Race Results for
Tax Day Circuit Race - Presented by Southeast Idah
Inkom, ID
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/17/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Krieg   Pocatello, ID 201431  12 ICE / Idaho Kidney Institute /
2 David Harward   Salt Lake City, UT 15338  Canyon Bicycles-Draper
3 Evan Hyde   Park City, UT 221976  11 Bahati Foundation Pro Cycling
4 Cameron Hoffman   Clearfield, UT 57141  10 Bikers Edge/Destination Homes
5 Kyle Brown   Farmington, UT 119450  18 Bikers Edge/Destination Homes
6 Erik Harrington   Salt Lake City, UT 263132  RMCC/Cyclesmith
7 Aaron Olsen   Woodscross, UT 181440  13 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
8 Brian Frykman (1 - Cat2)   Bozeman, MT 266523  Gallatin Alpine Sports/Intrins
9 Patrick Ramirez   Salt Lake, UT 156874  14 CONTENDER BICYCLES
10 Benjamin D'Hulst   Roy, UT 211886  Barbacoa - Mi Duole
11 derek dixon (1 - Cat1)   West Jordan, UT 277136  19 cole sport
12 Scott Allen   Sandy, UT 131004  20 Canyon Bicycles-Draper
13 Kevin Van Loon   North Salt Lake , UT 184083  17 Mi Duole/Barbacoa
14 Mike Sohm   Salt Lake City 219095  16 Canyon Bicycles-Draper
15 Alec Sim (2 - Cat2)   Mission Viejo 219871  15 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
DNS Norman Bryner   Salt Lake City, UT 201017  
DNF Dustin Eskelson   Roy, UT 219289  Barbacoa-Mi Duole
DNF Todd Hageman   Park City, UT 50257  Cole Sport
DNF Justin Healy (Cat2)   Salt Lake City, UT 251652  Barbacoa - Mi Duole

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Schaefer   Ogden, UT 66592  408 Barry Lasko DDS Race Team
2 Aaron Nydam   Jackson, WY 296430  407 Teton Orthopaedics Masters
3 Dan Kadrmas   North Salt Lake, UT 170977  401 Bountiful Mazda
4 Jeffrey Noffsinger   Union City Indiana 41312  405 Teton Orthopaedics Masters
5 Scott Nielson (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT 26112  404 
6 Mark Llinares   Jackson, WY 173873  409 Teton Orthopedics masters
7 Brian Smith   Jackson, WY 180687  410 Teton Orthopaedics Masters
8 Justin Kline   Chubbuck, ID 131046  402 ICE / Idaho Kidney Institute /
9 Jeffrey Kloppenburg   Jackson, WY 170768  403 Teton Orthopaedics Masters

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Zimbelman   Provo, UT 91557  509 Rocky Mountain Spine & Sport -
2 Gary Gardiner   Centerville, UT 78542  503 Bountiful Mazda
3 Jamie Longe   Holladay, UT 202145  506 Canyon Bicycles
4 Jerald Hunsaker   Midvale, UT 142960  504 Bountiful Mazda
5 Korlin Gillette   Park City, UT 13286  512 FFKR Architects/SportsBaseOnli
6 Scott Bales   Springville, UT 198784  501 Bountiful Mazda
7 Michael MacDonald   Salt Lake City, UT 146521  507 Bountiful Mazda
8 Clyde Done   Salt Lake Cty, UT 57760  502 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
9 Steven Lewis   Echo, UT 21113  511 Millcreek Bicycles
10 Herberth Corrales   Hailey, ID 73808  513 Sun Summit Cylcing
DNF Michael Profsky   Cottonwood Heights, UT 67936  508 Canyon Bicycles Draper
DNF Brent SELLS     510 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Archambault   Cottonwood Heights, UT 61182  100 RMCC/Cyclesmith
2 Robert McGovern   Pocatello, ID 116465  106 ice/idaho kidney/seig
3 Josh Howard   Boise, ID 277638  104 Team Bobs-Bicycles.com
4 BRYCE YOUNG   North Ogden, UT 274878  109 Simply Mac Racing
5 James Crawford   West Haven, UT 259282  102 Simply Mac
6 Justin Bingham   Roy, UT 167381  101 Simply Mac
7 Jared Prince   Kaysville, UT 290116  107 Team Bobs-Bicycles.com
DNS Ted Tatos   Sandy, UT 199385  108 Contender Bicycles
DNF Taylor (T.J.) Eisenhart   Lehi, UT 237328  103 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
DNF Shawn Jordan   Roy, UT 263666  105 Simply Mac

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Joyce   Pocatello, ID 292378  307 ICE / Idaho Kidney Institute /
2 matthew tyrrell   Pocatello, ID 289612  313 ICE / Idaho Kidney Institute /
3 eric dupuis   Layton, UT 278019  305 SLC Bicycle Co.
4 Nathan Baldwin   Pleasant View, UT 274130  315 The Bike Shoppe
5 Patrick Davis   Santa Rosa Ca 261196  304 Mad Dog Race Team
6 Norman Frye   Salt Lake City, UT 260377  316 Ski Utah Cycling Team
7 Nicholas Sells   Clearfield, UT 295868  318 Bikers Edge/Destination Homes
8 Brooks Stevenson   Kaysville, UT 245838  310 Team Wright
9 Eric Martin   St. George, UT 266132  319 Skull Candy/JSA Architects
10 Zach Terry   Sandy, UT 245783  312 Team Wright
11 Farrell Spackman   Harrisville, UT 247086  309 Team Excelerator
12 Clinton Mortley   Ogden, UT 223361  308 Kelson
13 Ryan Tanner   Salt Lake City, UT 298172  311 SLC Bicycle Co.
14 Tim Rude   Salt Lake City, UT 252966  320 Porcupine Cycling
15 Stephen Rogers   Lehi, UT 281812  321 SLC Bicycle Co.
16 Brent Williams   South Jordan, UT 229675  314 SLC Bicycle Co.
17 Kevin Cummisford   Salt Lake City, UT 247176  317 Rocky Mountain Cycling Club
18 Clay Adair   Arlington, VA 296000  301 
19 Jerry Bergosh   Salt Lake City, UT 246295  303 Salt Lake City Bicycle Co.
20 Michael Adams   Preston, ID 290832  302 Logan Race Club
DNS mark esplin   Centerville, UT 278796  306 

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Burt (1 - Cat4)   Sandy, UT 246021  703 porcupine cycling
2 Payton Nishikawa   Willard, UT 26145  710 Simply Mac Racing p/b Bingham
3 michael Broadbent   Logan, UT 279187  702 
4 Danny Spencer (1 - Cat5)   Smithfield, UT 294434  713 
5 Michael Kracht   Park City, UT 271396  708 SkullCandy/JSA Architects
6 Tracen Winward   Preston, ID 310165  714 
7 Kenyon Kennard   Provo, UT 279909  707 
8 Dave Hutchinson   Thayne, WY 278987  706 Fitzgeralds Bicycles
9 Cary Krusoff   Pocatello, ID 234802  709 ICE /Idaho Kidney Institute /
10 Darin Armstrong (2 - Cat4)   South Jordan, UT 291794  701 Porcupine Cycling
11 Jon Robison   Logan, UT 294229  712 Logan Race Club
12 James Evans   Eden, UT 263118  704 Porcupine Racing
13 Eric HOOLEY     705 
14 Derek Ence   Idaho Falls, ID 312268  715 Eagle Rock Cycling
15 Thomas Newman (2 - Cat5)   Thayne, WY 309273  717 Fitzgerald's
16 James SANDERSON     716 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 joel skatrudmickelson   Saltlakecity, UT 309972  639 Revolution Cafe Rio
2 Darren Goff   South Weber, UT 301825  617 Team Excelerator
3 Roger Arnell   Mountain View, CA 311845  604 
4 Benjamin Aufderheide   Wilson, WY 287270  606 
5 Riley Woodruff   Nampa, ID 295810  632 
6 Liam ODonnell   Murray, UT 291424  625 SLC Bicycle Co.
7 Shane Watt   Ammon, ID 278421  629 Eagel Rock Cycling
8 Randy ANDERSON     602 
9 Bret Campbell   Burley, ID 311707  611 Rocks Cycling and Fitness
10 Bradley Nolen   Jackson, WY 295318  624 Hoback Sports
11 justin mitchell   Rupert, ID 312162  623 
12 Gavin Fitzsimmons   Sandy, UT 312208  634 
13 Christian Ronnow   Saltlake City, UT 309587  627 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
14 Troy GORMAN     637 RMCC
15 Mike Winans   Chubbuck, ID 77884  631 
16 Thaddeus Labrum   Pocatello, ID 311211  621 
17 Dan Tolson   Jackson, WY 295242  628 Fitzgerald's Bicycles
18 Jeremy Dustin   Hyde Park, UT 309977  614 Logan Race Club
19 James (Sandy) White   Holladay, UT 237122  630 Contender Bicycles
20 Austin Scott   Ogden, UT 296550  635 Simple Mac Racing
21 Jeffery Banks   Idaho Falls, ID 263819  608 Eagle Rock Cycling
22 Baylor Blessing   Pocatello, ID 296379  609 ICE / Idaho Kidney Institute /
23 Dale Gentry   Jackson, WY 294640  616 Fitzgeralds Bicycles
24 Jansen Gunderson   Victor, ID 311855  618 Salt Sea Pirates
25 Alan JOHN     636 Fitzgeralds
26 Jeff Boote   Idaho Falls, ID 312546  610 Eagle Rock Cycling
27 Justin COLEMAN     612 
28 Kelly Dustin   Burley, ID 276069  613 
29 Derick ATTEBURY     605 
30 michael Garner   Declo, ID 312218  615 Rocks cycling & Fitness
31 Jerald Olsen   Roy, UT 278981  626 Team Excelerator
32 Hank ANGELL     638 Eagle Rock Cycling
33 Kenneth Hicks   Idaho Falls, ID 313018  619 Eagle Rock Cycling
34 Gary Azevedo   Idaho Falls, ID 2172  607 eagle rock cycling
35 Chris HOWELL     640 
36 Todd Lamppa   Jackson, WY 295209  622 Hoback Sports
37 Paul Johansen   Farmington, UT 312140  620 
38 Paul HOLDSWORTH     633 BYU
39 Joel Ahlum   Jackson, WY 263350  601 
DNF Trent Olsen   Layton, UT 310401  406 Team Excelerator
DNF Schuyler ARENSBERG     603 

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lorin Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT 264904  751 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour
2 Ken Louder (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT 179491  750 FFKR/SportsBaseOnline P/B Tour
3 Shannon Storrud   Park City, UT 242162  752 Porcupine Cycling
4 Gary Powers   Draper, UT 176500  753 Spin Cycle Racing

Men - Junior - 12-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Kennard   Provo, UT 279908  950 
DNF Michel MINGO     951 
DNF Nicholas MINGO     952 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Spence   Ketchum, ID 263826  775 Sun Summit

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor MINGO     650 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicole Evans (1 - Cat1)   Sandy, UT 201539  204 Millcreek Bicycles
2 Amy Frykman (1 - Cat2)   Bozeman, MT 265248  206 Team Delphine
3 Lori Harward   Salt Lake City, UT 247090  207 Ski Utah Cycling Team
4 Chantel Thackeray   Murray City, UT 249124  211 PCIM
5 Stephanie Skoreyko (2 - Cat2)   Slc, UT 287156  210 PCIM
6 BREANNE NALDER   Murray, UT 263791  215 Ski Utah Cycling Team
7 Zephanie Blasi   Vail, AZ 156031  203 ICE / Idaho Kidney Institute /
8 Alison Frye   Salt Lake City, UT 247526  205 Ski Utah Cycling Team
9 Kelsey Withrow   Santa Cruz, CA 202477  213 PCIM
10 Laura Howat   Salt Lake City, UT 147582  208 Ski Utah Cycling Team
11 Kris Walker   Pocatello, ID 48743  212 ICE / Idaho Kidney Institute /
12 Sarah Kaufmann   Park City, UT 204404  214 Team Roaring Mouse
13 Laura Patten   Park City, UT 143579  209 Ski Utah Cycling Team
14 Kirsten Kotval   Park City, UT 206135  216 PCIM
15 Karen Appleby-Krieg   Pocatello, ID 207487  201 ICE / Idaho Kidney Institute /
16 Jamie Bangerter   Draper, UT 273651  202 Ski Utah Cycling team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Sweigert   Victor, ID 267130  808 Fitzgerald's Bicycles
2 Jennie Wade   Park City, UT 262082  806 Team Big King
3 Anna Podgorney   Idaho Falls, ID 246055  803 ICE/Rocky Mountain Surgery
4 Heather Smith   Layton, UT 305085  805 Dottie Becks Racing/Bike Shopp
5 Madeline WOODHOUSE     804 
6 Kimberly ENCE     807 Eagle Rock Cycling
DNF Anna Gunderson   Victor, ID 311853  802 Salt Sea Pirates

Women - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberta Powers   Draper, UT 264964  851 Revolution Cafe Rio
2 Beverly Ronnow (1 - Cat3)   Salt Lakecity, UT 280271  850 FFKR/SportsBaseOnline p/b Tour

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee