Race Results for
South Mountain Time Trial
Phoenix, AZ
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan & Matt French      
2 Dave-Eddie Lehnen-McKee      

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Stewart      
2 Mark Bibbey      

Men - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Parrish      
2 Daniel Rooke      
3 Doug Powell      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Folts      
2 John Fischer      
3 kirk klepfer      
4 mark ryan      
5 Todd Shoemaker      
6 Paul Kluzak      
7 Douglas Ritenour      
8 Jeffrey Ryan      
9 Brad Hendron      
10 shawn mcnally      
11 stephen klock      
12 michael evanoff      
13 Stephen Banta      
14 Brian Sloan      
15 Jeffrey Dupuis      
16 Jim Chott      
17 Michael Neider      
18 Trent Cox      
19 Jacob Hernandez      
20 Raul Vargas      
21 Andrew Cope      
22 Gordon Moore      
23 Ryan Repucci      
24 John Nadeau      
25 John Suriano      
26 Scott Potter      
27 Peter Lofquist      
28 dan zollo      
29 Michael Feller      
30 Thomas Polen      
31 Rick Feller      
32 Derek Rich      
33 ti morse      
34 Daniel Feller      
35 Robert Restemayer      
36 mike sanchez      
37 David DeNitto      
38 Mark Vyne      
39 Chris Breitengross      
40 Darin Lewandowski      
41 Rodolfo Espino      
42 David Genovese      

Men - Cat 4/5 Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Maule      
2 Jim Holbrook      
3 Matthew Duke      
4 Todd Tankersley      
5 Glenn Allen      
6 Eran Mahrer      
7 Brian Ward      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Brown      
2 Jared Jorde      
3 Marco Menchaca      
4 Spencer Crites      
5 Steve McNamee      
6 Matt Kipper      
7 Christopher Carter      
8 Benjamin Erlandson      
9 Owen Graves      
10 Brian Axelrod      
11 zach stelling      
12 Don Eldridge      
13 Judah Cain      
14 Simon Keeton      
15 Brad Erwin      
16 Ashley Oelschlaeger      
17 Robert Evans      
18 Brian Marcucci      
19 Mike Simmons      
20 Scott Ford      
21 Everardo Keeme      
22 Jonathan Green      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Franke      
2 Bryce Cook      
3 Matt French      
4 Dan Boozan      
5 Scott Wall      
6 Jesse Robles      
7 Qayam Jetha      
8 Tyler Thompson      
9 john peterson      
10 Jonathan Cavner      

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Fusselman      
2 Justin Orkney      
3 Justin Leighton      
4 Joshua Powers      

Men - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Herb Johnson      
1 LeRoy Kopel      
2 Palle Terslin      
2 Ray Keeton      
3 RICHARD REYNOLDS      

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 darryn biggerstaff      
2 Jason Boles      
3 Dennis Mong      
4 wolfgang oswald      

Men - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Terrell      
2 Robert Gates      
3 Chris Poole      
4 eric lynch      
5 Efraim Rojas      

Men - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Conover      
2 Scott Schraff      
3 Mark Fosenburg      
4 Art Macfarland      
5 Steve Elwell      
6 Kurt Kroemer      
7 Carlos Zamora      
8 Dave Saker      
9 John Sanders      
10 Noel Garcia      
11 Larry Blessing      
12 Eric Durak      
13 Tyrone Holmes      
14 John Fritz      
15 Barry Reger      

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corky Kurtz      
2 Stanley Graves      
3 Charles Brown      
4 Joe Cooper      
5 Vance Cobb      
6 Jon Finley      

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 david bixby      
2 Steve Treinen      
3 John Holmstul      
4 Neil Howk      
5 Steve Fahrner      
6 Doug Odette      
7 Paul Cornell      
8 Reed Johnson      
9 Randy Boles      
10 robert williams      

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Wickstrom      
2 Larry Hansen      
3 Steve Hughes      
4 gary bernard      
5 Glenn Harris      

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Polley      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley      
2 Zachary Edwards      
3 Garrett Chott      
4 victor colex      
5 Tulio Weber      

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Marcucci      
2 James Anderson      
3 Scott Ford      
4 marco colex      
5 Taylor Skinner      
6 Goran Grozic      
7 Colton Taylor      

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 daniel eaton      
2 Michael Dziedzic      
3 Kyle Claffey      
4 Scott Countryman      
5 Jake Spelman      
6 david colex      

Women - Pro Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine DICKSON      

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louisa Larson      
2 Shawna Glazier      
3 Shannon Lindner      
4 Terrin Lane      
5 terri hay      
6 Monica Suriano   Chandler, AZ 275696   
7 Linzi Spease      
8 Laura Somak      
9 Laura Birdwell      
10 Kapri Gonzales      
11 Emily Freeman      
12 kathy underwood      
13 Holly Stabler      
14 Tricia Grossman      
15 Deborah Skinner      
16 Courtney Darby      
17 Sarah Leesman      
18 Laura Scheel      
19 Kendra Dunlap      
20 Danielle Fazio      
21 Shelley Hermsen      

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan French      

Women - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julianna Kimball      
1 Ann Chadwick      

Women - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 beth steen      
2 Ginger Logan      

Women - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Lindner      
2 Lisa Lindeken      

Women - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Brady      
2 Marlene Zuhl      
3 LaVerne Lindsey      

Women - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liz Merritt      
2 Lisa Liss      

Women - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Farago      
2 Janet Itsell      

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myia Spiroff      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee