Race Results for
Backyard Cross
Bargersville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/20/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Luzadder   Carmel, IN 240464  Nuvo
2 Alder Martz   Charlotte Nc 202082  TEAM GLOBALBIKE 
3 Joshua Prater   Indianapolis, IN 28616  SPEEDWAY WHEELMEN 
4 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200  SPEEDWAY WHEELMEN 
5 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004  DRT CONSULTING 
6 edwin colvin   Indianapolis, IN 255350  DRT RACING 
7 cory swihart   Indianapolis, IN 277488  INDIEBIKE.COM P/B ORTHOINDY 
8 Joseph Kukolla   Indianapolis, IN 187714  TEXAS ROADHOUSE 
9 Gregory Strock   Martinsville, IN 34438  10 TEXAS ROADHOUSE 
10 David Dygert   Brownsburg, IN 10323  

Men - Cat 4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Yohe   Indianapolis, IN 290032  411 SPIN/RR DONNELLY 
2 Kyle Perry     414 
3 Ashton Wischmeier   Columbus, IN 307094  409 DIRECT RESULT TRAINING 
4 David Morse   Des Moines, IA 215016  416 
5 justin yoder   Indianapolis, IN 288502  410 INDIEBIKE.COM P/B ORTHOINDY 
6 David Dygert   Brownsburg, IN 10323  415 
7 RYAN   HUBBS       403 SPEEDWAY WHEELMEN 
8 Jay Brant   Indianapolis, IN 330608  402 
9 RYAN   Elpers     412 
10 ERIK   ALBERS       401 SPEEDWAY WHEELMEN 
11 Daniel Bartholomew   Greenwood, IN 272494  417 SPEEDWAY WHEELMEN 
12 Steven Kady   Seattle, WA 310043  404 FORT WAYNE OUTFITTERS 
13 Shane Mills   Harlan, IN 277646  405 TEAM FORT WAYNE OUTFITTERS 

Men - Cat 4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Otto Schug   Columbus, IN 31828  510 TEAM WEBCYCLERY.COM 
2 Bryan Dalman   Denver, CO 197438  502 SPEEDWAY WHEELMEN 
3 BRADLEY   HAYES       504 JS BIKES 
4 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702  511 
5 Luther Prater   Muncie, IN 95090  507 SPEEDWAY WHEELMEN 
6 ERIC   SCHILLING       509 SPEEDWAY WHEELMEN 
7 Chad Nay   Carmel, IN 282137  505 
8 MATT   ROUSE       508 
9 Scott Perry   Indianapolis, IN 208296  506 SPEEDWAY WHEELMEN 
10 JAMES   FOSTER       503 TEAM NEBO RIDGE 
11 ROBERT   ANNIS       501 

Men - Cat 4 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john schmitz   Bargersville, IN 315756  605 SPEEDWAY WHEELMEN 
2 John Wischmeier   Columbus, IN 286402  608 
3 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381  601 TEAM NEBO RIDGE 
4 John Weber   Richmond, IN 254981  606 COLAVITA RACING
5 MARC   JOHNSON       604 
6 MATT   CURRY       602 TEAM NEBO RIDGE 
7 John Wheeler   Carmel, IN 206716  607 MOORE GRAY GOAT�

Men - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony ONeill   Indianapolis, IN 304574  303 CANNONDALE MIDWEST RACING 
2 Isaiah Newkirk   St.louis, MO 282064  302 ISAIAH NEWKIRK 
3 James Walter   Colorado Springs, CO 241873  306 
4 Dustin Jones   Indianapolis, IN 276412  301 INDIEBIKE.COM P/B ORTHOINDY 
5 John Woods   Indianapolis, IN 256120  304 DRT 
6 Cory Rusher   Indianapolis, IN 283075  307 
DNS David Dygert   Brownsburg, IN 10323  305 

Men - Cat 3 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Trousdale   Indianapolis, IN 64750  520 SPEEDWAY WHEELMEN 

Men - Cat 3 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Schepper   Greenwood, IN 311601  621 SPEEDWAY WHEELMEN 
2 Wes Harris   Bloomington, IN 15233  620 SPEEDWAY WHEELMEN 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Galligher (1 - Cat1)   Bloomington, IN 180004  DRT CONSULTING 

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John May   Louisville, KY 195083  103 PAPA JOHN'S RACING TEAM 
2 Scott Bond   Greenfield, IN 190551  101 SPEEDWAY WHEELMEN 
3 Matthew Koehn   Indianapolis, IN 19546  102 SPEEDWAY WHEELMEN 
DNF Jeffrey Schepper   Greenwood, IN 311601  104 SPEEDWAY WHEELMEN 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corbin Schmitz   Bargersville, IN 319856  701 SPEEDWAY WHEELMEN 

Women - Cat1/2/3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  203 TEAM KENDA  
2 Rebecca Finley   Indianapolis, IN 245823  202 VANDERKITTEN 
3 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038  204 Marion University
DNF Allie Dragoo   Grand Rapids, MI 291607  201 Marion University

Women - Cat 3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Rodkey   Bloomington, IN 242247  210 VELO BELLA 

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANNAH   ALTE       702 

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Dygert     704 NEBO RIDGE 
2 Catherine Hollibaugh   Carmel, IN 354456  703 NEBO RIDGE%uFFFD

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee