Race Results for
Mill City Cyclocross
Bayport, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Marsel   Minneapolis, MN24:51.th 313268  315 Behind-Bars/LGR
2 Seth Iverson   Minneapolis, MN24:56.th 267095  327 St Paul Bicycle Racing Club
3 Brian Kozicki   Saint Louis Park, MN25:02.th 164415  340 Unattached
4 Daniel Boyles   Ramsey, MN25:22.th 278248  325 Behind-Bars/LGR
5 Rob Naramore   25:29.th  329 Unattached
6 Vince Meyer   Lakeland, MN25:31.th 293688  309 Big Ring Flyers
7 Grant Larvick   Burnsville, MN25:34.th 328058  344 Unattached
8 Charles Simacek   Minneapolis, MN25:40.th 230406  318 Unattached
9 Bryan Hill   Minneapolis, MN25:51.th 315814  324 St Paul Bicycle Racing Club
10 Eric Brekke   St. Paul, MN26:14.th 173988  321 University of Minnesota-Twin Cities
11 Josey Weik   Wrenshall, MN26:33.th 297766  308 MNJRC
12 Jake Szymanski   Minneapolis, MN26:40.th 328180  328 Freewheel
13 Ian Johnson   Minneaplois, MN27:11.th 300764  314 Behind-Bars/LGR
14 Mark Long   St Paul, MN27:31.th 254201  307 Unattached
15 Nat McIntyre   27:48.th  339 Unattached
16 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN27:48.th 326802  341 Unattached
17 Mark Hooley   St Paul, MN27:59.th 211197  323 Synergy
18 Jay Schneider   28:03.th  317 Unattached
19 Dwight Skinner   Minneapolis, MN28:06.th 326624  319 Unattached
20 Stephen Wilson   Golden Valley, MN28:13.th 304044  338 Peace Coffee Racing
21 Tim Gut   Eagan, MN28:42.th 326968  322 Squadra ACF
22 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN28:42.th 297849  342 Gopher Wheelmen
23 Brandon Whittey   Minneapolis, MN29:08.th 233842  310 Behind-Bars/LGR
24 Jeff Damm   29:33.th  335 Unattached
25 Frank Rowe   Plymouth, MN29:55.th 302551  306 Synergy
26 Jeff Peterson   Minneapolis, MN29:57.th 327274  337 Unattached
27 Aaron Smith   Minneapolis, MN30:09.th 294639  336 Birchwood
28 Todd Bauer   Richfield, MN30:40.th 330192  345 Unattached
29 Bob Schwartz   31:49.th  320 CVCC
30 Andrew Magill   31:51.th  343 Unattached
31 Brian Hall   32:10.th  330 Unattached
32 Todd Siegwart   Excelsior, MN32:49.th 329180  316 Unattached
33 Scot Berkley   -1lap  326 Unattached

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Williams   Duluth, MN40:43.th 142191  378 Unattached
2 Daniel Jansen   Minnetonka, MN40:54.th 17677  375 Unattached
3 Daniel Strese   Bloomington, MN42:17.th 247774  383 FCCC/Penncycle
4 James Buddenbaum   Bloomington, MN42:30.th 185684  367 Silver Cycling
5 Eric Sundstrom   Elk River, MN42:48.th 98302  374 International Christian Cycling Club
6 Matthew Petersen   Minneapolis, MN43:30.th 244920  368 Unattached
7 Steve Laurel   Longmont, CO43:44.th 240886  385 Flat City Cycling Club Inc.
8 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN43:49.th 224416  369 St Paul Bicycle Racing Club
9 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI44:19.th 232232  384 Speedfix Racing p/b Zubaz
10 Jeff Ingham   Oakdale, MN44:22.th 218867  379 Gopher Wheelmen
11 Jeremy Ames   Minneapolis, MN44:27.th 285970  376 Freewheel Bike
12 Clayton McLagan   Forest Lake, MN44:57.th 206756  380 Peace Coffee Racing
13 Chris Sur   Minneapolis, MN45:30.th 302904  387 Unattached
14 Ted Byram   River Falls, WI45:41.th 318800  382 Eriks Bike Shop
15 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL45:52.th 266233  381 Team Plan C PB Stevens
16 Adam Birr   Zumbrota, MN46:03.th 211747  370 Unattached
17 Nils Boberg   Shoreview, MN46:29.th 284823  386 Minnesota Junior Cycling Inc.
18 Merrill Lutsky   Northfield, MN46:45.th 294615  373 Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Chris Van Ert   Saint Paul, MN47:28.th 230802  371 Peace Coffee Racing
20 Alex Berge   Chicago, IL-1lap 250482  372 Balance Cycling
21 Eddie Karow   Stpaul, MN-1lap 281195  389 LCR
22 Joe Moyer   Rochester, MN-1lap 220267  377 Peace Coffee Racing
23 Samuel Bramel   Little Canada, MN-1lap 291951  388 MNJRC

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN57:33.th 103032  266 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Jesse Rients   Shakopee, MN01:00:14 147524  246 Nature Valley/Penn Cycle
3 Trevor Koss   Madison, WI01:00:52 269759  249 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:02:14 182827  261 VeloRochester
5 Jacob Boyce   Duluth, MN01:02:53 227560  250 Bikery Du Nord
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN-1lap 15779  260 Silver Cycling
7 Matthew Allen   Minneapolis, MN-1lap 200426  267 Behind-Bars/LGR
8 Barry Tungseth   Stillwater, MN-1lap 211935  251 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN 151943  248 Freewheel Bike

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:00:46 244650  555 Synergy
2 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN01:01:29 155011  551 G.S. Circo Azzurro
3 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR01:02:32 77759  556 Crossniacs
4 Oliver Vrambout   Bayport, MN01:03:04 121438  559 Chilkoot Velo
5 Daniel Strese   Bloomington, MN-1lap 247774  383 FCCC/Penncycle
6 Rick Laliberte   Fargo, ND-1lap 210611  553 River Valley Cycling Club- RVCC
7 Jim Bell   Saint Cloud, MN-1lap 102936  554 Revolution Cycle
8 Roger Parenteau (2 - Cat2)   Hudson, WI-2laps 54884  560 MBRC/Flanders
DNF Matt Muyres   Bloomington, MN 160576  557 Synergy
DNF Paul Thoresen   Minneapolis, MN 35511  558 Team Plan C PB Stevens

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Schoening   Plymouth, MN41:58.th 31734  505 Team Plan C PB Stevens
2 Michael Phillips   Minneapolis, MN42:42.th 200784  507 Curt Goodrich Racing Team
3 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN42:51.th 147307  510 Crossniacs
4 William Kuster   Anoka, MN43:02.th 59499  514 Loon State Cyclists
5 Mark Mlinar   Hutchinson, MN43:41.th 48557  515 St Paul Bicycle Racing Club
6 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN43:50.th 82764  503 Crossniacs
7 Jim Bell   Saint Cloud, MN44:20.th 102936  554 Revolution Cycle
8 Charles Townsend   San Jose, CA44:37.th 77338  516 Bianchi/GP
9 Gregory Goblirsch   River Falls, WI45:06.th 77328  552 Loon State Cyclists
10 Mark Rathbun   Elk River, MN46:06.th 149700  511 Minnesota Cycling Team
11 Dan Inderieden   Minneapolis, MN46:20.th 218333  506 Bent Crank Racing
12 Sean Burns (1 - Cat3)   Minneapolis, MN46:37.th 205764  517 Kenwood Racing
13 Curt Goodrich   St. Paul, MN46:49.th 137425  508 Curt Goodrich Racing Team
14 Jeff Colbeth   Lakeland, MN47:41.th 269987  501 Big Ring Flyers
15 Michael Cisek   Minneapolis, MN47:57.th 269355  550 Team Plan C PB Stevens
16 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI48:15.th 61542  509 Spring Street Sports
17 Todd Trembley   Faribault, MN-1lap 217961  504 Todd Trembley
18 Tom Bengel   St Paul, MN-1lap 200781  502 Unattached
19 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN-1lap 297849  342 Gopher Wheelmen
20 Michael Lyner   Stillwater, MN-1lap 105204  513 Chilkoot Velo
21 Gregory McCrea   Houston, TX-3laps 53217  512 Gulf Coast Cycling Association

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN30:58.th 356967  869 Balance Cycling
2 Paul Dahlen   32:19.th  77 MNJRC
3 Alec Porter   Saint Paul, MN34:16.th 311313  700 St Paul Bicycle Racing Club
4 Mason DeKeyrel   -1lap  699 Balance Cycling
5 Justin LaRue   -1lap  79 Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Furois   Falcon Heights, MN28:32.th 322612  797 Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN30:37.th 326212  684 Crossniacs
2 Chelsea Strate   Richfield, MN31:05.th 320994  673 Behind-Bars/LGR
3 Kari Gates   Staples, MN31:11.th 191922  689 VeloDuluth
4 Patty Costello   Minneapolis, MN 302062  685 Plan C PB Stevens
5 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN34:08.th 185483  671 Silver Cycling
6 julie thompson   Saint Paul, MN35:22.th 327888  688 Unattached
7 Cheryl Barker   Hudson, WI37:04.th 264108  672 Silver Cycling
DNF Lynette Wong     687 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Penn   Minneapolis, MN47:10.th 194317  590 St Paul Bicycle Racing Club
2 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN47:49.th 212052  589 Silver Cycling
3 Kris Brazil   Faribault, MN-1lap 238279  587 Milltown Cycles
4 Lisha Herold   Oakdale, MN-1lap 307621  586 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Kristy Henderson   Minneapolis, MN-1lap 264109  588 Silver Cycling

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT45:25.th 261361  295 Team Plan C PB Stevens
2 Bianca Bergman   Saint Paul, MN45:36.th 281786  297 Kentucky Flyers Cycling Inc
3 Megan Lennon (2 - Cat2)   Minneapolis, MN48:09.th 259658  296 Behind-Bars/LGR

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOUSACDFCUOREShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee