Race Results for
Ronde Von Manda
Manda, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/28/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marty Taylor      
2 Drew Hochstatter   San Marcos, TX 274310   
3 Robert McCallum   Houston, TX 138628   
4 Eardie Curry   Austin, TX 236841   
5 Bill Teasdale   Longmont, CO 105067   
6 Jonathan Hughes   Austin, TX 295711   
7 Christopher Stanton   Austin, TX 287312   
8 Charles Huckabee   Kingwood, TX 16993   
9 carlos Ortiz   Houston 308183   
10 Steve Quick   Houston, TX 263808   
11 Reed Frank   Leander, TX 108110   
12 James Day   Austin, TX 276837   
13 Clark Smithson   Nashville, TN 291455   
14 Steve Sprinkle   Austin, TX 159240   
15 Philip Shama   Houston, TX 201798   
16 Clark Whitley   Houston 203736   
17 Michael Moist   Kingwood, TX 273762   
18 Anthony Marlar   Fort Worth, TX 268358   
19 Lin Waters   Richardson, TX 310638   
20 Cruz Rivas   Houston, TX 247561   
21 Adrian Castro   Houston, TX 148639   
22 Stephen Higgins   Austin, TX 283039   
23 Jordan Patik   Austin, TX 307305   
24 Chad Lerma (1 - Cat5)   Austin, TX 308954   
25 Ned Frost   Austin, TX 295383   
26 Ken Greene   Austin, TX 283811   
27 Todd Stamm   Missouricity, TX 282813   
28 Michael Shaddock   Houston, TX 163137   
29 David Smith   The Woodlands, TX 255693   
30 Louis Naes IV   Saint Louis, MO 268887   
31 Douglas Ballew   Austin, TX 106849   
32 Kevin Herring   Missouri City, TX 270016   
33 Tak Makino   Galveston, TX 305417   
34 Randall Kienast   Dallas, TX 281185   
35 scott ebbert   Denton, TX 309788   
36 Enrique Varela   Austin, TX 74461   
37 Scot Morris   Brownwood, TX 240855   
38 Gary Obernolte   Austin, TX 59979   
39 Shane Baldon   Sugar Land, TX 247418   
40 Kyle Davenport   Missouri City, TX 239805   
41 Joshua Gowin   Houston, TX 280346   
42 mark heady   Houston, TX 298684   
43 Milton Jarrels   Sugar Land, TX 295506   
44 Bruce Thelen   Austin, TX 257456   
45 George Hammerlein   Houston, TX 234085   
46 Chris Trevelise   Austin, TX 224871   
47 Joseph Acquisto   San Antonio, TX 287778   
48 Gregory McCrea   Houston, TX 53217   

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Attayi   Houston, TX 256760   
2 Jason Butler   Austin, TX 251925   
3 Addison McAuley   San Antonio, TX 256266   
4 Nicholas Rogers   Conway, AR 259064   
5 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
6 Brian McGrath   Austin, TX 252726   
7 jeremy morris   Arlington, TX 272491   
8 Robert Cornes   Schertz, TX 220889   
9 Beau "War Child " Edwards   San Antonio , TX 279653   
10 Brad Ahrens   Sulphur, LA 298121   
11 James Slauson   San Antonio, TX 142783   
12 Sean Kearns   Greenwood Village, CO 260571   
13 Wes Jerman   Austin, TX 296681   
14 Kyle Anderson   Wichita Falls, TX 238136   
15 BRIAN GRISWOLD   Austin, TX 275850   
16 Jason Newman   Cedar Park, TX 267114   
17 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   
18 John Myhre   San Antonio, TX 94560   
19 Joshua Ballard   Anna Il 177319   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randall Kienast   Dallas, TX 281185   
2 David Almanzan   Houston, TX 300879   
3 Jason Piepmeier      
4 Charles Cannon   Austin, TX 263760   
5 Meril Moen      
6 ROBERT WATSON   The Colony, TX 308282   
7 Kaleb Franklin   Prairieville, LA 300474   
8 William Neale   Austin, TX 277905   
9 Carlos Barrios   Houston, TX 294738   
10 Oscar Barreto   Houston, TX 297102   
11 mark gutierrez   San Antonio, TX 287127   
12 David Clary   Houston, TX 308607   
13 Maurice Culley      
14 Lance Okrasinski      
15 Weston Giunta   Austin, TX 306073   
16 Henry Chen   Atlanta, GA 294089   
17 Alex Vogt      
18 Nery Hernandez   Houston, TX 306582   
19 Adam McCullough   Houston, TX 308149   
20 Gene Dan   Houston, TX 307988   

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mathew Davis   Shreveport, LA 230433   
2 Heath Blackgrove      
3 Kevin Kremke   Houston, TX 42330   
4 Peter Carey (1 - Pro)   Silver Spring, MD 245129   
5 Daniele DeFranceschi      
6 David Wenger   Austin, TX 89282   
7 Russ Walker (1 - Cat1)   Hallsville, TX 68194   
8 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
9 Ruarri Day-Stirrat   Houston, TX 257640   
10 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   
11 Brandon Cowart   Tulsa, OK 7964   
12 Erick Benz (1 - Cat2)   Austin, TX 216513   
13 Kevin Schaefer   Austin, TX 216157   
14 Warney Crosby   Dallas 69378   
15 Robert Biard   Austin, TX 260814   
16 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
17 P.J. Rabice   Austin, TX 197598   
18 Michael Pincus   Pearland, TX 254929   
19 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   
20 Trevor Johnson   Sherwood, AR 234129   
21 Wylie Bagley   West Monroe, LA 228798   
22 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   
2 Robb Bush   Austin, TX 245682   
3 Mark Wiggans   Austin, TX 38177   
4 Gregory Hall   Austin, TX 48194   
5 Ken Germond   Austin, TX 254085   
6 Stefan Hardie   Austin, TX 113482   
7 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   
8 Antonio Latto   Austin, TX 20478   
9 Jason Rivers   Driftwood, TX 137066   
10 Scott Dalhover   Irving, TX 272397   
11 Richard Hall   Austin, TX 210488   
12 David Wolfe   Austin, TX 38782   
13 Leland Rusk   Austin, TX 113100   
14 Michael Haney   Austin, TX 45425   
15 John Bartle   Austin, TX 138637   
16 Oliver Bond   Austin, TX 138636   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Hernandez   Houston, TX 290470   
2 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
3 Mino Giunta   Austin, TX 305070   
4 Paul Madsen   Plano, TX 275558   
5 Carlo Villarreal   Mcallen, TX 303566   
6 Christian Bergh   Dripping Springs, TX 259586   
7 Andrew Nolan   Dallas, TX 306856   
8 Tice Porterfield   Bertram 310983   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Barensfeld   Ellwood City Pa 234148   
2 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   
3 Shannon Gaffney   Las Vegas, NV 298243   
4 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   
5 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
6 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
7 Lindy Alton   Austn, TX 240559   
8 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   
9 Amy Brown   Houston, TX 306710   
10 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
11 Aimee Copeland   Lafayette, LA 232051   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Mix   Houston, TX 289080   
2 Kelley Gomez   Austin, TX 287018   
3 Amy Brown   Houston, TX 306710   
4 Kelly LaCour   Mansfield, TX 229721   
5 Melinda Steele   Austin, TX 168893   
6 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   
7 Theresa Slauson   San Antonio, TX 153973   
8 Lynne Ashcroft      
9 Sandi Varela   Austin, TX 296503   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee