
46 John Bulman      
47 Scott Gurst      
48 Gus Miller      
49 Joe Martinez      
50 Aaron Larson      
51 Michael Sanchez      
52 Bart Geerts      
53 William Marcum      
54 Eric Buxman      
55 Jack Haley      
56 Doug Elliott      
57 Greg Johnson      
58 Paul Karlsson      
59 William Pontious      
60 Scott Bates      
61 Douglas Kile      
62 Steve Douglas      
63 Scott Guse      
64 Tony Baustert      
65 Dave Allen      
66 J.R. Realing      
67 Tim Moorhead      
68 Brian Cholez      
69 Dale Atkins      
DNF Casey Beeler      
DNF Michael Belser      
DNF Stephen Bussey      
DNF Robert Harrington      
DNF Brent Houston      
DNF Matt Jolovich      
DNF Kent Leinbach      
DNF Rich Panozzo      
DNF Charles Rich      
DNF Wesley Robertson   Kansas City, MO 275117   
DNF Jerry Taper      
DNF Clayton Troxell      

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Hostetler      
2 Peter Thorsness      
3 Mel Stewart      
4 Richard Dodge   Colorado Springs, CO 263394   
5 Forrest Selmer      
6 Emil Gercke   Casper, WY 13087   
7 Les Schafer   Frederick, CO 307123   
8 Dennis Kaiser   Dillon, CO 262603   
9 Patrick Nash      
10 Russ Acuff      
11 Ron Kennedy      
12 Scott Overly      
13 Dave Preszler      
14 Bill Mooz      
15 Charlie Jahner      
16 Doug Dubois      
17 Phil Kriz      
18 James Flaherty   Morehead, KY 49142   
19 Rob Linde      
20 Jeff Pearson      
21 Robert Pogorelz      
22 Dale Riley   Longmont, CO 29891   
23 Richard Dowell      
24 Randy Marts      
25 Kenny Barfield      
26 Darryl Thompson      
27 Dave Perry      
28 Dana Winkelman      
29 Ken Driese      
30 Mike Cummins      
DNF Frank Barrows      
DNF Jim Findlay      
DNF William Heistermann      
DNF Derick Levy      
DNF Rick Martz   Casper, WY 54610   
DNF Steve Rice      
DNF Reed Zars      

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Saperstein      
2 Peter Kalmes   Steamboat Springs, CO 280780   
3 Bradford Sims   Lafayette, CO 253182   
4 Joseph Petrowski   Littleton, CO 200788   
5 Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481   
6 Evan Otoole      
7 Adam Leiferman      
8 Adam Meyer   Jackson, WY 347166   
9 Zach Dubas   Lenexa, KS 263474   
10 Garry Christopherson      
11 Jacob Arvizu   Chubbuck, ID 210893   
12 Keegan Rehfeldt      
13 Gus Stonum      
14 Nathan Collier      
15 Jason Erickson      
DNF Joshua Stamper   Maplewood, MN 268855   
DNF John Waller   Topeka, KS 252278   
DNF Mike Woodard      

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henry   Avon, CO 15853   
2 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO 116613   
3 Kelly Magelky   Denver, CO 199904   
4 Nathan Miller   Park City, UT 129449   
5 Scott Mccalmon   Boulder, CO 164725   
6 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT 43484   
7 Jason Berning      
8 Ezekiel Hersh   Frisco, CO 260750   
9 Michael Schoenly   Fortcollins, CO 308355   
10 Jeff Ward   Boise, ID 82968   
11 Julian Gasiewski      
12 Brooks Beal   Boulder, CO 281834   
13 Jean Paul Matthews   Boulder, CO 277838   
14 David Wert   Lafayette, CO 185690   
15 Corey Godfrey   Lincoln, NE 186403   
16 Tom Torrance      
17 Scott Morrison      
18 Christopher Peters      
19 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO 199185   
20 Leslie Handy   Aurora, CO 110922   
21 Richard Digeronimo   Greenwood Village, CO 229611   
22 Darren Tremblay      
23 Joshua Jacquot      
24 Brian Taylor   Boulder, CO 287391   
25 Kris Arnott   Salt Lake City, UT 1965   
26 Tim Rude      
27 Andrew Sprafke   Lakewood, CO 276370   
28 Greg Larson      
29 Andy Stravers   Gallup, NM 251819   
30 Tony Torrance      
31 David Stokes      
32 Scott Scott      
33 Jebrey Moyer      
34 Mike Hannig      
35 Robb Barnitt      
DNF Richard Abbott      
DNF Benjamin Aufderheide   Wilson, WY 287270   
DNF Robert Batey   Boulder, CO 217134   
DNF Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755   
DNF Shane Callahan      
DNF Leif Johansson   Casper, WY 173532   
DNF Emmett Nelson      

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Barry   Falmouth, ME 82836   
2 Brad Pilling      
3 Jamie Morgan   Louisville, CO 102377   
4 Dwight Hall   Fort Collins, CO 14696   
5 Thane Wright      
6 Ward Baker   Boulder, CO 109619   
7 Bob Saffell      
8 Curt Wilhelm   Blackhawk, CO 38239   
9 Patrick West   Steamboat Springs, CO 37788   
10 Richard Knapp      
11 Geoff Shaffer      
12 John Guerin      
13 Korey Kreitman   Fort Collins, CO 292055   
14 Cary Mead      
15 Gregg Pattison      
16 Brad Grohusky      
17 Peter Tempest   Gallup, NM 102793   
18 Rob Hamlin      
19 Greg Hughes      
20 Shawn Brooks      
21 Bill Wheeler   Louisville, CO 172791   
22 Mason Rickard   Denver, CO 29793   
23 Steve Mccormack      
24 Andrew Davison      
25 Keith Burron      
26 Pascal Monti Di Sopra      
DNF Bobby Noyes   Houston, TX 166358   

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Stanley   Longmont, CO 262590   
2 Roy Mckinstry      
3 Eric Davis   Denver, CO 302771   
4 Mark Hershberger   Jackson, WY 296741   
5 Gary Thacker   Boulder, CO 35266   
6 Kelly Mcgrew   Colorado Springs, CO 64702   
7 Phil Schweizer   Colorado Springs, CO 78417   
8 Dave Kraig   Santa Fe, NM 58925   
9 Anthony Mannina   Boulder, CO 22387   
10 Jeff Rhodes      
11 James Jordan      
12 Randy Ballheim      
13 James Dirksen      
DNF Steve Clark      

Women - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Strong   Arvada, CO 122014   
2 Jessica Bernstein   Boulder, CO 129649   
3 Amy Owens   Avon, CO 320602   
4 Kara Durland   Colorado Springs, CO 199907   
5 Teresa Garcia      

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Dywan      
2 Anna Senecal      

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Raymond      
2 Michelle Andersen   Boise, ID 312234   
3 Suzy French      
3 Nancy Citriglia      
4 Marjorie Conrad      
5 Jill Napiwocki      
6 Summer Ruckman      
7 Jennifer Teerlink   Golden, CO 364362   
8 Rebekah Smith      
9 Jennifer Peterson      
10 Stacy Schroeder      
11 Tiffany Ankrum      
12 Katherine Hughes      
DNF Kristina Brown      

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Lamb      
2 Melanie Arnett      
3 Amy Mcdonald      
4 Sheri Mounteer      
5 Anne Poinier      
6 Joanne Labelle      
7 Becky Bussey      
8 Lisa Shik      
9 Nanette Curtis      
10 Sabrina Forrest      
11 Stephanie Decet      
12 Jerrilu Atkins      
13 Jodi Martinez      
DNF Carla Realing      

Women - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Davis      
2 Janet Saxon      
3 Ellen Axtmann      

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Carey   Victor, ID 223212   
1 Kelly Boniface   Steamboatsprings, CO 281695   
2 Melissa Marts   Golden, CO 252962   
2 Tammy Jacques   Steamboat Springs, CO 52427   
3 Jill Damman   Jackson, WY 227489   
3 Jen Hanks   Salt Lake City, UT 111202   
4 Brianne Marshall   Durango, CO 287045   
4 Kathy Eckert      
5 Kelly Emich      
5 Kate Lynch   Victor, ID 103101   
6 Gwynn Barrows      
6 Annie Fox      
7 Lynn Bush   Arvada, CO 217462   
7 Jo Campbell      
8 Heather Baumgartner      
8 Jennifer Mead      
9 Roslyn Stern      
10 Michelle Lansford      
DNF Barb Schultz      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFCUOREShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee