Race Results for
All Gravity #5 - Moscow Arms 2010
Moscow, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/24/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA02:19.29 247503   
2 Kyle Thomas   Bellevue, WA02:19.48 262613   
3 Zeb Tingey   Issaquah, WA02:25.70 228035   
4 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA02:27.75 228041   
5 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA02:30.67 171210   
6 Bryan Crum   Spokane, WA02:32.06 114586   
7 Chris Andreasen   Spokane, WA02:34.56 198709   
8 Graeme Pitts   Nevada City, CA02:42.59 232939   
9 Lane Paxton   Missoula, MT02:43.12 150826   

Men - CAT 3 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COLE WEDTKE   05:42.91   
2 PATRICK HANLEY   10:55.77   

Men - CAT 3 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN MEYERS   03:29.50   
2 TYLER SCHMITTEL   04:44.25   
3 ERIN JOHNSON   06:13.66   
4 JOHN CERNICK   06:32.71   

Men - CAT 3 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Floyd   Spokane, WA10:27.84 308279   

Men - CAT 2 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENT BILLINGSLEY   03:00.29   
2 KENDALL SMITH   03:34.38   
3 LIAM KNUDSEN   03:41.11   
4 LUKE NACCARATO   03:49.81   
5 NICHOLAS DORAN   03:51.72   
6 PRESTON PRIMMER   03:52.51   
7 HENRY HOLM   03:55.94   
8 JAY IVINS   04:10.36   

Men - CAT 2 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUKE LYON   03:06.85   
2 FORREST TAYLOR   03:07.91   
3 KYLE MUHONEN   03:07.96   
4 MICHAEL ROBBINS   03:10.18   
5 ABE SCHMIDT   03:17.44   
6 Colin Shane   Bozeman, MT03:18.86 327678   
7 TYLER MARTIN   03:22.24   
8 SCOTT NELSON   03:32.16   
9 DAVID HOBBS   03:35.99   
10 CHESTER BROCKINGTON   03:37.18   
11 MIKE GRIMLAND   03:41.98   
12 Anthony Williams   Spokanes, WA03:48.59 375625   
13 NATHAN PETERSEN   03:49.73   
14 Tyler Randolph   Mead, WA03:58.65 307773   
15 CHRIS CELENTANO   04:00.59   
16 NATHAN ZAHN   04:04.23   
17 PHILIP PETERSEN   04:13.44   
18 JACKSON STONE   04:23.18   
19 DANE ABERLE   04:31.72   
20 MATT KLINGBACK   04:42.07   
21 CHARLES SKINNER   04:43.96   
22 DANIEL GANG   05:51.12   
23 CHRIS CAYLOR   #VALUE!   

Men - CAT 2 MEN - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MILLER   03:12.70   
2 John Henry   Spokane, WA03:56.94 291161   
3 DAVID HANNER   04:03.10   
4 BRITTAN ELLINGSON   04:58.53   
5 DREW HAMPTON   #VALUE!   

Men - CAT 2 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMETT PURCELL   04:19.22   

Men - Cat 1 Men - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN GUSE   02:29.39   
2 TREVOR BENNETT   02:36.04   
3 Jake Grob   Kirkland, WA02:36.88 265425   
4 Kevin Littlefield   Auburn, WA02:42.33 311006   
5 Adam Ransavage   North Bend, WA03:17.39 292601   

Men - Cat 1 Men - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEIF OLSON   02:27.99   
2 Trevor Louviere   Covington, WA02:32.24 198696   
3 Eben Kiehl   Redmond, WA02:34.49 287787   
4 Kevin Coates   Battle Ground, WA02:35.27 293146   
5 TAYLOR CURTIS   02:40.54   
6 MATT MINNICK   02:42.88   
7 Willie Hobbs   Whitefish, MT02:43.99 280487   
8 Tyler Rapp`   Marysville, WA02:44.06 272052   
9 Cole Johnson   Helena, MT02:45.81 295216   
10 SETH JOHNSON   02:47.13   
11 MICHAEL SMITH   02:49.58   
12 William Floyd   Spokane, WA02:49.76 289645   
13 Rob Crump   Kirkland, WA02:49.88 311576   
14 Anthony Tutor   Round Mountain, NV03:01.60 305940   
15 Casey Hoffman   Portland, OR03:04.85 262706   
16 Scott Meredith   Spokane, WA03:05.76 181391   
17 DOMINIC CRUPI   03:49.91   
18 Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA04:08.16 265434   

Men - Cat 1 Men - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS ERICKSON   02:43.92   
2 JEFF REES   02:53.98   
3 COY MILLER   03:02.33   
4 ANDREW KNOTT   03:22.68   

Men - Cat 1 Men - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY SOUTHWORTH   03:09.51   

Women - CAT 2 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA CRUMP   04:33.57   
2 CORRINE MILLER   05:52.28   

Women - CAT 1 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bridgette LeBer   Port Angeles Wa04:07.99 312456   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerShimanoCUOREOSMOSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee