Race Results for
All Gravity #4 - SilverRoxx
Kellogg, ID
(Event Information)
View By:
Downhill on 10/03/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PRO MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane Paxton   Missoula, MT10:04.93 150826   
2 Bryan Crum   Spokane, WA10:09.13 114586   
3 Zeb Tingey   Issaquah, WA10:15.92 228035   
4 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA10:20.10 171210   
5 Kyle Thomas   Bellevue, WA10:28.97 262613   
6 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA10:32.05 247503   
7 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA10:41.63 228041   

Men - CAT 3 MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARVER RASMUSSEN   12:32.81   
2 TRISTAN VANBEEK   13:04.54   

Men - CAT 3 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANNY SABO   11:47.26   
2 CONNOR HODGSON   12:04.30   
3 PATRICK HANLEY   15:52.52   

Men - CAT 3 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ABE SCHMIDT   11:34.23   
2 MIKE NATOLI   12:32.36   
3 ANDREW FRANKS   14:09.34   

Men - CAT 3 MEN - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN WELLS   15:57.95   

Men - CAT 3 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Floyd   Spokane, WA15:57.95 308279   

Men - CAT 2 MEN - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEENAN CHARLTON   12:42.88   

Men - CAT 2 MEN - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KENT BILLINGSLEY   11:14.89   
2 SAM ERICKSON   11:20.77   
3 NICHOLAS DORAN   11:25.67   
4 CHANCE KESO   11:32.98   
5 PRESTON PRIMMER   11:35.80   
6 JAKE WOLFF   11:42.51   
7 HENRY HOLM   11:49.36   
8 JAY IVINS   12:09.45   
9 KENDALL SMITH   12:14.35   
10 SHAWN CALLAHAN   12:42.03   
11 RYLAN BOGGS   12:58.89   

Men - CAT 2 MEN - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Shelley   Bozeman, MT10:29.35 310765   
2 FORREST TAYLOR   10:37.45   
3 TALLON VOSS   10:41.15   
4 BEN MILLER   10:47.59   
5 SCOTT COWAN   10:49.58   
6 CHASE TEASLEE   10:51.08   
7 MIKE HURST   10:57.82   
8 DAVID HOBBS   11:15.84   
9 Tyler Randolph   Mead, WA11:17.61 307773   
10 MATTHEW MATZ   11:23.27   
11 Anthony Williams   Spokanes, WA11:28.79 375625   
12 SCOTT NELSON   11:36.45   
13 JACKSON STONE   11:37.30   
14 DANE ABERLE   11:37.47   
15 MIKE GRIMLAND   11:45.30   
16 Colin Shane   Bozeman, MT12:02.20 327678   
17 CHASE CAPDEVILLE   12:15.52   
18 COLIN MCKAY   12:26.68   

Men - CAT 2 MEN - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID HANNER   10:57.18   
2 JUSTIN MILLER   10:59.13   
3 DREW HAMPTON   11:03.06   
4 John Henry   Spokane, WA11:10.77 291161   
5 CASEY PERRY   11:16.06   
6 BRITTAN ELLINGSON   11:16.75   
7 JUSTIN HAMBORSKY   12:29.68   
8 CHRIS CHARLTON   50:00.00   
9 GREG PARKER   54:00.00   

Men - CAT 2 MEN - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE HOFFMAN   10:55.79   
2 ROGER BAKER   12:42.15   

Men - Cat 1 Men - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Littlefield   Auburn, WA10:19.00 311006   
2 Jake Grob   Kirkland, WA10:34.77 265425   
3 TREVOR BENNETT   10:35.93   

Men - Cat 1 Men - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Johnson   Helena, MT10:11.04 295216   
2 Rob Crump   Kirkland, WA10:12.32 311576   
3 William Floyd   Spokane, WA10:40.12 289645   
4 Taylor Reed   Eagle, ID10:48.12 249638   
5 Anthony Tutor   Round Mountain, NV10:48.89 305940   
6 TAYLOR CURTIS   10:51.85   
7 Trevor Louviere   Covington, WA10:52.14 198696   
8 Casey Hoffman   Portland, OR10:54.39 262706   
9 Willie Hobbs   Whitefish, MT10:58.56 280487   
10 Christopher Wamsley   Liberty Lake, WA11:13.94 265434   

Men - Cat 1 Men - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Rees   Spokane Valley, WA10:25.31 93452   
2 NOAH BODMAN   10:30.23   
3 Jason Ebert   Bozeman, MT10:39.28 280517   
4 Andrew Knott   Enumclaw, WA10:43.96 312446   
5 Travis Erickson   Seattle, WA10:57.58 228147   

Women - PRO WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaime Rees   Spokane Valley, WA11:01.57 228046   

Women - CAT 2 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY SMITH   12:37.83   
2 CORRINE MILLER   13:07.51   
3 JENNY LITUS   13:37.03   
4 RUTH THOMAS   13:55.75   

Women - CAT 1 WOMEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Bridgette LeBer   Port Angeles Wa13:38.00 312456   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee