Race Results for
Wendy Park Cyclocross
Cleveland, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/12/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harold Parker      Unattached
2 P Smith   Savoy, IL 272703   Unattached
3 Erick Madis   Hudson, OH 237913   Project Velo Racing
4 Joseph Delors      Unattached
5 Brian Schultz   Columbus, OH 284685   Ohio Orthopedic - Moro Cycling
6 Rick Allen      Unattached
7 Jim Laing   Northolmsted, OH 302256   Stark Velo
8 Max Krumpholz   Rocky Rivery, OH 318534   Snake Bite Racing
9 weston flickinger   Akron, OH 298929   Summit Freewheelers
10 jared preston   North Royalton, OH 319528   Unattached
11 Chris Leppa      Stark Velo
12 Michael Adams   Stow, OH 115151   SSC
13 Clarence Kennedy   Kent, OH 307528   Unattached
14 Robert Stefancin   Parma, OH 73300   Snake Bite Racing
15 Rick Plowman   West Mifflin, PA 293442   PRO Graphics Cycling Club
16 Joshua Runschke      Unattached
17 dean Sauer   Cleveland, OH 269228   Spin
18 Aaron Bovalino   Beaver, PA 303771   Beaver Valley Velo
19 Eric Fassnacht   Cleveland, OH 325132   Unattached
20 Edson Madis   Hudson, OH 326356   Project Velo
21 Jos Belich   Vermilion, OH 254015   Unattached
22 Karl Vorndran   Cuyahoga Falls, OH 327198   Unattached
23 Phillip Wadsworth   Avon Lake, OH 284529   Spin
24 Marshall Leininger   Canton, OH 205294   Stark Velo
25 Carlton Kanner   Cleveland Heights, OH 267278   Unattached
26 Fred Leinhardt      Unattached
27 James Votaw   Norton, OH 276818   Stark Velo
28 Jeff James   Mantua, OH 295778   Unattached
29 Kevin Kovach   Akronakron, OH 326260   Unattached
30 Jamie English   Stow, OH 307476   SSC
31 Kevin Galicki      Unattached
32 Dale Seeds   North Canton, OH 63439   Stark Velo
33 Christopher Lee      Unattached
34 Ryan Edgerly      Unattached
35 Matt Kashuck      Unattached
36 Dan Kovach      Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Mould   Pittsburgh, PA 278212   Pro Bikes
2 Joseph Lydic   Pittsburgh, PA 315738   Unattached
3 Mike Fletcher      CAMBA
4 Bruce MacDonald   Avon Lake, OH 235772   Spin
5 Paul Donatelli   Akron, OH 269651   Stark Velo
6 Spencer Hackett   Columbus, OH 297118   Team B1 Bicycles
7 Michael OShaughnessy   Columbus, OH 327532   Team B1 Bicycles
8 Richard Parr   Canton, OH 27316   Stark Velo
9 Matt Turi   North Canton, OH 209312   Stark Velo
10 Michael Larimer   Bay Village, OH 267814   Snake Bite Racing
11 Andrew Holland   Akron, OH 303033   Unattached
12 Patrick Miranda   Valley City, OH 150146   Snake Bite Racing
13 Matthew Bockbrader   Lakewood, OH 261597   Spin
14 Timm Bauer   Pgh, PA 287094   Team CF-Penn
15 Ben Hay   Pittsburgh, PA 274129   Team Hungry
16 Jason Justi   Monaca, PA 290243   Beaver Valley Velo
17 Michael Carroll   Pittsburgh, PA 280128   Iron City Bikes
18 Nate Szabo   Parma, OH 235675   Lake Effect Cycling Team
19 Scott Lempka   Cleveland Heights, OH 290590   Spin
20 Jack Sutte   Euclid, OH 185661   Lake Effect Cycling Team
21 Jeff Kompa   Cleveland Ohio 282965   Snake Bite Racing
22 Joel Ronschke   Columbus, OH 301026   Ohio Orthopedic - Moro Cycling
23 Thomas Clayton (1 - Cat4)   Columbiana, OH 87311   Mahoning Valley Cycling Club
24 Brian Ramsey   Garfield Heights, OH 208677   Lake Effect Cycling Team
25 Todd Palmer (2 - Cat4)   Euclid, OH 292699   Unattached
26 Christopher Nicula   Philadelphia, PA 254842   Chagrin River Cycling
27 Bill Gibson      Blue Sky Cycles
28 Brett Mckay   Aurora, OH 205998   Unattached
29 Alexander Kinney   Cleveland Heights, OH 307869   Unattached
30 Joseph Hall   Columbus, OH 221249   Ohio Orthopedic - Moro Cycling
31 MIchael Mikes   Chesterland, OH 100622   Bike Doctor
32 Henry Dimmick   Butler, PA 94569   Ag3r
33 Chris Pfiel      Mountain Road Cycles
34 Anthony Davilla      SSSMST
35 David Gartman      Spin
36 Mehul Gala   North Ridgeville, OH 203217   Spin
37 David Sawitke   Sagamore Hills, OH 62451   Spin
38 Bill Fletcher      Stark Velo
39 Rick Bennett   Strongsville, OH 3334   Unattached
40 David Trolio   Cleveland Heights, OH 261501   Unattached
41 Gary Dugovich   Monaca, PA 10134   Beaver Valley Velo
42 Dan Baraona   Parma, OH 246691   Snake Bite Racing
43 Michael Chapman   Norton, OH 291562   Orrville Cycling Club
44 Kevin Kimmich   Chardon, OH 59590   Chagrin River Cycling
45 Seth Kefferlin      Unattached
46 Joshua Hoblet   North Lima, OH 105599   Unattached
47 Josh Basham (3 - Cat4)   Painesville, OH 303035   Unattached
48 Nikolas Wright      Chagrin River Cycling
49 Robert Tandy   Cleveland Heights, OH 198860   Unattached
50 Don Frey   South Euclid, OH 220494   Zanconato Racing
DNF Brent Thompson   Cuyahoga Falls, OH 278707   Summit Freewheelers
DNF Joe Stratton   Rocky River, OH 301549   Unattached

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Weeks   Rocky River, OH 232237   Lake Effect Cycling Team
2 Paul Martin   North Royalton, OH 207549   Panther pb Competitive Cyclist
3 Steve Twining   N. Lawrence, OH 236108   Trek
4 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   Allegheny Cycling Association
5 Jason Halloran   Lakewood, OH 170377   Spin
6 John Proppe   North Royalton, OH 301502   Lake Effect Cycling Team
7 Michael Mihalik   Sewickley, PA 245927   Freddie Fu Cycling Team
8 Karl Vanderwood   Pittsburgh, PA 284643   Montana Velo
9 Andrew Gorski   Allison Park, PA 203109   Allegheny Cycling Association
10 Cameron Jackson   Akron 243794   Cleveland Clinic Sports Health - RGF Cycling Team pb Felt Bicycles
11 Ross Clark   Hudson, OH 211726   Solon Bikes
12 Brent Evans   Novelty, OH 11037   Spin
13 Eric Lundgren   Pittsburgh, PA 264778   Iron City Bikes
14 Jeffrey Craft (1 - Cat2)   Madison, OH 8033   Lake Effect Cycling Team
15 John Ehrlinger   South Euclid, OH 209482   Spin
16 David Steiner   Chagrin Falls, OH 209770   Spin
17 Anthony Marut   Painesville, OH 235395   Lake Effect Cycling Team
18 Zak Dieringer      Spin
19 Rob Thompson   Lakewood, OH 311256   Spin
20 Rudy Sroka   N Royalton, OH 33715   Lake Effect Cycling Team
21 Todd Schoeni   Pittsburgh, PA 212715   Pro Bikes
22 Brendan Jones   Aliquippa, PA 246877   Beaver Valley Velo
23 Erik Lesco   Massillon, OH 207847   Panther pb Competitive Cyclist
24 Ryan Wayne   Brecksville, OH 235650   Idutri
25 Mitchell Gabel (1 - Cat3)   Lakewood, OH 262227   Pista Elite
26 Craig Hannibal   Pepper Pike, OH 236062   Snake Bite Racing
27 Derek Wilford   Euclid, OH 134363   Spin
28 Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844   Summit Freewheelers
29 William Marut   Painesville, OH 169120   Lake Effect Cycling Team
30 Justin Piccorelli   Berea, OH 198292   Spin
31 Eric Przepierski   Erie, PA 182818   Presque Isle Cycling Club
32 Gary Burkholder   Parma, OH 235538   Snake Bite Racing
33 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   Lake Effect Cycling Team
DNF Robert Sroka   North Royalton, OH 270997   Lake Effect Cycling Team
DNF scott gartman   Salt Lake City, UT 282666   Lake Effect Cycling Team

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Madis   Hudson, OH 284218   Project Velo Racing
2 Tyler Miranda   Valley City, OH 255486   Snake Bite Racing
3 Max Hannibal      Snake Bite Racing
4 Tad Hannibal      Snake Bite Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Gerasimek   Transfer, PA 304981   Project Velo Racing
2 JoAnn Dugovich   Monaca, PA 301551   Beaver Valley Velo

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Halloran   Lakewood, OH 284355   Spin
2 Sally Price   Cuyahoga Falls, OH 172593   Team Summa
3 Samantha Brode (House)   Akron, OH 206620   Carbon Racing
4 Julie Lewis-Sroka   N Royalton, OH 143111   Lake Effect Cycling Team
5 Jackie McKay   Nashua, NH 294402   Team 53X11 Coffee
6 Lorena Brown   Navarre, OH 139053   Orrville Cycling Club
7 Nancy Desmond (1 - Cat4)   Middleburg Hts, OH 254014   Snake Bite Racing
8 Stacie Truszkowski   Pittsburgh, PA 277254   Steel City Endurance
9 Rachel Weaver   Pittsburgh, PA 271851   Steel City Endurance
10 Hannah Brewer   Butler, PA 303338   Ag3r
11 Natalie Wayne (2 - Cat4)   Brecksville, OH 284120   Idutri
12 Gwennyth Davis   Tallmadge, OH 245157   Lake Effect Cycling Team
13 Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409   Central Ohio Bicycle Club
14 Linda Miranda   Valley City, OH 151798   Snake Bite Racing

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veda Gerasimek   Transfer, PA 297211   Project Velo Racing
2 Alexandra Bercaw   North Canton, OH 311405   Project Velo Racing
3 Kennedy Adams   Stow, OH 310691   SSC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOCUOREUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee