Race Results for
Kutztown Cross
Kutztown, PA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Samuel   Haddonfield, NJ 89168  244 
2 Daniel Larino   Neschanic Sta, NJ 162934  236 BWT Marble & Granite/Pete's Bike & Fitn
3 Christopher Garges   Bethlehem, PA 286472  229 
4 Kelly Cline   Media, PA 145697  222 
5 Kirk Reisinger (1 - Cat2)   Schwenksville, PA 29503  242 
6 Christopher Harshman   Middletown, MD 157410  232 ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
7 Michael Morali   Cooksville, MD 251023  237 
8 Bradley Ford   Boyertown, PA 100183  228 
9 Joseph Piccillo   Doylestown, PA 176980  240 
10 Marc Vettori   Elkton, MD 81136  249 
11 Matthew Morrison   Emmaus, PA 246153  238 South Mountain Cycles
12 Jason Eicholtz   Norristown, PA 252827  225 
13 Paul Wahner   Drexel Hill, PA 268051  250 
14 Daniel Rapp   Dauphin, PA 327020  241 
15 Charles Erndl   Morristown, NJ 10934  226 
16 Chad Culbertson   Pennington, NJ 230098  223 
17 Jamie Harris   Linfield, PA 268754  266 
18 Scott Wilson   Warminster, PA 81773  255 
19 Jasen Thorpe (2 - Cat2)   Emmaus, PA 35536  258 
20 Kevin Breckenmaker   Hershey, PA 45117  221 
21 Dan Tarrant   Newtown, PA 239291  248 Cycle Sports Doylestown Wheelmen
22 Barry Jones   Sewell, NJ 283544  260 Unattached
23 Jeremy Garges (1 - Cat4)   Perkasie, PA 321618  230 
24 Rod Myers   Etters, PA 25626  259 Liberty Cycle
25 Douglas Jones   Fleetwood, PA 242793  233 
26 Gary Grim   Coopersburg, PA 136537  257 Easy Riders
27 Markus Bowman   Emmaus, PA 4455  220 Weyerbacher Brewing
28 Joseph Kenas   Meadowbrook, PA 177439  234 
29 Gary Kralik   Furlong, PA 311300  235 
30 Robert Perna   West Chester, PA 233751  239 
31 Greg Eater   Furlong, PA 298859  224 Evolution Racing
32 Robert Scharle   Jamison, PA 311699  246 
33 Scott Sladovnik   Topton, PA 315592  256 
34 Gary Snyder   New Hope, PA 270006  247 Evolution Racing
35 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599  227 Kelly Benefit Strategies/LSV

Men - Elite Men Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan DeWald   Mount Penn, PA 89187  205 BiKyle/Mazur Coaching
2 Bobby Lea   Mertztown, PA 65819  206 
3 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243  203 PaValleys.com
4 Zachary Adams   Shippensburg, PA 218549  200 C3-Athletes Serving Athletes
5 James Doherty   Perkasie, PA 253840  201 
6 Syd Lea   Taneytown, MD 97177  204 T.E.A.M. Fuji

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Miskiewicz   Springcity, PA 305795  151 
2 Geoffrey Rezvani   Elkins Park, PA 276281  158 NCVC/UnitedHealth Group
3 Scott Green   New Cumberland, PA 327500  113 
4 Joseph Piscitello   Rydal, PA 218814  155 
5 Tommy Schubert   Fogelsville Pa 291477  170 Amoroso's Racing Team
6 Anthony Carlisi   Hamilton, NJ 309218  90 
7 Gary Thornton     174 BMC
8 Joe Luby     145 
9 Peter Hall   Hatfield, PA 105482  114 
10 Sean Mooney   Mullica Hill, NJ 267476  152 
11 Jeremy Garges   Perkasie, PA 321618  105 
12 Roland Ettle   Bethlehem, PA 259954  101 
13 Jonathan Bright   Barto, PA 249282  171 Team Vortex
14 Hans Mossner   Gilbertsville, PA 327130  153 
15 Matthew Rossi   Brooklyn, NY 301499  159 
16 Mark Dennis   Etters, PA 9221  96 
17 Taylor Leonard   Bethlehem, PA 245281  144 
18 Scott Feather   Emmaus, PA 248175  102 Team Vortex
19 Adam Burke   Allentown, PA 329918  89 
20 Darren Price     156 
22 Robert Sands   Perkasie, PA 43028  160 Evolution Racing
23 Peter Flax   Allentown, PA 212911  104 
24 george dietrich   Macungie, PA 284005  99 
25 Edward Figaniak   Voorhees, NJ 119124  103 Team Vegan
26 Jim Meuller     173 Unattached
27 William Bray   Zionsville, PA 97195  87 
28 Mark Harding     115 
29 Barry Murray   Coatesville, PA 303246  154 
30 Fabian Brugger   Allentown, PA 283776  88 
31 Andrew DiMichele     176 Unattached
32 Gary Kelley   Carlisle, PA 199117  130 
33 Don Haring     175 Unattached
34 Bradley Bechtel     85 
35 Chris Mammarella   Blandon, PA 279715  149 
36 Raymond Wynman     169 
38 David Borden   Blandon, PA 284542  86 
39 Kevin Dillard   Washington, DC 43577  100 

Men - Cat 3/4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Green   Philadelphia , PA 296751  34 
2 Nick Iacovelli   Bloomfield, NJ 273826  47 Colavita Racing
3 Jeff Lorish   Collegeville, PA 302070  40 
5 Marten Beels   Lansdale, PA 290304  26 
6 Angelo Mascelli   Easton, PA 213084  41 
7 Darrell Engel   Kutztown, PA 10801  31 
8 Chris Dietrich   Flemington, NJ 91682  28 
9 Charles Hanlon   Phoenixville, PA 237360  35 
10 Dennis Dischler   Wilmington, DE 303082  29 
11 Syd Lea   Taneytown, MD 97177  38 T.E.A.M. Fuji
12 Robert Takacs   Fogelsville, PA 318002  44 
13 eian weissman   Philadelphia, PA 286230  46 
14 Christopher Stine   Kingston, PA 157255  48 
15 Robert Schaeffer   Kutztown, PA 214190  42 
16 Taylor Leonard   Bethlehem, PA 245281  39 
17 Robert Lea   Taneytown, MD 20621  37 T.E.A.M. Fuji
18 Phillip Esempio   Nazareth, PA 139599  32 Kelly Benefit Strategies/LSV
19 Joseph Favara   Macungie, PA 11334  33 South Mountain Cycles
20 Gerald Burkett   Middletown 97936  27 Eastern Mobile Cycling Team
21 Dean Smith   Fleetwood, PA 206593  43 Morgan Stanley Smith Barney/Specialized

Women - U19 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonina Esposto   Blandon, PA 251573  340 

Women - Cat 4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Heinrich   Wilmington, DE 329074  191 
2 Kate Hendrickson   Philadelphia, PA 289628  192 Cadence Women's Racing
3 Pamela Schmaldinst   Allentown, PA 265041  194 Team Vortex
4 Giulia deProphetis   Media, PA 327522  193 
5 Heidi Marie Reppert   Bethlehem, PA 165142  195 Team Vortex

Women - Cat 3/4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Arley Kemmerer   Palmerton, PA 240239  36 

Women - Cat 123 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arley Kemmerer   Palmerton, PA 240239  13 
2 Jennifer Maxwell   Washington, DC 61179  16 
3 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ 290272  18 
4 Erin Mascelli   Easton, PA 291056  15 Team EPS/CSS p/b Brielle Cyclery
5 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA 232118  20 Team Vortex
6 Diane Castor-Grim   Boyertown, PA 143040  11 ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
7 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408  12 Evolution Racing
8 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622  14 T.E.A.M. Fuji

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee