Race Results for
Raccoon Twp Fire Hall Cross
Aliquippa, PA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/05/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Harper      West Liberty Cycles
2 Joseph Biss   Beaver, PA 303940   Beaver Valley Velo
3 jordan snyder   Rochester, PA 293469   Beaver Valley Velo
4 JR Petsko   Maidsville, WV 286867   Backyard Bike Club
5 Ryan Post   Pittsburgh 241045   West Virginia University
6 Jeff Curry   Mckees Rocks, PA 310767   Koeles Cycling Club
7 Jason Samonds      Fat Head's
8 Matthew Holloway   Moon Township, PA 268015   Koeles Cycling Club
9 Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054   Allegheny Cycling Association
10 John Nichols   Chagrin Falls, OH 313270   Unattached
11 Ryan Popple      Unattached
12 Christopher Nicula   Philadelphia, PA 254842   Chagrin River Cycling
13 Frank Strang   Mcdonald, OH 316942   Unattached
14 Mike Janeiro      Unattached
15 Eric Bendekovic   Beaver Falls, PA 326854   Beaver Valley Velo
16 Robert Sedgewick   Pittsburgh, PA 266800   Morningside Velo
17 Jos Belich   Vermilion, OH 254015   Unattached
18 Dean Brandt   Pittsburgh, PA 330334   Allegheny Cycling Association
19 Christopher Clark   Waynesburg, PA 217083   Greene County Cycling Club
20 Nicholas Rossi   South Royalton, VT 207622   West Liberty Cycles
21 Nathan Hall      Unattached
22 Robert Breedlove   Painesville, OH 4716   Chagrin River Cycling
23 John Papa      Unattached
24 Jonathan Bompiani   Youngwood, PA 310210   Unattached
25 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
26 Michael Miller   Buckhannon, WV 239250   West Virginia Night Club
DNF Gregory Flood   Pittsburgh, PA 91839   Steel City Endurance
DNF Jeff Gernert   Pittsburgh, PA 328690   Greene County Cycling Club

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Berardinelli   Lake Jackson, TX 310144   DPS Penn
2 Mike Quigley   Pittsburgh, PA 299823   Steel City Endurance
3 Marc Glass   Morgantown, WV 112047   Backyard Bike Club
4 Morgan Miller   Bridgeport, WV 238775   Unattached
5 Jordan Villella   Pittsburgh, PA 300661   Unattached
6 John Cotter   Mckeesport, PA 293132   Freddie Fu Cycling Team
7 Keith Hower   Washington, PA 274419   DPS Penn
8 Derek Reager   Pittsburgh, PA 303972   Koeles Cycling Club
9 Bryan Routledge   Pittsburgh, PA 174999   Allegheny Cycling Association
10 Stephen Marlette   Pittsburgh, PA 70877   Ag3r
11 Benjamin Stephens   Somerville, MA 246260   Steel City Endurance
12 Christian Schott   Imperial, PA 255619   National Velo
13 Chris Popovic   Sewickley, PA 225163   Allegheny Cycling Association
14 Ryan Post   Pittsburgh 241045   West Virginia University
15 William Ehler   Pittsburgh, PA 168527   UPMC Cycling Performance
16 Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054   Allegheny Cycling Association
17 Jeffrey Grimm   Aliquippa, PA 213577   Beaver Valley Velo
18 Rick Neff   Moon, PA 271866   Allegheny Cycling Association
19 Raymond Russell   Beaver, PA 169825   Allegheny Cycling Association
20 Scott Osterrieder   Gibsonia, PA 102086   Allegheny Cycling Association
DNS Jason Justi   Monaca, PA 290243   Beaver Valley Velo
DNF Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Team Hungry
DNF Brian Hopkins   Mechanicsburg, PA 224793   Ag3r

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mihalik   Sewickley, PA 245927   Freddie Fu Cycling Team
2 Andrew Gorski   Allison Park, PA 203109   Allegheny Cycling Association
3 Stephen Cummings   Pittsburgh, PA 201402   Fort Pitt Velo
4 Gunnar Shogren   Morgantown, WV 32526   Backyard Bike Club
5 Gerald Pflug   Connellsville, PA 27999   Allegheny Cycling Association
6 Jacob Grantham   Pittsburgh, PA 228252   UPMC Cycling Performance
7 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   Allegheny Cycling Association
8 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   Iron City Bikes
9 Jeffrey Guy   Greensburg, PA 14482   ChamRakh Cycling
DNS Brendan Jones   Aliquippa, PA 246877   Beaver Valley Velo
DNS Marc Glass   Morgantown, WV 112047   Backyard Bike Club
DNS Donald Splitstone   Pittsburgh, PA 194054   Allegheny Cycling Association
DNS Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   Allegheny Cycling Association

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Munko      Unattached
2 shawn geiger   Burgettstown, PA 301290   Unattached
3 Kyle Boyd   Hermitage, PA 311077   One Call

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shogren   Morgantown, WV 172363   Backyard Bike Club
2 Stephanie Swan   Pittsburgh, PA 194055   Iron City Bikes
3 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   MVC
4 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
5 Kate Bennett   Pittsburgh, PA 271365   Steel City Endurance
6 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Project Velo Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee