Race Results for
2010 USA Cycling MTB 24-hour Nationals
Moab, UT
(Event Information)
View By:
Cross Country Ultra Endurance on 10/09/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Parsons   Kalispell, MT 186195   
1 Clint Muhlfeld   Whitefish, MT 185552   
2 Nate Bird   Steamboat Springs, CO 264280   
2 Dax Massey   Boulder, CO 227442   
3 Bryan Taylor   Poway, CA 282178   
3 Romolo Forcino   Oak Hills, CA 188303   
4 Thomas Taylor   Fort Collins, CO 179049   
4 Paul Tanguay   Ft Collins, CO 135119   
5 Matt Woodruff   Meridian, ID 263235   
5 Alex Phipps   Boise, ID 204050   
6 Joshua Cullen   New Castle, CO 149664   
6 Mike Armstrong      
7 Patrick Miranda   Valley City, OH 150146   
7 Marc Calder   Denver, CO 148986   

Men - Cat 1/2/3 - Solo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Tostado   Breckenridge, CO 164740   
2 Kelly Magelky   Denver, CO 199904   
3 Cary Smith   Jackson, WY 33065   
4 Ben Koenig   Schofield, WI 267964   
5 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   
6 Nate Ginzton   Boise, ID 13345   
7 Travis Macy   Evergreen, CO 327230   
8 Michael Scott   Denver, CO 173493   
9 Andrew Carney   Fort Collins, CO 261229   
10 Ezekiel Hersh   Frisco, CO 260750   
11 Jonathan Davis   Blackhawk, CO 295616   
12 Matt Juth   Evergreen, CO 239240   
13 Sampson Bruesewitz      
14 Brian White   Altamont, NY 120901   
15 Jonathan Sykes   Chula Vista, CA 326028   
16 Will Baker   Harbor Springs, MI 264410   

Men - Cat 1/2/3 - Solo Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron Chambers   Colorado Springs, CO 161597   
2 Shawn Gregory   Cortez, CO 182216   
3 Brian Lehman   Denver, CO 298376   
4 Bradley Grohusky   Frisco, CO 265403   
5 Jordan Williford   Boulder, CO 246497   
6 Judd Rohwer   Sandia Park, NM 287350   
7 Mike Harrison   Santa Rosa, CA 189880   
8 Tom McDonald   Oceanside, CA 224368   

Men - Men's 4-Person Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Len Zanni   Steamboat Springs, CO 39400   
1 Kalan Beisel   Colorado Springs, CO 244363   
1 Ross Schnell   Grand Jct, CO 99965   
1 Jay Henry   Avon, CO 15853   
2 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM 4755   
2 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   
2 Walt Wehner   Boulder, CO 162165   
3 Dustin Phillips      
3 Phil Grove   Seattle , WA 224538   
3 Matt Butterfield   Kalispell, MT 225869   
3 Colin Cares   Boulder, CO 216528   
4 Christopher Holley   Spanish Fork, UT 265637   
4 Charles Gibson   Provo, UT 106376   
4 Greg Gibson   Big Bear Lake, CA 111046   
4 Noah Talley   Payson, UT 311985   
5 David Ochs   Crested Butte, CO 179668   
5 Jon Brown   Gunnison, CO 131657   
5 Travis Scheefer   Gunnison, CO 173190   
5 Ethan Passant   Crested Butte, CO 210124   
6 Adam Jensen   Missoula, MT 212667   
6 Toby Meierbachtol   Missoula, MT 229618   
6 Kiefer Hahn   Missoula, MT 136551   
6 Douglas Shryock   Missoula, MT 235723   
7 Damon Gilbert   Manitou Springs, CO 138631   
7 Nathaniel Hills   Dillon, CO 201161   
7 Robert Garcia   Dillon, CO 12796   
7 Kyle Mears   Moab, UT 23879   
8 Curt Wilhelm   Blackhawk, CO 38239   
8 David Wert   Lafayette, CO 185690   
8 Leslie Handy   Aurora, CO 110922   
8 Jean Paul Matthews   Boulder, CO 277838   

Men - Men's 4-Person Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Macky Franklin   Taos 215111   

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason LaPointe   Carbondale, CO 188873   
1 Joel Mischke   Basalt, CO 77727   
1 Charlie Eckart   Aspen, CO 10427   
1 Michael Scanlon (1 - Cat2)   Snowmass Vlg, CO 115426   
2 Mike Gibbs (2 - Cat2)   Eagle, CO 13164   
2 Ed Oliver   Littleton, CO 26666   
2 Stephen White (3 - Cat2)   Avon, CO 38017   
2 Mark Roebke   Avon, CO 30355   
3 Dave Wright   Evergreen, CO 290265   
3 Kirk Roberts   Buena Vista, CO 263811   
3 David Slingsby   Arvada, CO 328536   
3 Andy Leifer (1 - Cat4)   Evergreen, CO 20825   
4 Larry Oneil      
4 David Harward   Salt Lake City, UT 15338   
4 Frederick Porter   Salt Lake City, UT 28455   
4 Glen Adams (1 - Cat3)   Sandy, UT 1135   
5 Eric Skalski      
5 Michael Everett      
5 Hans Garcia      
5 Joe Alligood      

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hogan   Louisville Co 191601   
1 Geoffrey (Drew) Geer   Boulder, CO 157907   
1 Keith Sanders   Winter Park, CO 31223   
1 Thomas Dooley   Boulder, CO 69831   
2 Scott Bristol   Golden, CO 4880   
2 Michael Carpenter   Farmington, NM 6215   
2 Billy Schaaphok (1 - Cat4)   Farmington, NM 325104   
2 Aaron Countryman (2 - Cat4)   Farmington, NM 182190   
3 Joseph Phillippino   Lakeville, MA 233399   
3 John Johnson   Attleboro, MA 214497   
3 Gary Bonenfant   Taunton, MA 171389   
3 John Bache (3 - Cat4)   Lakeville, MA 252694   

Men - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Williams   Big Bear City, CA 227522   
1 Tyler Coplea   Chandler 196300   
1 Travis Glysson   Anthem, AZ 305194   
1 Zachary Valdez   Hemet, CA 280759   
2 Zane Enders   Pleasant View, UT 264767   
2 joshua elston      
2 Conner Smith   Eden, UT 302180   
2 Larsson Johnson   Huntsville, UT 302276   

Women - Women's 4-Person Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Gaskill   Missoula, MT 253414   
1 Heidi Rentz   Moab, UT 252832   
1 Laurel Douglas   Missoula, MT 302823   
2 Lynn Bush   Arvada, CO 217462   
2 Brenda Moczygemba   Ketchum, ID 216070   
2 Jane Rynbrandt   Del Mar, CA 208322   
2 Melissa Marts   Golden, CO 252962   

Women - Women's 4-Person Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Weschler      

Women - Cat 1/2/3 - Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kc holley   Spanish Fork, UT 265397   
1 Sarah Kaufmann   Park City, UT 204404   

Women - Cat 1/2/3 - Solo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jari Kirkland   Crested Butte, CO 215406   
2 Kristen Cannon   Steamboat, CO 200996   
3 Laureen Coffelt   Memphis, TN 294185   
4 Timari Pruis   Northridge, CA 114411   
5 Renee Kline   Boise, ID 260159   
6 Elizabeth Boese   Fort Collins, CO 217926   

Women - Cat 1/2/3 - Solo Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Morrison      
2 Karen Rishel   Las Cruces, NM 206564   
3 Heather Thiry   Mccall, ID 179870   

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Coreen Wright   Evergreen, CO 290266   
1 Kay Levesque   Boulder, CO 218471   
1 Stacy Moller   Golden, CO 260013   
1 Michelle Slingsby   Arvada, CO 310672   

Mixed - Cat 1/2/3 - Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Anderson   Carbondale, CO 161701   
2 Heidi Volpe   Topanga, CA 262291   
3 Liz Baumgardt   Rockford, IL 274843   

Mixed - Cat 1/2/3 - Duo Championship

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Taam   Aspen, CO 145040   
2 Mario Correa   Chino Hills, CA 192099   
3 Jim Simons   Bozeman, MT 174588   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOCUORESpySierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee